14 Ondanks al deze bijkomende werkzaamheden wist Janssen al in het eerste jaar na zijn aantreden indruk te maken met een be zoekcijfer van ruim 34.000. Verreweg de meeste kijkers kwamen dat jaar (1957) af op een tentoonstelling waarmee Schiedam in binnen- en buitenland de aandacht trok: vijftig schilderijen en dertig tekeningen van Vincent van Gogh, vele nog maar zelden tentoongesteld. Ze waren beschikbaar gesteld door nazaten van Vincents broer Theo, met wie Piet Sanders als bestuurslid van museum Kröller Müller goede contacten onderhield. „Voor een klein museum was het organiseren van een dergelijke tentoonstel ling. zeker in die tijd, een enorme prestatie," meent Timmer. Het was ook de enige tentoonstelling in het Stedelijk Museum Schie dam ooit die 's nachts door een politieagent werd bewaakt. de nieuwkomer vast dat hij een groot deel van zijn tijd zou moeten besteden aan het op orde brengen van de collectie. Die was slechts ten dele in het depot opgeborgen, veel stukken zwierven door het museum, sommige stonden op de zolder, andere waren lukraak in de kelder neergezet. Janssen stond niet alleen voor de opgave om orde te scheppen in deze chaos, de gehele collectie moest ook nog eens worden geregistreerd, een tijd en aandacht rovende klus. De nieuwe conservator besteedde, zo blijkt uit het tentoonstel- lingsoverzicht over de jaren 1957-1962, geheel volgens zijn instructies veel aandacht aan (jonge) Nederlandse kunstenaars. Maar hij begreep dat hij door alleen werk van Hendrik Werkman, Gerrit Benner, Kees Verwey, Lucebert, Willem Reijers en andere vertegenwoordigers van de moderne kunst aan te bieden, er nooit in zou slagen de gewenste diversiteit onder de bezoekers te bereiken. Om ook minder artistiek bewogen Schiedammers voor het museum te interesseren, moesten toegankelijker onderwerpen worden gevonden. Dat was niet echt een probleem voor de veel zijdig georienteerde Pierre Janssen. Zijn zomertentoonstellingen over bijvoorbeeld speelgoed, poppen en paarden bleken een schot in de roos. Ze trokken behalve veel kijkers en ook de aandacht van andere musea, zoals met de zomertentoonstelling 'Een vlinder heb

Historisch Jaarboek Schiedam | 2016 | | pagina 16