14 De Brent Spar is een drijvende olieopslag- en overslaginstallatie en bestaat uit twee delen: de door Gusto gebouwde bovenkant met machinekamers en de door Wilton- Fijenoord gebouwde onderkant (de boei). De Brent Spar dankt haar bekendheid aan de acties van Green peace die ervoor hebben gezorgd dat Shell de Brent Spar niet heeft afgezon- kenmaar hebben afgebroken en deels hergebruikt, collectie Gemeentearchief Schiedam. Vanaf dit moment belandt Gusto in een turbulente storm van ge beurtenissen, waarbij de achterliggende oorzaken en de rollen van verschillende personen niet altijd even helder zijn. De directie van Gusto is geschokt door deze plannen, ze gaat me teen in de verdediging. De punten die zij noemt zijn dezelfde als die tegen de indeling van Gusto bij werfgroep 1. Ook stelt Gusto weer dat als IHC alleen in de bagger zit, de basis voor het concern wel erg smal wordt. Op 10 juni 1977 komt de raad van bestuur van IHC weer met nieuwe beleidsplannen. In het plan staat dat IHC zich gaat concen treren op de bagger en de offshore afstoten. Gusto valt hierdoor buiten de boot. Argumenten voor afstoting zijn dat als 20 tot 30 miljoen gulden in Gusto wordt geïnvesteerd, het kostenniveau van Gusto van de bouw nog steeds hoger zal zijn dan van de Aziatische concurrenten, daarbij komen offshore-orders onregelmatig binnen en zijn ze zeer divers van omvang. Hierdoor zal de werf Gusto het niet kunnen redden. Indien de Beleidscommissie de onrendabele werven sluit en ook Gusto als bouwplaats moet verdwijnen, dan zal IHC hiermee instemmen. Het initiatief om Gusto te sluiten wordt dus bij de Beleidscommissie gelegd. Een paar dagen na de IHC plannen komt het rapport van Mc Kinsey over de toekomstmogelijkheden van de offshore uit. Hierin worden twee alternatieven gegeven, de moeilijke offshore opgeven of de Nederlandse plek heroveren door investeringen en samenwerking tussen de werven die zich met offshore bezighouden. De scheeps werven IHC, RSV en De Groot geven naar aanleiding van dit rapport een verklaring, waarin ze zeggen een fusie niet te zien zitten. Elke werf besluit haar eigen offshoreplannen maken. De Gusto-directeu- ren J.D. Bax en Hans Sjouke sluiten aan op bovenstaand rapport met een eigen plan: het nucleusplan. Hierbij vormt Gusto de kern van een aantal offshore bedrijven. Is de markt goed dan besteed Gusto veel uit, is de markt slecht dan kan de (afgeslankte) Gusto zich over eind houden met een klein aantal opdrachten.

Historisch Jaarboek Schiedam | 2017 | | pagina 16