Nederduits of Hoogduits 94 Besluit van de burge meesters van Schie dam om per oktober 1757 aan de lutherse gemeente een eigen kerk toe te staan, getekend door J.Gordon. Gemeente archief Schiedam. Het kleine vierkante kerkje bood genoeg ruimte voor de krap honderd gemeenteleden. Een dag na de officiële inwijding op 8 mei 1757 kwamen 58 leden bij elkaar om de gemeente verder vorm te geven. De aanwezigheidslijst toont een mengeling van Westfaalse en Hollandse namen, zowel mannen als vrouwen. Zij Acht jaar later deden de lutheranen een tweede poging, nu met hulp van dominee C.C.H. van der Aa uit Haarlem. Van der Aa raadde aan de Schiedamse en Vlaardingse lutheranen met respectievelijk 68 en 11 lidmaten in één kerk te verenigen. Het maatschappelijk gewicht was er ook naar. Onder de aanvragers waren leden van aanzienlijke families als Pigeaud, De Kerber, Doom en Torley. De gemeenteleden zouden zelf voor het geld zorgen; de stad hoef de alleen een ruimte ter beschikking te stellen. Het stadsbestuur ging overstag en kocht in 1756 de toch al leegstaande voormalige doopsgezinde vermaning Achter de Teerstoof, bij de Raam. Op 7 oktober 1748 ontving het stadsbestuur een verzoek namens tientallen bewoners, "alle toegedaen de oude opregte onveranderde Augsburgse Luijterse confessie". De aanvragers zochten een ruimte voor hun bijeenkomsten en informeerden of de stad geld wilde bijdragen. Zij beriepen zich op hun economische band met Schie dam, waar zij "alle de dagen in de weeke swaar en moeijelijk werk doen”. Het zou prettig zijn als zij niet meer op zondag naar Rotter dam hoefden om daar hun kerkdiensten bij te wonen. Omgekeerd was het natuurlijk ook van belang voor de Schiedamse onderne mers, want nu vertrokken goede arbeidskrachten naar Rotterdam om dicht bij huis te kunnen kerken. Zestien Schiedammers, onder wie drie Westfalen die kort tevoren in de stad waren komen wonen, ondertekenden het rekest. Dit deden zij mede uit naam van ruim vijftig arbeiders. Dat het vooral arbeiders waren, verklaart wellicht waarom er geen reactie kwam. Het stadsbestuur liet niets meer van zich horen.

Historisch Jaarboek Schiedam | 2017 | | pagina 96