10 Plantage toont pracht en praal SCHIEDAM SDheSiI AB NORMAAL DE HAVENLOODS Grote Kerk kan eindeli jk goudleerbehang opknappen Winkelend publiek verrast Gulden Korting Op Uw Bril. P[mE Hargahoeve overbevolkt Vestigingen a In Nederland. GRATIS VLOER BEDEKKING 40% KORTING ALLE TAPIJTEN 1e KEUS "tapijten^® DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1994 Senioren Orkest 10 jaar in de weer SCHIEDAM— Het Geweste lijk Seniorenorkest van de Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord (GSO) bestaat op dinsdag 6 september 1994 tien jaar. Het orkest dat thans uit 47 enthousiaste dames en he ren van 55 tot en met 87 jaar bestaat kan terugblikken op een grote staat van dienst. Eind 1983 gingen geruchten in de gemeenten Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis dat de Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord een seniore norkest wilde oprichten. Het ini tiatief daartoe werd destijds ge nomen door het toenmalige ge meenteraadslid van Schiedam, mevrouw A. de Jong - Sunder- man, en de directeur van de Streekmuziekschool de heer Hans Mulder. De eerste geruch ten leidden ertoe dat zich al en kele muzikanten kwamen aan melden voordat de officiële wer ving begon. Op 6 september 1984 vond in een klaslokaal van de muziekschool te Vlaardingen de eerste repetitie plaats onder leiding van dirigent Johan van den Berg. Vooraf werd reeds een voorzitter/manager benoemd in de persoon van de H. Breedveld die zorgdroeg dat voor de eerste repetitie ook muziek op de lesse naars lag. Breedveld zorgde voor acht muziekstukken die hij kon lenen uit de muziekbibliotheek van de in 1966 opgeheven mu ziekvereniging HVO uit Vlaar dingen. Direkt na de start kon het GSO rekenen op een zeer drukke agenda. Want twee maanden na de oprichting werd het eerste concert al gegeven in diensten centrum West te Vlaardingen. Sindsdien is de agenda alleen maar voller geworden, want op 6 september 1994 wordt het 121e concert gegeven. Omdat op 1 november 1984 een eerste persconferentie werd ge geven wilden dirigent en leden ook een naam.hebben voor het orkest en werden de leden ver zocht op papier suggesties aan te dragen. Unaniem werd gekozen voor Gewestelijke Senioren Or kest (GSO). De bedenker van deze naam was Gerrit Struijs. Dankzij de positieve belangstel ling van de media werd het GSO niet alleen een begrip in de ste den Schiedam, VLaardingen en Maassluis maar ook (ver) daar buiten, want in 1985 werden di rekt al 15 concerten gegeven. Duidelijk is dat dit orkest dat zoveel concerten heeft gegeven ook kan terugzien op een aantal hoogtepunten. Genoemd moge worden in dit verband: een con cert in de Stadsgehoorzaal bij het eerste lustrum van de Streek muziekschool, de deelname aan het Landelijk Festival voor Se niorenorkesten in De Doelen te Rotterdam, de muzikale omlijs ting tijdens de uitreiking van de Geuzenpenning aan Amnesty International door Prins Bern- hard in de Grote Kerk te Vlaar dingen dat 's avonds via het TV- journaal werd uitgezonden, de muzikale omlijsting tijdens de ontvangst van de geallieerde oorlogsveteranen en de drop ping-vliegers te Vlaardingen en last but not least de vele uitnodi gingen die volgden om te concer ten in het Europese Jaar van de ouderen in 1993. Een seniore norkest is kwetsbaar. Ook enig verloop ging aan het jubilerende orkest niet voorbij. In de afgelo pen 10 jaar zijn 5 muzikanten overleden en moesten 12 leden om redenen van gezondheid het lidmaatschap beëidigen. Helaas is hierdoor de trompetsectie tot een zorgenkindje bestempeld. De overige instrumenten van het orkest zijn steeds goed bezet. Ook kan het orkest bogen op 16 muzikanten die vanaf het eerste uur hun partijtje meeblazen. Dubbel gepakt door dieven SCHIEDAM— Een eigenaar die op 3 september aangifte van diefstal uit zijn auto had gedaan (onder meer zijn kentekenbewijs was hierbij ontvreemd), heeft onlangs weer contact opgeno men met de politie. Ditmaal luidde zijn verhaal als- volgt. Hij was opgebeld door mensen die vertelden dat zij z'n spullen hadden