7 100 10Ol._ Christoffël vlaai /10.50 Griezelen tijdens Kinderboekenweek M* Lekkere aanbieding! SCHIEDAM Politie geeft volop tips w Veel te doen in Nieuwland Nachtmuziek maken in de Blauwe Brug Opening 'Jenevermuseum' steeds dichterbij Vestigingen In Nederland. A It Op Uw Bril. Pa Hardrock in café Podium DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 Pak eens een muziekinstrument SCHIEDAM Streekmuziek- school Nieuwe Waterweg Noord begint dit seizoen met nieuwe kennismakingslessen voor vol wassenen. Deze cursussen be staan uit vier individuele lessen van dertig minuten en kosten honderd gulden. De cursist krijgt tijdens deze periode een instrument van de muziekschool mee naar huis. „Veel volwassenen koesteren de wens nog eens een muziekinstru ment te leren bespelen", aldus Auke Pol van de Streekmuziek- school. „De aanschaf van het instrument, denken dat het toch niet meer te leren valt en tijdge brek zijn dan vaak de redenen om deze wens niet in vervulling te laten gaan. Daarom heeft onze school een cursus bedacht die deze bezwaren kan onder vangen. Onder individuele bege leiding van een docent wordt ge keken of iemand aanleg heeft en hoeveel tijd het per week kost om het instrument te leren be spelen." Voor kinderen is er een groeps gewijze cursus van tien lessen, die 110 gulden kost (inclusief het gebruik van het instrument). In formatie op werkdagen tussen 14.00 en 17.00 uur bij Streekmu- ziekschool Nieuwe Waterweg Noord, Meidoornstraat 30 in Vlaardingen (tel. 010-4269680), Lange Nieuwstraat 183 in Schie dam (tel. 4269680) of 'Konings hof Uiverlaan 20 in Maassluis (tel. 01899-13472). De fietsen staan al klaar voor de kijk- en verkoopdag SCHIEDAM - De Schiedamse politie houdt op zaterdag 8 ok tober van 10.00 tot 16.00 uur weer een preventiedag op het bureau aan het Bijdorpplein. Deze staat in het teken van het voorkomen van misdrijven. Zo worden diverse spullen (gratis) gegraveerd en is er voorlichting over het voorkomen van wonin ginbraak en diefstal. Registratie van goederen vindt, volgens de politie, te weinig plaats. Het gevolg is dat op het politiebureau enorme stapels staan van gestolen spullen die in beslag zijn genomen. Het gaat hierbij onder meer om gereed schap, audio- en video-appara- tuur en fietsen. Omdat deze goe deren niet zijn gegraveerd, is het vrijwel onmogelijk om de eige naar te achterhalen. Komende zaterdag worden alle tweewielers kosteloos voorzien van een post code plus huisnummer. Voor tien gulden graveert een speciaal ingehuurde vakman alle ruiten van auto's van het bijbehorende kenteken. Voor het graveren van andere kostbare spullen, zoals autoradio's en beeldapparatuur, staat een politieteam klaar. Deze goederen worden gratis voorzien van registratie, postcode en huis nummer. Ook is er een fietsenkijkdag. Door de politie gevonden twee wielers, waarvan de eigenaar nog niet bekend is, worden ge toond. Op vertoon van een legi timatiebewijs en een aangifte krijgt men z'n fiets terug. Ook geven politiemensen voorlich ting over de manier het publiek inbraken en diefstallen kan voorkomen. Verschillende pre sentatieborden zijn hiervan op gesteld. Tevens kan advies op maat worden gevraagd, waarbij een afspraak voor huisbezoek kan worden gemaakt. Hierbij worden risicovolle plekken in de woning gesignaleerd en krijgt de bewoner tips voor verbetering. Naast voorlichting over de wijze waarop het huis achtergelaten kan worden bij vakantie, is er ook de mogelijkheid om een zo geheten vakantiekaart in te vul len. Hierop wordt de tijd ver meld dat iemand met vakantie gaat. De politie houdt geduren de die periode een oogje in het zeil. Het doel hiervan is om de kans op inbraak zo veel mogelijk te beperken. Op woensdag 12 oktober kun nen personen van wie eerder een fiets gestolen werd