57 Dat de stad wel investeerde in Nieuwland en Later in Groenoord en Woudhoek en SchieNoKo links liet liggen, was deels een politieke Sloop van de drie hoek Vlaardinger- straat, Kethelstraat en Vellevest, die op het moment van afbraak al omstreden was. Hierbij ging de monumentale uit de zestiende eeuw stammende getijden molen verloren als mede de historische bebouwing waarin Hotel-restaurant annex Stalhouderij Beijersbergen geves tigd was. Foto Robert Collette. Het is de buurt duidelijk aan te zien dat het altijd aan zo'n plan heeft ontbroken. Langs de Noordvest en de Schie staan nog een aantal historische panden overeind, sommige in verval, andere in goede staat, en de latere, ordeloos neergezette bebouwing binnen die schil, met voornamelijk sociale huurwoningen, sluit er in stijl noch afmetingen op aan. Veelzeggend is de bijnaam van het rijtje van glazen koepeltjes voorziene koopwoningen achter de oudkatholieke kerk. Buurtbewo ner Victor Leene doopte dit project smalend Cape Canaveral. "Het ziet er toch net uit als een raketlanceerbasis?” De kale plekken op willekeurige plaatsen elders in de wijk, de geïmproviseerde par keerterreinen en door onkruid overwoekerde percelen wekken ook niet de indruk dat hier aan zorgvuldige stadsplanning is gedaan. Achteraf is vastgesteld dat het nooit de bedoeling is geweest de sterk verwaarloosde Brandersbuurt meteen te vervangen door een moderne woonwijk. De sloop, al in 1952 ingezet, diende andere doelen. In het naoorlogse Nederland heerste materiaalschaarste waardoor steden maar een beperkt aantal nieuwe huizen per jaar mochten bouwen. De overheid beloonde steden die oude wonin gen sloopten met extra bouwvolume. De aanwezige ondernemingen vertonen al even weinig samenhang. Het is een ratjetoe. Een boksschool, een moskee, een exclusieve interieurzaak, een uitdragerij, een cultureel centrum, een galerie die enkel werk van Jacques Tange verkoopt, een garagebedrijf, een drukbezocht café, een meubelmakerij. Sommige van deze onderne mingen hebben een permanent karakter, andere leiden een soort anti-kraak bestaan op een tijdelijk huurcontract. “Als je het vanuit een vliegtuig zou zien en zou analyseren, kom je tot de conclusie dat het eigenlijk een voortzetting is van wat er stond. Dat was ook cha os", zegt Reijnhout.

Historisch Jaarboek Schiedam | 2017 | | pagina 59