122 Romeyn de Hooghe, de Franse gruwel daden bij Zwam- merdam. Romeyn de Hooghe maakte scherpe spotpren ten, maar stelde zijn talent ook in dienst van de prins en latere koning-stadhouder Willem III. Deze prent moest in 1672 de Nederlanders geeste lijk mobiliseren voor de strijd tegen vij anden als Frankrijk, de bisschoppen van Münster en Keulen, en Engeland. Hier op wordt gemoord, gemarteld en zelfs verkracht. Romeyn de Hooghe was niet ter plekke geweest en zijn enige infor matie kwam van zijn opdrachtgevers. Pure propaganda. De stap van Daumier naar de Nederlandse socialistische tekenaar Albert Hahn is inhoudelijk niet groot. Hahn stelde in de Notenkra ker, de wekelijkse satirische bijlage van het socialistische dagblad Het Volk, de christelijke politiek verantwoordelijk voor het leed en de onderdrukking van de arbeider. En weer was een bekende politicus de belangrijkste metafoor. Hahn maakte in het satirische weekblad De Ware Jacob met Abraham de Geweldige een stan daardkarikatuur van de Antirevolutionaire voorman Abraham Kuy- per. Een van zijn felste prenten tegen Kuyper is zijn prent op de wet die ambtenaren verbood om te staken. Kuyper maakte die wet in 1903 als gevolg van de spoorwegstaking. De vakbonden noemden de wet een 'worgwet' en Hahn verbeeldde dat prachtig. Toen de Franse koning Karel X in 1830 de persvrijheid afschafte, begonnen liberale journalisten een nieuwe revolutie. Studenten en kunstenaars wilden een Republiek, maar de liberalen wilden een veilig aandeel in de macht en rijkdom, en zetten als zetbaas een koning op de troon. Deze Louis Philippe van Orleans heette daarom de 'burgerkoning'. Hij ondertekende een Grondwet die de vrijheid van meningsuiting garandeerde. Die werd de inzet van de felle strijd met Daumier in een hoofdrol. Hij heeft het imago van Louis Philippe als de uitgezakte burgerman in het geheugen van de mensheid geprent. Het bekendst is echter De Peer, waarop de koning van redelijk naar krankzinnig muteert. Daumier heeft met deze prent met koning Louis Philippe gedaan wat later Albert Hahn deed met de staatsman Abraham Kuyper. Hij maakte van de peer het historische beeldmerk van Louis Philippe. Daumier is met deze prent beroemd geworden, maar heeft hem niet zelf bedacht. Dat was hoofdredacteur Charles Philipon van het satirische weekblad La Caricature, een voorloper van Charlie Hebdo. Zo werd de peer het symbool voor de koning en zijn regime. Dat was pijnlijk, want het Franse woord poire bete kende in de volksmond ook sufferd. En het was nog erger, want de Parijse volksmond gebruikte poireau dat prei betekent, als scheld woord dat overeenkomt met het mannelijk lid...

Historisch Jaarboek Schiedam | 2017 | | pagina 124