50 Henk Visch, Engel, 1982, beschilderd hout en beukenhout op metalen stan daard, 255,0 cm schenking Stichting Altena Boswinkel Collectie, Rijssen in 1999. Foto: Tom Haartsen Wind kreeg Schiedam derhalve een museumdirecteur die het museum ook bekeek vanuit bedrijfsoptiek. Ook een serieus en helder tentoonstellingsbeleid werd geformu leerd. Dit vormt tot op de dag van vandaag het gezicht van het museum. De Nederlandse beeldende kunst van na 1945 werd getoond in eenmanstentoonstellingen, maar ook in overzichts tentoonstellingen zoals De grote Hoop (2002) en Ik hou van Holland (2013-2016). Het tentoonstellingsbeleid wat betreft de Nederlandse kunst na 1945 vestigde het duo op drie pijlers. Als eerste de CoBrA-collectie, te zien in solo's van bijvoorbeeld Con stant en Karei Appel, maar ook in overzicht zoals De Kleur van Vrijheid (2003), CoBrA 60 jaar (2008) en CoBrA 65 jaar (2013). De tweede pijler wordt gevormd door de koele abstracten, met in 2014 als hoogtepunt de nul-kunstenaar herman de vries, wiens werk Nederland vertegenwoordigde op de Biënnale van Venetië en vorig jaar een tentoonstelling van Jan Schoonhoven (2015). En de derde pijler is de hedendaagse kunst vanaf 1990. Voor de histori sche kunst, de 19de eeuwse verzameling, werd voor het eerst een Ludo van Halem herinnert zich nog goed hoe het museum eraan toe was op het moment dat Diana Wind aantrad: 'De werken stonden in depots op zolder, ongeklimatiseerd uiteraard, de beveiliging was primitief, tentoonstellingszalen waren opgeofferd voor opslag, de bibliotheek was onbeheerd. Er werkten bijvoorbeeld mensen, die elders in de gemeente geen plek meer hadden, het museum was een soort parkeerplek voor disfunctionerende personen in andere afdelingen in de gemeente'. Diana Wind en Van Halem waren het er over eens dat het museum geprofessionaliseerd moest worden. De organisatie moest 'handen en voeten krijgen'. Wind zorgde voor individuele en collectieve cursussen voor de medewerkers, om ze professioneel en deskundig te laten zijn. De collectie moest goed in kaart gebracht worden en geautomatiseerd. Het Instituut Collectie Nederland werd er bij betrokken om het Stedelijk Museum te ont wikkelen tot een professioneel museale organisatie op niveau, om serieuze partner te zijn voor andere musea.

Historisch Jaarboek Schiedam | 2016 | | pagina 52