Dansscholen volgen trends op de voel Uitgaansgelegenheid voor long en oud NVD-artiestenprijs voor Willeke Albert! DANSWIJZER mtforniatie 2 Unlimited centraal tijdens actie NBD ziet toekomst in plan 'Danscentrum 2000': Een Spanjaard met een mooi lijf DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1994 Programma's en voorzieningen worden afgestemd op hedendaagse muziek In de na-oorlogse jaren was de dansschool een keurig net instituut waar je in het 'nette pak' naar toe ging. Het was het voorbeeld van de gevestigde orde: alles moest vooral netjes zijn en verlopen vol gens vastgestelde en zelden veranderende modellen. In die tijd trokken de dansscholen zich weinig of niets aan van wat er zich maatschappelijk afspeelde: volgens een vast, wat saai stramien werd les gegeven op bestaande muziek zonder veel verandering. Op muziek van Victor Silvester werden de klassie ke dansen, zoals tango, En gelse en Weense wals, quickstep en slow foxtrot, geleerd. Zij vormen de vijf standaard moderne (of ook wel klassieke) dansen. Pas naderhand kwamen daar de Latijns-Amerikaanse dan sen rumba, samba, jive, cha-cha-cha en de paso do ble bij. Hoe anders is dat nu! Tal loze dansscholen hebben een toegevoegde waarde: er worden doorlopend nieuwe dansen op het programma gezet zodat de - vooral jon gere - leerlingen 'bij' blij ven, er wordt her en der aan fitness gedaan en disco- en house-muziek is geen vreemd geluid meer. Nadat de dansscholen in het verle den een paar keer stevig de boot hadden gemist, zijn zij nu duidelijk goed bij de tijd en passen zich op elk ogen blik aan de vaak snel veran derende vraag aan. ROCK ROLL Voordat de dansscholen de ogen voor verandering hadden geopend, had de Rock Roll al heel wat teweeg gebracht. De scholen zagen niets in die uiterst swingende muziek en de 'dan sen' die daarbij hoorden: 'Je gooit een meisje toch niet in de lucht!', was er het algemene oor deel. De jeugd keerde zich op allerlei terreinen tegen de geves tigde orde: de dansscholen ble ven aan de kant staan en kregen een vernietigende slag te ver werken! Tot in de zestiger jaren bleef dat beeld bestaan: een nette school waar nette dansen op een ordelijke manier werden ge leerd. De disco-rage, die eind '60 - begin '70'er jaren op onstui mige wijze de kop op stak, schudde de dansscholen einde lijk wakker. De interieurs wer den veranderd: het werd wat huiselijker, er kwamen zitjes, de verlichting werd aangepast en op kledinggebied werd meer ge tolereerd. SATERDAY NIGHT FEVER De vermaarde film Saterday Night Fever zop, achteraf bezien, de kentering voor de dansscho len worden. De dans-instituten hadden inmiddels, door schade en schande wijs geworden, wel geleerd dat je snel moest reage ren om een rol te kunnen blijven spelen. Met deze film bleek dat overduidelijk: alle dansen die in de rolprent te zien waren, ston den onmiddellijk op de program ma's van de dansscholen. Dit had tot gevolg dat veel jeugd naar de scholen trok waar de jongeren blij verrast werden door de in richting en sfeer. Vanaf dat moment ging het be ter met de scholen waar alles op alles wordt gezet om 'bij' te blij ven. In de tachtiger jaren kwam het fenoneem 'Sportief en Gezond' sterk opzetten, wat zich onder meer uitte in aerobic. Veel dans scholen organiseerden direct ae- robic-curussen. Films als Dirty Dancing en Mambo King zorgden er voor dat de Salsa en de Lambada op het programma kwamen. Heel dui delijk werd in de tachtiger jaren dat, als er zich veranderingen in de danswereld voltrokken, de dansschool de plaats was waar je de nieuwe dansen kon leren. Toch bleek ook dat al die nieu we, vaak in de tijd passende dan sen, zeer vluchtig waren: trends die snel opkwamen en snel ook waren verdwenen. Dit in tegen- De dansschool is niet alleen dé lokatie om traditionele dansen, zoals Engelse wals en foxtrot, onder de knie te krijgen. Ook liefhebbers van hedendaagse muziek, zoals House, kunnen tegenwoordig hun hart bij de dansschool ophalen. stelling tot de klassieke en latin dansen die zich door de jaren heen konden handhaven. Dat vindt mede zijn oorzaak in de omstandigheid dat de techniek van al deze dansen nauwkeurig