voor een re delijk bedrag (meestal een paar tientjes) een andere tweewieler kopen. Het gaat hierbij om fiet sen waarvan de eigenaar niet meer te achterhalen is. De koper moet overigens wel beschikken over een legitimatiebewijs en een aangifte van een gestolen fiets! De opbrengst van deze fietsen- verkoop gaat naar een goed doel. Vorig jaar werd zo 5000 gulden geschonken aan het Sop hia Kinderziekenhuis in Rotter dam. Vrouw sterker dan tasjesrover SCHIEDAMEen 49-jarige Schiedamse vrouw heeft zondag middag een tasjesrover van zich afgeweerd. Zij wandelde op de Singel toen er een knul achter haar kwam lopen. De vrouw merkte dit en keek achterom. Op dat moment greep de knaap de schoudertas van de vrouw en probeerde deze weg te rukken. De vrouw was hier echter op voorbereid en hield de tas stevig vast. De jongen rende weg even als twee maatjes van de dief. Winkeldievegge Personeel van een winkel aan het Nieuwlandplein hield dinsdag morgen een 22-jarige vrouw aan. Zij had voor ongeveer vijftien gulden aan goederen gestolen. Toen de politie arriveerde en de tas van de vrouw doorzocht, bleek dat daarin ook nog vier maillots zaten. Deze waren even daarvoor weggenomen uit een winkel aan de Mgr. Nolenslaan. SCHIEDAM Buurthuis Nieuwland start in oktober met diverse activiteiten voor de jeugd van 13 tot en met 21 jaar. Op dinsdag is er een video-avond en op donderdag een meidenavond. Voor huiswerkbegeleiding kun nen jongeren terecht op dinsdag en donderdag van 15.30 tot 17.30 uur. Disco is er weer elke eerste en derde vrijdag van de maand. De eerste dansavond vindt dus vrij dag 7 oktober plaats. Ook zijn er cursussen voor disjockey en kan worden gesport. Voor meer informatie tel. 4738671 (vragen naar Jolanda van der Lubben). Langs komen bij buurthuis Nieuwland aan de Albardastraat 65 kan natuurlijk ook. Sparre exposeert SCHIEDAM —Gedurende de maand oktober is werk van de Rotterdamse kunstschilder Henk Sparre te zien in de Grote of St-Jans Kerk. De verkoopex positie wordt 7 oktober om 14.30 uur geopend. De tentoonstelling omvat stads en havengezichten in aquarel en olieverf. Ook zijn er diverse pen tekeningen bij. Sparre, die lid is van het Schiedamse Toonkunst koor, heeft een aantal werken op locatie in Schiedam gemaakt. WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN 1.300.000 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen Rotterdam, Prins Hendrikkade 12 -16, 010 - 4.699.911 010 - 4.699.444 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: 010 - 4344022 Telefax: 010 - 4602727 ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, H. v.d. Marei J.D.M. Ivo (tel.: privé: 010 - 4.555.044) Accountmanagement: N. de Poorter (tel. privé: 070 - 694) J.T.A. de Fonkert REDACTIE: Helma Steekelenburg (eindredacteur), Bram Wesdorp, Nick van Dien (chefredacteur) Hoofd redactie: Jan Sieben Het Nieuwe Stadsblad (waarin opgenomen Schiedams Nieuwsblad) verschijnt in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Huis-aan- huisbladen BV Rotterdam en Sijthoff Pers BV Rijswijk, beide behorende tot Wegener NV. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep Bezorgklachten: (kantooruren) 010 - 4.699.612/4.699.613 SCHIEDAM Heksen en spoken, maan en sterren: ze zullen allemaal in de periode 3 tot en met 13 oktober te vinden zijn in de schemerige gangen van tal van Schiedam se basisscholen, de bibliotheek en de boekhandels. Twee we ken lang wordt de jeugd ge confronteerd met het thema 'In het holst van de nacht'. Dit onderwerp staat centraal in Kinderboekenweek 1994. Het literair evenement heeft het onderwijs geïnspireerd tot tal van bijzondere projecten. De Taaltuin aan de Thorbeckesingel tracteert de leerlingen bijvoor beeld op een griezelige toneel stuk 'Wel te rusten kleine beer' dat door twee personeelsleden