Van Golden in Schiedam 1961 83 kleurige en bijna aan reclameborden gelijkende werk". “Maar", verzuchtte de recensent, “wat gebruikt hij zijn niet geringe middelen, zijn durf en kleurgevoel toch voor wazige doeleinden. De spanningen in zijn werk lijken te zijn opgeroepen voor niets, zij zijn niet geconcentreerd, niet gericht. Zijn werk zoals het nu is blijft ste ken in een experiment; een knap maar zinloos experiment". Van Dijk liet zich er overigens niet door uit het veld slaan. Ook toen hij zijn galerie verhuisde naar een ruimer onderkomen aan de Mgr. Nolenslaan had hij regelmatig de primeur van nieuw werk van Karei Appel. Eenmaal - in januari 1964 - zelfs in één tentoonstelling samen met de drukken van Evert Werkman, de schilderijen van Jaap Nanninga en Piet Ouborg en vroege reliëfs van Jan Schoonhoven. Een expositie die met liefde - en een licht jaloerse ondertoon - werd geopend door de pas twee jaar aan het Stedelijk Museum Schiedam verbonden directeur Hans Paalman. Aan de opening van de tentoonstelling van de Rotaprints van Velthoen werd ook deelgenomen door een Japanse vriend van Daan van Golden, de kunste naar en 'unbeat' Yoshio Nagajima. Zijn performances be stonden vaak hieruit dat hij naakt en met serpentines behan gen een bodypainting uitvoerde. Yoshio Nakajima maakte in Europa als schilder furore en keerde in 2000 terug naar Japan waar hij tien jaar werkte aan de decoratie van de Uni- versiteit van Kunsten en Wetenschappen in Hasuda. Door hem is de Yoshio Nakasima prijs voor de schilder kunst ingesteld en aan zijn werk is een museum gewijd in zijn geboortestad Kawamoto. Foto col lectie Universalmuse um Joanneum, Graz. Totdat de opbloei van Rotterdam zich in de tweede helft van de jaren 1960 inzette had Schiedam een levendig cultureel klimaat. Het Stedelijk Museum trok, naast de galeries veel aandacht met bijzondere kunstwerken, tientallen kunstenaars vonden hier dankzij een overschot aan goedkope woon- en atelierruimte gemakkelijk huisvesting. Economisch ging het de stad voor de wind. Het Rotter- damsch Philharmonisch Orkest en de Marinierskapel waren voor hun repetities in Schiedam neergestreken en verzorgden als dank hiervoor regelmatig concerten in het Passage Theater dat met de nationale coryfee Joop Walvis aan het Standaartorgel nog volwaar dig meedraaide in de Tuschinski-organisatie. Schiedam had dus wel wat te bieden voor Daan van Golden. In 1961 streek hij hier neer met achter op zijn Royal Enfield G350 dumpmotor het fotomodel Willy van Rooy. Zijn woning was het voormalige atelier van kunstschilder en illustrator Dick Bos, een enorme tochtige zolder schuin boven Musis Sacrum. Met Daan

Historisch Jaarboek Schiedam | 2017 | | pagina 85