Inhoud 4 16 38 54 64 82 104 Theater De Teerstoof uniek en onvergetelijk De ontginning van Kethel Schiedam en de blauwe dood Chr. Breur en het Schiedam van alledag Een Schiedamse jongen Schiedam en het Atlantisch slavernijverleden Arend Odé en Bram Gips 2 Jarenlang was De Teerstoof een fenomeen in het Nederlands theaterlandschap. Want wie hebben er jong en soms nog onervaren, wel niet allemaal gestaan. Peter de Lange schetst hoe dit unieke theatertje tot stand kwam. Een eerbetoon aan de oprichters. Natuurkundige en autoriteit op het gebied van de landschapsreconstructie Delfland Cor Nonhof geeft een overzicht van ontginningen van de elfde tot de dertiende eeuw die ons het landschap rond Kethel hebben opgeleverd. Halverwege de 19de eeuw brak meermalen een cholera-epidemie uit die in Schiedam vele tienduizenden slachtoffers maakte. De vergelijking met Covid-19 nu dringt zich op, schrijft historicus Ingrid van der Vlis. Als ongebonden fotograaf legde Christiaan Breur in de jaren 1950 en '60 uit de losse hand vast wat hem zoal opviel in Schiedam. Dat maakt van de 'Collectie Breur' in de beeldbank van het Gemeentearchief Schiedam een geheel dat de aandacht zeker waard is. archief@archief Bij de dood van Maarten Biesheuvel schetst Jan van Bergen en Henegouwen een portret van een belangrijk en nationaal geëerd schrijver. Wat de Schiedamse distillateurs te maken hadden met de Atlantische slavenhandel is onderzocht door Merel Blok, sinds kort als historicus verbonden aan het Gemeente archief Schiedam. Haar eerste bijdrage gaat over dit onderwerp. zijn twee hooggeleerde Schiedamse kunstenaars van nationale reputatie, maar nauwelijks bekend in hun geboortestad. Froukje Holtrop ging op reis langs hun nalaten schap, waarvan sommige delen in onderlinge samenwerking tot stand zijn gebracht.

Historisch Jaarboek Schiedam | 2020 | | pagina 4