Peter Sonneveld staat solo voor de kracht van de eenzaamheid UIT EGG UIT Hofpleinjeugd:'Russische reis was levensles' in 't kort UJ Romantiek, erotiek, humor en religie in één dansvoorstelling 'Angst voor de dood en angst voor het leven heeft in principe toch iedereen?' Liefhebbers van Seth Gaikema kunnen nog op de reservebank Trio de Janeiro staat nog steeds garant voor 125 jaar 250 kilo Een stijlvol en zeer onderscheidend assortiment geeft u een heldere kijk op het gebied van verlichting en design. Méér dan 3000 m2 aan ruime variatie. Jaap van Zweden hoofdgast van benefietconcert Ron Wichmanhuis De nieuwe seneratie in licht en desi$n DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 40-1002 Met slechts 10 voorstellingen in Nederland en exclusief in Rot terdam maakte het Luxor Thea ter zich op voor de komst van het Amerikaanse dansgezel schap Momix Dance Theatre met de voorstelling 'Passion'. Het bewegingstheaterstuk van wereldformaat is in Rotterdam te zien tot en met zaterdag 15 oktober 1994. 'Passion' heeft al les in zich: romantiek, erotiek, een vleugje humor en een snuije religie. De vijf magnifieke, atle tische dansers kenmerken zich door hun fysieke kracht en lij ken soms in slow-motion door de ruimte te zweven. Het gezelschap danst met een ongekende perfectie en zorgt voor een onvergetelijke droom. De voorstelling geeft het pu bliek het gevoel in een roes te verkeren en erotisch geladen vi sioenen 'te hebben. Eenmaal eerder bezochten de dansers Nederland voor een tour eind 1993. Dit maal is de voorstelling alleen in het Luxor Theater te zien. Momix Dance Theatre met 'Pas sion', donderdag 5 t/m zaterdag 15 oktober 1994, (maandag 10 oktober geen voorstelling) aan vang: 20.30 uur. Telefonisch re serveren tussen 12.00 en 16.00 uur op nummer 010-4138326. Ook bij alle VVV-bespreekbu- ro's bij de Nationale Theaterkas sa (06-9203) en de Schiedamse Theaterkassa. lo: ISABEL HIRUNTER Peter Sonneveld speelt 'Malte' van 17 tot het land, komt hij daar in december terug 'V ok tober in de Rotterdamse Schouwburg. Na begin deze eeuw in de ban van Parijs, een stad die hem toen al tot wanhoop dreef door het le venstempo, de armoede en de onverschilligheid van mensen die niet de waarde zien van waar ze mee bezig zijn. Uit angst. Zowel voor de dood als voor het leven. Nooit! Sonneveld: „Die angsten kent in principe iedereen en ook daarom herkende ik mezelf in het boek. Een groot deel van Rilke's ro man behandelt het 'kunnen zien' in de betekenis van tot je door laten dringen dat ieder mens, elk ding zijn eigen waarde, geheim en betekenis heeft. Dat is bijna Buddhisme. Wanneer je pro beert open te staan, merk je pas dat je oogkleppen op hebt. Dat je je druk maakt over zaken die volslagen onbelangrijk zijn in plaats van over wezenlijke din- boek. Ik word heel erg gesteund doordat het zo goed is. Je moet wel erg tekeer gaan om het lelijk te maken. Ik hoop dat mijn voorstelling hetzelfde teweeg brengt. Het publiek moet wel naar me willen luisteren. De spanning zal zitten in de interac tie tussen mij en mijn toehoor ders. Moeilijk, maar als 't lukt: geweldig!" Zwelgen Mooie tekst maakt Sonneveld gelukkig. Elke ervaring met schoonheid inspireert hem. Van een mooi schilderij of strijkk- kwartet van Beethoven tot een Italiaans landschap. Hij wil het schokeffect dat schoonheid op hem heeft niet als theatraal be noemen. Ook niet als neiging tot overdrijven. Noch als zwelgen. „Nee, zo'n ervaring is puur eer lijk en gaat rechtstreeks naar binnen, raakt me