Herinneringen van een oud Schiedammer bij „TIMCO" Wij brengen een bezoek aan de bedrijfsschool Wilton-Fyenoord Van de Redactietafel m Nieuws= en Advertentieblad voor Schiedam Onofficieel vervolg en slot van de Zevenmijlslaarzen No. 2 20 October 1949 Voor Uw Herenmodes slaagt U beter Tel. 69642 Broersvest 56 vvT 'Vu IIIEHISE STADSBLAD llll (Hit l 11IIIII (II O11 Ml Redactie- en Administratie-adres C. J. v. d KLINK Louise de Colignystraat 15 Schiedam Tel. 67368 Advertentietarieven LOSSE PLAATSINCEN 12 P" mro BIJ CONTRACT 2000 mm OF HOGER 10 «m p«, mm INGEZONDEN MEDEDELINCEN DUBBEL TARIEF VISSERTJES 4 RECELS ELKE REGEL MEER I I 0 .25 Waarin wij Oom Karei ont moeten, hem met een gerust geweten in de Zevenmijls laarzen zetten en aan zijn hand door het Schiedam van zijn prille jeugd dwalen. Het is misschien wel de schuld van die zevenmijlslaarzen, dat wij op een ietwat rare manier aan ons einde ko men. Het ging zó: wij kwamen n.l. tot de vreugdevolle ontdekking, dat wij ergens in Schiedam een zekere Oom Karei, een „ouwe heer van 'n dikke zeventig", bezaten. Dit verge ten en hèrontdekte exemplaar van onze uitgebreide familie hebben wij alras met een bezoek en een paar si garen vereerd; daarna hebben wij hem om zó te zeggen pardoes in onze zevenmijlslaarzen geplant en zijn toen onder zijn geleide aan het wan delen getogen door het grauwe, naar spoeltuig en koeienstallen riekende Schiedam uit de tweede helft der vo rige eeuw en het begin van de XXste. Hoewel onze bejaarde familie- en stadgenoot gelukkig nog over vol doende herinnerings- en geestvermo gens beschikt om ons het een en an der te vertellen, hoe het er vroeger hier toch wei uitzag, hopen wij toch, dat wij onze bekwame Archivaris, de Heer v. d. Poest .Clement met niet te veel anachronismen zullen choqueren. Helaas, was het ditmaal te laat om dit artikel nog ter historische correc tie aan zijn staf aan te bieden. Dit spijt ons temeer, aangezien wij. bij ons bezoek aan het Stedelijk Archief op de meest welwillende wijze een toezegging van medewerking moch ten ontvangen. Waar thans de Singel is, was destijds een kronkelende landweg, welke het Spoor wegstation met de Stad ver bond; bij het „Bokkeneiland", ongeveer ter hoogte van de firma Schrijver, begon pas de Stad. Verschillende straten van de binnenstad, zoals de Kerk-, straat, Kreupelstraat en Broersveld waren kwalijk-riekende grachtjes met ettelijke bruggetjes. Dikwijls vielen er kindertjes in het water. Er was geen waterleiding. Een zekere Rambach fungeerde voor „waterboer", welk beroep hieruit bestond, dat hij met een schuit dagelijks naar buiten voer, en eenvoudig een stop uit de bodem haalde, waardoor de waterbark vol liep. Vervolgens voer hij terug naar de Lange Haven, waar hij zijn lig plaats had en zijn kostbare vocht voor 2 cent per emmer aan de man of lie ver aan de vrouw bracht. Dit water /werd door de mensen in een z.g. zink put gefilterd. Om te boenen en te schrobben gebruikte men het vieze water van de Lange Haven. Men zag dikwijls de dienstboden de trapjes af dalen om water te halen; 's winters als het glad was van de ij zei gleed er nog al eens eentje in de haven. Toen er later een waterleiding werd aan gelegd, kregen de huizen van de be ter gesitueerden veelal aan de vóór-j kant gelegenheid om een waterkraan aan te schroeven, zodat men er dan lustig op los kon plassen en plensen tot meerdere glorie van een schoon pui en een blank straatje. Naderhand werd dit watervermorsen verboden en zijn de kranen verdwenen. Er was in die dagen ook een Stoom tram met le en 2e klasse, welke de verbinding met Rotterdam onderhield. Deze liep op enkele rails met drie wisselplaatsen. Dat kostte dikwijls veel tijd. Oom Karei is eens op weg geweest naar een bokswedstrijd in Rotterdam. Dat was iets nieuws en geweldigs in die dagen. Doch