Diepe indruk 10 Bijna jaarlijks verzorgde Pierre Janssen een grote zomerse publieks tentoonstelling zoals 'Ach tijd waar ben je gebleven', een eerste selectie uit de histori sche collectie van het museum 1958. Collectie Gemeentearchief (GA) Schiedam. Sandberg was het er absoluut niet mee eens en zei dat een derge lijke functie toch wel met een salaris van tenminste 600 gulden per maand mocht worden beloond, „dat was zeker niet te hoog betaald". Janssen zelf zei desgevraagd (mogelijk had hij voorover- Musea in hun toenmalige vorm deden Willem Sandberg denken aan kerkhoven of weeshuizen, memoreerde De Volkskrant op 24 juni 1998 in een aan Sandberg gewijde aflevering van een portretten serie over de honderd belangrijkste Nederlanders uit de twintigste eeuw. Volgens de krant zag Sandberg musea als "doodse bewaar plaatsen van stoffig erfgoed." Maar, vervolgde het artikel, dezelfde Sandberg „hield wel van moderne kunst en wilde die liefde delen met mensen die dachten dat kunst niets voor hen was. Hij veran derde de betekenis van het woord museum. Het museum moest weer een 'huis der muzen' worden, waar alle kunstvormen, dus ook fotografie, grafiek, film en muziek, konden bloeien. Een huis waar de geur van koffie hangt, waar paartjes zoenen en kinderen kleien, waar je hardop mag praten en een reproductie kunt kopen." en grote waardering voor hem gekregen. „Ze konden het uitstekend met elkaar vinden, ook op het persoonlijke vlak," weet biografe Timmer. De opvattingen van Janssen over kunst en de rol van musea in de samenleving waren sterk door Sandberg beïnvloed. Beiden wilden ze de museumwereld opschudden en de kunst- beleving van zijn elitaire karakter ontdoen. Sanders verdedigde tijdens het sollicitatiegesprek de belangen van zijn kandidaat met verve. Hij koos onvoorwaardelijk de kant van de beoogde conservator, toen wethouder Van Kinderen opperde dat de nieuwkomer niet direct dezelfde honorering (7422 gulden per jaar) zou mogen ontvangen als zijn voorganger, Daan Schwagerman. Het zou niet goed zijn voor 's mans werklust als hij meteen op het maxi mum werd gezet, hield Van Kinderen de museumcommissie voor.

Historisch Jaarboek Schiedam | 2016 | | pagina 12