90 Het sluitstuk van de middag was de presentatie van het Schiedam- se bedrijfsleven. Het was een bonte optocht die aan de koningin voorbijtrok. Geen deelnemend bedrijf of het pakte zo flink mogelijk uit zoals de Gusto met het eerste boorplatform dat in Nederland zou worden gebouwd. En dat niet alleen. Om de omvang van dit boorplatform maar even aan te geven was op de praalwagen ook de Euromast op schaal nagebouwd., Wilton-Fijenoord reed voorbij met een replica van de zeventiende eeuwse pinas 'Vogel Struysz', De Zuurstof- en Machinefabriek Hoek had één van z'n grootste vracht auto's versierd en vrijwel alle Schiedamse distillateurs hadden hun praalwagens zoals ook de Verenigde Glasfabrieken, de Schiedamse Cartonnagefabriek en noem verder maar op. Veel aandacht trok de Koninklijke boek- en speciaaldrukkerij HAM Roelants. Deze reed schrijver van tal van reisverhalen, stedenbouwkundige studies, en historische beschouwingen in de NRC, Marinus Maurits van Praag. Vanzelfsprekend stond ook een bezoek aan de Dok- en Werfmaat- schappij Wilton-Fijenoord op het programma. En deze maal niet met de hofauto zoals al die keren dat een schip een koninklijke doop kreeg, in de vaart werd gesteld voor een mogendheid waar mee Nederland op het allerhoogste niveau banden onderhield of - een groter schip - werd overgedragen aan de Koninklijke Marine, waarbij de aanwezigheid van de majesteit een vereiste was. Nu ging koningin Juliana over de werf met een van de opstapwagens die als een interne busdienst dagelijks hun vaste rondes deden over het grote werfterrein. De middag was voorbestemd voor een piece de résistance zoals Schiedam nog nooit had aanschouwd. Voor de hoge gasten op het feestelijk met vlaggen versierde Emmaplein werd een presentatie gegeven van historische taferelen waarin - zoals te verwachten viel - hoofdrollen gereserveerd waren voor Aleida en Jan van Riebeeck, de verdedigers van Schiedam in de Jonker Fransen- en Tachtigjarige Oorlog plus de dappere kapiteins die op Schiedamse schepen hadden deelgenomen aan zeegevechten, piraten hadden bestreden en een aandeel hadden gehad in de vestiging van de VOC in de Indische Archipel.

Historisch Jaarboek Schiedam | 2016 | | pagina 92