Het politiek en maatschappelijk debat 128 Pieter van der Hem: De Nieuwe Amster dammer 1916. Pieter van der Hem trok alle registers open om wandaden van de in de Eerste Wereld oorlog strijdende partijen aan de kaak te stellen als die het neutrale Nederland trojjen, zoals in 1916 toen een Duitse tor pedo het Nederlandse passagiersschip Tubantia tot zinken bracht. een populair onderwerp, in de kranten maar ook daarbuiten. In die zomer ontstond de zegswijze: In zedelijk Schiedam daar moeten de hondjes een zwembroekje an. De verordening is pas in 1962 buiten werking gesteld. Een onderwerp dat tot veel messcherpe prenten leidde was de Eer ste Wereldoorlog. De bekendste tekenaars waren Louis Raemaekers in de Telegraaf en Jan Sluijters in De Nieuwe Amsterdammer. De prenten van Raemaekers waren fel anti-Duits, in overeenstemming met de redactionele opstelling van De Telegraaf. Sluijters en zijn collega's in De Nieuwe Amsterdammer keerden zich wel tegen de oorlog en de gruwelen daarvan, maar hielden zich aan de politiek neutrale redactionele lijn van het blad waarvoor zij tekenden. Ze trokken echter alle registers open om wandaden van de strijden de partijen aan de kaak te stellen als die het neutrale Nederland troffen. Dat deed Pieter van der Hem, toen in 1916 een Duitse tor pedo het Nederlandse passagiersschip Tubantia tot zinken bracht. Er waren geen slachtoffers maar de publieke verontwaardiging in Nederland was groot. Later in de 20ste eeuw gaf de tegendraadse tekenaar Theo Gootjes in het Rotterdams Dagblad nog ongeremd toe aan de ouderwetse drang zaken ter discussie te stellen. Hij zag zijn prent nog als een middel in de strijd tegen alles wat vies en voos is, en dat is aan die prenten te zien. Bijvoorbeeld de prent, waarop hij Neelie Kroes afbeeldt als hoerige dame. Die maakte hij naar aanleiding van de affaire Tanker Cleaning Rotterdam, waarin Neelie Kroes als minister een miljoenensubsidie heeft gegeven aan milieucriminelen, hoe wel zij gewaarschuwd was. Kroes ging naar de rechter. Die vond de prent niet to the point en niet sjiek, maar hij erkende wel Gootjes' recht op vrije meningsuiting en sprak hem vrij! Deze prent van Gootjes is een goed en recent voorbeeld van de combinatie van het spotten met iemand maar die persoon ook gebruiken als metafoor in een maatschappelijk debat.

Historisch Jaarboek Schiedam | 2017 | | pagina 130