Een grof schandaal maar met succes Henk Slechte 31 De hallen van de Industrie-, Gewerbe- und Kunstaustellung in Dusseldorf (1902) in 1905 in Schiedam heropgetrokken als bedrijfshallen voor Gusto. Collectie Gemeentearchief Schiedam. Het socialistische weekblad De Moker vond het in 1901 een grof schandaal dat de gemeenteraad van Schiedam akkoord ging met de verkoop van de kostbare grond voor de snertprijs van anderhalve gulden per vierkante meter aan de kapitalist Augustus Franciscus Smulders, maar de socialisten waren nog niet vertegenwoordigd in de gemeenteraad en deden dus niet mee aan de besluitvorming. In die gemeenteraad pleitte de liberaal M.C.M. de Groot voor de verkoop, desnoods voor die inderdaad belachelijk lage prijs. Hij ge loofde dat door de komst van de werf de werkloosheid in Schiedam zou verminderen en de Lonen zouden stijgen. Ook was hij ervan overtuigd dat door deze nieuwe industrie de 'algemene geest' in Schiedam zou verbeteren. Daarvoor had De Groot een paar harde argumenten. Sinds het midden van de jaren '80 van de 19de eeuw was de moutwijnbranderij begonnen aan een vrije val die niet meer In 1901 ging de gemeenteraad van Schiedam knarsetandend akkoord met de verkoop van een groot stuk grond aan de Nieuwe Maas, ten oosten van de Voorhaven, tegenover de huidige flats op het Hoofd, zo ongeveer het terrein waar eerder de scheepswerven De Nijverheid, Van Schie Co en Wuylits waren geweest. Augustus Franciscus Smulders kocht de grond. Meer dan f 1,50 per vierkante meter wilde hij er niet voor betalen. Smulders was eigenaar van de scheepswerf en machinefabriek 'De Industrie' in Slikkerveer en wilde zijn bedrijf verhuizen naar en uitbreiden op een plek die daarvoor geschikt was, onder meer door een open verbinding met de Noordzee. Het zal hem niet zijn ontgaan dat Schiedam op dat moment wanhopig op zoek was naar bedrijven die nieuwe werkge legenheid opleverden, en die wetenschap zal zeker hebben bijge dragen aan zijn weinig flexibele houding in de onderhandelingen.

Historisch Jaarboek Schiedam | 2017 | | pagina 33