Dili HAVENLOODS "Stadsblad "KLEINTJES Certificaat voor Straatbreed Kids Ecologisch huishouden ook voor trendsetters Schiedam in RTL4- programma Vossen richten slachting aan OOK OP DE FEMINA EXTRA VOORDELEN! Milieubewust in teamverband DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1994, 46e JAARGANG, Nr 39, OPLAGE 37.374 Wegener sythoFF weekbladen EEN WEGENER SIJTHOFF WEEKBLAD PRINS HENDRIKKADE 12-16 ROTTERDAM Voor meer informatie zie elders in de krant bij Kleintjesrubrieken. 11 Wegener sLjthoFF weekbladen Hanneke Romhouts en wethouder Bart de Leede zijn ervan overtuigd dat eco-teams «■W-I jnflSÖ Voorlichting HSAO SPH-MWD-CMV-nwe stijl-SJD-P&A •SM donderdag 6 oktober 0m Aanvang: 19.00 uur Pinasplein 4 Rotterdam tel. 010 - 4370522 Programma Filmhuis Schiedam SCHIEDAM- In Het Film huis in gebouw De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12, wordt vrijdag 30 september Orlando gedraaid van regisseur Sally Pot ter. 'Orlando' uit 1928 geldt als een van de meest toegankelike boeken van Virginia Woolf. De gelijknamige film gaat over een Engelse aristocraat die eeuwen lang voortleeft. Aanvang: 21.30 uur; toegang: 5,- voor dona teurs; donateur worden kost 7,50 inclusief eerste film. MANNENKOOR Het Christelijk mannenkoor 'De IJsselzangers' verzorgt zaterdag I oktober een zogenaamd Inloopconcert in de Grote Kerk. Aan vang: 15.00 uur; toegang: gratis. Open dag PABO H donderdag 6 oktober S van 9.00 - 13.00 uur Binnenrotte 85 Rotterdam tel. 010 - 2013700 SCHIEDAM— In het RTL4- programma 'Eigen huis en tuin' van zaterdag 1 oktober, komt Schiedam uitgebreid aan bod als 'Gemeente van de week'. De af gelopen periode zijn er opnames gemaakt van tal van bijzondere locaties in de Brandersstad zoals de Piramidewoningen, de Lange Haven en Branderij De Twee- lingh. Rob Verlinden, presentator van 'Gemeente van de week', liet zich rondleiden door WV-di- recteur Ruud Pillard. Het programma wordt uitege- zonden op RTL 4 tussen 18.10 en 19.00 uur. Kom nü naar Tropicana en geniet van alles wat Tropicana te bieden heeft. Bijvoorbeeld de nieuwste attractie, de sensationele Rain bow Hash, een supersnelle glijbaan van maar liefst 200 meter lang. Tegen inlevering van deze advertentie krijg je nu maar liefst f 10,- korting op een dagkaart. Tegen zoveel waterpret kan niemand op. Geldig op ten 2 oktober 1994. «ffc NIEUW: HEAO-Communicatie/ Communicatie-Creatief Tl (voorheen: vormgeving communicatie) I Voorlichting: donderdag 6 oktober iiiP1 Aanvang: 19.00 uur Vasteland 70 Rotterdam tel. 010 - 2012820 Stadsrondvaart in combinatie met bezoek aan Museummolen SCHIEDAM— Voor de laatste maal dit seizoen kun nen bezoekers van museum molen 'De Nieuwe Palm boom' aan de Noordvest 34 deelnemen aan een rondvaart door de oude binnenhavens van Schiedam. Schipper Guus Klepke geeft toelichting bij deze boottocht die voert langs historische plekjes. Inschepen op de platbodem kan om 14.00 uur bij de VW aan de Buitenhavenweg. Aankomst bij de museum molen om 15.00 uur. Daar kunnen deelnemers tot slot een videopresentatie bekijken met veel oud beeldmateriaal van molens. De stadsrondvaart kost in clusief de toegang tot 'De Nieuwe Palmboom' 3,50 2,50 voor kinderen). Kunst ligt op straat Kerkberichten Medische Diensten Frans Went- holt met Juventus Green Eagles Steun voor Dierenambulance SCHIEDAM— De lezersactie die de uitgever van deze krant begin september organiseerde ter introductie van het samen gaan van de huis-aan-huisbladen Het Nieuwe Stadsblad, De Ha venloods en de Schiedamsche Courant, heeft veel reacties op geleverd. Wegener Sijthoff Weekbladen stelde een bedrag van 1000 gulden beschikbaar voor een goed doel in Schiedam. De lezers van Het Nieuwe Stads blad/De Havenloods mochten bepalen, welke instelling die 1000 gulden in de wacht mocht gaan slepen. Daarbij had men de keuze tussen Het Filmhuis, de Dierenambulance en de Stich ting Viering Herdenking Na tionale Feest- Gedenkdagen. Maar liefst 72% van de lezers sprak een voorkeur uit voor de Dierenambulance. Wie op de meest originele wijze de winnaar aanwees, maakte kans op een diner voor twee. Deze prijs is toegekend aan Y. Siljee die haar keuze voor de Dierenambulance als volgt toe lichtte: 'omdat voor dieren het ongeluk in een nog kleiner hoek je zit'. Zowel de Dierenambulan ce als mevrouw Siljee: van harte proficiat. Binnenkort zullen de prijzen worden uitgereikt. Milieubeweging tevreden over