wordt voorgelezen en gespeeld. De volgende dag worden de kin deren nog intensiever betrokken bij het thema. Dan begint name lijk een groep een spookverhaal te schrijven waarna andere groe pen daar een vervolg op schrij ven. Ook tijdens de gymnastiek les krijgen de kinderen te maken met enge zaken. Ze moeten zich verplaatsen via een griezelbaan en ja... dan kan je wel eens in een gracht vallen met allemaal dra ken. Vrijdag komen de kinderen ver- paky dat de middeleeuwen bescherming beieden tegen besmetting kleed naar school om te dansen in een griezelig vreemde disco en tenslotte wordt het project afge sloten met een levensechte pop penkast voor groep een tot en met vier en een griezelfilm voor de hogere groepen. Aan het eind van al dat enge gedoe worden de ouders in de gelegenheid gesteld de spookwerkstukken van hun kroost in ogenschouw te nemen. Hoewel in De Taaltuin al nor maal veel aandacht aan het Ne derlands wordt besteed omdat een groot aantal leerlingen het Nederlands als tweede taal spreekt, wordt tijdens de Kin derboekenweek extra voorgele zen uit boeken die met het thema te maken hebben. De Klinker in de Warmoezenier- straat pakte het weer anders aan. Daar werd de link gelegd met de actualiteit en kregen de leerlin gen een voorstelling voorgescho teld over een nachtmerrie die in India werkelijkheid geworden is: een pestepidemie. Schrijver Henk van Kerkwijk speelde op overtuigende wijze een hoofdrol gekleed in een pak, dat in de middeleeuwen bescherming moest bieden tegen besmetting met deze ziekte. Kinderboekeiweekfeest In wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein wordt woens dag 12 oktober het traditionele Kinderboekenweekfeest gevierd. Het evenement duurt van 13.15 tot 16.15 uur en is bestenmd voor vier tot negen-jarigen. Gra tis toegangskaarten kunnen vanaf donderdag worden afge haald bij De Blauwe Brug. Op het programma staan tal van aktiviteiten, zoals het maken van 'nachtmuziek' onder leiding van de latijns/Amerikaanse groep 'Victor Jara', het maken van griezelbeesten onder leiding van SCRAP en droomdansen met Barbara Fleischman. Speciale gast van het feest is de schrijver Arend van Dam. Hij zal voorlezen uit eigen werk en signeren. SCHIEDAM De gulle geldgevers konden kort gele den voor het eerst zien waar aan zij nu eigenlijk hun centen hadden afgestaan. Het toe komstige Nederlands Gedis tilleerd Museum, De Ge kroonde Brandersketel, hield een open dag voor alle spon sors en andere betrokkenen. De opkomst in het historische pand aan de Lange Haven, pal naast de Havenkerk, stemde hoopvol voor de toe komst, vond burgemeester R. Scheeres. Scheeres is voorzit ter van het dagelijks bestuur van de stichting die het mu seum op poten zet. Het pand was vroeger al eep branderij, tot het in 1985 in vlammen opging. Een jaar later ontstond het idee om het weer in de oorspronkelijke staat te bren gen. In 1992 begonnen de eigen lijke werkzaamheden. Het tijde lijke hoogtepunt was de plaat sing van een gevelsteen door Scheeres in 1993. De gevel had toen weer hetzelfde uiterlijk als twee eeuwen geleden. De burgemeester schrok toen hij voor het eerst het pand betrad. „Dan zullen we veel spullen no dig hebben", dacht hij. Maar inmiddels is de collectie oude brandersmaterialen zo groot, dat zij niet eens in één keer ten toongesteld kan worden. Nalatenschap De collectie werd vrijdag zelfs nog uitgebreid met een deel van de nalatenschap van Bob Fon tein, een verwoed verzamelaar van verpakkingen die op 23-jari- ge leeftijd overleed. Fontein ver zamelde volgens zijn vriend Kees Conrads - zelf ook een verzame laar - alles wat hij nog niet had. „Hij had het idee dat alles zeer snel verdwijnt, terwijl niemand de moeite neemt het te bewa ren." Een groot aantal sierkrui- ken uit de jaren vijftig die Fon- Acteur Jules Croiset- in 17de et sponsorbijeenkomst op met een nooit te vroeg,luidde het motti costuum- luisterde de aan de drank. 