is omschreven, terwijl boven dien een overvloed aan bijbeho rende muziek op Ip's, muziek- cassettes en dergelijke was vast gelegd. De hedendaagse muziek is veel vluchtiger, waarbij de tijd waarin wij leven bovendien nog veel sneller is. De Rock Roll duurde nog vrij lang, gelijk dat met de muziek van The Beattles het geval was. Disco-muziek zal zo lang blijven bestaan als disco- muziek wordt geproduceerd en op de markt blijft komen. HOUSE In die disco-muziek treedt ge leidelijk aan al een verandering op. De oorspronkelijke muziek stamt uit de zeventiger jaren, maar wat tegenwoordig wordt gedraaid gaat al aardig in de richting van house: de harde, he dendaagse muziek waarin het ritme veruit de oorverdovende boventoon voert. AANPASSEN Toch passen de dansscholen zich ook op dit punt aan. Er van uitgaande dat, wil je vooral de jeugd vasthouden, ook (bijvoor beeld) house-muziek een plaats moet hebben. Het is de meer waarde die aan de dansscholen wordt gegeven: de ene school heeft een dans-café, de ander heeft op gezette tijden avonden waarop house-muziek wordt ge draaid, anderen doen uitdrukke lijk meer aan fitness, een vierde stuurt meer aan op 'uitgaan' in de breedste betekenis van het woord. Kortom: de hedendaagse dans school past zich aan nieuwe trends aan. En daarbij behoren dus ook house en aangepaste kleding. Dat de NBD-dansscholen bepaald niet 'achter' lopen wat betreft het inspelen op hedendaagse muziek en voorkeuren van de jeugd, wordt onderstreept door de bijzondere actie die zij binnenkort ondernemen. Dankzij een bijzonder con tact met de wereldvermaarde groep '2 Unlimited' zal die een specifiek NBD-concert verzor gen. Het gaat daarbij om house- achtige muziek! De scholen die daaraan mee willen doen organiseren elk voor hun leerlingen een specia le Night of No Limits waarop aandacht voor de groep ge vraagd wordt en waarop leer lingen zich voor het concert kunnen opgeven. CIJFERS Bij de Nederlandse Bond van Dansleren (NBD) zijn ongeveer 200 dansscholen aangesloten, zo'n 65% van alle erkende scho len. Het marktaandeel van de leerlingen, oud en jong, be draagt 80% van de in totaal 300.000. In 1993 werden in NBD-dans scholen wel-geteld 161975 dans- tests afgenomen. Dat was in het verleden wel iets anders! In 1947, het eerste jaar dat de NBD actief was, werden bijvoorbeeld 2816 tests afgenomen, uitslui tend in de standaard-klasse, dus de klassieke dansen. Latin kwam pas in 1957 aan bod met 173 'examens' van de in totaal 7814 die werden afgenomen. In 1982 legden 95534 leerlin gen een test voor de klassieke dansen af, 66718 voor latin-dan- sen, 5613 voor Rock Roll en (dansschoolen in beweging!) 1685 in oude dansen! In 1993 zijn daar nog disco danstests by gekomen alsmede basis-tests en Free Style. Wie dansleraar of -lerares wil worden, moet in het bezit zijn van het mavo-4-diploma of moet een vergelijkbare oplei ding hebben gevolgd. Men krijgt dan niet alleen dansles, maar leert ook alles over het houden van een dansschool en allerhande zaken die daarmee te maken hebben. De opleiding wordt door de overheid gecon troleerd. Meer informatie hierover kan elke dansleraar of -lerares ver strekken. „Een jongere die op een dansschool zit, zal dat niet zo heel gauw aan zijn vrienden of vriendinnen vertellen. Het is alsof hij er zich voor schaamt. Daarom willen wij elk jaar een nieuwe dans uitbrengen die ook die jongeren aanspreekt," vertelt Fred Bijster als woord voerder van de Neder landse Bond van Dans- leraren (NBD). „Wat dat betreft wachten we niet passief af wat ons van buitenaf bereikt, maar ondernemen we actie van binnenuit. Daar mee werken wij nog steeds aan ons plan 'Danscentrum 2000'." In NBD-kringen heeft men zich al langer afgevraagd of er, gelet op de veranderingen in de maatschappij, in het jaar 2000 nog wel een plaats zou zijn voor een dansschool. „Vroeger was de dansschool een één mans bedrijf, tegenwoordig ligt dat totaal anders," licht Bijster toe. „Er zyn in één school meer leraren en de investeringen lig gen aanzienlijk hoger. Al was het alleen maar omdat een dansschool tegenwoordig méér is dan alleen maar een plek waar je kunt leren dansen. Als