een noodlottig samenspel Caroline Nieuwendijk 5 De verlaten gebouwen van Gusto aan de Maasdijk in 1983. Foto: Aart de Voogd van der Straaten, collectie Gemeentearchief Schiedam. In 1904 koopt ondernemer August Smulders grond aan de Voorha ven in Schiedam om een werf te beginnen. De prijs is goed: slechts één gulden vijftig per vierkante meter. Schiedam wil de grond wel goedkoop leveren, omdat de stad met grote werkloosheid kampt ten gevolge van de teruglopende jeneverindustrie. Smulders kwam in Schiedam terecht omdat hij op zoek was naar diep water om gro te schepen en baggermolens te bouwen. Hij koopt ook een grote hal. Deze hal in Düsseldorf is na afloop van een internationale ten toonstelling in 1902 doelloos blijven staan. De hal wordt in tweeën gesplitst om als werkplaats op de werf te dienen. Kantoorspullen en gereedschap verhuist Smulders vanuit zijn bedrijven in Utrecht en Slikkerveer naar Schiedam. Vanaf 1905 staat hier de nieuwe scheepswerf "Gusto v/h A. F. Smulders". Decennialang bouwen arbeiders in die hallen aan innovatieve ontwerpen. Maar wie op zoek gaat naar de monumentale hallen van Gusto, die komt bedrogen uit. Het voormalige Gusto terrein is een kale vlakte. Met vooruitziende blik heeft de gemeente Schiedam in 1980 de hallen en het kantoor door IHC laten slopen om het geen monumentenstatus te hoeven geven en de weg vrij te maken voor nieuwe bedrijvigheid. Daarna heeft de gemeente de grond van IHC gekocht. Mijmerend op deze kale vlakte kunt u bedenken wat er met die hallen had kunnen gebeuren. Een evenementenhal voor beurzen, een complex met theater- en filmzalen of een sportcom plex met misschien wel een ijsbaan. Dit alles met als extraatje dat het zich in mooie grote monumentale hallen zou bevinden. Na bijna 40 jaar zijn er nog geen bedrijven die dit terrein een nieuwe bestemming willen geven. Voor volkstuintjes, een stadsboerderij of zelfs maar huizen is de waarschijnlijk zwaar verontreinigde grond totaal ongeschikt. Er is niets dat nog aan die internationaal zo goed bekendstaande werf herinnert. Dat steekt nog veel Gustorianen,

Historisch Jaarboek Schiedam | 2017 | | pagina 7