IV DE HAVENLOODS Angstig uurtje in vastzittende lift bldddi11 EXCELSIOR VOOR MÉÉR DAN ALLEEN ■HStadsbiad Het Gilde al vijf jaar sterk DrieMaasStede op de rails ckZufcWjter HN Op donderdag 13 oktober begint de verkoop van de loten van de Grote Clubactie. Vanaf komende week mogen de verenigingen al met officiële intekenlijsten langs de deur Steun de verenigingen door een of meer loten te kopen De clubs verdienen 't. DONDERDAG 20 OKTOBER 1994, 46e JAARGANG, Nr42, OPLAGE 37.374 EEN WEGENER SIJTHOFF WEEKBLAD PRINS HENDRIKKADE 12-16 ROTTERDAM Nieuwe GROTE CLUBACTIE Schrijvers ko men weer op bezoek Meisjes tellen echt mee bij PPSC Podium rockt SCHIEDAM In café Podium aan de Lange Haven 28 staat vrijdag 21 oktober new rock op het programma. 'The eye of Isis' speelt originele, dansbare, lekke re en pakkende muziek. Dat le verde de Rotterdamse vier-mans formatie tal van optredens en een groeiende populariteit op. 'Nico Friends', zaterdag de 22ste, hebben het meer op de ouderwetse zestiger jaren rock roll. Een optreden van deze vijf podiumbeulen heet een enerver end gebeuren te zijn. De optre dens aan de lange Haven begin nen om 22.00 uur en de toegang Film geschoten op NS-station SCHIEDAM Station Schiedam/Rotterdam West vormt eind deze week het de cor van een heuse speelfilm. De Amsterdamse regisseur Eric Jaspers gaat er draaien voor zijn korte film 'Perron' die over een paar maanden in de bioscoop moet komen. Donderdag, zaterdag, zon dag en maandag zal vanaf 17.00 uur tot diep in de nacht een ploeg filmmensen aan de slag zijn op het station. „Be zoekers moeten dan dus niet te veel schrikken van allerlei speciale effecten, zoals rook wolken", zegt Jaspers. Het was de bedoeling dat de film, die ongeveer vijftien minuten gaat duren, eind november klaar zou zijn. „Maar door financiële problemen zit het wat tegen", aldus Jaspers. „Ik heb voor station Schie dam/Rotterdam West geko zen vanwege de mooie sfeer die er hangt. Bijna verstild zou ik zeggen." Intermezzo brengt klucht SCHIEDAM Toneelvereni ging Intermezzo brengt op zater dag 29 oktober het blijspel 'Gas ten in eigen huis' onder regie van P. de Kaper. Het stuk wordt gespeeld in scholengemeenschap Spieringshoek en begint om 20.00 uur. Kaarten kosten 10,- en zijn verkrijgbaar aan de zaal of te bestellen op tel. 4267199/4266408. Het toneel stuk handelt over de familie Boot die gaat emigreren en de inboedel heeft verkocht aan de familie Kevers. De emigratie gaat niet door en zodoende worden de Bootjes gasten in eigen huis. Als opa dan zijn kamer verhuurt, wordt het echt hommeles. Kies uit honderden merkkeukens bij: Molenstraat 33, 01740- 28806 Bouwfix Rotterdam Zuid: Olympiaweg 44a, 010- 4791944 3e helft va winkelwaarde als korting Sporen in DrieMaasStede... Dat kan vanaf afgelopen vrijdag. Toen overhandigde voorzitter C. Schiks na mens Schiespoor een schitterende modelspoorbaan aan de directie van het verpleeg- en reactiveringscentrum. Twee jaar geleden kreeg modclspoorvereniging Schies poor het verzoek van DrieMaasStede om zo'n modélspoorbaan te bouwen voor haar inwoners. „Na enkele weken van nadenken en overleg met haar leden is Schiespoor toen aan de slag gegaan", zegt secretaris A. Luysterburg. Tijdens het winterseizoen werden de leer- en doe-avonden gebruikt om de spoorbaan te bouwen. Zo ontstond een baan van 3.50 bij 1.70 meter die in tweeën deelbaar is, in verband met het vervoer en de verplaatsbaarheid naar diverse afdelingen in het verpleeghuis. Een stevige houten basisconstructie van multiplex staat op twaalf roestvrijstalen poten met zwenkwielen op rolstoelhoogte. Het bedieningspaneel is verscholen in een lade onder de baan. Er werd maar liefst zeventig meter rails gelegd en een groot aantal wissels, Vier treinen rijden hun rondjes. Ook twee trams zoeken hun weg op de baan. De Schiedamse jeugd heeft via allerlei sportieve activiteiten het geld voor de modelspoorbaan bijeengebracht. Modelspoor- vereniging Schiespoor knoopte aan de feestelijke overhandiging van de baan meteen de viering vast van het tienjarig bestaan. DrieMaasStede kan nog wel enkele enthousiaste vrijwiligers gebruiken die samen met de patiënten in het verpleeghuis de treinen op een juiste manier laat rondrijden, Het is de bedoeling dat vanaf 21 oktober elke vrijdagmorgen van 10.00 tot 11.30 uur een 'treinclub' bijeenkomt. Informatie op tel. 4728199 (tst. 123 van Yvonne Scheper). 