82 Het Bevrijdings- monument van Pieter Starreveld. Het beeld werd aanvankelijk met instemming be groet. J.W. Peek was tegenstander van dit 'onzedelijke beeld’ en wist uiteindelijk de gemeenteraad met steun van de commu nisten in meerderheid achter zich te krijgen. Bart Peters lichtte het monument tijdens Winterlicht 2013 zo uit dat er een nieuwe kunstwerk ontstond. bogen over de ontwikkelingsmogelijkheden van Schiedam. In dit licht werden al in de oorlogsjaren planologische studies verricht door prof.dr. C.H. Edelman en dr.ir. L.J.T Bijhouwer. Deze vormden onderdeel van de al door stadsarchitect W.G. Witteveen in 1940 opgestelde stadsuitbreidingsplannen van Rotterdam. Schiedam was hierin opgenomen in het netwerk van ringwegen en doorgaande verbindingen, waarvan later ook inderdaad grote delen zijn gerealiseerd zoals de tegenwoordige A20, de Burgemeester van Haarenlaan en zelfs de A4, al was het dan zonder de tunnels en verkeerspleinen van nu. De werkelijkheid overtrof dit alles nog. Schiedam werd direct na de Bevrijding middelpunt van één van de allergrootste Nederlands scheepsbouw- en scheepsreparatiecentra aller tijden. Een groei tot 110.000 inwoners lag voor Schiedam dus zeker in het verschiet. Een intern stuk dat nooit onder ogen zou komen van het publiek - en dat niet behoefde ook - is de handgetekende Onteigeningskaart die in 1950 door Gemeentewerken werd gebruikt. Het werkdo cument noemt in fors potloodschrift al Groenoord, Woudhoek en Spaland. Zelfs in Sveaparken werd gedeeltelijk al voorzien, al heette dit stadsdeel in 1950 nog 'Tuindorp-Noord'. Ook geeft de Onteigeningskaart het industriegebied 's-Gravelandsepolder en zelfs het veel latere Schieveste weer. De sloop van de Brandersbuurt, van de driehoek Vlaardingerstraat, Kethelstraat en Vellevest die Schiedam beroofde van het illustere Hotel-Restaurant Beiersbergen, het afbreken van de Nieuwe Buurt en omgeving en Lange en Korte Achterweg werd vooral burgemees ter Harm Roelfsema, de wethouders Cor Bolmers en Chris Zijdeveld en de directeur van Gemeentewerken Harm de Block zwaar aan gerekend. Maar in wezen voerden zij een beleid uit dat al in 1942 werd vastgesteld en waarvoor zelfs contractuele verplichtingen aangegaan waren, zoals met de stadsontwikkelaar Bredero die Schiedam een modern, geheel in beton uitgevoerd centrum zou verschaffen naar model van het Utrechtse Hoog-Catharijne. Het was jan Willem Peek die in deze grote stedelijke ontwikkeling met zijn voornaamste wethouders Piet van Bochove, Rinus van

Historisch Jaarboek Schiedam | 2016 | | pagina 84