80 1948. Wethouder Piet van Bochove toonde zich in die vergadering tevreden met de nieuwe financiële regeling tussen rijk en gemeente waarvoor in 1946 de nationale Commissie Oud werd ingesteld. Deze commissie had tot taak een modern stelsel van financiering van de gemeenten door het rijk te ontwerpen. Hierin waren ook andere gemeentelijke en provinciale belastingheffingen begrepen. In 1948 was de commissie klaar met haar werkzaamheden. Hierop baseerde Piet van Bochove zijn vertrouwen 'dat het met Schiedam wel goed zou komen. Want gaf Den Haag vroeger niet veel, heden ten dage is het zo dat Den Haag voldoende fourneert'. De burgemeester zag dat anders. Als een donderslag bij heldere hemel, zo schreef het Rotterdamsch Parool/ De Schiedammer op 25 mei 1948, verklaarde J.W. Peek dat hij niet gerust was op de financiële regelingen tussen rijk en gemeente. Hij had dit van een collega-burgemeester van een gemeente met 40.000 inwoners die de opdracht had gekregen om op een begroting van 1,3 miljoen gulden 600.000 gulden te bezuinigen. Voor Schiedam bedroeg de begroting 1,9 miljoen gulden zodat volgens Peek maar moest wor den afgewacht wat het ministerie hiervan ging zeggen. Een wethouderscrisis was het directe en logische gevolg. Nog de zelfde dag kwam Piet van Bochove met een persoonlijke verklaring. In de felste bewoordingen veroordeelde Van Bochove het gedrag van de burgemeester. Van Bochove: ’Zonder enig overleg met het college of zelfs maar met mij als wethouder van financiën, hebt u na mijn betoog m.i. in strijd met de goede gewoonten en bestaan de conventies gemeend uwerzijds beschouwingen ten beste te moeten geven welke naar inhoud en vooral naar strekking niet in overeenstemming zijn te brengen met het standpunt van het college'. Peek kon niet anders dan bakzeil halen en zelf zijn uitspraken als ondoordacht bestempelen en niet in overeenstemming met de regels van het democratisch spel. Ook omdat Van Bochove weigerde zijn verklaring af te zwakken en bij z'n dreigement bleef te zullen opstappen als Peek niet publiekelijk verklaarde fout te hebben gehandeld.

Historisch Jaarboek Schiedam | 2016 | | pagina 82