diep. Net als de eerste keer dat ik de David van Michelangelo in het echt zag. Ook al had ik dat 6 meter hoge beeld al 1.000 keer afgebeeld ge zien, toen ik de hoek omsloeg en het écht zag, was dat -ondanks alle cliché's en misbruik- een ab solute schoonheidservaring. Met dat in mijn achterhoofd denk ik dat mensen die van lite ratuur en /of toneel houden een goede keus maken door naar mijn voorstelling te komen. Het is een mooi verhaal en alles loopt via taal. Er is geen afleiding en er zijn geen toeters en bellen. Als je daarvan houdt, zit je goed". Peter Sonneveld moest toegroei en naar de toneelvorm die mo noloog heet. Nu hij die kan waarderen èn spelen denkt hij daar nog lang inspiratie uit te putten. „Ik ben niet bang dat mijn spel snel aan kracht zal verliezen omdat ik me bij het vooruitzicht VA uur alleen op het podium te moeten staan, heel onrustig voel. Zolang dat nog zo is, zal het me niet vervelen". Sóhneveld's carrière maakt chrononologisch melding van de Toneelschool Arnhem, de Rot terdamse regisseurswerkplaats Fact, het Theater van het Oos ten, het RO-theater, radiowerk en leraarschap op de toneel school. Zijn voorkeur van het ogenblik? „Dit". Waarom? „Om de vorm. Ik wil laten zien dat het toneel zijn materiaal ook uit de literatuur kan halen. Literatuur zelf bewerken is een hele goede manier gebleken om de tekst echt te leren kennen èn je bent helemaal zelf verantwoordelijk voor je keuzes". Waarmee we terug zijn bij de essentie van Rilke's roman en Sonneveld's voorstelling: Je moet het allemaal zelf doen. 6 OKTOBER Muziek All the Kings Man jazz- dance, Plan C Rotterdam, 4353252 Theater In de hemel mag alles, door Haarlems Toneel, Thea ter Zuidplein, Rotterdam, 4815844 Cutup-Uppercut van Ko van den Bosch, Lantaren- Venster Rotterdam, 4361311 Heartbreak House van G.B. Shaw, Rotterdamse Schouwburg, 4118110 Oefeningen op de moeder en de zoon door Carrousel- Kaaitheater, Rotterdamse Schouwburg, 4118110 Paul Haenen, Smakelijke Voortzetting, Theater de Teerstoof Schiedam, 4269455/4269563 Diversen Internationale Fotobienna- le, Witte de Withstraat e.o. Rotterdam Cinema Diaspora, Hindoe- staanse Nostalgie uit Bolly wood, Theater De Evenaar Rotterdam, 4111055 7 OKTOBER Muziek Angela Groothuizen Spe len, De Stoep Spijkenisse, 01880-24453 Kando Bongo Man, Night- town Rotterdam, 4364200 Theater Arno van der Heyden Het Duet, Theater Zuidplein, Rot terdam, 4815844 Marjolein Touw een brui send feest, Theater de Teer stoof Schiedam, 4269455/4269563 8 OKTOBER Muziek Leo Cuypers Solo Jazz in Popular, Popular Rotterdam, 4365283 Hello Hello highlige reg gae groep. Matrix Wereldmu ziekcentrum Rotterdam, 4123514 Whiskey Priests, energie ke folk, Rotown Rotterdam, 4363534 Theater Waardenberg De Jong, Naggelwauz, De Stoep, Spij kenisse, 01880-24453 Diederik van Vleuten en Arie van der Wulp anderman- seiland, Theater De Teerstoof Schiedam, 4269563 Jeugd Rotterdam, 4131494/4130900 Roodkapje bewerkt door Flip van Duijn, Jeugdtheater Hofplein Rotterdam, 4662044 9 OKTOBER Muziek Alvorada, Brazilian jazz, Doelencafé Rotterdam, 4148688 Kees Korbijn Nederlands talig levenslied. Bluessociëteit l'Esprit Rotterdam, 4828542 Miles Davis Project met Jan Verweij, Jazzcafé Dizzy Rotterdam, 4773014 Cuartito Azul presenteert: Los Hermanos Flores, Popu lar Rotterdam, 4365283 Theater Comedy Train De Neder landse stand up comedians, Groove Garden Rotterdam In een ander jasje door Danstheater Arena, Rotter damse Schouwburg, 4118110 Diversen Wetenschapsdag op de tentoonstelling 