24 Als laatste grote tentoonstelling organiseerde Pierre Janssen in nauwe samenwerking met 'De Beyaard' in Breda en steun van de Schiedamse Gemeen schap een expositie van beeldhouwwerk, grafiek en tapijten van de Frans- Canadese kunstenaar Henri-Georges Adam. Wat omvang en allure betreft was dit tot op dat moment de grootste en meest gedurfde tentoonstel ling van het Stedelijk Museum Schiedam. Een minpunt zou kunnen zijn dat Pierre Janssen in Schiedam geen groot collectioneur was. Timmer: „Hij ging voorzichtig om met aan kopen. Hij vond presenteren belangrijker dan verzamelen. Hij nam geen grote risico's, hij wilde zich liever niet branden aan achteraf verkeerde aankopen, het ging tenslotte om gemeenschapsgeld! Op dit punt scoort hij misschien minder. Maar daar moetje hem niet op afrekenen, aankopen waren gewoon zijn prioriteit niet." Petra Timmer werkte met tussenpozen tien jaar aan de - nog titel loze - biografie van Pierre Janssen. Timmer is met echtgenoot Max Meijer directeur van TiMe, een adviesbureau voor musea. Meijer was bevriend met Janssen, bij wie hij als scholier kunst- klassen volgde en later als student van de Reinwardt academie stage liep. Voor haar biografie mocht Timmer gebruik maken van Janssens persoonlijke archief, dat beschikbaar werd gesteld door diens - inmiddels ook overleden - weduwe Rie de Boois. Het boek verschijnt in het voorjaar van 2017. Van der Sloot meent dat Pierre Janssen pas een echte museumdi recteur werd toen hij in 1970 de leiding kreeg over het Gemeente museum Arnhem. „In Schiedam was hij meer een bevlogen kunstre dacteur die afhankelijk was van de begeleiding van het bestuur," luidt zijn oordeel. Timmer daarentegen ziet geen grote verschillen tussen Janssens aanpak in Schiedam en Arnhem. „Er zijn vooral veel overeenkomsten. Janssen was heel konsekwent in zijn opvattingen over de rol van een museum in de maatschappij. Musea zijn er voor het publiek. Een openbare plek, die mensen het gevoel moet geven: dit is van ons. Die overtuiging heeft hij in beide steden met even veel verve uitgedragen. Zijn visie is actueler dan ooit, je ziet dat steeds meer musea zich weer op het publiek gaan richten. Het is terecht dat de twee musea waaraan hij leiding heeft gegeven hem gezamenlijk eren met een tentoonstelling. Hij heeft het volkomen verdiend."

Historisch Jaarboek Schiedam | 2016 | | pagina 26