hij is er nooit gekomen. Het was 'n donkere winteravond. De brug in Delfshaven was toevallig open; hetwelk zulk een oponthoud gaf, dat de fameuze match was afgelopen, toen de Schiedamse bezoekers arriveerden. Als de Stoomtram uit de richting van Oldebarneveldstraat kwam en Delftshaven naderde, dan moest zij naar boven puffen, hetgeen van wege de geringe capaciteit van het machien somtijds niet gelukte. De passagiers stapten dan doodge- moedelijk uit en probeerden vervol gens het balsturige vehikel vooruit te duwen. Van het „Spoor naar het Hoofd", zoals men vroeger zei, liep ook nog een „peerden"-trammetje, met een luidklinkende bel; en 's zomers nog wel met een „open bakkie". Op de Broersvest kwam er altijd een paard bij, want dan ging men de hoogte op. Een ritje kostte 5 cent, wat in die dagen voor velen nog te duur was. Erg rendabel is onze paardentram echter nooit geweest; de aandeelhou ders hebben tenminste nooit veel uit gekeerd gekregen. Naar Vlaardingen liep een omni-, bus. Doch dat was toen een heel eind, hoor! Schiedam eindigde zo'n beetje bij de Nieuwe Haven en Warande en de huidige, volgebouwde Schiedamse- weg in Vlaardingen was een smalle landweg met een koehek voor het grazende vee tegen te houden. De reis kostte dan ook wel 30 centen! Men moet niet denken, dat wij in Schiedam in de tweede helft der vo rige eeuw zulk een veelzijdige indus trie hadden als thans. Er waren tus sen de 300 a 400 branders, die bij bos jes failliet gingen, zodra de felle con currentie der goedkopere melasse spiritus begon. Ze stookten dan uit, zoals men dat placht te noemen. In de leegstaande branderijen gingen zich langzamerhand nieuwe indus trieën, meestal van buitenaf vestigen. Heel veel hiervan waren maar bitter weinig solide, zodat zij soms al weer even gauw verdwenen. Toch kan men zeggen, dat de melasse spiritus de his-t torische oorzaak was van de verande ring der tamelijk éénzijdige indus triële structuur van onze toenmalige stad. Ons plaatselijk hoofdbedrijf was in die jaren de bekende kaarsenfabriek Apollo", welke tegenwoordig in Gouda is gevestigd. Van de grote me- taalindustriën en scheepswerven, zo als „Gusto", „Wilton-Fyenoord" en „De Nieuwe Waterweg" was eerst sprake in de XXste eeuw. Aangezien de degelijke Schiedamse Ouders absoluut niet wilden, dat hun dochters naar een fabriek gingen, werden de fabrieksmeisjes van „Ap- pollo" gedurende vele jaren uit de Rotterdamse arbeidersstand gerecru- teerd. Eerst later waagden de meisjes uit de Gorzen zich schoorvoetend bin nen de fabriekspoorten. Er was ook dikwijls hoog water op het Hoofd. Dan werden de vloeiplan ken tegen de deuren en ramen aan. gebracht. De reten werden bovendien nog met klei aangesmeerd. Een smal dijkje met een waterkering dwars over de straat tot aan het belendende huis moest de Stad beschermen tegen de Waterwolf. Een politiepost met een klokketoren voltooide deze forti ficatie tegen vijand „water". Als de Luiklok klepte wist heel Schiedam wat er aan de hand was. Bij de hoge vloed van 1896 is het woedende en woelige water over de vloeiplanken door de benedenhuizen en tuinen heen, de laaggelegen Gorzen binnen gelopen, zodat dit bevolkte stads kwartier in een ommezien blank stond, terwijl bovendien de waterke-| ring tussen het dijkje en de huizenrij doorbrak. Men kan zich voorstellen, welk een angstige nacht het toen voor deze Stad geweest is! Wat vermakelijkheden betreft, was er in die goeie, ouwe tijd nu niet be paald veel om zijn geld aan kwijt te raken. Trouwens het geld was chro nisch erg schaars. Als men eens „echt" uit wilde, dan ging men naar Rotter dam. Men moet echter wel begrijpen, dat tussen Delftshaven en de Van Ol debarneveldstraat slechts weiland was, doorsneden door kronkelende landweggetjes. Men had er slechts één gebouw staan: de