Floriade-besluit SCHIEDAM - De verschil lende milieu-organisaties in Schiedam zijn bijzonder blij met het besluit, dat de Haar lemmermeerpolder de Floria- de in het jaar 2002 krijgt. Tot vlakvoor de beslissing begin deze week viel, protesteerden de organisaties tegen de plan nen om het evenement aan de noordrand van Rotterdam te houden. „Ons belangrijkste bezwaar betreft de aan te leg gen infrastructuur direct aan het spoortraject Schiedam- Delft ten noordoosten van Schiedam. De nu al lange fi les op rijksweg 13, die een belangrijke af- en aanvoeren de functie moet gaan vervul len, geven duidelijk aan dat verdere uitbreiding van het aantal verkeersbewegingen uit den boze is en derhalve moet worden voorkomen." Dit schreven de Vereniging tegen Milieubederf, Milieu defensie Schiedam, de Werk groep stop Rijksweg 19 en de ENFB-Schiedam in een geza menlijke laatste protestpo ging vorige week. Ook economisch was de Flo- riade van geen belang, stel den de organisaties. De laat ste Floriade in Zoetermeer le verde een groot verlies op en de nieuwe Floriade in Rotter dam, zou slechts werk gebo- demn hebben aan driehon derd mensen gedurende acht maanden. De bewoners van Spaland en het gebied rond de Polderweg zullen grote (verkeersover last ondervinden. Per dag zullen 45 duizend mensen de Floriade bezoeken. Volgens de milieuorganisaties is er geen enkele garantie dat deze bezoekers geen sluipwegen door Schiedam zullen nemen. SCHIEDAM Vier vossen hebben in de nacht van 20 op 21 september een ware slachting aangericht op de kinderboerderij aan de Kerkweg in Kethel. Zeventien kippen en drie siereenden werden door de vossen afgemaakt. De beheerder, A.G. Maat, zag het gebeuren: „Ik woon tegenover mijn kinderboerderij en werd omstreeks twee uur wakker door het geblaf van mijn waakhonden. Ik ben direct gaan kijken wat er aan de hand was en zag tot mijn grote schrik een aantal vossen mijn boerderij plunderen." Volgens Maat is de slachting voor een deel de schuld van de gemeente Schiedam. „Het is voor mij een onbegrijpelijke zaak dat het gemeentebestuur najaren van klagen niets aan dit probleem doet. Kort geleden zijn aan de Zwaluwlaan nog zo'n twaalf vossen gesignaleerd. Toch blijft de gemeente beweren dat er hooguit één vos in de omgeving rondloopt. „Zelf heb ik al het mogelijke gedaan om mijn dieren te bescher men. Het terrein is tot vijftig centimeter in de grond afgezet met gaas en de bovenkant van het hekwerk is afgezet met stroom. Ik hoop dat de gemeente nu eindelijk eens gaat handelen." De persoon die bij Gemeentewerken verantwoordelijk is voor het vossenbeleid, is niet bereikbaar voor commentaar. U VINDT DE ZUIDER STER IN HAL 4 STAND 4210 als het om wonen gaatde.2juderSter SCHIEDAM De Straatbreed Kids: achter deze naam gaat geen beruchte Amerikaanse gang schuil, maar een club onvervalst Schiedamse kinderen. Deze 'jeugdbende' is gestationeerd in Nieuwland en houdt zich allerminst onledig met verboden bezig heden als vandalisme. De uiterst selecte club telt ongeveer 30 leden die stuk-voor-stuk bereid zijn om zich in te zetten voor hun eigen buurt. Met zijn allen hielden ze vrige week woensdag 'grote schoonmaak' in maar liefst drie speeltuinen in de Klaas Kater straat, de Jan Oudegeeststraat en de Willem Pastoorstraat. De initiatiefneemsters tot deze aktie, de dames Binkhorst en Van der Vlies, zorgden dat het de inwendige mens aan niets ontbrak bij al die zware arbeid. Mede dankzij de wijk-superen -snackbar konden alle deelnemertjes de broodnodige energie weer op peil brengen met snoep en ijsjes. Mari Dingenouts (zie foto), milieu-coördinator van de Nutsbedrijven, kwam hoogstpersoonlijk de reinigingslie- den-in-de-dop als beloning een certificaat aanbieden. Daarop waren ter herinnering nog enkele tips vermeld voor toekomstige gebruikers van de speeltuinen. In hun enthousiasme pleegt de jeugd nog wel eens te vergeten dat zandbakken niet bedoeld zijn om in te plassen of te poepen en dat klauteren uitsluitend in de daartoe bestemde rekken dient te gebeuren. De Straatbreed Kids, overigens vernoemd naar een aktie van de ONS, maakten de milieu-coördinator er nog wel even fijntjes op attent dat er in hun wijk een nijpend gebrek aan prullebakken was. Het euvel werd meteen vorige week verholpen. Dienst, wederdienst tenslotte. afvalberg bij het milieustation te verminderen SCHIEDAM Een wereld vol robots: het lijkt een onder werp voor een science