Suiker op de stoep 15 Dat Pierre Janssen vrij gemakkelijk onwennige bezoekers over de drempel hielp, had zeker te maken met zijn feilloze gevoel voor publiciteit. Hij schuwde geen middel om de aandacht op het muse um te vestigen. Hij plaatste bijvoorbeeld advertenties in kranten om exposities aan te kondigen, wat indertijd een tamelijk onorthodoxe aanpak was. „Hij heeft zelfs wel eens suiker op de stoep gestrooid, wat volgens een oud bijgeloof een beproefd middel was om mensen binnen te krijgen," herinnert Hans van der Sloot, voormalig redacteur van cultureel maandblad Musis, zich uit een gesprek met Pierre Jans sen. Ook Janssens opmerkelijke persoonlijkheid en faam als kunst kenner droegen in hoge mate bij aan het succes van het museum. In 1959 zond de AVRO de eerste aflevering uit van Kunstgrepen, een televisieprogramma waarin Pierre Janssen op een begrijpelijke en aanstekelijke manier over kunst vertelde. Zijn markante broodmage re, slungelachtige gestalte en de bevlogenheid van zijn monologen trokken al snel de aandacht van een groot publiek De twee miljoen kijkers die tenslotte bij iedere uitzending aan de buis gekleefd zaten maakten van Pierre Janssen een BN 'er avant la lettre. ik hier niet gezien' met kindertekeningen uit het concentratiekamp Theresiënstadt. Wegens het educatieve karakter van deze zomer- tentoonstellingen ontving het museum van zowel de gemeente als de SG een ruime subsidie. Bij de organisatie kreeg Janssen hulp van onderwijsinspecteur Maarten Holl en gemeentearchivaris Piet Kuyer. Het Stedelijk Museum Schiedam profiteerde in niet geringe mate van deze populariteit. Dankzij Kunstgrepen gingen de bezoekers aantallen met sprongen omhoog, al werd het record van de Van Gogh-tentoonstelling in 1957 niet meer geëvenaard. Tijdens het zesjarig bewind van Pierre Janssen ontving het museum in totaal bijna 150.000 bezoekers. Een resultaat waar de kunstcommissie bij zijn aanstelling alleen maar van kon dromen.

Historisch Jaarboek Schiedam | 2016 | | pagina 17