De Vaste Burg 104 Interieur van de evangelisch-lutherse kerk aan de Lange Nieuwstraat. Collectie Gemeen- terarchief Schiedam. De lutherse kerk was in negentiende-eeuws Schiedam lange tijd de op twee na grootste gemeente, naast de hervormde en de rooms-katholieke kerk. Dat klinkt omvangrijker dan het is, want het betrof een aandeel van twee procent gelovigen in 1865 en drie procent in 1885. Dat er sprake was van groei staat echter buiten kijf. Het Ledenbestand groeide in die jaren van 358 naar 676, bijna een verdubbeling. Aan het eind van de negentiende eeuw telde de kerk zelfs duizend lidmaten. In 1904 en 1908 maakte de Luther se kerk een kleine vier procent uit van de Schiedamse gelovigen; onder hen was ook een klein deel dat zich hersteld evangelisch noemde. De nieuw ontstane gereformeerde kerk was de lutherse gemeente toen overigens al voorbijgestreefd als derde kerk van de stad. Bij een zelfbewuste, hoewel kleine, kerkgemeente hoorde een eigen kerk, geen 'reservekerk'. In 1877 stichtten de lutheranen hiertoe een fonds. Na vijftien jaar was er geld genoeg in kas om voor bijna 10.000 gulden een oud gistpakhuis van de Firma Busch mann Legner en Co aan te kopen, op de hoek van de Lange Nieuw straat en de Oranjestraat. Zowel de families Buschmann als Legner behoorden tot de lutherse gemeente, De Legners maakten zelf gedurende tientallen jaren in de negentiende eeuw deel uit van het kerkbestuur. Gemeentearchitect Johannes Nolen bouwde het pakhuis om tot een statige kerk. Dominee J.W. Pont wijdde deze op 30 oktober 1892 in. De nieuwe eigen kerk kreeg als opschrift 'Een vaste burg is onze God'. Vanuit deze gebedsruimte kreeg het Lutherse leven weer een impuls die zich in de twintigste eeuw uitte in een bloeiend vereni gingsleven. Er kwamen Schiedamse afdelingen van het Nederlands Luthers Werkliedenverbond Maarten Luther en het Luthers Genoot schap voor In- en Uitwendige Zending. Ook de Lutherse Volksbi bliotheek kreeg vorm, evenals ontspanningsclubs als het kerkkoor

Historisch Jaarboek Schiedam | 2017 | | pagina 106