gevonden. Ze wilden hem ontmoeten achter de Hema, waar hij zijn bescheiden terug zou krijgen. De man ging daarheen, waar men duidelijk maakte dat de spullen in de bos jes waren gevonden. Omdat de vinders zolang talmden voordat zij de gestolen spullen terugga ven, besloot de man maar een tientje te betalen. Dat werd met een uit zijn handen gegrist, waarop men zich uit de voeten maakte. De eigenaar loopt nu met de gedachte rond te zijn opgebeld door de dieven... Momenteel verkeert het behang in een deplorabele toestand SCHIEDAM Aan het eind van dit jaar wordt in de Grote Kerk begonnen met de restauratie van het goudleerbehang in de consis toriekamer. Door het ministerie van WVC is via de meerjarenbe groting van de gemeente Schiedam een subsidie toegekend van 80 procent van de totale herstelkosten, te weten bijna drie miljoen gulden. Deze subsidie wordt in jaarlijkse termijnen van 1995 tot en met 1999 uitbetaald. Van de provincie Zuid-Holland verwacht de stichting 'Vrienden van de Grote Kerk' nog een bijdrage van 10 procent. Resteert nog 10 procent van het totaalbedrag. „Maar het gaat ook om rente", zegt S. Bijl namens de stichting. „De werkzaamheden van het restaureren van het goudleerbehang omvatten 4000 manu ren en duren van december '94 tot eind '96. Deze arbeid moet natuurlijk direct worden betaald. Dat kan niet wachten tot de laatste subsidie-afdracht in 1999 is ontvangen. Dat gaan wij nu met een speciale girokaartenactie proberen op te lossen. We hopen dat veel Schiedammers hiervoor een gift willen geven." Sinds 1977 zijn door de Kerkvoogdij pogingen ondernomen om het goudleerbehang, daterend uit 1779, te restaureren. Nu dat eindelijk gelukt is wordt vanaf 10 september een kleine expositie ingericht over deze speciale wandbedekking. Iedereen kan zich tijdens de openingstijden van de Grote Kerk (aan de Lange Kerkstraat) in de consistoriekamer overtuigen van de deplorabele toestand waarin het goudleerbehang momenteel verkeert. SCHIEDAM Winkeliersvere niging Hof van Spaland heeft afgelopen zaterdag weer voor volop spektakel gezorgd in het winkelcentrum. Groot en klein vonden de hele dag vertier tij dens het straatfestival. Clown Mazzel was doorlopend in de weer met z'n paard en vermaak te overal kinderen. Het geheel werd muzikaal omlijst door or kest 'De Straat' en het ouderwet se draaiorgelduo Boembas Co. Een mime-artiest en een tref fende sneltekeraar zetten het pu bliek telkens op het verkeerde been. ,,'t Was een groot succes", zegt winkelier en hoofdorganisa tor J. Bosman. „We hebben veel leuke reacties gehad. Natuurlijk is er volgend jaar weer een Spa- land Straatfestival." Straattoneel monumentendag duikt achttiende eeuw in door HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Ze zeggen wel eens spottend, dat in Schiedam alles honderd jaar later gebeurt. Dat geldt in ieder geval voor Schiedams Gouden Eeuw. In de dagen van Rembrandt, Michiel de Ruyter en Johan de Witt was het een arzalig vissersstadje. Maar in de pruikentijd kwam Schiedam dankzij de jenever tot grote bloei. Terwijl bijna overal in Nederland stilstand en achteruitgang heerste, nam het aantal inwoners enorm toe. Dat kwam door de werk gelegenheid in de branderijen. Die tijd wil het straattoneel van de open monumentendag tot leven wekken. Een der be langrijkste rollen wordt ge speeld door Giovanni Giudici, een historisch personage die als architect zijn stempel heeft gedrukt op het achttien de eeuwse Schiedam. Op de ruïne van het Huis te Riviere en de Grote Kerk na zijn alle Schiedamse monumenten dan ook van de achttiende eeuw of later. Het stadhuis is wel veel ouder, maar dat is in die bloei tijd zo verbouwd en gemoderni seerd, dat je van die respectabele leeftijd haast niets meer herkent. De Ópen Monumentendag van 1994 staat dan ook in het teken van de achttiende eeuw. Het programma concentreert zich op de Plantagewijk, ongeveer tus sen Albert Heijn op de Oranje straat en de Hoofdstraat, waar de Gorzenwijk begint. Deze wijk was door de zeven tiende eeuwse initiatiefnemers als