z.g. haarfabriek. In de Stad des Vermaaks bezocht men dan b.v. Circus Phlaging het latere Arena op het stationsplein en op de Coolsingel o.a. Casino en Tivoli, waar men genoot en gnuifde van de attracties van Cabaret en Va riété. Voor de liefhebbers van kunst met een grote K was er dan uiteinde-, lijk ook nog de Grote Schouwburg! In Schiedam zelf had men de Offi- cierentuin voor de Elite en aan de andere kant van de Dijk ook nog „De Vriendschap", waar men zelfs nog een oud-Hollandse kolfbaan schijnt gehad te hebben. Het hooggetij van elk jaar was onze onvergetelijke kermis. Dan puilde men uit en maakte men de gekste bokkesprongen. Werd deze eerst gehouden meer aan de buiten kant van de Stad: Warande en Wil lemskade, naderhand verplaatste het Kermisvertier zich naar het Centrum: de Broersvest. Later, véél later kreeg onze Stad ook zijn bioscopen: de Vriendschap aan de Vlaardingerdijk, Odeon in de Tuinlaan en Pandora op de Hoogstraat. Ons Musis 'Sacrum en de R.K. Volksbond behoren ook tot de oudeplekjes, waar gefeest en ver gaderd werd. De zwemgelegenheid in die dagen was nogal vies en vunzig; men zwom n.l. in het z.g. Paardenwater aan het begin van de Buitenhavenweg, achter de huidige politiepost. Daar werden tevens de paarden van de stalhouder Hoek gedrenkt en afgeschrobd. Het plankier was dan ook meestal be-, smeurd en vervuild. De hoogste betrekking in onze Stad had de torenwachter op de toren van de Grote Kerk. Deze „hooggeplaatste" stadsambtenaar moest 's nachts uit kijken, of hij ook niet ergens een brandgloed kon ontdekken. Om wak ker te blijven moest hij geregeld op de vier hoeken op zijn horen blazen. Nu was er in de dagen, toen de bran derijen zo erbarmelijk slecht gingen, verdacht dikwijls brand. Dan gingen trommelslagers zwaar roffelend en leven makend door de duistere, sla pende stad als teken, dat de schutterij moest aanrukken om een cordon rondom de plaats des onheils te trek? ken. Hetgeen maar al te zeer nodig was, want op het lawaai kwam geheel Schiedam zich reeds verkneuke lend in het vooruitzicht op de nachte lijke pret het bed uit en rende in dichte drommen de straat op. Elke jong, mannelijke Stadgenoot moest op een bepaalde leeftijd toetre. den tot de Schutterij, wier kleurige uniformen wij kunnen zien in het Stedelijk Museum. Hij werd dan 's winters in de z.g. Drilschuur (Doe len) gedrild. Bleef hij lang weg, wat nogal eens gebeurde, dan moest hij bij tochten door de Stad in de achter hoede, de z.g. Schuit lopen. Éénmaal per jaar op Koningsdag was er parade op de Grote Markt. Aan het hoofd van zijn kleurig Korps reed de Majoor op zijn paard, dat o die zekere ge moedelijke oude tijd toch bij de leidsels vastgehouden werd door een Schutter, ter voorkoming van onge lukken (hét paard had eens rare ku ren mogen krijgen of gaan steigeren); daarachter kwam het Stedelijk Mu ziekkorps en vervolgens marcheerden de Schutters in niet altijd even rnar-^ tiale pas. Tenslotte zouden wij Oom Karei nog kunnen navertellen over de Die- venhoek, ongeveer waar nu de Stad houderslaan ligt; over de spaarzame verlichting in de huizen der armen met hun petroleumpitje en in die der meer gegoede burgers met hun gas- vleermuizen, later vervangen door de kousjes, die altijd zo gauw braken; vooral als er een groot gezin boven je woonde. En men had destijds veeltal- lige gezinnen. Maar wij moeten eindigen pre-j cies als bij een bruiloft, met de tradi tionele nachtkaars, die altijd zo on gracieus flikkerend en walmend uit dooft. P. ....en zijn tegenwoordig bij het jaarlijks festijn in Musis Sacrum. Het is dit jaar een zilveren jubi leum voor de bedrijfsschool Wilton- Fyenoord. Sinds 1924 n.l. worden hier vaklieden opgeleid, die later dan in de grote Wilton-familie worden op genomen. Er wordt theorie en prak tijk gegeven. Er zijn werkplaatsen voor