Ujj DE HAVENLOODS Rolluik bepaalt stadsbeeld 19995 EXCELSIOR VOOR MÉÉR DAN ALLEEN wm Filosofie PRIJSTREFFER BRISTOL Theaterseizoen feestelijk van start Getuigenoproep door recherche Berkelse ronde duurt hele dag W Mauritsschool gaat op pad Banenmarkt Tempo-team Gemeentelijke subsidie heeft nauwelijks effect op Schiedamse winkeliers IIÏOT Schiedam klaar voor Open Monumentendag 'N JUWEEL cUZi&lerSter DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1994, 46e JAARGANG, Nr 36, OPLAGE 37.374 Wegener sy thoff weekbLaden EEN WEGENER SIWhOFF WEEKBLAD PRINS HENDRIKKADE 12-16 ROTTERDAM Nieuwe Stadsblad Op donderdag 13 oktober begint de verkoop van de loten van de Grote Clubactie. Vanaf komende week mogen de verenigingen al met officiële intekenlijsten langs de deur. Steun de verenigingen door GROTE CLUBACTIE SMC'er Ron Berveling vindt periodetitel al genoeg Grote Kerk gaat goudleer- behang op knappen SCHIEDAM Naa aanleiding van de overval op een slijterij aan de Rembrandtlaan, vrijdag middag rond 16.00 uur, is de politiê op zoek naar getuigen. Een overvaller bedreigde toen de eigenares van de zaak met een mes, eiste geld en nam daarop de benen. Mensen die iets hebben gezien worden verzocht contact op te nemen met de politie, tel. 4494499 toestel 244. De infor matie wordt vertrouwelijk be- PARKET - KURK - LAMINAAT X B&W Parket Pannekoekstraat 48, Rotterdam 010-4333999 -T"i l Praktische Over Zelfkennis, het leven en wijsheid. Onderzoek naar wat echt en waar is. Gesteund door meditatie voor energie en geluk. Cursus van 12 lessen. Kosten: ƒ175,-. Informatie-avond en aanvang cursus in september in 9 steden. Folder? 070 352 0202 BERKEL De 39ste wieler ronde van Berkel en Rodenrijs begint 10 september al vroeg. Om 9.00 uur treden op de Huy- genslaan amateurs B aan voor een koers over 60 kilometer. Vanaf 10.15 uur rijden nieuwe lingen hun ronde over 40 kilo meter, waarna om 11.20 uur ju nioren vertrekken voor hun koers over een afstand van 60 kilometer. Nadat de dames hun wedstrijd hebben afgewerkt, eveneens over 60 kilometer en start om 12.45 uur, is er een sportief intermezzo in de vorm van een prestatieloop. Hiervoor wordt om 14.15 uur het vertrek sein gegeven. Laatste onderdeel van het criterium is de wedstrijd over 100 kilometer voor A-ama teurs, die begint om 15.30 uur. De Stichting Wielercomité Ber kel en Rodenrijs rekent op deel name van de Nederlands kam pioen Pascal Appeldoorn en be-' kende renners als Rob Sienders, Werner Boekhout, Erik Cent en Piet Eikelenboom. Groot feest op de Prins Mauritsschool. Op 1 augustus was het tien jaar geleden dat deze school werd opgericht na de fu sie tussen de Oranje Nassauschool en de Dr. Vissersehool. Op 1 september zijn de feestelijkheden begonnen met een optocht door de wijk. Voorafge gaan door een draaiorgel gingen alle 140 schoolkinderen verkleed en wel op pad. Op versierde fietsen, steppen, driewielers en trekkers... Voor de verklede scholieren en hun voertuigen was per groep een prijsje te winnen. Na deze optocht gingen de leerlingen een ballon ophalen, die op het teken van directeur Den Ouden allemaal de lucht ingingen. Ook de peuters uit de speelzaal deden hieraan mee. Iedereen zit nu in spanning welke ballon als eerste terugkomt. Er staan dit schooljaar nog meer activiteiten op het programma, zoals dierendag, Va- lentijnsfeest, sport en spel en een fancy fair. SCHIEDAM -Tempo-team aan de Rotterdamsedijk 264 houdt zaterdag 10 september weer een Regionale Banenmarkt tussen 11.00 en 15.00 uur. Deze markt is opgezet om werkzoe kenden en bedrijven bij elkaar te brengen en de formule ervan is in het verleden zeer succesvol gebleken. De Regionale Banen markt is niet alleen bedoeld voor degenen die tijdelijk werk zoe ken. Het komt meerdere malen voor dat werkgevers en tijdelijke werknemers elkaar zo goed lig gen, dat de baan wordt omgezet in een vaste. SAMEN Voor de tweede maal houden de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerk en de Lutherse Kerk op zondag 11 september om 10.00 uur een gezamenlijke dienst in de Grote Kerk ter voorbereiding van het winterseizoen. De overige ker ken zullen die zondagmorgen ge sloten zijn. SCHIEDAM Slechts één winkelier in de Hoogstraat heeft gebruik gemaakt van de financieel aantrekkelijke re geling om transparante rollui ken te installeren. De ge meente wilde hiermee voorko men dat winkelstraten na slui tingstijd meer en meer op een vesting