een soort heel vroeg bedrij venpark bedoeld. Inderdaad zijn er aan de kant van de Buiten- en de Nieuwe Haven de nodige pakhuizen te vinden. Het grootste gedeelte van de Plantagewijk bleef onbebouwd tot de bloeitijd van de jenever begon. Het middenstuk bleek te drassig om er huizen op te bou wen. Daarom kwamen de vroe de vaderen op het idee er een openbaar stadspark aan te leg gen. Het woord bestond nog niet eens - het waren in Nederland de eerste stadsbestuurders die zo'n idee ook realiseerden - en daar om werd de publieke tuin 'Plan tage' genoemd. De achttiende eeuws Plantage had weinig gemeen met het hui dige park. Schiedam volgde de mode van de tijd en dat beteken de het na«pen van de tuinen rond het paleis van Versailles, waar koning Lodewijk XV en zijn hof alle Europese modes dic teerden. De Plantage bestond uit zorgvuldig gladgeschoren ga zons. De struiken en heggen wa ren in allerlei kunstige vormen geknipt, zoals vogels, molens en andere voorwerpen. De acht tiende eeuwers die er toe deden, waren nogal overtuigd van het menselijk kunnen. Ze wilden la ten zien, dat de mens en de mens alleen hoor was over de schep ping. Dat kon je mooi laten zien met zo'n park, waarin alle gewas tot het uiterste bedwongen was en er juist niet natuurlijk uitzag. Vandalisme Bij zo'n park was het goed wo nen. En er waren in die goede tijd de nodige Schiedammers met. het geld om eens een kast van een huis neer te zetten. Van daar dat vooral op de Tuinlaan Het loont de moeite om omhoog te kijken rond de Plantage. nog een aantal achttiende eeuw se monumenten te vinden zijn. Ook de Lange Nieuwstraat ken de prachtige herenhuizen, maar die zijn afgebroken om plaats te maken voor het postkantoor. Een daad van vandalisme uit de jaren zestig, waar de gemeente nu diep spijt van heeft. Helemaal zeker is het niet, maar waarschijnlijk heeft de Italiaanse architect Giovanni Giudici de hand gehad in de achttiende eeuwse aspecten van de planta gewijk. Deze Giudici was door een Rotterdamse bewonderaar als jongeman al naar Nederland gehaald. Daar vestigde hij een bloeiende praktijk. Giudici ont wierp in Rotterdam grote pro jecten, zoals de admiraliteit en een rooms katholieke kerk. Al zijn scheppingen zijn aan het bombardement ten offer gevalle- n.Ook in Schiedam had Giudici belangrijke opdrachtgevers. Hij ontwierp bijvoorbeeld het dub bele herenhuis voor de familie Nolet, waarin tegenwoordig het kantongerecht is gevestigd en het Sint Jacobs Gasthuis op de Hoogstraat. Toch had de architect in Schie dam ook een erg slechte erva ring. Hij had in opdracht van de vroede vaderen een schetsont werp gemaakt voor de Koren beurs. Uiteindelijk gaven die de opdracht toch aan stadsarchitect van Bol'Es, die Giudici's ideeën grotendeels jatte. Daar is nog een vervelend proces van geko men. De Havenkerk - na zijn dood gebouwd - is op een ont werp van Giudici gebaseerd. Een buitenbeentje aan de Plan tage is het strenge, met een to rentje bekroonde gebouw op de Lange Nieuwstraat, dat oude Schiedammers nog kenden als het Blauwhuis. Het staat op de Lange Nieuwstraat naast het be lastingkantoor. Tegenwoorig biedt het huisvesting aan de mu ziekschool en een bejaardensoci- Vteit. Meer dan een eeuw was het stedelijk gymnasium er on der gebracht. Maar het Blauwhuis had een veel grimmiger verleden. Het was bedoeld om er vrouwen in op te bergen, zo dat er geen haan meer naar kraaide. Tenminste zo lang de familie de onkosten be taalde. Die bedroegen zonder in schrijfgeld driehonderdvijftig gulden per jaar - Schiedammers kregen korting - en dat was een monumentaal bedrag, waarbij men moet denken aan tiendui zenden in geld van nu. De oorspronkelijke bedoeling van het Blauwhuis is nog steeds zichtbaar. Het is zo ontworpen, dat ontsnapping erg moeilijk is. Een zware deur verleent toe gang. De ramen waren ooit van tralies voorzien. Aan de achter kant is nog een binnenplaats, waar de 'patiënten' een luchtje konden scheppen. Maar daar buiten kwamen zij niet. Het re glement voor de beheerders be vat voornamelijk