UIT mm Haarlems Toneel bedient breed publiek UIT in 't kort Wie heeft nog geen 'kunstkop' van electronica en is nieuwsgierig is naar het toepassings-ABC? Kanda Bongo Man swingt in Nighthown Zonder één cent subsidie toch graag goed toneel willen maken voor iedereen Een stijlvol en zeer onderscheidend assortiment geeft u een heldere kijk op het gebied van verlichting en design. Méér dan 3000 m2 aan ruime variatie. Barry Manilow herdoopt Ahoy tot Copacabana Ton Lutz als de oude kapitein Shotover in Heartbreak House De nieuwe generetie in licht en design "DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1994 39-1002 GOUDA UTRECHTj r'dam*centrum f DELFT I DEN HAAG I MERCEDES V. DIJK, VLAARDINGEN l HOEK VAN H. I DONDERDAG 29 SEPTEMBER Muziek Die Lustige Witwe van Franz Lehar, Theater Zuid plein, Rotterdam, 4815844 Madeline Bell The Swingmates, Have you met Miss Bell? De Stoep, Spijke- nisse, 01880-24453 Theater Herman Verbeeck Hel- mert Woudenberg, Kwast en Mes, Stadsgehoorzaal/Har monie, Vlaardingen, 4340500 The Sound of Motown - Dancing in the Street met o.a. Rhetta Hughes, Luxor Thea ter, Rotterdam, 4138326/4141715 Cutup-Uppercut van Ko van den Bosch, Lantaren/ Venster, Rotterdam, 4361311 De Rotterdamse Dans groep. Nieuw avondvullend ballet, Rotterdamse Schouw burg, 4118110 Diversen Bestaat het Paranormale? Erasm Usuniversiteit Rotter dam Comedy Explosion come dy club Popular presenteert stand-up comedians, Popular Rotterdam, 4365283 Theater Bert Visscher Fijne Nuan ces, SCC De Goote Brielle, 01810-17264 Niet uit het raam. Uitver korenen, Stadsgehoorzaal- /Harmonie, Vlaardingen, 4340500 De Dulle Roeckers, Bloot en Meedogenloos, Theater Zuidplein, Rotterdam, 4815844 Diversen Tocado-Festival, Night- town Rotterdam, 4364020 ZATERDAG 1 OKTOBER Muziek Wibi Soerjadi, werken van Mendelssohn e.a.. De Doelen, Rotterdam, 2171717 Izit, Rotown Rotterdam, 4363534 The Moonshiners, Rhythm blues, Bluessociëteit l'E- ^prit Rotterdam, 4828542 Total Touch, Plan C, Rot terdam, 4353252 Theater Hans Liberg, nu ook voor vrouwen, Stadsgehoorzaal- /Harmonie, Vlaardingen, 4340500 Dans The second Hand Dance Company met o.a. Andy Ho rowitz e.a.. Theater Zuid- plein, Rotterdam, 4815844 Flamencogroep Tablao, Bibliotheektheater Rotter dam, 4338262 Jeugd Roodkapje bewerkt door Flip van Duyn, Jeugdtheater Hofplein Rotterdam, 4660311 Diversen Evenementenweekend Ar boretum Trompenburg Rot terdam ZONDAG 2 OKTOBER Muziek Zondagochtendconcert door André Rieu, De Doelen, Rotterdam, 2171717 Sikulu the Warrior, regie en muziek Berthe Egnos, De Stoep, Spijkenisse, 01880- 24453 Jeugd Tilimbom door Weder zijds, Rotterdamse Schouw burg, 4118110 Diversen 0 Architectuurwandeling door het Museumpark, o.i.v. een deskundige gids. Mu seumpark Rotterdam De uit Zaïre afkomstige Kanda Bongo Man treedt met zijn band vrijdag 7 oktober op in Nighttown in Rotterdam. Bij het horen van zijn soukous en kwassa-kwassa muziek is het bijna onmogelijk om stil te blij ven staan. De soukous is een vorm van dansmuziek uit Zaï re, met een melodische lijn, duellerende gitaren en een swingend ritme. Soukous komt van het Franse woord 'se- couer', wat net zo veel als 'schudden' betekent. Ondanks de gezongen tekst in het Frans en Lingala (de inheemse taal) is Kanda's muziek toegankelijk voor iedereen. Een andere vorm van muziek die Kanda Bongo Man ten ge hore brengt is de uiterst dans bare Kwassa-kwassa. Kanda is boven alles een per former. Met zijn handelsmerk, een klein hoedje, op steelt hij de show met zijn warme stem en uitstraling. Zijn band be staat uit leden die allen zeer bedreven zijn in het maken van de soukous-muziek. Twee dan seressen maken de show visu eel nog aantrekkelijker. De band bestaat uit Nene Tshakou op sologitaar, Mimi Kazidonna op slaggitaar, Sha ba op basgitaar en Massamba op drums. Als speciale gast treedt Jean-Pierre Bousse (van de voormalige Zaiko Langa - Langa Band) op. Kanga