61 De Statendam werd op 16 maart 1929 uit het af gezonken dok getrokken en de werf- haven uitgesleept voor een tweedaagse proefvaart. Langs de gehele Nieuwe Maas stonden mensen te kijken naar dit schit terende staaltje van moderne Nederlandse scheepsbouw. Collectie Maritiem Museum Rotterdam. Volgende pagina: De Statendam wordt gereed gemaakt voor afvaart. De laatste hand wordt gelegd aan verbeteringen na de - overigens succesvolle proef vaart - en lading wordt aan boord gebracht. Collectie Maritiem Museum Rotterdam. De tewaterlating van de Statendam III vond daarom zonder enig ceremonieel vertoon plaats op 11 september 1924. Ook al liet de HAL haar schip om economische redenen in Belfast bouwen, toch onderhield de rederij nauwe betrekkingen met de N.V. Wiltons Machinefabriek en Scheepswerf in Rotterdam/Schie- dam, vooral voor dok- en reparatiewerkzaamheden. Dit leidde in vroeger stadium tot gezamenlijke ontwikkeling van plannen om Wilton met steun van de HAL te laten investeren in een grote bouwhelling van tweehonderd meter en een zeer groot drijvend dok met een draagvermogen van 37.500 ton. Hiervoor had Wilton een nieuwe vestiging aan diep water op het oog waarvoor een ge bied in Schiedam de ideale voorwaarden leek te bieden. Voorbeeld was de Machinefabriek en scheepswerf Gusto vh A.F. Smulders die naast de te kleine werf in Slikkerveer in Schiedam een scheepswerf had gevestigd die al snel uitgroeide tot één van de belangrijkste scheepswerven in Nederland. In deze onderhandelingen stelde de HAL ook nieuwbouw in het verschiet. In 1920 wist Wilton reeds de hand te leggen op een 46.000 tons dok van de Oostenrijks-Hon- gaarse marine; het 'Pola'-dok dat jarenlang een der grootste dokken voor koopvaardijschepen ter wereld is geweest. In de loop der jaren werden op het werfterrein in Schiedam overige voorzieningen getroffen om bouw en reparatie van schepen van 20 a 30.000 bruto registerton aan te kunnen. In het boekjaar 1926 boekte de HAL eindelijk weer positieve(re) bedrijfsresultaten. Er kon weer over de afbouw van de Statendam worden gedacht. De HAL had daartoe evenwel de hulp van parti culiere investeerders nodig, want de Ierse regering bood die niet, zomin als de Nederlandse. Voor de financiering moest de kapitaal markt worden aangesproken waartoe op 29 maart 1927 de afzon derlijke N.V. Maildienst der Holland-Amerika Lijn werd opgericht. De HAL realiseerde zich, dat Nederlandse investeringen eerder te verwachten waren als de afbouw in Nederland zou geschieden. In oktober 1926 werd Wilton dan ook uitgenodigd te offreren op basis van alle bij de HAL zelf beschikbare ontwerpen en bestekken. Wilton kwam met een kostenraming (inclusief versleepkosten

Historisch Jaarboek Schiedam | 2016 | | pagina 63