lassers, timmerlieden, schilders, vormers, koperslagers, ja voor elke tak van dit geweldige bedrijf. Vooral die koperslagerij is me een eigenaar dig vak. Op de ambachtsschool wordt dit vak niet onderwezen. Het vereist een langdurige opleiding en geduld. Het wordt de jongelui anders wel aan trekkelijk gemaakt. De cursus duurt 2 a 3 jaar. Er is een spaarsysteem waardoor de jongens b.v. op hun 25e jaar een spaarbankboekje kunnen hebben met een paar honderd gulden erop. Er wordt aan sport gedaan. Zwemmen is een verplicht onderwijs- vak. Men heeft zijn eigen toneelclub en ""ffend". Op karaktervorming wordt nauwgezet gelet: Zelfrespect wordt de jongens steeds voor ogen ge houden. En bij een rondgang door de werkplaatsen, staat men dikwijls versteld, wat zo'n kleine jongen ach ter zulk een reusachtige draaibank, al presteert. Het prettigste 'lijkt ons echter nog, dat leerlingen van deze bedrijfsschool precies evenveel ver dienen als het personeel van die zelfde leeftijd in de fabriek. W ilton-Fy enoord's bedrijfsschool mag dan wel niet de enige in ons land zijn, zij schijnt wel in haar uit nemendheid als voorbeeld te kunnen dienen. Vrijdagavond 13 Oct. had in Musis Sacrum op de gebruikelijke wijze de uitreiking der diploma's door de Di rectie plaats, daarna werden er door de jongelui zelf allerlei geestige schetsjes opgevoerd, terwijl er daar naast aardige zangnummers door de jeugdige amateurs ten gehore werden gebracht. De geboden waar was ge heel in overeenstemming met de leu tige en véélzeggende titels, welke wij thans even de revue laten passeren. Wat denkt U bijv. van: „Manus heeft muizen" en „Van je vrienden moet je het maar hebben", van „Mopsie" en „De uithuizige Echtgenoot"? De benedenzaal van het Musis was geheel gevuld en er heerste een echt- gezellige familiestemming. Het was een fleurig gezicht al die meisjes en moeders, nichtjes en tantes naast de jeugdige arbeiders te zien zitten. Allen waren gekleed op hun Paas-^ best, met gefriseerde en gepomma- deerde haardossen en met glimmende gezichten van de pret en de warmte. Een geanimeerd bal besloot deze glansrijk geslaagde jaarlijke réiinie van de cursisten van Wilton- Fyenoord's Bedrijfsschool. P. Een stortvloed van brieven van Qnze stadgenoten. Voor ons ligt een hoge stapel brie ven, terwijl de telefoon al die tijd niet stilgestaan heeft. Inderdaad, zulk een spontaan applaus van onze Schie damse Burgerij is méér dan wij had den durven hopen. Door de vele brie ven is het ons helaas onmogelijk ge worden alle stadgenoten te antwoor den. Het gaat er heus naar lijken, dat Het Nieuwe Stadsblad in een reeds lang gevoelde behoefte zal voorzien. (Dank zij de medewerking van onze adverterende winkeliers welke U dit blad gratis schenken). Ons bedrijfsleven wenst een voor delig en doeltreffend advertentieblad; en dat krijgt het dank zij onze gewel dige oplage, waardoor ons blad prac- tisch in elk Schiedams huigezin gele zen wordt. En wij zijn vast overtuigd, dat Het Nieuwe Stadsblad met intens genot, zal gelezen worden, omdat de redac tionele tekst geheel afgestemd zal worden op de smaak van het Schie damse publiek. Na ons eerst hartelijk gecompli menteerd te hebben met „het prach tige initiatief en „de keurige uitgave", schrijft een geestdriftige lezer ons o.a.: „Misschien zou het wel eens kun nen gebeuren, dat ik overgeslagen werd. Daarom zou ik gaarne verne men of men zich eventueel zou kun nen abonneren"; waarna hij vervol gens dermate in geestvervoering ge raakt, dat de navolgende dichtrege len hem schijnbaar zó maar uit de pen vloeien: „Over en van Schiedam weet U 't meest, Als U maar „Het Nieuwe Stadsblad leest." En dan volgt nog een refrein, het welk burgers èn winkeliers bij wijze van „community singing" gemeen schappelijk kunnen zingen: „Voor Adverteerders één goede raad en