gaan lijken, doordat overal gesloten rolluiken op doemen. Het beleid ging van start in september '92 en gold tot juli '94. Uit onderzoek, de Evaluatienotitie rolluikenbe- leid 1992-1994, is nu gebleken dat ondanks de gemeentelijke subsidie vrijwel geen onderne mer in Schiedam bereid was om zijn gesloten rolluiken te verwijderen. De gemeente richtte zich op twee zaken; het voorkomen van nieu we gesloten rolluiken en het sti muleren van het verruilen van gesloten voor transparante rol luiken. Dit beleid vloeide voort uit de onaantrekkelijke aanblik in de avonduren, wanneer in het centrum alle gesloten rolluiken tezamen één stalen wand vor men. Door veel wandelaars wordt dit als onveilig ervaren, menigeen mijdt dan ook de win kelstraten na sluitingstijd. Ge volg hiervan is dat deze straten grote aantrekkingskracht uitoe fenen op lieden die op vandalis me uitzijn of willen inbreken. Daardoor gaat de welstand in grote delen van Schiedam flink achteruit. Met name de Hoog- n rolluiken bepalen het decor op de Hoogstraat straat heeft zo het stempel van een onaantrekkelijk gebied ge kregen. Meldingsplicht Sinds 1 oktober '92 geldt vóór het installeren van een rolluik een meldingsplicht bij de ge meente. De welstandscommissie bepaalt vervolgens of het aan te brengen rolluik aan 'redelijke eisen van welstand' voldoet. Zo moet de doorzichtigheid zeker zeventig procent zijn. Ook werd een subsidie in het leven geroe pen om ondernemers te stimule ren hun gesloten rolluik te ver ruilen voor een transparant rol luik. Gezien de de onveiligheids gevoelens in de binnenstad is deze regeling toegepast op de Hoogstraat, Broersvest, Broers- veld, Grote Markt en Dam. In 1992 werd hiervoor in. totaal 33.000 gulden ter beschikking gesteld, het maximumbedrag per winkelier bedroeg 6000 gulden. Ook werd het wonen boven win kels gestimuleerd, evenals het vergroten van toezicht. De resultaten blijken nu flink tegen te vallen. Slechts één on dernemer op de Hoogstraat .was bereid om via de subsidierege ling zijn gesloten rolluik te ver vangen. Ook werd één winkelier op grond van art. 40 van de Woningwet gesommeerd om zijn rolluik te verwijderen. Na ge sprekken met Bouw- en Wo ningtoezicht en een aantal on dernemers is gebleken dat ver vanging van een gesloten rolluik een (te) dure zaak is. Doorgaans is het een kwestie van afschrij ven; een rolluik gaat al gauw tien tot vijftien jaar mee. Overigens blijkt eveneens dat het overgrote deel van de winkeliers in dit ge bied nog helemaal geen rolluik voor de nering heeft, namelijk 337 in getal. In totaal 118 onder nemers hebben een half-open luik en 45 winkeliers geloven in een gesloten rolluik. Fabrikanten Met dertig ondernemers die vasthouden aan een gesloten rol luik voor hun zaak zijn inmid dels 'diepte-interviews' gehou den door de gemeente. Hieruit is gebleken dat vrijwel iedereen van de subsidieregeling op de hoogte is. Maar men verwijst naar slechte ervaringen uit het verleden of naar de hoge eisen van verzekeringsmaatschappijen (vooral juweliers). Het subsidie bedrag wordt in de regel als te laag beschouwd om tot vervan ging over te gaan. De gemeente wil dat subsidiebe drag van maximaal 6000 gulden verruimen. In samenspraak met de rolluikfabrikanten moet het voor winkeliers aantrekkelijker worden om transparante rollui ken te plaatsen. Verder houdt de gemeente vast aan een strenge naleving van het verbod om ge sloten rolluiken te plaatsen en wordt de algemene subsidierege ling met twee jaar verlengd. Leder broque molière in zwart en Maten 40 - 45 Normaal 44.95 Bristolprijs 35 - Alléén deze week VLAARDINGEN: Hoogstraal 211 Kom deze week naar Tropicana en geniet van alles wat Tropicana te bieden heeft. Heerlijk zwemmen in het golfslagbad en buitenbad. 'Doe' de superglijbaan of de I wildwaterbaan. Of relax in de whirlpool, speel met de kleintjes in het kinderparadijs drink iets in de Alohabar. En deze week krijgt u tegen inlevering van deze advertentie maar liefst f 5,- korting op I een dagkaart. Dat is niet tropisch meer, maar filantropisch! Geldig van 8 t/m 17 september 1994 SCHIEDAM Met de slui ting van de Passage zag het er even naar uit dat de plaatselij ke liefhebbers van podium kunsten voorlopig naar elders zouden moeten uitwijken. Toch kon het nieuwe uit- gaansseizoen begin deze week feestelijk van start gaan met de verkoop van het eerste toe gangskaartje. Die meevaller is te danken aan het enthou siaste