MEUBEL - EXPOSITIE SCHRIJVER V erenigingsnieuws Is moord te voorkomen? HORLOGERIE VESTER Speciaal Garnering Wol Stoffen DE GAST Prijsstop van schoenen opgeheven Woonruimte Chr. van der Hoeven - Broersvest 88 - Telefoon 67574 Uitbtaq. AdxWit&nJUepAijMPuuxq. Maison „Modern" NEEN Portretten van Stadgenoten BENEDENZALEN VAN „CORNER HOUSE", REMBRANDTLAAN, SCHIEDAM DAGELIJKS VAN 2-6 UUR, 'SWOENSDAGS OOK VAN 8-10 UUR VRIJ ENTREE Lood- en Zinkwerken, Mastiek- en Leibedekking Aanleg van Gas- en Waterleiding en Electriciteit BERICHT Meisjes en Jongens gevraagd Dames- en Herenkapsalons Hoogstraat 53 Tel. 69Z50 SCHIEDAM vh. M. v. d. HEIDE, LANGE HAVEN 87 SCHOENHERSTELLER 6. Th. BAARTMANS NU PRIJSVERHOGING Doet Uw voordeel en koopt nog heden schoenen bij Het schoenenhuis van Schiedam Centrum Schiedam Erkend Installateur voor Gas, Water en Electriciteit De vraag naar „Het Nieuwe Stadsblad" overtreft onze verwach tingen. Dit, heeft dan ook tot gevolg dat wij op Donderdag 28 October, dus volgende week een extra blad zullen uitgeven. Adverteerders, correspondenten van verenigingen enz., wilt u hier mede rekening houden. Red. voor lichte werkzaamheden Prettige werkkring Hoog loon N.V. Schiedamsche Cartonnagefabriek Oranjestraat 24 Schiedam 7la>ipimeAi&- en JjoilelaAti&elen Reeds meer dan 40 jaar Horloges Uurwerken Wekkers Verlovingsringen Op graveren kan gewacht worden Hoogstraat 9 Telefoon 68615 Schiedam Biedt U een uitgebreide collectie Parfumerieën en Toiletartikelen Voor knippen en Scheren slaagt U bij ons beter Oranjestraat 14 Telefoon 69717 Repareert VLUG, VAKKUNDIG, VOORDELIG Rotterdamsedijk 53a Schiedam Wegens enorm succes gaan onze grote partijenverkoop nog steeds door, en zolang deze voorraden niet zijn uitverkocht handhaven wij onze extra lage prijzen U heeft bij ons een ruime keuze uit diverse bekende merken o.a. Swift, Robinson, Aero, Jogil, La Couronne Paris, enz. enz. Ziet hiervoor onze etalages Prima Herenschoenen vanaff 10.95 Damessportschoenen vanaff 12.95 IJzersterke Jongensschoenenf 6.95 Meisjesschoenenf 7.95 Kinder moll, met crepé zoolf 4.95 Kinderhakbandjes Zwart, Bruin en Roodlak f 4.95 Dan nog onze bekende „Stappers" in Zwart en Bruin prijzen mt. 27/31-7.95 32/35-3.95 36/40-9.95 Br. Kinderlaarsjes met crepé zool vanaff 5.95 Ook onze pantoffelcollectie is enorm Zowel voor Dames, Heren, en Kinderen HOOGSTRAAT 47 TELEFOON 68832 Alle betaalzegels worden door ons gaarne aangenomen GEZOCHT door jongelui die wensen te trouwen. Brieven letter E. F. Het gemengd- en kinderkoor „Het Westen" houdt haar jaarlijks, gezellig familiefeest in het verenigingslokaal. Ja, zo moet het gaan, dat alle ver enigingen ons uitnodigingen of mede delingen sturen als zij gaan feestvie ren of vergaderen. Wij zaten die be wuste Vrijdagavond van de 13e Oct. pas in het Musis om de jaarlijkse uit reiking der diploma's te verslaan, toen een ijlbode van onze redactie een uit-, nodiging van „Het Westen" kwam brengen. Wij holden natuurlijk met onze rappe, journalistieke benen naar de vestiaire en renden de Lange Ha ven af, het voormalige „Kippenbrug- getje" over; om hijgend op een stoel bij het buffet van onze vriend Kars even uit te blazen. Daarna gluurden wij even door de gekleurde kijkglaas- jes van de klapdeuren de zaal in en en toen wij daarbinnen het sein veilig vonden wipten wij de feest zaal van zingende en deinende men sen binnen. Na een hartelijk wel komstwoord