9MM r Trtrf Nachtelijke achtervolging SCHIEDAM Op de Matlin- geweg reed dinsdagnacht een Opel Kadett met daarin vier per sonen met hoge snelheid richting Sevillaweg. Plotseling keerde het voertuig in de richting van Vlaardingen. Surveillerende agenten zagen dit gebeuren en vertrouwden de zaak niet, waarop de achtervol ging werd ingezet. De Opel werd klemgereden op Vlaardingse- weg/Spaansebrug. De vier personen sprongen toen uit de wagen en renden de bosjes in. Met behulp van collega's kon den de agenten drie mensen aan houden. In de auto, die was gestolen, trof de politie een jerrycan met een slangetje aan (voor het aftappen van benzine), schroevedraaiers en veel kleingeld. Ook werd het afschrift van eeri girobetaalkaart gevonden, daar van wordt bekeken of deze even eens was ontvreemd. Gemeentelijk Woningbeheer gaat nu alle alarmbellen in flats nakijken SCHIEDAM De 62-jarige mevrouw A. den Hollander heeft onlangs angstige ogen blikken doorgemaakt, 's Avonds was zij op bezoek ge weest bij een kennis op het Henriette Bosmansplein in Groenoord toen ze even voor tien uur naar huis wilde terug keren. Dat duurde echter veel langer dan voorzien omdat de lift waarmee zij naar beneden ging vast bleef zitten en aan vankelijk niemand reageerde op de alarmbel in de hal van de flat. Het Gemeentelijk Woningbeheer gaat nu in ieder geval de bewuste bel harder afstellen en zal de ko mende tijd de alarmbellen van alle 65 flats nakijken. „Ver der gaan wij nadenken over betere manieren waarop men sen vanuit de lift in geval van nood alarm kunnen slaan", meldt voorlichtster T. Hurk- mans van Woningbeheer. De lift die mevrouw Den Hol lander van de zevende etage naar de begane grond moest brengen, bleef steken tussen de tweede en de eerste verdieping. „Natuurlijk schrik je dan, want je denkt al tijd 'dan overkomt mij niet", zegt zij achteraf. „Ik stond hele maal alleen in die lift. Al snel zie je dat je eigenlijk maar één ding kunt doen, namelijk op de alarmknop drukken die in de lift zit. In de hal gaat dan op alle etages een bel rinkelen. Dat heb ik dus gedaan, alleen gebeurde er verder niets. Niemand reageer- De alarmhei zit schuin hoven de de!" Na ongeveer een kwartier ging mevrouw Den Hollander ook op de liftdeur bonzen. „Ik raakte niet echt in paniek, maar vond de situatie allesbehalve prettig. Wat als die lift plotseling naar beneden valt, denk je onbe wust. Want je weet niet of het systeem nog wel goed werkt. Ik heb dus goed gekeken of ik me in dat geval ergens aan vast zou kunnen houden in de lift. Aller lei dingen spoken plotseling door je hoofd." Horloge „Ik had geen horloge om, dus ik wist nauwelijks hoelang alles duurde. Ik bleef maar op die alarmknop drukken. Na verloop van tijd hoorde ik echter voet stappen. Plotseling stond er ie mand voor de liftdeur. Die me neer heb ik uitgelegd wat er gaande was. Gelukkig werd toen snel de brandweer erbij gehaald. Zij hebben de deur geforceerd en door een ruimte van ongeveer veertig centimeter ben ik naar buiten getrokken. Ik ben zelden in mijn leven zo opgelucht ge weest, moet ik eerlijk zeggen." Mevrouw Den Hollander is ver ontrust over de slechte aanpak als er iemand vastzit in de lift. „Blijkbaar hoort 's avonds nie mand in de flat die alarmbel. De hal is afgesloten en iedereen zit ook nog eens achter