Bevlogen geesten 22 In "Herinneringen" schrijft Sanders over deze verwerving het volgende: „Voor hij tot verkoop van die 26 werken besloot, kwam Karei als oude vriend bij mij met de vraag wat ik daarvan dacht. Ik raadde hem aan op het voorstel in te gaan waarop hij mij in zijn bekende Amsterdamse jargon vroeg: "En wat krijg ik dan voor die hele handel?" Naar eer en geweten mocht ik hem antwoorden dat het museum voor die 26 stuks bereid was hem het hele jaarbudget voor aankopen te geven. Hoewel dat niet meer was dan 6000 gulden, ging hij daarmee akkoord. Dat was nog geen 250 gulden per stuk." Het succes van het Stedelijk Museum Schiedam in die jaren valt dus niet uitsluitend toe te schrijven aan het charisma en de onuitputte lijke energie van één man, Pierre Janssen. Het lijkt veeleer het gevolg van een wisselwerking tussen een aantal bevlogen geesten. Dat suggereert ook Fred Pfeifer in een artikel in de Schiedamse Gemeenschap, geschreven bij Janssens afscheid eind 1962, toen de conservator te kennen had gegeven terug te verlangen naar zijn oude ambacht van journalist en toetrad tot de kunstredactie van Het Parool. Janssen had zelf met enige regelmaat bijdragen geleverd aan het blad van de SG in de vorm van brieven aan zijn vriend Willem O' Duys. In deze brieven schreef hij geestdriftig over zijn activiteiten in het museum. „Tussen de eerste en laatste brief ligt een explosie van werkkracht en de tomeloze energie, van vindingrijkheid, en van nooit aflatende geestdrift, die voor onze kalme stad bijna onge loofwaardig en soms zelfs beangstigend was," schreef Pfeifer. Hij erkende dat Janssen de nodige hulp had gehad om het museum een gedaanteverwisseling en een statusverandering te laten ondergaan en het tot "een slagader van het stedelijk leven" te maken. De leden van de Schiedamse Gemeenschap die hem hadden bijge staan met bijvoorbeeld de zomertentoonstellingen waren blij dat ze een steentje hadden kunnen bijdragen. Maar ze eisten er niet de

Historisch Jaarboek Schiedam | 2016 | | pagina 24