58 Dr. Nico Guns Bij de perspresenta tie op 18 april 1928 werd een demonstratie gegeven van auto's die uit de schoorstenen van de Statendam kwam rollen. Van dit moment zijn meerdere foto's gemaakt met grotere en kleinere auto's, zwaar dere en lichtere auto's. Collectie Maritiem Museum Rotterdam. Pagina 56-57: Opbouw van de Statendam III in het dok in Schiedam. Regelmatig waren op het schip meer dan duizend werklieden tegelijk bezig. De opbouw van de Staten dam III omvatte veel meer dan het aanbren gen van installaties, apparatuur en aan kleding. Het casco had bij aflevering geen opbouw van hutten dekken, masten of schoorstenen. Collectie Maritiem Museum Rotterdam. Na de oorlog had de HAL grote behoefte aan het schip dat zij nooit had gekregen. Daarom werd in januari 1919 een nieuwe order in Belfast geplaatst. Maar gebrek aan capaciteit leidde ertoe dat de officiële kiellegging pas op 9 juni 1921, dus ruim anderhalf jaar later kon plaatsvinden. Dankzij de snelle technische ontwikkelingen en groeiende inzichten waren de ontwerpen van de Statendam II inmiddels grondig gemoderniseerd. De tonnage van het schip was verminderd: 28.291 bruto registerton. Maar ook nu vlotte de bouw geenszins, mede door de arbeidsonrust in het door rellen geteister de Belfast. Voorts veroorzaakten financieringsperikelen vertraging van de bouw. In 1921 had ons land al een bankencrisis doorstaan. Daarna zette de daling van de beurskoersen gestaag door. De meeste aandacht gaat uit naar de grote crisis in de jaren 1930 maar de sluipende recessie daarvoor was er de oorzaak van dat van de beurswaarde van het Nederlandse bedrijfsleven in 1919 in 1929 nog maar zeventien procent was overgebleven. Deze ingrijpende economische recessie had tot gevolg dat er aanzienlijk minder behoefte aan passagiersaccommodatie bestond. Daarom besloot de HAL het casco te laten bouwen tot het te water kon worden ge laten, waarna het voorlopig in de werfhaven zou worden opgelegd. Van de Statendam III die in 1929 door de Holland-Amerika Lijn in de vaart werd genomen, werd de kiel in 1921 gelegd, terwijl de afbouw van het casco pas tussen 1927 en 1929 in Schiedam gebeurde: Een opmerkelijke maritieme historie. Oorspronkelijk was de kiel voor een nieuwe Statendam reeds op 11 juli 1912 gelegd bij Harland Wolff Ltd. in Belfast. Voor dit schip had de HAL de naam Statendam II in gedachten. Als uitvloeisel van de Britse oorlogsinspanningen gedurende de Eerste Wereldoorlog vorderde de bouw traag. In 1916 vorderde de Britse regering zelfs het casco van de Statendam II teneinde dit snel te laten afbouwen voor inzet als Brits troepen schip. In april 1917 kwam het onder de naam Justicia in de vaart. In juli 1918 brachten twee Duitse U-boten de Justicia met torpedo's tot zinken.

Historisch Jaarboek Schiedam | 2016 | | pagina 60