Een minuut te laat een half uurloon boete 35 En zo begon een periode, waarin de scheepsbouw alle Schiedamse bedrijven overvleugelde. Na Gusto volgden de Nieuwe Waterweg en Wilton Fijenoord. Schiedam bleef een scheepsbouwstad, totdat in de jaren 60 en 70 van de 20ste eeuw de scheepsbouw Nederland verliet en de Schiedamse werven hun werkzaamheden moesten staken. De namen van Gusto en Wilton Fijenoord leven nog wel voort in de geschiedschrijving en in de muziekkorpsen maar als grote werkgever raakten ze uitgespeeld. een bloeiende scheepsbouwstad begon, en het was een industriële revolutie, omdat Schiedam nu overschakelde van kleinschalige op grootschalige industrie. Voorlopig was Schiedam overigens helemaal niet op een dergelijke omschakeling voorbereid. Toen Smulders in Schiedam open ging, had hij ongeveer 500 man personeel en dat aantal zou in ongeveer tien jaar stijgen tot zo'n 2.000. Van die eerste 500 hadden 150 nog geen woning in Schiedam kunnen vinden. Dat lijkt in onze mobiele tijd niet zo vreselijk, maar dat was het toen wel, want die arbeiders moesten - in het gunstigste geval - met de stoomtram heen en weer reizen van en naar Slikkerveer, maar in het ongunstigste geval van hun huizen in Rotterdam of Delfshaven lopen naar de werf en 's avonds weer terug. De lopers en de tramreizigers moesten tussen respectievelijk 4 en 5 uur opstaan om op tijd te kunnen komen. Voor 9 uur 's avonds waren zij thuis. De werktijden waren van 6 uur 's ochtends tot 7 uur 's avonds en wie een minuut te laat was kreeg boete: een half uurloon, al gauw een dubbeltje! Een aantal arbeiders was in Schiedam in de kost gegaan, maar dat kostte f 4,50 per week en dat konden de meesten niet betalen. De Moker signa leerde deze bijna onmenselijke toestanden, maar moest in 1906 toch toegeven dat het verval was gekeerd. Er werkten toen al 625 mensen bij Gusto en de bouw van goede arbeiderswoningen was begonnen. M.C.M. de Groot leek gelijk te krijgen.

Historisch Jaarboek Schiedam | 2017 | | pagina 37