Bongo Man brengt uiterst dansbare muziek Zonder een cent subsidie startte drie jaar geleden een nieuw toneelgezelschap: het Haarlems Toneel. De belang rijkste reden was om de men sen weer de schouwburg in te krijgen voor een goede toneel voorstelling, in een tijd dat er meer en meer wordt gekozen voor cabaret of ander licht amusement. Het gezelschap brengt repertoiretoneel met een literaire invalshoek en doet dat met succes. Regis- seuze Joanna Bilska vond Haarlem een eigen toneelge zelschap waard, maar andere regio genieten mee. In de re gio Rotterdam zijn voor Theater Zuidplein in het nieu we seizoen vier maal twee voorstellingen gepland. Wege ner Sijthoff Weekbladen en Theater Zuidplein maken bij woning van deze voorstellin gen voor de lezers van deze krant extra aantrekkelijk door het geven van een kor ting. De op deze pagina afge drukte bon moet daarvoor worden ingeleverd bij Theater Zuidplein. 'Sponsoring in de kunst', een begrip dat een aantal jaren gele den nog wenkbrauwen deed fronsen, is voor regisseuze Joan na Bilska, artistiek leider van Haarlems Toneel en zakelijk lei der Chris de Jong gesneden koek. Toen de aanvankelijk toe gezegde subsidie van de gemeen te Haarlem voor een nieuw, eigen toneelgezelschap niet los kwam, gingen ze zelf zaken doen. Ze zochten en vonden een 'De Spaanse Hoer', uit de serie v< •r toneelstukken die Haarlems Toneel in Theater Zuidplein speelt Joanna Bilska beet zelf het spits af met de eerste voorstelling van Haarlems Toneel. Zij regisseerde in het seizoen '91/'92 'Schuld en Boete' van Dostojevski. Inmiddels is er een vaste groep van acteurs ontstaan, onder wie Jim Berghout, Jules Croiset, en Marlous Fluitsma en Bernard Droog.is toneel te brengen dat lange tijd niet in Nederland is gespeeld, dat in Nederland niet bekend is of dat helemaal nieuw Afscheid Het stuk dat volgende week, 5 en 6 oktober, in Theater Zuidplein wordt gespeeld is zo'n nieuw werk. Het is een blijspel van Theo Kling in de regie van Haye van der Heiden: 'In de hemel mag alles'. Zonder nadrukkelijk het woord euthanasie te bezigen, gaat het over dat actuele onder werp. Al benadrukt auteur Theo Kling dat het vooral gaat over afscheid nemen. Maar toch een blijspel dus. Twee mensen, die een leven lang bij elkaar zijn. De man, Pelle, maakt het niet lang meer en zijn vrouw Cieltje is van plan samen met hem afscheid van het leven te nemen. Pelle ziet dat eerst helemaal niet zitten, maar Cieltje houdt voet bij stuk, met in haar achterhoofd de herinnering aan het ballet Romeo en Julia. De feestelijke dans van twee mensen die niet verder willen leven als dat niet gezamenlijk kan, is haar inspiratiebron. 'In de hemel mag alles' wordt gespeeld door Ber nard Droog, Metta Gramberg, Teuntje de Klerk, Henny Orri, Allard van der Scheer en ande- Daders Ongesubsidieerd toneel, maar wel met veel sympathisanten, die ook nog wel iets weg te geven hebben. Zo mag het Haarlems Toneel voor de repetities gratis gebruik maken van de Haarlem se Schouwburg en van een niet meer als zodanig gebruikt kerkje in Santpoort. In tegenstelling tot in de schouwburg, waar de laatste re petities zijn voor 'In de hemel mag alles' zijn de repetities hier in een beginstadium. Binnen zegt Jules Croiset zijn tekst voor één van de leukste stukken van Hugo Claus: 'De Spaanse Hoer'. In de Spaanse Hoer spelen be halve Jules Croiset nog Jim Berghout, Rick Engelkes, Mar lous Fluitsma, Freek van Muis winkel, Sjoera Retèl, Elsje Scherjon en Marianne Vloetgra- ven. Óp 7 en 8 december brengen ze het stuk in Theater Zuidplein. 