46 Raquel Maulwurf, Leuchtspurmunition, 2006, houtskool en pastelkrijt op passe-partout karton, 73,0x102,7 cm, aankoop Livingstone Gallery, 's-Graven- hage in 2007. Deze verrijkte de collectie met prenten, tekeningen en schilderijen van hoge kwaliteit, zoals Jan Toorop, Jozef en Isaac Israels. Hij ontwikkelde ook een eerste tentoonstellingsbeleid en kon door zijn goede contacten met particuliere verzamelaars in 1940 zijn eerste tentoonstelling maken met grote namen uit de Haagse School. De Historische Collectie splitste hij van de Algemeene Culturele Afdeling. Zijn zoon en opvolger Daan Schwagermann had een opleiding als kunstschilder gevolgd en bedacht, gesteund en waarschijnlijk ingefluisterd door het drietal actieve kunstverzame laars Piet Sanders, Steef de Vries en Goos Verweij, dat de toekomst van het museum zou liggen in het verzamelen van hedendaagse kunst, op dat moment was dat het werk van CoBrA, waarmee met name Piet Sanders nauwe contacten onderhield. Dat er weinig geld was voor het blijven verzamelen van de oude meesters speelde waarschijnlijk in dat besluit mee. De eerste aankopen van CoBrA werden gedaan bij de kunstenaars zelf, waarvoor met name Piet Sanders zich inspande. Schwagermann, die al enkele bijzondere tentoonstellingen organiseerde werd in 1956 opgevolgd door de kunstredacteur van Het Vrije Volk, Pierre Janssen. Deze wist het aantal bezoekers te verdubbelen door zijn kunstklassen, rondlei dingen, cursussen en lezingen en zijn vermogen zijn enthousiasme voor kunst en cultuur over te brengen op een breed publiek. Om het museum aantrekkelijk te maken voor de Schiedammers en een brede kring daarbuiten, formuleerde hij een zo breed mogelijk tentoonstellingsprogramma. Daarmee kwam de actuele kunst een beetje in het gedrang. Piet Sanders herinnerde hem regelmatig aan de doelstelling om een museum te zijn voor hedendaagse kunst. Aan Jansen en de actieve leden van de museumcommissie Verweij, De Vries en Sanders was het te danken dat belangrijke presentaties als die van Lucebert, Constant en CoBrA in Schiedam kwamen naast spraakmakende tentoonstellingen als die van de tekeningen en schilderijen van Vincent van Gogh, Hendrik Werkman en die van de kindertekeningen uit het concentratiekamp Theresienstadt 'Een vlinder heb ik hier niet gezien' in 1957. Het museum werd daarbij door hem landelijk bekend om zijn succesvolle kunstprogramma op televisie 'Kunstgrepen'.

Historisch Jaarboek Schiedam | 2016 | | pagina 48