9 Binnen IHC wordt over de investeringen bij Gusto gesproken. Maar omdat er binnen de IHC afzonderlijke divisies zijn, is er na het verlies van een slordige 100 miljoen gulden aan "het Amerikaanse avontuur" in de offshore divisie geen geld meer voor investeringen. mannen in dienst, de verkoopprijs van de eilanden is veel te Laag en er wordt geld verkwist, onder meer aan een vliegtuigje. Op het laatste moment worden er onderhandelaars van IHC ingevlogen. Zij komen overeen om het eerste eiland niet te bouwen maar met verlies af te kopen, het tweede af te bouwen onder leiding van Theo de Jooden (IHC Smit) in Amerika en het derde eiland bij Gusto te bouwen. Het is een sterk staaltje van onderhandelen van Kerst Toxopeus (IHC Gusto). Maar ondanks deze maatregelen kost het hele project handenvol met geld en brengt het grote verliezen met zich mee. Deze verliezen moeten binnen de divisie offshore worden opgelost. Naar aanleiding van deze affaire wordt Verschure vervan gen door Bob Schuil. Hij krijgt de leiding over de offshore. Maar ook hij is, -net als Verschure- niet afkomstig uit de offshorewereld. Ondertussen wordt er bij Gusto doorgebouwd aan diverse projec ten. Dat zijn een serie D.P. (Dynamic Positioning) bootschepen, de drijvende olieopslag- en overslaginstallatie de Brent Spar en aan wat de grootste pijpenlegger ter wereld moet worden: de Viking Piper. "Het Amerikaanse avontuur is een IHC-probleem en niet exclusief van IHC Gusto. Wel wordt het probleem mede door Gusto opgelost doordat zij een eiland bouwen. Natuurlijk was hiermee bij Gusto geen rekening gehouden in de planning waardoor er capaciteitsproblemen ontstaan bij zowel personeel als outillage. Een ander probleem komt hierdoor versterkt weer naar boven: de werf is verouderd en er dient een diepte-investering te komen. De knowhow voor de Viking Piper is aanwezig maar de verouderde ou tillage zorgt ervoor dat alleen tegen extra manuren en hoge kosten de Viking Piper kan worden gebouwd. Op dat moment werken er circa 2.400 man bij Gusto. Het aannemen van extra tijdelijk perso neel veroorzaakt chaos waardoor bestaande problemen verergeren, zoals kleine branden en diefstal door medewerkers.

Historisch Jaarboek Schiedam | 2017 | | pagina 11