z'n eigen voordeur. Vaak staat dan de tv aan, zodat alle geluid vanuit de hal onhoorbaar is. Je moet maar hopen dat toevallig iemand het flatgebouw binnenkomt of ver laat. Die persoon moet hulp ha len. Naarmate het later wordt, is de kans dus groter dat je behoor lijk lang vastzit als de lift blijft steken. Ik heb nu ongeveer een uurtje vastgezeten, dat is nog geen ramp. Maar wat als het de hele nacht duurt. Dat schijnt een tijd terug in Groenoord te zijn gebeurd met een taxichauffeur die laat van zijn werk terug kwam. Pas 's ochtends heeft ie mand toen de alarmbel gehoord en werd hij uit zijn benarde posi tie bevrijd." Vandalisme Voorlichtster T. Hurkmans van het Gemeentelijk Woningbeheer kent het probleem. „Wij hebben in Schiedam 65 flats met liften in beheer", zegt zij. „Elke maand blijft wel twee tot drie keer de lift steken. Meestal wordt dan heel snel de brandweer erbij gehaald en is de lift zo opengebroken. Een enkele duurt het inderdaad wat langer omdat niemand rea geert op de alarmbel in de hal. Na dit incident gaan wij dan ook alle alarmbellen in onze flats na kijken en waar nodig harder af stellen, zodat ook 's avonds de omgeving eerder wordt gealar meerd." Een groot probleem hierbij vormt, volgens Hurkmans, het vandalisme. „Het liefste rusten wij alle liften uit met een tele foonsysteem, zodat iemand di rect alarm kan slaan. Maar de ervaring leert dat zoiets heel snel kapot wordt gemaakt Wel zijn we van plan om nieuwe portiek flats, waarvan de voordeur afge sloten is voor onbevoegden, met zo'n telefoon uit te rusten." Voor een alarmbel aan de bui tenzijde van de flat voelt Hurk mans niet veel. „Dan zou ie mand die bijvoorbeeld z'n hond loopt uit te laten, moeten reage ren op dat alarmsignaal. Nou, ik vrees dat zoiets niet al te snel gebeurt. Kijk maar eens als er een auto-alarm afgaat. Hoeveel mensen in de buurt gaan dan werkelijk tot actie over?" WATERWEG NOORD- 'Hoewel de naam associaties op roept met hun middeleeuwse voorgangers, zijn de huidige le den van 'Het Gilde' zeer bijde tijdse 50-plussers, die, ofschoon in de VUT of vroeg met pensi oen, hun kennis en ervaring nog graag doorgeven aan anderen.' Met deze aanhef begon vijf jaar geleden een artikel over de op richting van 'Het Gilde'. Na een wat moeizame start in 1989 (on dermeer veroorzaakt door geld gebrek), konstateren de Gildele- den aan de vooravond van het eerste lustrum dat hun idee toch goed heeft aangeslagen. Sterker nog: in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis is 'Het Gilde' een begrip geworden. Het Gilde be staat niet alleen uit heren, die door hun ervaring in een. be paald ambacht veel kennis in huis hebben, want zoals blijkt uit de nieuwste Gilde-Gids, er zijn WANDMEUBEL OOSTWOUD als het om wonen gaat 8 Capelle aan den IJssel. Tel 010-45 ook tientallen energieke vrou wen bij het Gilde aangesloten, die graag hun jarenlange kennis van zaken aan jongeren willen doorgeven. Het principe is in die vijf jaren onveranderd gebleven: 'Het Gilde' stelt zichzelf de taak om mensen, die iets hebben aan te bieden en zij die iets willen vragen, met elkaar in contact te brengen. Grappig detail is dat zowel vraag als aanbod zeer sei zoen-gericht blijkt te zijn; in het voorjaar komen dikwijls de klus jes en schoonmaakwerkzaamhe- den, in de zomer gaat het vaak om vakanties en uitstapjes, ter wijl de wintermaanden bij uit stek geschikt zijn voor hulp bij studies en hobby's binnenshuis. De dienstverlening is in principe geheel gratis, hoewel er niets op tegen is wanneer er iets tegen over de geboden hulp komt te staan. Maar daar blijft Het Gil de buiten. De balans opmakend, ziet het Gilde-bestuur toch ook graag regelmatig wat 'jong bloed' binnenkomen; nieuwe vijftigers, die om welke reden dan ook niet meer aan het ar beidsproces meedoen, maar hun verworven vakkennis en erva ring met