Kt 'Cabaret is een preek zonder God' in 't kort r A YdPGGi (K Harrie Jekkers ziet zijn leven en carrière als 70 jaar zuivere speeltijd Laat de ijsvogel u koud? Een Bourgeois voor een prix d'ami! 20.* 11* 20* 19* 2a95 29* 16. MARTINI VERMOUTH 'J I ROBERTSON'S PORT 1495 Een stijlvol en zeer onderscheidend assortiment geeft u een heldere kijk op het gebied van verlichting en design. Méér dan 3000 m2 aan ruime variatie. De nieuwe senerdtie in licht en design DONDERDAG 20 OKTOBER 1994 21 OKTOBER Muziek Doppelgangers, met Brass Monkey, Nighttown Rotter dam, 4364020 Back tot Basic, soul rhythm, Plan C Rotterdam, 4353252 Step by Step Party Oude soul, Popular Rotterdam, 4365283 Theater Hans Teeuwen, Hard en Zielig, De Stoep Spijkenisse, 01880-24453 Job Schuring, Wat heb ik het toch goed. Theater de Teerstoof Schiedam, 4269563 Film Cinekid Festival aanvang en programma zie latere pu blicaties, Lantaren/Venster Rotterdam, 4361311 22 OKTOBER Muziek Elders geworteld, hier geënt, concertserie nieuwe muziek. Theater de Evenaar Rotterdam, 4111055 Pianofestijn De wereld van de piano met Louis van Dijk, De Doelen, Rotterdam, 2171717 Candy Dulfer Funky Stuff of Evelien Carelsen the Groove Movement, Plan C Rotterdam, 4353252 The Mickey Rat Blues Band Rhythm blues. Blues sociëteit l'Esprit Rotterdam, 4828542 Theater Fred Delfgaauw vorst aan de grond, SCC De Goote, Brielle, 01810-17264 Heartbreak House van G.B. Shaw, Rotterdamse Schouwburg, 4118110 kaspar Hauser door Stuf fed Puppet Theater, De Stoep Spijkenisse, 01880-24453 Remco Campert en Jan Mulder, Nieuwe herinnerin gen, Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis, 01883-10473 Vincent Bijlo De zeespie gel, Theater Zuidplein, Rot terdam, 4815844 Balanescue Quartet laat heimwee naar Roemenië doorklinken Het tweede album van het Roemeense Balanescue Quartet dat in februari '94 uitkwam heet Luminitza, wat in het Roemeens klein licht betekent. Het soort licht dat door een glimworm afgegeven wordt. Of als van een nachtelijke stad uit de verte. Voor de leider van het kwartet, Alexander Balanescue, heeft dit woord vele betekenissen. Het staat ook voor de lokroep van zijn geboorteland dat hij met zijn familie in 1969 verliet. Balanescue schreef alle sterk autobiografische teksten voor het album zelf en ook de muziek spreekt voor zichzelf: voor het soms bittere verdriet en desillusie van Roemenië. Het kwartet komt op zondag 23 oktober naar Rotterdam. In Nighttown zal het een zogeheten stoelenconcert geven. Geconcen treerde aandacht vereist en terecht, het concert begint om 21.00 uur en de toegang bedraagt fl 7,50 plus lidmaatschap. Nighttown zit aan de West- Kruiskade 28. Dubbele betekenissen Groep Horse and Bamboo brengt 'lieve' Voodoo voor jong en oud Diversen Popkwis Connecties, de leukste popquiz. Popular Rotterdam, 4365283 23 OKTOBER Muziek Janacek Kwartet, Stadsge hoorzaal/Harmonie, Vlaar- dingen, 4340500 Rotte's Mannenkoor o.l.v. René Verhoeff, Castagnet Rotterdam, 4225096 Jasmin y las siete Potenci- as moderne Cubaanse dans muziek, Jazzcafé Dizzv Rot terdam, 4773014 Francis Goya Peter Weekers, Theater Zuidplein, Rotterdam, 4815844 door ELS NEIJTS Harrie Jekkers vindt het le ven een cadeautje -„van al die zaadjes ben ik het toch maar mooi geworden"- en een goe de kindertijd een rijke gift. Voor hem fungeren geen jeugdtrauma's of ander hart verscheurend leed als onuit puttelijke inspiratiebron, maar een warm nest. Het nest van een doodgewone Haagse familie. Onder het met de pa plepel ingegoten motto: „Je bent een Jekkers en dat bete kent wat!" Pa was magazijnbediende bij De Gruyter. Hij had vijf jaar lagere school: „daar schreef je brieven voor!" Moe was naaister. Als Harrie droomde over naar de maan vliegen vond zij dat een prima plan en vroegen hem als bewijsmateriaal een maansteen mee te brengen. Moe geloofde in God, was katholiek en ging naar de kerk, Pa had daar geen zin in. Harrie mocht op z'n vijftiende al stiekem brommer rijden: Als hij maar uitkeek\ Op zondag kwa men jongens uit benepener ge zinnen