wij willen overleven en zowel jong als oud blijven trekken, dan zullen wy onze scholen een meerwaarde moeten geven." BRANCHE-VERVAGING Elke school heeft daarin haar eigen verantwoordelijkheid en kan eigen inzichten volgen. Daarom zal de ene school een dans café toevoegen, een ander zal het meer zoeken in bijzon dere avonden met een speciaal thema. Er zijn inmiddels al bruine café's toegevoegd, in an dere scholen gaan de leerlingen met elkaar op reis of wordt een specifieke house-avond georga niseerd. „Het is in feite een branche vervaging," denkt Fred Bijster, „maar waarom zouden we van de stereotiepe dansschool niet een danscentrum, een uit gaanscentrum, maken waar ook een bruiloft kan worden gevierd, waar iedereen echt uit kan gaan?" Duidelijk is dat de NBD met 'Danscentrum 2000' stevig op pad is de vroegere dansscholen om te vormen tot danscentra met een volledig concept, een plaats waar jong en oud alles vinden waaraan tegenwoordig behoefte bestaat. Tal van as pecten spelen daarbij een be langrijke rol: licht en geluid, reclame-campagnes, interieur vormgeving enzovoorts. „We zijn er overigens abso luut niet bang voor dat er in de toekomst geen plaats meer zou zijn voor dansscholen," stelt Bijster vol overtuiging vast. „Dansscholen zijn in het alge meen gesproken veilige uit gaansgelegenheden. Dat is al tijd al zo geweest en naar het zich laat aanzien, zal dat zo blij ven. De scholen liggen door gaans op goed bereikbare plaatsen die 's avonds behoor lijk zijn verlicht. Bovendien zijn de leerlingen, zowel de jon geren als de ouderen, helemaal niet belust op ongeregeldheden en dergelijke." CONFLICTEN Dat betekent volgens Bijster overigens ook dat de dansle raar nu en in de toekomst veel meer manager moet zijn dan vroeger. Immers: hij moet zich er goed van bewust zijn in wat voor bedrijf hy werkt, namelijk waar jong en oud voor hun ple zier les nemen. Vervolgens zal hy getraind moeten zijn in con- flict-beheersing, want ook al is niemand er op uit een conflict teweeg te brengen, waar veel mensen bijeen zijn, is een onre gelmatigheid snel geboren. „Bovendien", zo zegt Bijster, „moet hy kunnen omgaan met drugs; weliswaar hebben wy weinig of geen last van dit feno neem, maar je kunt er maar beter op voorbereid zyn. Daar om organiseert de NBD voor al deze taken speciale cursussen om die manager goed op te lei den en voor te bereiden op al lerlei eventualiteiten." GOUDEN GIDS Fred Bijster is er van over tuigd dat mede op deze manier de NBD-dansscholen tot de beste van het land behoren. „Het blijft natuurlijk een kwes tie van proberen," geeft hij toe, „want je kunt als dansleraar nog zo goed je best doen en allerlei voorzorgen nemen, ex tra's toevoegen en wat niet al, het gaat er toch om of je je thuis voelt in de school. Daarom moet je eerst in de Gouden Gids kijken waar de NBD- dansscholen staan vermeld. En vervolgens zou je een vrijblij vend bezoekje aan de school moeten brengen om niet alleen te zien hoe die school er van binnen uitziet, maar ook om te horen wat er voor extra dingen er worden georganiseerd. Neem pas daarna een beslis sing!" Voor het goed functioneren van een dansschool is het van het grootste belang welke muziek er wordt ge draaid. De meeste dansscholen hebben dan ook elke week alles wat nieuw op dansmuziek wordt uitgebracht beschikbaar. Elke week krijgen NBD- scholen bijvoorbeeld een CD- single en eens per jaar wordt tevens een eigen CD met dans bare muziek uitgebracht. Deze cd's zijn ook voor de leerlingen beschikbaar. Tevens wordt er jaarlijks een NBD-congres gehouden waar een eigen, nieuwe dans wordt uitgekozen. Dit jaar is dat de Kahlua Groove, genoemd naar een heerlijke koffie likeur, met muziek van M'People. „Aangezien wy elke maand ook een 'drankje van de maand' hebben, zal het duidelijk zijn dat op het moment dat de Kah lua Groove wordt gelanceerd het 'drankje van de maand' deze heerlijke likeur is!," ver telt Fred Bijster, woordvoerder van de NBD. Teneinde zoveel mogelijk 'by' te blijven, zijn er inmiddels ook al zo'n zestig bij de NBD aangesloten scholen die video clips laten zien. Daarvoor komt elke maand een band met 10 clips