kunst-en-vliegwerk van de Schiedamse Theaterkassa. Het kleine, maar hechte team dat achter deze naam schuilgaat is erin geslaagd om ondanks de beperkingen een volwaardig en gevarieerd programma samen te stellen 'voor zoldertheater De Kom naar Excelsior en ontdek dat Profile Tyrecenter Excelsior is uitgegroeid tot een volledig "automotive center". Niet alleen voor banden, velgen, schok- brekers en uitlaten maar ook voor autotelefoons, radio's, autobeveiliging, auto- onderhoud en nog veel meer UlKTrff kunt u bij ons terecht! In onze splinternieuwe showroom vindt u meer dan 1000 artikelen die autorijden nog veel leuker maken. En voor "aantrekkelijke" prijzen. PROFILE Eg| EXCELSIOR TYRECENTER I W DRIEMANSSTEEWEG 25, ROTTERDAM, 010-4933433 Teerstoof, aan de Nieuwstraat 12. Uit het resultaat van de voorverkoop blijkt dat interim managing director Deborah Lens en haar achterban op het goede spoor zitten. Er werden maar liefst 55% meer abonne menten verkocht. Niet alleen de cijfers pakten gunstig uit. Ook de reacties, zelfs van buiten de stad, op de invulling van het eerste jaar van de tussenperiode (de nieuwbouw moet in '97 ge reed zijn) waren zonder uitzon dering positief. Luxor Inmiddels is met het Rotterdam se Luxor Theater afgesproken dat voor een groot aantal voor stellingen komend seizoen een hoeveelheid kaarten opzij wordt gelegd speciaal voor publiek uit de Brandersstad. Om extra reis tijd en lange wachttijden te voor komen, kunnen de toegangsbe wijzen gereserveerd en afgehaald worden bij de Schiedamse Thea terkassa in de Brede Marktsteeg 3 (een zijstraat van de Hoog straat vlakbij de Grote Markt). In het vernieuwde maandpro- gramma van de Theaterkassa, waarvan de eerste editie deze week uitkomt, worden niet al leen de voorstellingen in De Teerstoof, maar ook die in Luxor vermeld. Cameretten-festival In De Teerstoof gaat het nieuwe seizoen met een extraatje van start op vrijdag 23 en zaterdag 24 september. De finale van het Cameretten-cabaret-festival die dan op het programma staat is gratis toegankelijk. Vooraf re serveren is wel noodzakelijk. Tratitiegetrouw zullen ook de kinderen de komende maanden volop aan hun trekken komen. De eerste van een nieuwe serie jeugdvoorstellingen op zaterdag middag is gepland op 8 oktober. De Schiedamse Theaterkassa in de Brede Marktsteeg 3, telefoon nummer 4269563, is geopend van maandag tot en met zater dag tussen 10.00 en 16.00 uur. HODFDBÜREA Het voormalige politiebureau aan de lange Nieuwstraat heeft nog steeds geen nieuwe bewoners SCHIEDAM Ook in Schiedam wordt uitgebreid aandacht geschonken aan Open Monumentendag, zaterdag 10 september. De Plantage- aangelegd in 1767 en het oudste stadspark van Nederland- staat ditmaal centraal in het programma. Niet alleen de groenstrook zélf die ondermeer werd ingedeeld naar een ontwerp van de beroemde tuinarchitekt Zocher in 1826, kan bogen op een rijke historie. Ook tal van gebouwen eromheen zoals Het Blauwhuis aan de Lange Nieuwstraat hebben een kleurrijk verleden achter de rug. Veel van de karakteristieke panden rond De Plantage werden in het begin van de 19de eeuw neergezet in opdracht van rijke distillateurs. Ze hebben stuk voor stuk een prachtige gevel, maar ook het interieur is de moeite van het bekijken waard. Dat kan zaterdag omdat de bewoners zo vriendelijk zijn om hun huis open te stellen voor publiek. Schiedammers en Vlaardingers worden de 10de in de gelegenheid gesteld op aantrekkelijke wijze eikaars Open Monumenten te bekijken. Tussen het Hoofd van de ene en het Hoofd van de andere stad onderhoudt rederij Diane een veerdienst. De eerste boot uit Schiedam vertrekt om 11.30 uur. De laatste om 15.30 uur. Vanuit Vlaardingen vertrekt de Diane op de hele uren vanaf 11.00 uur. Een retourtje kost 5,-. Tussen het Schiedamse Hoofd en de Plantage rijdt een paardetram heen en weer. In deze editie van De Havenloods uitgebreid aandacht voor Open Monumentendag in Schiedam met een artikel van Han van der Horst over het straattoneel dat zaterdag wordt opgevoerd, verle vendigd met sterke anecdotes uit de plaatselijke geschiedenis. Vanaf zaterdag is ook een boek ie koop over de huidige bewoners van de panden aan de Lange Nieuwstraat en de Tuinlaan. Het heet 'Rondom de Plantage' en is geschreven door Nathalie Lans. VITRINEKAST TAMINDA 185 CM HOOG - 60 CM BREED als het om wonen gaat Hoofdweg 18 Capelle a£ 010 - 48 52273

De Havenloods | 1994 | | pagina 1