bier drinken bij de Jek- kersen. Want kantelen - zoals dat in goed Haags heet - was een ander prettig familietrekje, zo blijkt uit Harrie's tweede succes volle solo-theaterprogramma Met een goudvis naar zee. Goed in 't vel „Ik ben liberaal opgevoed door twee mensen die allebei maar één doel hadden", verklaart Jekkers zijn 'goed in 't vel zitten' na afloop van alwéér een uitver kochte voorstelling. „De liefde die er van jongsafaan is inge stopt heeft me evenwichtig ge maakt". „Voor mij geen snelle pakken en schuin afgeknipte visitekaartjes" Op zijn lip bungelt een shaggie en uit de binnenzak van zijn Te ren jack vist hij met 'n behendig heid die het gewoontegebaar verraadt, een blikje bier. „De bar is hier na afloop altijd gesloten", grijnst hij. Evenwichtig drinken hoort blijkbaar bij zijn zonnige kijk op het leven. „Ik ben geen aardsoptimist", nu anceert hij daarna om mogelijke vooroordelen uit te sluiten. „Ik sta alleen wel ergens voor, breng niet louter onzin «n ben niet overal tegen. Mijn programma is vrij autobiografisch en -net als schrijven- een beetje 'de waar heid liegen.' Cabaret is een preek zonder God en mijn boodschap mag duidelijk zijn. ga niet voor de buitenkant. Voor mij geen snelle pakken en schuin afge knipte visitekaartjes. Iedereen heeft ongeveer dezelfde binnen kant en ik probeer de mijne op een eerlijke manier vorm te ge ven en te tonen". Wéér al die aanstekers Jekkers zet in zijn programma chronologisch jeugdherinnerin gen neer. Er komen Harrie's van 9, 20, 30 en 40 voorbij en alle maal zijn ze aandoenlijk: 'lekke re mensen'. „Niet sentimenteel toch", vindt hij zelf, „wél nostal gisch". Goede jeugdherinneringen blij ken niet het enige waar Jekkers op drijft. „Ik wil met mijn pro gramma echt de wereld niet ver anderen", verklaart hij. „Meer een steuntje in de rug zijn, wat troost geven, de mensen verma ken. Ik vind die functie leuk om te hebben want één eigenschap heeft iedereen in dit vak gemeen: je moet een uitslover zijn. Dat ben ik ook altijd al geweest. Als ik naar het zwembad ging, stak ik eerst alleen m'n tenen in 't water. Pas als er een mooie meid in zicht kwam, dook ik van de hoge. Als over mijn school prestaties gezegd werd dat ik nooit een 9 zou halen, haalde ik 'm. Maar als niemand me uit daagde was dat niet interessant en een zesje genoeg". Jekkers was ooit leraar Engels. „Toen ik 18 was wilde ik naar de toneelschool maar mijn vader zei 'Daar gaan ze alleen maar met elkaar naar bed'. 'Ja', dacht ik toen, 'leraar worden is ook wel verstandiger". Omdat hij het 'uitsloven' blijk baar toch niet kon laten richtte hij in '78 Het Klein Orkest op. Na een aantal jaren van grote populariteit, drie langspeelpla ten en een Edison-nominatie was Jekkers dat zat. „Ik raak nooit echt hooked aan iets en dat gold op een gegeven moment ook voor Het Klein Orkest. Ineens dacht ik 'weer over die muur zin gen, weer al die aanstekers aan' en was het niet leuk meer. Toen ben ik maar gaan schrijven. Na anderhalf jaar werden dat toch weer liedjes. Toen ik er 18 had waar je om kon lachen ben ik opnieuw het theater ingestapt. Nu stond ik voor 40/50 mensen in plaats van 800 maar plotseling werd ook dat een dijk van een succes. Het ging gewoon goed, het bleek mijn plekkie te zijn. En toen één miljoen mensen op de tv Het Gelijk van de Koffietent hadden gezien, was het helemaal zandzakken voor de deur! Terwijl het toch ook fout had kunnen gaan". Evenwichtigheid betekent voor Jekkers ook de betrekkelijkheid van dingen accepteren. Hij heeft met De Goudvis nog zo'n 20 voorstellingen te gaan. Daarna wil hij een jaar in Spanje gaan wonen en schrijven. Hij heeft geen idee of daar weer zo'n suc cesvolle theatervoorstelling uit zal rollen. „Ik zou hier ook zó mee kunnen kappen. Er is nog genoeg te doen. Ik zie het leven als 70 jaar zuivere speeltijd. Daar kun je een zootje van ma ken of niet. Mijn boodschap is: probeer er het beste uit te halen. Het kan niet één eeuwig orgasme zijn en aan een chagerijn heeft niemand wat". Harrie Jekkers gaat van 25 tot en met 29 oktober met De Goudvis op herhaling in het Luxor Theater in Rotterdam Horse and Bamboo is een gere nommeerde engelse poppenthea- tergroep die sinds 1978 bestaat. Zij heten 'horse' omdat zij altijd zomers door Engeland touren met paard en wagen. 