op de NBD-markt. Zelfs karaoke is wat dat betreft al geen uitzondering meer. Niet alleen de gezelligheid, maar ook gezondheid speelt by dansen een belangrijke rol. „Dansen stimuleert de herse nen op een geweldige manier!", vertelt de heer Simon, secreta ris van de NVD. „Dansen met je partner vraagt je volledige at tentie. En zonder dat je je het realieert stimuleer je je herse nen op een geweldige wijze. Veel meer dan bij welke (denk- )sport dan ook. Onderzoek heeft namelijk uitgewezen dat onze hersenen enorm actief worden naarmate meer bewe gingen tegelijkertijd moeten worden gestuurd. En sommige dansen kennen echt ingewik kelde patronen Hele generaties hebben de passen van de En gelse Wals geleerd op de strakke maten en fraaie klanken van haar klassieke 'Spiegelbeeld'. En wie kan zich niet de onvergetelijke duetten met haar vader Willy herinneren? Zangeres Willeke Alberti is enorm populair bij dansend Nederland. In de lijst verzoekplaten prijkt erg vaak een evergreen van deze topartiest. Voor de Nederlandse Vere niging van Dansleraren (NVD) was het dan ook geen verrassing dat Willeke Alber ti de Gulden Vedel voor 1994 zou krijgen. Zeker niet toen haar liedje 'Groetjes uit Rio' hoge ogen gooide in de vader landse hitparades. Met deze trofee schaart zy zich in de imposante rij van Nederlandse artiesten die met hun uitverkiezing bewe zen dat vaderlandse muziek uitstekend dansbaar is. COMPILATIE Om dat te onderstrepen hebben de Swinging World- dansscholen onlangs een CD uitgebracht met een compila tie van dansbare Nederland se muziek. Behalve Willeke Alberti klinken op die CD be kende stukken van eerdere Gulden Vedel-winnaars zoals Nico Haak, Corry Konings, Albert West, René Froger, Lenny Kuhr en Koos Alberts. De CD is alleen bij de Swin- FAVORIET De Gulden Vedel, bestaan de uit een gouden viooltje, een gouden dasspeld voor de heren, een gouden hanger voor de dames en bijbehoren de oorkonde, is de NVD-ar tiestenprijs, die jaarlijks wordt uitgereikt aan een ar tiest of groep op het gebied van de lichte muziek van wie de muziek het afjgelopen sei zoen favoriet is geweest in de dansscholen. Artiesten die de prys reeds ontvingen zyn Nico Haak (1979), Lenny Kuhr ('80), Spargo ('81), Conny Vanden- bos ('82), Lee Towers ('83), Anita Meijer ('84), Berdien Stenberg ('85), BZN ('86), V.O.F. de Kunst ('87), Albert West ('88), Koos Alberts ('89), René Froger ('90), Corrie Ko nings ('91), Grant Forsyth ('92) en Vaya Con Dios ('93). Natuurlijk refereren wij hiermee naar de prachtige 'body' ofwel de structuur, van onze Rioja Vega. Rioja Vega is een wijn met een uitzonderlijke diepg met een volle, ja, haast vlezige smaak waarbij het sap van rijp fruit smaakpapillen verwent. Uitstekend geschikt bij e royale lap vlees of als barbecuewijn. Rioja Vega 1992 Tinto Bodegas Muerza •DE 5UÜ-E «BOTTELER, WIJNHANDEL BARRIQUE Hof van Spaland 50, Schiedam, Tel. 010-4705462 Oudeland 98, Zwijndrechi, Tel. 078-104812 Stadhoudersplein 136a, Rotterdam, Tel. 010-4666580 Fax. 4652695 Uw dranken gratis thuis bezorgd. Mogelijkheid tot betalen met pincode Prijzen zijn afliiuUpH|zen. Looptijd aanbiedingen van 08-09 t/m 17-09-1994. Van Dool Constructies bv is een modern, tientallen jaren bestaand produktie- en installatiebedrijf, waar zo'n 100 specialisten zich bezighouden met de produktie en installatie van aluminium en stalen serres, ramen en deuren, gevels, beplatingen en zonwering. Onze afnemers zijn o.m. particulieren, woningbouwcoöperaties, aannemers en beleggers. PUIENMONTEUR die reeds enige ervaring heeft opgedaan in de bouw. Van Dool heeft in de loop der jaren een uitstekende naam opgebouwd in de markt. Wij stellen dan ook hoge eisen aan onze medewerkers. Hier staat tegenover dat u kunt rekenen op: - een prima salaris; - uitstekende secundaire arbeidsvoorwaarden; - een prettige werkomgeving. Als u geïnteresseerd bent in deze functie verzoeken wij u uw schriftelijke sollicitatie te richten aan mevrouw C.A.M. Huizenga. Voor meer informatie kunt u ook contact met haar opnemen. VAN DOOL CONSTRUCTIES BV Postbus 43 2678 ZG DE LIER Tel. 01745-14145. Fax 01745-14292

De Havenloods | 1994 | | pagina 9