'professor Plons', Maritiem Museum Prins Hendrik Rotterdam, 4132680 Wereld Vredes Vlieger Dag One Sky, One World, Autostrand, Oostvoorne Landelijke wetenschapsdag kleur bekennen, Theater de Evenaar Rotterdam, 4111055 Europese Theater Voor leesdag, De Doelen, Stadsge hoorzaal Vlaardingen, 4340500 door ELS NEIJTS 'Ik heb gezien: een kind in een wagen, een zwangere vrouw, een man die neerviel... Zien krijgt meer dimensies; ik heb een innerlijk waar ik niets van wist!", schreef de dichter Rai- ner Maria Rilke begin deze eeuw in zijn enige roman. Ac teur-regisseur Peter Sonne veld verkoos dit boek tot mo noloog te bewerken en deze zelf op de planken te zetten. Omdat: „Rilke in dit boek neerzet wat ik voel zoals ik zelf nooit gekund zou heb ben!" Het stuk wordt op een later tijdstip tot hoorspel bewerkt voor de NCRV-radio. Sonneveld las De aantekeningen van Malta Laurids Brigge 14 jaar geleden voor het eerst. Het was een klap, gaf flitsen van herken ning. „Ik was niet geschrokken of geshockeerd maar het leidde wel tot ontdekkingen. Dat doet het nog. Ik heb het vaak herle zen en ben er nu elke dag mee bezig. Ik duik steeds dieper in de thematiek: individualiteit en een zaamheid. Rilke maakt duidelijk dat je het nooit over groepen mensen kunt hebben. Woorden als man, vrouw of kind kennen eigenlijk geen meervoud, alleen talloze enkelvouden. Dat maakt het leven zo verschrikkelijk ge compliceerd. Tien mensen kun nen bij dezelfde aanblik iets to taal anders ervaren. Jouw mé- tiing is altijd gebaseerd op jouw angsten, op wat je hebt meege maakt en hoe je daardoor naar het leven kijkt". Kijken is bij Rilke iets anders dan zien. De jonge Deen raakte door NELLEKE DE JONG Er zit verschil tussen de speel wijze van jeugdtheaterschool St. Petersburg en die van jeu gdtheaterschool Hofplein. Dat hebben de negen leerlin gen van de Rotterdamse school geconstateerd tijdens hun verblijf in St. Petersburg in het kader van een uitwisse ling. Maar dat is lang niet de enige ervaring die ze hebben opgedaan. Sinds hun thuis komst, vorige week vrijdag, zijn ze nog diep onder de in druk van het Russische cultu rele èn het gewone leven, waar ze tien dagen middenin zaten. Samen met artistiek directeur en tijdelijk vader van negen kinde ren Louis Lemaire en choreogra fe Carla van Driel stapten de negen leerlingen op 20 septem ber in het vliegtuig naar St. Pe tersburg. De 'kinderen' (15 tot 22 jaar) werden ondergebracht in gastgezinnen. Daar kregen ze meteen al te maken met een heel andere en vooral veel soberder levensstijl dan ze hier gewend zijn. Drie 'woordvoerders' doen hun verhaal. Samora Kensen- huis belandde in het sjiekste huis, een driekamerflat-met- veel-slaapbanken voor de ouders, dochter en zoon en in wonende grootmoeder. Jan Martijn Ek kwam terecht in een nog krappere behuizing. Louis Lemaire logeerde bij de directeur van de St. Petersburgse school. „Daar was niet eens een tafel in huis. Je kreeg je eten op een dienblad." De beide directeuren leidden workshops en de leerlingen speelden zelf gedeelten uit voor stellingen. Ze gingen naar de Hermitage, de Opera en het Ki rov Ballet. Vol ontzag ondergin gen ze de volgens Lemaire per fecte techniek van de Russen. „Je kan er wel razend veel van leren", vindt Lemaire. Maar gen. Zelf herinner ik me hoe ik vroeger alleen maar vluchtig naar beeldende kunst keek in plaats van de tijd te nemen om het iets met me te laten doen. Daar is niks geleerds of bijzon ders aan. Alleen maar durven kijken en laten gebeuren wat daarvan