'Bamboo' zit in de naam omdat ze het basismateriaal bamboe veel in de dekors gebruiken. Komend weekend kómt deze groep (be staande uit 8 personen) naar Rotterdam om de voorstelling Dance of White Darkness te spe len. De voorstelling is niet-talig en een familievoorstelling, geschikt voor kinderen van 5 jaar onder begeleiding van volwassenen. De voorstelling gaat over Maya Deren een filmmaakster, die in 1947 naar Haiti afreist om daar in enkel maanden een film te maken. Zij komt in aanraking met het arme volk van Haiti en is zeer onder de indruk van hun leefwijzen en religie: De Vood oo. Uiteindelijk blijft ze meer dan drie jaar op Haiti wonen. Voodoo wordt in het Westen vaak verkeerd begrepen en ge zien als een kwade religie. Er wordt bezit genomen van de menselijke geest, die vervolgens op duistere wijze gemanipuleerd wordt om het kwaad te dienen. De voorstelling laat zien dat niets minder waar is! Dance of White Darkness laat ons de goede relatie tussen de inwoners van Haiti en hun go den zien en toont ons de positie ve kant van Voodoo. De voor stelling bevat rituele ceremonies, die niet eng maar eerder een feest blijken te zijn. Veel visuele effec ten, mooie maskers, prachtige karakteristieke poppen en ver rassend schimmenspel maken de voorstelling tot een indrukwek kende belevenis voor jong en oud. De voorstelling wordt be geleid door drie miizikanten en bevat veel dans. Theater Zuidplein, zaterdag 22 oktober. JA, ik steun het Zuidhollands d Landschap (min. contributie I f 30,- p.j„ ik wacht uw acceptgiro De ijsvogel wordt bedreigd. He' Zuidhollands Landschap af). Ik ontvang een GRATIS probeert ook zijn leefgebieden in uw provincie te behouden. welkomstpakket plus 4x per jaar Met uw hulp kunnen wij bedreigde planten en dieren een het fraaie tijdschrift "Zuidhollands I kans geven te overleven. He|p mee Landschap" Naam m ongefrankeerd Straat antwoordnummer t>4ö, ATTN I Postcode 3000 WB Rotterdam (1/1/7 V Voor info,of aanmelding bel 010-4135045 Avantgardistische collages in Easy Martin Simonis opent zelf met zijn elektrische gitaar zijn expo sitie zondag 23 oktober om 17.00 uur in Easy aan de 's Gra- vendijkwal in Rotterdam, bijge staan door punk-bassiste Sandra de Haan. De expositie is drie weken te zien. Martin omschrijft zijn werk zelf als 'avantgardistische collages'. Zijn inspirator is onder andere Cor Vaandrager. boekje 'de Bende Chateau 1991 Médoc Cru Bourgeois wnjNsruNT"1 gCruBourgfis betalen"! BRAND HEINKES BOOTZRUM POUGNAf."» BALLANTINES JENEVER DUBBELBOEK VIEUX 6-pack Het aardige van wijn kopen is het vinden van onbekende huizen waar perfecte wijnen gemaakt worden. In geval van Chdteau Noaillac zijn wij enthousiast van onze reis teruggekomen. Niet alleen hebben wij een fantas tische wijn gevonden, maar bovendien kunnen wij u deze Cru Bourgeois uit de Médoc een onvoorstelbaar aanbod doen TC 5UÜ-E «BOTTELIER, WIJNHANDEL BARRIQUE Hof van Spaland 50, Schiedam, Tel. 010-4705462 Oudeland 98, Zwijndrecht, Tel. 078-104812 Stadhoudersplein 136a, Rotterdam, Tel. 010-4666580 Fax. 4652695 Uw dranken gratis thuis bezorgd. Mogelijkheid tot betalen met pipcode. ALLES ONDER DE KURK Dit geschenk doet iedereen "shaken" van vreugde! Op 21 oktober gaat de 2e 'Nationale Slijtersweek in. De Gulle Bottelier haakt hier vol op in met vele speciale aanbiedingen en akties waaronder het Nationale Slijtersweek geschenk: een cocktailshaker voor maarfL4,95! L' TERBREGSEPtEIN en zijn alhaalpriizen. Looptijd aanbiedingen van 20-10 t/m 29-10-1994. GEOPEND OP MA.t/m ZA. VAN 9,00 tot 17.00 UUR vl/ SPAANSE POLDER L®_ ROTTERDAM, Graafstroomstraat 93 (Spaanse polder), Tel 010 462 30 70 EINDHOVEN, Stratumsedijk 79, Tel 040 12 31 46 SOESTERBERG, Amersfoortsestraat 3, Tel 03463 5 36 89

De Havenloods | 1994 | | pagina 9