49 Constant, Vogels, gouache. Aankoop mogelijk gemaakt door de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam 1999. Foto Bob Goedewaagen. Om de koers die Tjabbes had uitgezet te kunnen blijven varen was het een goede zet om Diana Wind aan te stellen. Ze studeerde kunstgeschiedenis en bedrijfskunde, was daarna publiciteitsmede werker voor respectievelijk het Stedelijk Museum Amsterdam en de gemeente Groningen en zette vervolgens in 1993 een (cultureel) marketingbureau op voor de commerciële sector. Nu zijn publiciteit en marketing niet meer weg te denken in een museum, maar in die tijd was marketing voorbehouden aan het bedrijfsleven. Met Diana Na Pierre Janssen kwam Hans Paalman in 1962. Paalman was een ervaren tentoonstellingsmaker en door zijn betrokkenheid bij de BKR (Beeldende Kunstregeling) goed op de hoogte van de actuele kunst. Hij continueerde de lezingen etc. die Janssen had ingezet. Het verzamelen en tonen van hedendaagse kunst werd door Paalman voortgezet. Zijn naam is wat de collectie betreft verbon den met een grote aandacht voor de 'koele abstractie'; de abstract geometrische kunst van bijvoorbeeld Peter Struycken, Ad Dekkers en de Rotterdamse Schiedammer Daan van Golden. De CoBrA- collectie werd niet verwaarloosd, maar het werk was inmiddels duur geworden en werd daarom minder aangekocht. Naast zijn streven een nationaal museum te zijn, richtte Hans Paalman zich ook op de regio. Hij organiseerde tentoonstellingen als 'Konfrontaties' en 'Schiedamse Ateliers' en organiseerde enkele keren de tweejaar lijkse 'Salon van de Maassteden'. De laatste jaren van zijn directeur schap verslapte zijn aandacht voor de Schiedammers. Hij vond de kwaliteit niet goed genoeg. Zijn blik richtte zich ook meer en meer naar buiten. Zo was hij was juryvoorzitter van de prestigieuze Koninklijke Subsidie voor de Vrije Schilderkunst en voorvechter van de eerdergenoemde BKR. Na bijna dertig jaar werd Hans Paalman opgevolgd door Pieter Tjabbes die in 1990 uit Sao Paolo overkwam voor een periode van vijfjaar. Hij was gewend met weinig middelen veel voor elkaar te krijgen en daarom werd Tjabbes aangesteld als Hoofd Museale Dienst. De grote verdienste van Tjabbes is dat hij de perikelen die de laatste jaren van Paalman kenmerkten wist op te ruimen en opnieuw bestuurlijk enthousiasme wist op te roepen voor het Stedelijk Museum.

Historisch Jaarboek Schiedam | 2016 | | pagina 51