anderen willen delen. Deze catagorie lijkt de laatste tijd wat last te hebben van drem pelvrees, is de mening van J. van Oosterhout, Gilde-man van het eerste uur en momenteel redac teur/distributeur van de Gilde- Gids. Toch stelt hij tevreden vast dat het 'aanbod' de 'vraag' met gemak kan bijbenen. „Er staan momenteel maar liefst 65 perso nen geregistreerd, die hun diens ten aanbieden, goed voor meer dan 90 funkties. Sommigen heb ben dus een dubbel aanbod. We hebben eigenlijk nog nooit hoe ven adverteren in de officiële bladen." Terwijl in 1990 nog ernstig gedacht werd aan het op voeren van de publiciteit rond om het Gilde-gebeuren, heeft de praktijk geleerd dat Het Gilde 'zichzelf uitstekend 'verkoopt'. Ook de permanente 'Gilde- stand' in het nieuwe bibliotheek gebouw te Vlaardingen wordt vaak bezocht.Er is dan ook 'voor elk wat wils'; toch ervaren sommige aanbieders een grotere toeloop van aanvragen dan an dere Gilde-leden. Zo had een bekende kunstschilder soms maar een beperkt aantal mensen om te begeleiden op hun eerste stappen in de schilderkunst, ter wijl iemand die een bridgeclubje wilde opstarten, het aantal lief hebbers bijna niet meer kon on derbrengen. De Gilde-Gids wordt in een periodieke oplage van zo'n 1000 exemplaren on dermeer verspreid via de dien stencentra in Maassluis, Vlaar dingen en Schiedam. Vaak vindt de Gids zijn weg ook via de huisartsenpraktijk, vanwaar deze niet zelden mee naar huis wordt genomen. „Wanneer er dan onverwachts een klus te doen valt, herinnert men zich de Gilde-Gids, waar dan dankbaar gebruik van gemaakt wordt," al dus Van Oosterhout. Omdat 'Het Gilde' vrijdag 21 oktober het eerste lustrum ingaat, heb ben de bestuursleden, onder wie met name de heren J. Ouwens en J. Looyé en mevrouw K.A. van Dalen, een feestje voor de Gilde- leden gepland in Dienstencen trum De Vier Molens te Schie dam. Vanaf 10.00 uur voor ge nodigden, na 13.30 uur is de toegang vrij. Voor meer infor matie; Het Gilde, secretariaat Maasland, telefoon 01899-11346 (mevrouw K.A. van Dalen). Wie kent het nietDe kleuren moet iedereen er zelf even bijdenkenl). Dendermonde over Mondriaan SCHIEDAM Dit jaar is het een halve eeuw geleden dat Piet Mondriaan, modernistisch schilder en mede-oprichter van De Stijl, in New York overleed. Ter gelegenheid hiervan schreef Max Dendermonde een roman over het leven van Mondriaan die dit najaar zal verschijnen. Over dit boek houdt de momenteel in Florida woonachtige Dendermonde op dinsdag 25 oktober een lezing in het Stedelijk Museum in Schiedam. Het bekendste werk van Max Dendermonde is 'De wereld gaat aan vlijt ten onder' dat inmiddels 26 drukken heeft beleefd. Bij elkaar schreef hij ruim honderd boeken, waaronder reisliteratuur en documentaires. Zijn nieuwste roman 'Mondriaan, de man die de charleston danste' speelt voornamelijk in het kunstzinnige Parijs, waar Mondriaan in 1918 ging wonen en werken. De lezing begint om 20.00 uur en kaarten zijn voor vier gulden te koop bij het Stedelijk Museum, boekhuis Den Draak in Vlaardingen en boekhandel Mercurius in het Hof van Spaland. Ook de 'Vrienden van het Stedelijk Mu seum' doen mee aan de organisatie. Kom naar Excelsior en ontdek dat Profile Tyrecenter Excelsior is uitgegroeid tot een volledig "automotive center". Niet alleen voor banden, velgen, schok- brekers en uitlaten maar ook voor autotelefoons, radio's, autobeveiliging, i onderhoud en nog veel n kunt u bij ons terecht! In i splinternieuwe showroom vindt u meer dan 1000 artikelen die autorijden nog veel leuker maken. En voor "aantrekkelijke" prijzen. jk vuur auiuieieiouris, i'iiiiniü.iu.'i EXCELSIOR DRIEMANSSTEEWEG 25, ROTTERDAM, 010-4933433 BiB'KK uitspanning: Tropisauna... deze weck tegen inlevering deze coupon met 5,- au-in prijs van 22,50. (H0 - 40 20 765 geldig van 20 t/m 28 oktober 1994.

De Havenloods | 1994 | | pagina 1