fiction film, maar kan evengoed een scène zijn uit het leven van al ledag. De moderne consump tiemaatschappij heeft zich anno 1994 met huid en haar overgeleverd aan de automati sering. Het pure hoofd-han den- en voeten-werk dreigt daarbij compleet in het ver domhoekje te geraken. Via zogenaamde eco-teams, een idee dat overgewaaid is vanuit Amerika, hoopt het stadsbe stuur in navolging van andere plaatsen in Nederland het tij te keren. Deelnemers kunnen uiteraard rekenen op enig financiëel voor deel, maar het voornaamste is dat hun leven er leuker op wordt. Het programma, dat on geveer acht maanden duurt, stemt weer eens tot nadenken over tal van vanzelfsprekendhe den. Zo'n zoektocht naarje eigen mogelijkheden om iets aan het milieu te doen, kan de lucht ook anderszins behoorlijk opkla ren." Hanneke Rombouts, de eerste officiële Schiedamse eco- team coördinator in parttime dienst van de gemeente, blijkt een perfecte pleitbezorgster voor 'de zaak'. Nog maar net in func tie heeft zij wethouder Bart de Leede (GroenLinks) weten te strikken om met een aantal poli tieke companen zijn gedrag op diverse fronten eens stevig onder de loep te nemen. Milieuridder Hanneke Rombouts hoopt dat het enthousiasme van zo'n be stuurlijk kopstuk ook anderen over de streep zal trekken. Zij realiseert zich als geen ander, dat milieuridders- zoals ze in de volksmond spottend worden ge noemd- nog een lange weg te gaan hebben. Er wordt de no dige propaganda gemaakt voor energiezuinig en bewuster leven. Als het erop aankomt, gaat de milieubeweging echter gebukt onder een weinig populair ima ge. Alsof iedereen die zich ermee bezighoudt, als een geitewollen- sokken-softie somber zit te doen." De daadkrachtige Rot terdamse van origine, die naast haar parttime baan bij de ge meente ook in deeltijd werkt bij de DCMR, kan bogen op een kleurrijke carrière. Nadat zij uit lootte voor de studie medicijnen, zocht ze werk in de snelle hore- ca-wereld van de Maastad. Het trendy café-leven beviel haar aanvankelijk best, maar na ver-r loop van tijd kreeg ze toch de kriebels om weer eens iets met haar hoofd te gaan doen. Dat werd een opleiding voor bioche misch analiste. Achterlijk Door de dingen die zij tegen kwam in haar vak, maar vooral in haar eigen bestaantje kwam de kentering. Hanneke Rom bouts: Als ik thuiskwam met boodschappen van de markt, deed ik in één beweging mijn ijskast en mijn vuilnisbak open. Op een gegeven moment ontdek je dan ineens hoe achterlijk je bezig kan zijn. Het begon klein met het meenemen van een tas en het kopen van spullen zonder verpakking. Gaandeweg heb ik er steeds meer lol in gekregen om bewuster te leven en ben ik fana tieker geworden. Ik ben echt niet het type om met mijn vinger in de lucht de strenge schooljuf te spelen. Niemand kan meer zon der allerlei snufjes en appara tuur. Het gebruik ervan moet je alleen zo af-en-toe, ieder aan de hand van zijn eigen situatie, eens even flink bijstellen. Zelf zit ik ook in een eco-team met vrine- dinnen waar ik al jaren mee omga. We zijn gewend met el kaar over werk te praten, rela ties, kinderen. Nu hebben we het ineens over zoiets platvoers als schoonmaken. We leren elkaar daardoor wél van een hele ande re kant kennen én worden heel verhelderend met onze neus op onze eigen stommiteiten ge drukt. Ik zal het jammer vinden als ons team ontbonden wordt." Koopgedrag De eco-teams bestaan uit zo'n acht leden. Dat kunnen vrienden of bekenden van elkaar zijn, maar is niet noodzakelijk. Het programma- naar ontwerp van de wereldwijde organsatie 'Glo bal Action Plan'- omvat acht maandelijkse bijeenkomsten. Daarin wordt telkens ingegaan op een ander thema waar het huishouden omdraait. Aan de orde komen ondermeer gas, wa ter, elektriciteit en koopgedrag. De deelnemers brainstormen aan de hand van een werkboek met elkaar over hun manier van doen op de verschillende terrei nen, wisselen tips en ervaringen uit én geven desgewenst ano niem hun meterstanden door. Hanneke Rombouts verzorgt als coördinator de eerste en laatste bijeenkomst. Bovendien voert ze de cijfers in in de computer en berekent ze de eventuele bespa ringen. Aanmelden voor deelna me aan een eco-team, indivi dueel of meteen met een hele groep, kan telefonisch bij het eco-teammeldpunt via nummer 4465392. Hanneke Rombouts is donderdag en vrijdag aanwezig; op andere dagen staat er een antwoord apparaat aan.

De Havenloods | 1994 | | pagina 1