komt." Individualiteit en eenzaamheid gaan nogal eens samen. Vaak is dit pijnlijk, soms leidt het tot iets wat anders niet bereikt zou zijn. Eén zin in Rilke's werk is in dat verband volgens Sonneveld zo essentieel dat veel mensen hem moeten horen: Ik heb altijd ge loofd dat er hulp zou komen. Son neveld: „Die hulp is er niet, komt ook niet. Nooit! Die éne zin staat voor het inzicht dat je kracht uit je eenzaamheid kunt putten. De compactheid van die zin krijgt steeds meer aantrek kingskracht voor me. Dat is de kunst en het effect van een goed voor de Hofpleiners hoeft die perfectie eigenlijk niet. De na druk bij 'Hofplein' ligt meer op het overbrengen van hun gevoel, vertellen ze. Dat verschil kwam ook in de workshops tot uiting. Een perfecte koprol maken, per fect leren schermen, daar werd door de Russen veel aandacht aan besteed. Louis gaf zijn workshops geheel in stijl naar de 'Toneeloefeningen' van Tsje- chov. Volgens Samora en Jan Martijn, samen woordvoerders van de negen Ruslandgangers, vonden ze allemaal het spel van hun verre leeftijdgenoten traag, en daardoor niet zo geloofwaar dig. Samora geeft een voorbeeld: „Een meisje speelde dat ze kwaad was, maar je zag nog een glimlach om haar mond. Een jongen liep terwijl hij heel kwaad moest zijn, gewoon als zichzelf van het toneel af. Martijn viel het op dat de Russische kinderen alles zo aandikten. Hij maakt theatrale gebaren en met elkaar komen ze op het woord ouder wets. Maar geen kwaad woord van hun collega-theaterleerlingen. Dierbare herinneringen bewaren ze aan hen. Bij het afscheid wa ren ze allemaal, zoals Louis zegt, „vol tranen". Reneé van Doorn komt erbij zitten en dan branden ze met elkaar los over wat het verblijf werkelijk in hen heeft losgemaakt. Grenzeloos ver wend voelen ze zich in Neder land. Beschaamd dachten ze aan de rijkdom thuis. Grijs vonden ze het leven daar, net als de kleding van hun inmiddels vrien den en vriendinnen. En vooral de sfeer hebben ze als heel be klemmend ervaren. Reneé ver telt van die keer in de bus. Hun geldige kaartjes werden ongeldig verklaard door 'heel enge man nen'. Een boete en nieuwe kaart jes waren onontkoombaar. De directeur van de Petersburgse school bekende hem: „Wij heb ben een heel zwaar leven." Maar zoals de gastouders van Samora zeiden: „Wij vinden onszelf niet arm, en we zijn in elk geval vrij om te gaan en te staan waar we willen." Alleen kunnen ze daar niet zo veel mee doen, omdat ze niet genoeg financiën hebben, merkt Louis op. Achterlaten Allemaal voelen ze zoals de uit wisseling is bedoeld: Het contact met een andere cultuur is op z'n minst goed voor je ontwikkeling. „Het was een levensles", zegt Reneé ernstig. „Op het vliegveld stonden we van elkaar geschei den door een glazen wand. We hadden echt het gevoel dat we die kinderen achter moesten la ten." Ze beschouwt de reis niet minder dan „een levensles." Als Jan Martijn denkt aan de piep kleine kamers daarginds voelt hij zich rijk met zijn eigen ka mer, die nog groter is dan de huiskamer van zijn gastouders. „En mijn kamer ruikt lekker", zucht hij. Intussen gaat het leven bij jeugtheater Hofplein door. Samora en Jan Martijn hebben een leerjaar. Vorig jaar speelden ze in De Eikelvreters. Van de in totaal 800 theaterschoolleerlin gen bereiden zich 58 voor op de première op tweede kerstdag van Inde Soete Suikerbol, met Frits Lambrechts en Karstien Ho- vingh als het bakkersechtpaar. Weer andere jeugdige spelers boeken succes met Roodkapje (nog t/m 6 november). 