les, Een Vissertje heeft steeds succes." Deze poëzie peurden wij nog maar uit één enkel epistel, doch zó waren er vele. Ook uit sportkringen werd een he vig beroep op onze medewerking ge daan. Hele kolommen zouden wij, volgens onze beminnelijke aanvragers, moeten wijden aan sportevénementen en -festijnen. De Schiedamse Hand-, ballers waren tegenover onze sport verslaggever het vurigst in hun sym pathiebetuigingen. Onze Vragenbus was voor vele Schiedammers een welkome aanlei ding om met allerlei klachten op de proppen te komen. Een inzender schrijft b.v.: „in vele straten heerst 's avonds een beklemmende duister nis, omdat nog steeds de helft der lantaarns geen dienst doet." „Laat Uw licht schijnen Schiedam," roept hij met 'n pathetisch gebaar uit; en hiermede van harte instemmend zullen wij ntauurlijk betreffende deze „duistere zaak" met G.E.B. contact zoeken. Op deze wijze kunnen wij vóórt gaan in het oneindige; maar hoe heb ben wij gesmuld van die rijst, en brijberg van paperassen. Het door lezen ervan gaf ons moed voor de toe komst. Vanzelfsprekend moet ons blad groeien: men kan niet van ons verlangen, dat onze stedelijke Berich ten- en Reportagedienst met één en kel handomdraaien voor de bakker zal zijn. Wij zijn hieraan nog aan het bouwen. Maar het komt spoedig voor elkander. En dan zullen wij hem van katoen geven: Wees daar maar zeker van. Onze hardwerkende Redactie stelt zich n.l. voor binnen de kortst mogelijke tijd een populair familie blad te brengen, met een eenvoudige, doch pakkende inhoud, waar in U het gehele Schiedamse leven weerspie geld zult vinden. Mogen wij eindigen met een aller aardigst gedicht van één onzer Rebus, oplossers, hetwelk als volgt luidt: Koopt in Schiedam uw waar dan helpen wij elkaar. Ja, als een ieder dat maar doet, Dan gaat het onze stad pas goed, Waarom maar steeds naar elders lopen? Terwijl men het hier toch ook kan kopen. Ook in een GROTE verscheidenheid Van PRIJZEN en van KWALITEIT. Waarom dat gehol steeds naar de tram? U kunt toch immers in SCHIEDAM, Van ALLES ook bekomen. Proef op de som genomen? De HELE INRICHTING VAN UW HUIS, Vanaf 't BEHANG tot het KOOKFORNUIS. Van CAMISOLE tot WINTERJAS, Een WIEG, of BOX, KINDERMATRAS. Diverse SMAKELIJKE en GEURIGE zaken, Die 't leven aangenaam kunnen maken. LEVENSMIDDELEN voor dagelijks onderhoud, Maar ook LUXE artikelen, KRISTAL en GOUD. PIANO, VOETBAL of een FIETS, KINDERSPEELGOED, ja ik noem maar iets En vul de rest maar zelf aan, U haalt het werkelijk HIER vandaan. Dat praatje: Het is hier niet te krijgen, Laten we over dat smoesje liever zwijgen. Werkt het kopen HIER toch in de hand, Dan komt er een bloeiende WINKELSTAND En waar de handel levendig is, Komt de stad ten goede, dat is gewis! Inz. Mej. H. Gommers, Prof. Kamerl. Onneslaan 161 Schiedam. Post Scriptum. Even vóór het ter perse gaan moch ten wij nog van een inwoner van ons Tehuis voor Ouden van Dagen een gedicht ontvangen, dat helaas te lang is om het in zijn geheel op te nemen, doch waaruit wij gaarne enige tref fende rijmzinnen willen citeren: Uw Blad wordt wellicht ieders Vrind, Omdat het een blad is, waar je alles in vindt. Zo'n Blad raakt men niet gaarne kwijt, Want het brengt Stadsnieuws en gezelligheid. Zo ziet U, dat zelfs de Ouden van dagen ons in onze goede voornemens willen schragen. NIWIN-COMITÉ CURACAO HEEFT GROOTSE PLANNEN. De Niwin Kerstpakketten-actie '49 heeft in Nederland een zeer goed ver loop, maar ook de Nederlanders in het buitenland laten zich wat deze ma terie betreft niet onbetuigd. On langs is op Curagao een Niwin-comité opgericht, dat reeds geld heeft over gemaakt voor 863 Kerstpakketten. Daarenboven heeft dit jonge comité het plan, geld bijeen te brengen voor nog 10.000 andere Kerstpakketten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1949 | | pagina 1