Aangewezen kandidaat 7 Toen Piet Sanders de kandidaat-conservator tijdens het sollicitatie gesprek met de museumcommissie vroeg of hij ervaring had in de omgang met jongeren, luidde het antwoord dan ook bevestigend. „Jazeker," zei Janssen, „ik heb zelf veel jeugdrondleidingen gehou den in Arnhem, in Boijmans en in Kröller-Müller. Ik heb ook lezingen gehouden voor de jeugd. Daarbij ben ik steeds van het standpunt uitgegaan dat de jeugd, zelfs al komt zij in schoolverband en omdat het moet van het leerprogramma, toch het bezoek aan het museum moet proberen te zien los van de school en los van het lesrooster. Ze zouden het moeten ervaren als een zeer persoonlijke belevenis en ook na hun schooljaren er naar moeten verlangen weer eens een kijkje in het museum te nemen. Mijn bedoeling was hen het museum te Leren zien als de feestelijke verzamelplaats van de cultuur." Piet Sanders was, na wethouder M.J.M. van Kinderen, het belang rijkste lid van de museumcommissie. Sanders stond niet alleen be kend als een gezaghebbend jurist op het gebied van internationaal recht, hij was ook een vermaard kunstkenner. Hij was degene die in de commissie de artistieke ambities voor het museum formuleerde. Hij regelde ook de sollicitatie van Pierre Janssen, op dat moment kunstredacteur bij Het Vrije Volk. Sanders benaderde Janssen na overleg met de Schiedamse kunstverzamelaar Goos Verweij, schrijft hij in zijn boek "Herinneringen". „Er had zich een groot aantal kandidaten voor de opvolging van Daan Schwagermann gemeld. Geen daarvan was echter in het bijzonder in eigentijdse kunst gespecialiseerd. Ik vreesde toen dat de lijn die Schwagermann had uitgezet zou worden verlaten en raadpleegde Goos Verweij of hij soms iemand wist die de eigen tijdse lijn zou kunnen continueren. Hij noemde mij Pierre Janssen, kunstrecensent bij Het Vrije Volk. Met hem kwam hij op een zondag bij ons op bezoek. Ook mij leek hij de aangewezen kandidaat. Ik heb

Historisch Jaarboek Schiedam | 2016 | | pagina 9