'De Val' van Albert Camus stond het vorige seizoen op het repertoire van Haarlems Toneel. De voorstelling met Hidde Maas was zeer succesvol. Op 2 en 3 november kan men in Theater Zuidplein horen waarom. De laatste in de serie is alwéér iets nieuws. Arcadia, een Engelse komedie uit 1992 van Tom Stop- pard, over liefde en wetenschap, kreeg in de Engelse pers juichen de waarderende kritieken. Het speelt in twee verschillende tij den, in 1809 en in het heden. Arcadia is in de eerste plaats een toneelstuk over menselijke ge voelens en emoties, die door geen enkele wetenschappelijke theorie verklaard kunnen wor den. De speeldata voor Theater Zuidplein zijn 22 en 23 maart 1993. De spelers zijn onder meer Mar lous Fluitsma, Jules Hamel, Freek van Muiswinkel en mari- anne Vloetgraven. Regie: Joan na Bilska. De toegangsprijs voor een losse voorstelling is op vertoon van de kortingsbon (aan de kassa van Theater Zuidplein, telefoon 010- 4815844), 20 gulden.Ee abonne ment voor de vier voorstellingen samen is bij inlevering van de bon 60 gulden. De bon is te vinden op de pagina waar de r op staat. In 1994 is wat je ziet niet meer wat je ziet, ook niet in de kunst(en). Door de toepas sing van technologie Is veel manipuleerbaar geworden, zelfs ons waarnemingsvermo gen. Eng? „Welnee", vindt Alex Adriaanse van kunste naarsorganisatie V2 die het Instituut voor instabiele media uiterst high tech draai end houdt. „We kweken geen zombies, daar geloof ik niks van. Het fysieke gaat nooit verloren. Dat is en blijft een basisvoorwaarde voor alle vormen van menselijk contact en daaruit voortvloeiende handelingen die we niet kun nen missen. Met een monitor kun je kijken en horen maar het bevredigt nooit je andere zintuigen." Goed, die angst ongegrond dus. Maar daarmee is het hoe en waarom van de liefde voor elec tronica bij een groeiende groep mensen nog niet verklaard. Voor Adriaanse is het niet meer dan logisch, ook in de kunsten. „Die ontwikkeling zat er in de 20-er jaren al in, binnen de natuur kunde", verduidelijkt hij. „In '80 bleek het mogelijk ideeën van toen met meetapparatuur vast te leggen, te bewijzen. Een van die denkbeelden was dat bepaalde processen door de waarnemer beinvloed worden." Om zijn ver haal concreter te maken, geeft hij een voorbeeld van waar dat in de kunstpraktijk anno nu toe kan leiden. „Wij hebben hier een installatie, een soort box waarin twaalf luidsprekers zijn opge hangen die met draden aan een videoprojector zijn verbonden. Door met een zaklantaarn zwak of sterker op die luidsprkers te schijnen, kun je de sterkte van geluiden bepalen. Zo krijg je in teractie, interactieve kunst. Een kunstobject hoeft niet concreet en tastbaar meer te zijn en wordt daarmee ook markttechnisch ge zien heel anders. Je kunt nu kunst op een floppy aanschaf fen. Van genialiteit van de kuns tenaar, en die alleen, is daarmee ook geen sprake meer. Machines halen dat naar beneden." Adriaanse -zelf beeldend kunste naar- grijnst bij zijn yerhaal als of hij vooral in het laatste erg veel plezier heeft. Mediagoeroes „Dat is ook zo" .geeft hij toe. „Voor mij hoeven wazige be grippen als uniciteit of waar- heidshaltegetrouw niet meer. En dat heeft alles te maken met de ontwikkelingen en problemen van deze tijd: het verlies van grote ideologiën, grote en objec tieve waarheden en daarmee ook de objectiviteit van de waarne ming. Natuurlijk is het niet leuk dat er dingen verloren gaan maar andere ideeën krijgen daardoor weer de ruimte. Veel zaken worden manipuleerbaar." De vraag dringt zich onstuitbaar Alex Adriaanse: „We doen toch ook geslachtsoperaties en manipuleren varkens tot dieren n, op: Schemert hier drang naar macht? Adriaanse benoemt het anders, eigenlijk juist andersom. „Het heeft meer te maken met behoefte aan interactieve kunst", legt hij uit. „Het idee dat het publiek invloed op een kunstwerk moet kunnen heb ben." V2 wil geen centrum voor de allernieuwste foefjes en snufjes zijn, al zijn er wel veel van derge lijke aardigheidjes in een soort winkel verzameld. „We willen een plek zijn waar zich analy tisch een kritische kijk op de toepassing van technologie kan ontwikkelen. We willen echt niet de mediagoeroes van de jaren '90 worden." Wijd spectrum In november barst op een aantal locaties het