voorschriften over het absoluut isoleren der bewoners. Zij mochten zelfs zon der toestemming geen brieven naar buiten sturen. Dronkenschap Schiedam maakte in heel Neder land met een soort folders recla me voor deze instelling. Ze was bedoeld om, zoals het heette, vrouwen te 'confineren', wat vastzetten betekent. Maar het reclamemateriaal maakt geen woord vuil aan de redenen waar om men dat zou moeten doen. De enige restrictie was, dat de regenten een schriftelijke toe stemming van het plaatselijk be stuur wilden zien. Verder niets. Er bestaan achttiende eeuwse rijmpjes, waarin sprake is van 'hoeren' en 'dronkenschap'. Op sluiten was een soort laatste red middel, als vrouwen van rijke familie thuis niet meer te hand haven bleken. Maar de maatsta ven werden overgelaten aan de familie zolf en aan het plaatselijk bestuur. Er zijn genoeg aanwij zingen, dat het Blauwhuis ook gebruikt werd om lastige vrou wen eens op harde wijze te tem men, als zij zich niet hielden aan de normen van de tijd. Het werd bijvoorbeeld al gauw krankzin nig gevonden, als een dame be neden haar stand verliefd werd of zich niet hield aan bepaalde kuisheidsnormen. Zo iemand was daar dan op de Plantage in het provinciestadje Schiedam heel aardig aan het zicht ont trokken. Het Blauwhuis heeft deze functie tot 1843 behouden. Het had toen nog vier bewoonsters, waarvan de namen in een stuk van het toenmalige stadsbestuur terug te vinden zijn. Ze zaten er allemaal op bevel van de Officier van Justitie, want in de Napoleonti sche tijd was Nederland gemo derniseerd en men krijgt sterk de indruk, dat het om echte krank zinnigheidsverklaringen gaat. De sluiting van het Blauwhuis had te maken, met het feit, dat deze 'service' uit de tijd was en er teveel geld bij moest. Op deze elementen is het Straat toneel van de Open Monumen tendag gebaseerd. Net als vorig jaar voert de troep tweemaal drie afzonderlijke sketches op. Die moeten de sfeer van de acht tiende eeuw terughalen. Klop pen ze ook? Zijn de historische feiten juist? Hadden zulke tone len zich in het Schiedam van tweehonderd jaar geleden wer kelijk kunnen afspelen? Het antwoord op die vraag luidt 'ja', maar dan zouden de hoofd personen ook toneelspelers zijn geweest. Er is een poging gedaan sketches te schrijven die de Schiedammers van die tijd ook leuk gevonden hadden. Humor De achttiende eeuw had geen subtiel gevoel voor humor. Men hield van grove, een beetje licha melijke grappen, voor het voet licht gebracht door overdreven types. Het meest populaire genre in klucht en komedie kwam uit Italië, waar de in de praktijk gegroeide regels en voorschriften min of meer waren vastgelegd door de toneelschrijver Goldoni. Min of meer, want de acteurs hadden veel meer ruimte voor improvisatie als tegenwoordig. Hoe karikaturaler, hoe beter. De speelstijl had veel met acrobatiek te maken. Wat de intrige betreft, wist het publiek vrij precies wat het te verwachten had. 't Ging altijd om bedrog en intrige om het hart van een schone jonk- vrouwe te veroveren. Hierin slaagt een edelman, op stuntelige wijze geholpen door zijn onder geschikte die op zijn beurt de dienstmaagd krijgt waarop hij zijn zinnen heeft gezet. Het on derscheid van rangen en standen blijft altijd gehandhaafd. Nooit zal een meester een dienstmeisje trouwen. Op die basis ongeveer zijn ook de sketches van het straattoneel monumentendag tot stand gekomen. Serieus De Giudici van de sketches heeft dan ook weinig te maken met het historische personage. Uit alles blijkt, dat hij een buitenge woon serieus karakter was, die leefde voor zijn werk, zodat een opdrachtgever altijd van hem op aan kon. Maar de thematiek van de sket ches is wel historisch. Het pu bliek zal een ontsnapping uit het Blauwhuis zien. En wel van het soort, dat het strenge reglement juist probeerde te voorkomen. Men wist - waarschijnlijk door de ervaring wijs geworden - dat men ze kon verwachten. Ook de problemen die Schie dammers hebben met Duitsers, zijn historisch. De werkgelegen heid in de branderijen lokte dui zenden gastarbeiders uit Westfa- len naar de stad, die vaak de stamvaders zijn geworden van families die zich nu op en top Schiedams voelen, zoals de Her- sbachs, de Wasmannen en de Van Osnabrugges. Maar in de ogen van de toenmalige Schie dammers waren deze buitenlan ders minder dan welkom en er hebben zelfs heftige anti-moffen- rellen plaatsgevonden. 