'De wereld is stapelgek, nu wij nog' is het nieuwe programma van Seth Gaaikema, dat te zien is op vrijdag 7 oktober in Thea ter de Willem in Papendrecht. Net als je denkt dat je hem nu wel kent, weet Seth Gaaikema de wereld te verassen met een one- -man- show die sneller, gedurf der en losser is dan ooit. Gaaike- ima heeft bewust gekozen voor imeer conferences en minder lied- De heren van Trio de Janeiro zouden Trio de Janeiro niet zijn, als ze na hun eerste succesvolle programma, Bij de Beesten Los niet verder zouden gaan met het ontginnen van hun Rotterdamse roots. In hun tweede program ma, 125 jaar 250 kilo, gunnen zij u een blik achter de schermen, hoe het gekomen is dat zij in het komende seizoen op het podium het heuglijke feit vieren dat zij tesamen exact 125 jaar 250 kilo zijn. Een echte jubileum voorstelling dus. Het publiek is getuige van het opzetten van dit feest met op het einde een apo- Trio de Janeiro: onontkoombaar ROTTERDAM Violist Jaap van Zweden is één van de mede werkenden aan het benefietcon cert voor het Ron Wichmanhuis dat vrijdag 4 november in de Laurenskerk wordt gehouden. Aan het concert wordt verder meegewerkt door vocaal soliste Joke de Vin, het Maasstedelijk Jongenskoor, de Rotterdamse Balletacademie en het Rotter dams Jeugd Kamerorkest. Het Ron Wichmanhuis is het eerste aidsopvangcentrum in Nederland. In een pand aan de Westersingel in Rotterdam, op een steenworp van het Dijkzigt- ziekenhuis, kan iedereen die se ropositief is of aids heeft terecht. Ook familie, partners, kennissen zijn welkom. In het centrum worden ook de Rotterdamse HIV-vereniging en de Rotter damse Buddygroep onderge- jes. Mensen laten lachen om zichzelf dat is meer dan ooit zijn streven. De muzikale begeleiding is in handen van Bob Zimmer man. De voorstelling is geheel uitverkocht. Het is nog wel mo gelijk op een reservelijst ge plaatst te worden. Seth staat op 14 en 15 oktober ook nog in Theater Zuidplein in Rotterdam. theose van deze geweldige avond.De heren zijn erin ge slaagd om, veel meer dan in hun eerste produktie, hun theatrali- teit en hun humor te vergroten en te nuanceren, mede door toe doen van hun regisseur Mare Peeters (Nieuwe Snaar. Scènes en liedjes vloeien organisch door elkaar en soms gaan ze ergens over. Tesamen met hun even simpel als ingenieus dekor is Trio de Janeiro weer even, on ontkoombaar, onvermijdelijk, ontegenzeglijk aanwezig. Theater Zuidplein, vrijdag 7 ok tober. bracht. Het hart van het cen trum is de huiskamer. Hier kun nen aidspatienten en seropositie- ven met elkaar in contact ko men. Het is de bedoeling dat iedereen die seropositief is .of aids heeft zich er thuis gaat voe len, ook vrouwen, kinderen en hemofilie-patiënten. Het Ron Wichmanhuis, een par ticulier initiatief, heeft een regio nale functie. Het is de bedoeling dat het huis uitgroeit tot een centrum van informatie. Het benefietconcert in de Lau renskerk vindt plaats ter gele genheid van de officiële opening van het Ron Wichmanhuis. Het concert begint om 20.00 uur. Toegangskaarten a f50,- zijn ver krijgbaar bij de Rotterdamse VVV en de Hervormde gemeen te aan het Grote Kerkplein 3 in Rotterdam. I GOUDA I UTRECHT ,H0d DORDRECHT! I^Igorinchemi TERBREGSEPtEIN GEOPEND OP MA.t/m ZA. VAN 9.00 tot 17.00 UUR MERCEDES V, DIJK, SPAANSE POLDER VLAARDINGEÏÏj 1 HOEK VAN H. 1 ROTTERDAM, Graafstroomstraat 93 (Spaanse polder), Tel 010 462 30 70 EINDHOVEN, Stratumsedijk 79, Tel 040 12 31 46 SOESTERBERG, Amersfoortsestraat 3, Tel 03463 5 36 89

De Havenloods | 1994 | | pagina 11