Stand van zaken Jan van der Ploeg 167 'Maar tussen droom en daad staan wetten in de weg, en praktische bezwaren', dichtte de Vlaamse - ooit in Schiedam werkzame schrijver - Willem Elsschot ooit in ander verband. Nu, met die wetten viel het reuze mee. Tot 2013 was het aan particulieren verboden om luchtfoto's te maken. Omdat er militaire doelen in beeld konden worden gebracht en omdat luchtfotografie gevaar kon opleveren voor de reguliere luchtvaart. Dit met het oog op het commerciële vliegverkeer rond Rotterdam - The Hague Airport - toen nog huiselijk 'Vliegveld Zestienhoven' geheten. Het leek zo'n aardige gedachte om van het Schiedam van nu een complete serie luchtfoto's te maken. Geschoten volgens één en dezelfde standaard, op gelijke hoogte en met gelijke belichting. Tenslotte is Schiedam in de laatste jaren ingrijpend veranderd. Méér dan menig Schiedammer zich realiseert. Want niet alleen zijn de stadsgrenzen opgerekt waar vroeger recreatiegebieden waren. Ook het wegennet heeft ingrijpende veranderingen doorgemaakt. Om nog maar te zwijgen van het industriële 'landschap' langs de Nieuwe Maas en de polders ten noorden van Schiedam en de vele projecten die in en rond de oude binnenstad zijn gerealiseerd. Satellietfotografie en het gebruik van drones heeft dit wettelijk verbod ontkracht. Wat dus overbleef waren de praktische bezwa ren. En die waren legio. In Nederland is het niet zo makkelijk om in een periode van meerdere dagen gelijke lichtomstandigheden te bereiken. Ook is er een vliegplan noodzakelijk om de juiste aan- vlieghoek te kiezen en moet worden overlegd wat de juiste hoogte moet zijn. In de praktijk komt dit erop neer dat het vliegtuig een heel ingewikkelde route moet vliegen om alles in de juiste hoek,

Historisch Jaarboek Schiedam | 2019 | | pagina 169