'Voor drank is het 7i de tijd van Bredero tein op de kop tikte, behoort nu tot de vaste collectie van De Ge kroonde Brandersketel. Niet alleen de collectie groeide vrijdag, ook de geldbuidel van penningmeester B. de Kuyper werd wat zwaarder. Aan het be gin van de bijeenkomst meldde hij nog ongeveer drie ton nodig te hebben, van de totale twee miljoen die het museum kost. Anderhalf uur later was dat be drag al teruggebracht tot 260 duizend gulden, onder meer door een gift van de Lions Club. Hij had zoiets al verwacht, zei hij tijdens zijn toespraak: „Nu is voor het eerst zichtbaar wat er gebouwd is. Juist dan kunnen de twijfelaars over de streep getrok ken'worden. Ik ben er van over tuigd dat dat gebeurt." Behalve giften van een groot aantal be drijven en instellingen, meldde De Kuyper ook nog een anonie me gift van anderhalve ton van een particulier. „Ik hoop dat dat vele andere particulieren zal in spireren." Moutwijn De bovenste verdiepingen van De Gekroonde Brandersketel zijn voor het museum bestemd. Op de begane grond komt een werkende moutwijnbranderij. Bezoekers kunnen op die manier in één pand de totale Schiedamse branderstraditie aanschouwen. Secretaris J. Gunneweg en pro jectarchitect R. Osterholt gaven aan het slot van de bijeenkomst een uitleg over de werking van de moutwijnbranderij, die dit najaar geplaatst wordt. Verschil lende distillateurs uit de omge ving hebben zich garant gesteld jaarlijks dertigduizend liter moutwijn van het museum af te nemen. Moutwijn was jarenlang de grondstof voor jenever, tot dat moderne technieken de pro- duktie hiervan overbodig maak ten. Het bouwen van de branderij zal nog eèn hele klus worden. Alleen een oud handboek en een ma quette uit de jaren dertig dienen als voorbeeld voor de bouw. Er is niemand meer te vinden die kan zeggen hoe het moet. De maquette, die zich thans in het Nationaal Gedistilleerd Mu seum bevindt (te vinden in de kelder van het Stedelijk Mu seum), is ooit gebouwd als werk verschaffingsproject. Als De Ge kroonde Brandersketel in het najaar van 1995 opengaat, zal de maquette naar de Lange Haven verhuizen. Net als alle andere brandersvoorwerpen die nu nog onderdak vinden in het Stede lijk. KORTINGSCOUPON •5,-' Maar liefst 3 sauna's en een Turks stoombad x>r de prijs van 1! En natuurlijk met een niek uitzicht over de Maas, ontspannings- ruimte en een tropische bar met een nieuwe, I uitgebreide menukaart. Kom dus naar Tropisauna... deze week tegen inlevering van deze coupon met 5,- korting voor de all-in prijs van 22,50. Voor meer informatie 1 of reserveringen: 010 - 40 20 765. I Geldig op 7 t/m 13 oktober. Op Alle Monturen Vanaf F100,-. Tot 16 Oktober. Voor Pearle Adressen Zie Gouden Gids. Sixties herleven bij Dirty Old Men at the Age of 16 SCHIEDAMIn café Podium (Lange Haven 28) treedt vrijdag 7 oktober Chicks 'n Tricks op, een hardrock-band die flink aan de weg timmert. Na het uitbrengen van een aantal demo's werd eind '92 een dameskoppel aan de groep toegevoegd. Begin vorig jaar was Chicks 'n Tricks te zien in MTV's Headbangers Ball. Aan vang 22.00 uur. Een dag later betreedt Dirty Old Men at the Age of 16 het podium. Het duo Lukas Simonis (van Dull Shicksal) en Mark Ritsema (ex-Spasmodique) vormt de spil van deze band die teruggrijpt op de sixties. Surf, psychedelica en humor vanaf 22.00 10-30% Zachte vlaaibodem met gele banketbakkersroom Daarop een laag chocolade bavaroise Afgemaakt met stukjes echte chocolade Voor ca. 8 personen. BfiflKETBfiKKERIJ mni/on van wijk Borodinlaan 62, tel. 470 85 81 Rotterdamsedijk 419, tel. 426 77 04 Hof van Spaland 23, tel. 470 59 33

De Havenloods | 1994 | | pagina 3