Frangois Haverschmidt (1835-1894) 152 Amon Grunberg signeert na afloop van zijn lezing. daarvan is deze (wellicht apocriefe) anekdote. Tijdens het bezoek van Multatuli aan het Schiedamse Musis Sacrum zei de schrijver van Max Havelaar toen Haverschmidt de zaal betrad: "ik zie tot mijn vreugde dat Piet Paaltjens tot mijn gehoor behoort". Waarop Haver schmidt de zaal rondkeek en antwoordde: “Dat is opmerkelijk, want ik heb hem nog niet gezien". Haverschmidt werd op 14 februari 1835 in Leeuwarden geboren als zoon van een apotheker en wijnhandelaar. Zijn moeder kwam uit een predikantengeslacht. Haar vader was hervormd predikant en hij heeft zijn kleinzoon beïnvloed in diens keuze om predikant te worden. Al op jeugdige leeftijd kwam zijn dichterlijke aanleg en literaire belangstelling naar voren. Hij schreef al, niet gepubliceer de, verhalen en gedichten. Wat karakter betreft, zien we bij hem twee kanten: hij kon vrolijk en uitgelaten zijn, maar ook zwaarmoe dig en depressief. In 1852 begon hij zijn studie theologie in Leiden. Hij behoorde tot de moderne (later: vrijzinnig genoemde) richting, die door een vrije interpretatie van Bijbel en christelijk geloof deze in overeenstemming wilde brengen met de moderne tijd. In de Nederlandse Hervormde Kerk woedde een heftige richtingenstrijd tussen modernen en orthodoxen. In zijn Leidse tijd publiceerde hij onder het heteroniem Piet Paaltjens gedichten in de Studentenal manak. Deze werden in 1867 gebundeld in Snikken en grimlachjes. Na zijn afstuderen werd Haverschmidt in 1859 hervormd predikant in de kleine kerkgemeenten Foudgum en Raard (bij Dokkum), vanaf 1862 in Den Helder en vanaf 1864 tot zijn overlijden in Schie dam. Doordat de orthodoxie steeds meer aan invloed won, raakte Haverschmidt binnen de hervormde gemeente in een geïsoleerde positie. De vrijzinnigen organiseerden zich daarop ook in Schiedam in afzonderlijke organisaties, zoals de vereniging Paulus en vanaf 1874 in de afdeling Schiedam van de Nederlandse Protestanten bond (N.P.B.). In Schiedam was Haverschmidt actief in het maat schappelijke en culturele leven, terwijl hij als dominee-literator

Historisch Jaarboek Schiedam | 2017 | | pagina 154