167 Foto's Jan van der Ploeg Pagina 164-165: Lange Haven met de deels gerestaureerde kades en aanleg steiger voor het Jenevermuseum. Hamlet in Schiedam door het Stadsgezel schap De Stokerij en tal van vrijwilligers. Nouchka Fontijn ontvangt de M.C.M. de Grootspeld uit handen van burge meester Cor Lamers op 26 augustus. 2016 was het jaar waarin de herinrichting van de Lange Haven alle aandacht trok. Boskalis voerde dit zeer omvangrijke werk uit waarbij de verzakkingen aan de kades van de Lange Haven op een vernieuwende manier werden aangepakt. Op 1 juli 2017 moet deze klus geklaard zijn. De aannemer heeft dan zeventienduizend meter schroefpalen geplaatst in en achter de kademuren. De dragende rol die de kade muren nu vertolken, valt daarmee weg. Een van de voorwaarden van de gemeente was daarbij dat het stadsgezicht behouden moet blijven. Voor het plaatsen van de schroefpalen werden in de kade- rand gaten geboord. Hiermee is een verborgen versteviging gereali seerd zonder in te grijpen in de bestaande wanden. In het feitelijke werk dat pas in februari 2016 van start ging is in totaal twaalfhonderd meter kade aangepakt. Dankzij financiële inbreng van het Fonds Schiedam Vlaardingen eo en de provin cie Zuid-Holland, werd ook de buitenruimte van de Lange Haven aangepakt. Ook 'verrommeling' werd aangepakt. Allerhande verschillende bestratingen, palen en bordjes werden opgeruimd, waardoor een rustiger straatbeeld ontstond. De voorzieningen voor de schepen in de Lange Haven zijn waar mogelijk ondergronds gebracht. 14 januari 2016 startte de sloop van de in 1912 gebouwde Openbare school voor GLO No. 7, ofwel de Comeniusscholen A. en B. ofwel de tegenwoordige OBS De Singel. Tegen de sloop maakte de buurt veel bezwaren. Gevreesd werd voor schade aan de wo ningen en waardeverlies van de huizen in de buurt. Ook moest er onderzoek worden gedaan naar een mogelijke blindganger, een onontplofte bom uit de Tweede Wereldoorlog. De woningen in de omgeving van de school zijn onderworpen aan een bouwrisico-onderzoek voordat de sloop van start ging. Toege zegd is dat schade ten gevolge van de sloop door de bouwer wordt hersteld.

Historisch Jaarboek Schiedam | 2016 | | pagina 169