gepiep en geflikker van het Dutch Electronic Art Festival(DEAF) los. DEAF be looft een -voor Nederlandse be grippen- unieke internationale kunstmanifestatie te worden waarin een wijd spectrum van kunstprodukten wordt gespresen- teerd die zijn ontstaan door mid del van, met, of dankzij gebruik van nieuwe technologiën. De ma nifestatie bestaat uit concerten, performances, demonstraties, een symposium, tentoonstellin gen en een filmnacht -alle met het thema De digitale natuur en wordt in samenwerking georga niseerd. De betrokkenen zijn V2, Theater Lantaren/Venster, In- ter-Society for the Electronic Arts(ISEA) en WDS, een multi media bureau, gespecialiseerd in het vormgeven van dynamische media met de nadruk op beeld en geluid. Nu nog leken die tegen die tijd toch enigszins beslagen ten ijs willen komen, kunnen vooraf gaand aan DEAF in Lantaren- /Venster een viertal introductie sessies bijwonen. De eerste van dit kwartet semi nars is op maandag 3 oktober en behandelt Electronische muziek van experiment tot Main Stream en terug. Een week later(lt) okto ber dus) belooft het programma Animatie, van Gertie the Dino saur tot Jurassic Park, op de 17e Hi-tech performance kunst en op de 24e Interactieve kunst. Vooraf reserveren is noodzake lijk. En voor wie nog twijfels heeft, volgens Adriaanse en niet volgens hem alleen is angst ook in dit geval en slechte raadgever. „Immers", zegt Adriaanse, „we doen toch ook geslachtsopera ties en manipuleren varkens tot beesten met twee ruggen." Als dat niet nieuwsgierig maakt. TERBREGSEPtEIN GEOPEND OP MA.t/mZA. VAN 9.00 tot 17.00 UUR SPAANSE PÖLÖfR Barry Manilow Barry Manilow komt woensdag 12 oktober aaanstaande met zijn elf man tellende band naar het Rotterdamse Sportpaleis Ahoy. Het concert begint om 20.15 uur. De zaal is open vanaf 19.15 Barry Manilow heeft zich in de loop der jaren wereldfaam weten te verwerven. Een groot aantal van zijn liedjes verdient de bena ming 'evergreen'. We noemen hier: 'Mandy', 'Can't smile wit hout you' en 'Copacabana'. Van de laatstgenoemde song is zowel een musical -'Barry Manilow Presents Copacabana' -, als een film - 'Copacabana' - gemaakt. Barry produceerde en regisseer de zelf de musical en in de film vertolkte hij een van de hoofd rollen. Hij ontving een Grammy Award - Best Pop Male Perfor mance - voor de hit 'Copacaba na'. Voor de pas uitgebrachte teken film 'Duimelijntje' maakte Barry Manilow de muziek. Kaarten a f 90,-, f 75,-, f 65,- en f 55,- zijn vanaf heden ver krijgbaar bij de bekende voor verkoopadressen. 'Supertickets'zijn te reserveren via tel. 010-4580188. Bij het RO Theater op zaterdag 1 oktober 1994 Heartbreak House van George Bernard Shaw in première in de Grote Zaal van de Rotterdamse Schouwburg met Ton Lutz in de rol van de oude kapitein Shoto ver. Het verhaal speelt aan de voora vond van WO I en draait om een verarmde familie in een verval len villa. Hier woont de oude kapitein Shotover, ooit avontu rier, heerser over de wereld zeeën. Nu uitvinder van militaire wapens en profeet der navigatie. Zijn gevaarlijk knappe dochter Hesione en haar charmante echtgenoot Hector verdrijven de verveling door voortdurend muiterij te plegen. De gasten voegen zich naar de huisregels met hun onderlinge cynische pesterijtjes, intriges en affaires. Behalve Ellie Dunn. Op welk kompas zal de eenvoudige, on bedorven Ellie varen in dit huis, waar sinds mensenheugenis alle harten zijn gebroken? Heartbreak House wordt ge speeld door Ton Lutz, Kees Coolen, Walter Crommelin, Guus Dam, Tamar van den Dop, Sabrina van Halderen. Han Oldigs, Leonoor Pauw, Betty Schuurman en Frans de Wit. Van 28 september t/m 8 okto ber, 22/23 oktober en 18 t/m 20 november. Tableau de la troupe ROTTERDAM, Graafstroomstraat 93 (Spaanse polder), Tel 010 462 30 70 EINDHOVEN, Stratumsedijk 79, Tel 040 12 31 46 SOESTERBERG, Amersfoortsestraat 3, Tel 03463 5 36 89

De Havenloods | 1994 | | pagina 11