'Mof was toen ook al een bekend scheldwoord. De anti-Duitse vooroordelen leken trouwens als twee druppels water op die van het huidige geslacht. Het is allemaal met een generatie of wat goedgekomen, maar in de tijd dat de monumenten op de Plantage verrezen, lagen de ver houdingen heel gevoelig. Dit alles trekt het straattoneel stevig in het karikaturale. Alle betrokkenen hopen, dat ook twintigste eeuwers dit weten te waarderen, zo als hun verre voorouders het zouden hebben Op Alle Monturen Vanaf F100,-. Tot 16 Oktober. Voor Pearle Adressen Zie Gouden Gids. Programma Monumentendag SCHIEDAM— Tijdens Open Monumentendag, zaterdag 10 september, zijn rond de Plantage een 20 tal panden opengesteld voor publiek en elders in de stad nog een stuk of tien andere. De gehele dag vaart er een rondvaartboot door de Schiedamse havens. Opstapplaats is bij het WV-kantoor aan de Buitenhaven weg. Tussen 10.00 en 16.00 rijdt de paardentram op een neer tussen de kop van de Plantage en het Hoofd waarvandaan de veerdienst naar Vlaardingen vertrekt. Er wordt een tussenstop gemaakt bij distilleerderij Nolet aan de Hoofdstraat die de hele dag toegankelijk is voor publiek. In de speeltuin van de Plantage zijn tussen 14.00 en 16.00 uur historische kinderspelen te zien. Drumfanfare Harpe Davids treedt om 10.30 en 11.30 uur op in de muziekkapel. Op het terras van de Tuinlaan 50 zijn optredens gepland van het harpensemble, het Woodwindensemble en de Big Band 13.00 uur). Op de Lange Nieuwstraat 101 treden saxofonist Arie Kuit en zanger Albert de Bruin op. Aan de Tuinlaan 50 is een fototentoonstelling te zien en worden historische films vertoond. Aan de Lange Nieuwstraat 101 is een fototentoonstelling uit de collectie van Henk Kiela te zien. In de Plantage zelf laten drie kunstenaars hun ontwerp voor een toekomstig beeld in de Plantage zien. Het straattoneel is gepland om 11.30, 12.00, 12.45, 14.30, 15.00 en 15.45 uur. SCHIEDAM - Perry en Kerry zijn twee waanzinnig leuke pu bers. De broertjes zijn ongeveer een jaar oud, zitten vol katte- kwaad, maar zijn absoluut niet humeurig. Kiki en Baba- een da mesduo van zeven lentes eik hebben hun uiterlijk en karakter mee. Ze worden alleen wat on rustig van kleine kinderen. En daar zat hem net de kneep bij hun vorige eigenaren. Die kre gen een baby en moesten hun poezen wegdoen. De vier zijn bij elkaar slechts een kleine, willekeurige greep uit de vele katten die momenteel ver blijven in de Hargahoeve. Hij asiel biedt onderdak aan bijna 50 beesten en zit daarmee vol. Personeel van het dierentehuis kan zich niet herinneren ooit met zo'n overbevolking te kampen gehad te hebben „Het rare is dat het om prachtige katten gaat zoals perzen en sia mezen," vertelt een medewerk ster. In de meeste gévallen zöe-, ken we een baas die bereid is' meteen twee beesten te nemen. We hebben namelijk opvallend veel stelletjes. Die zijn afkomstig van mensen die allebei werken en één-alleen zo zielig vonden." Dierentehuis De Hargahoeve aan de Sportlaan 2, telefoon nummer 4714151, is geopend van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur en op zater dag tussen 10.00 en 15.00 uur. KAN NIET WEL GEVEN WIJ TOT op alle BEKENDE MERKEN! BERGOSS TRETFORD BONAPARTE ENGELS AXMINSTER SILVESTER HEUGA LOUIS DEPOORTERE etc Gratis vrijblijvend huisbezoek door met complete stalencollectie heel Alle tapijten GRATIS gelegd Nederland Tol 7 aar schriftelijke garantie op alle bekende merken Door enorme voorraad geen levertijden VRAAG ALTIJO ONZE OFFERTE SPECIALIST ENGELS AXMINSTER WIJ ZIJN BESLIST GOEDKOPER DAN ANDEREN GORDIJNEN EN VITRAGES (wo ADO GARDISETTEeic l GRATIS GENAAID Vri|dag lol 9 u geopend

De Havenloods | 1994 | | pagina 3