van de voorzitter, de heer P. van Enk, zong een koor drie mooie liederen: le Mijn Nederland; 2e Zonnezang en 3e de bekende „Spijs kaart". En verder hebben wij de ge hele avond van een afwisselend feest programma genoten. Op het toneel Werden schetsjes opgevoerd. En wij in de zaal hebben er lustig op los ge zongen en medegedeind zo-arm-in- St-m, weet U terwijl een projectie scherm voor de tekst en de illustra tieve plaatjes zorgde. Van de vele winkeliers-begunsti gers uit Het Westen vertoonde de Heer Groeneveld, aan wie als dank sigaren werden aangeboden, een serie lantaarnplaatjes, waarop men zijn le-^ veranciers ten voeten uit kon aan schouwen, hetgeen natuurlijk ook al weer veel moppig commentaar en nog meer gelach te voorschijn toverde. Wij menen wel, dat zulk een reclame voor de betrokken winkeliers en an dere zakenmensen de verwachte resul taten zal opleveren. De tombola had zovele goede prij zen, dat de danslustige jongelui ge woonweg zaten te trappelen van on geduld voor het bal, dat altijd door de bloem van Schiedam op zulke feestavonden als de klap op de vuur pijl wordt beschouwd. Tenslotte heeft de voorzitter, de heer P. van Enk, onder luide bijval, nog aangekondigd, dat in November a.s. de kinderoperette: Koning Punt baard" zal worden opgevoerd. De „Koninklijke" blaast verzamelen! Nadat het voorlopig bestuur van de Schiedamse afdeling-in-oprichting van de Ned. Middenstandsbond een vierde propagandacirculaire naar de zakenmensen, die hiervoor in aan-, merking kwamen, gestuurd had, heeft men Maandagavond 17 October in „Beyers Bergen" haar eerste open bare vergadering gehouden. Na het openingswoord van de voor zitter, de heer K. Kramer Freher, hield de heer K. Pijl van de K.N.M.B. een korte en pittige toespraak. Ver volgens ging men over tot de verkie zing van een nieuw bestuur en tot de bespreking der wintercampagne, waarna men na de rondvraag tot slui ting overging. De opkomst was, als men tenminste de mentaliteit van winkeliers en han deldrijvende middenstanders in aan merking neemt, bevredigend. P. „Wijsgerige Scheepsbouwers". Dat het Schiedamse Volksleven nog talrijke ongedachte facetten heeft, blijkt wel uit het verheugende feit, dat een studieclub uit de Scheeps- bouwindustrie „Gusto" met meerder heid van stemmen besloten heeft zich in het komende winterseizoen te wij den aan de philosophie. Wij hopen hier later nog op terug te komen. Het mag een kenmerkend verschijnsel voor het hoge culturele peil van onze Schiedamse Werkers genoemd wor den, dat deze mannen uit de woestijn der moderne zakelijkheid wensen op te trekken naar het beloofde land van HET RIJK VAN DE GEEST. Bestaat er liefhebberij voor de oprichting van een plaatselijk Genealogisch Genootschap? Hoezeer ons blad ook in meer in tellectuele kringen de aandacht trekt, blijkt wel uit de aanvrage, welke wij uit een bepaalde terzakekundige hoek mochten ontvangen, teneinde door bovenvermelde oproep een zeker aan tal stadgenoten met een knobbel voor Stedelijke Geschiedenis en Geslachts- boomkunde samen te brengen. Zij, die iets voor deze interessante hobby gevoelen, kunnen zich met ons Redactie-adres in verbinding stellen. P. Voor onze Lezerskring: Nogmaals: komt met Uw vra gen en klachten, Uw ideeën en suggesties tot ons en laat het Redactiebureau van Het Nieuwe Stadsblad het Brand punt worden van het Schiey damse Volksleven. Mogen wij nogmaals de aandacht van onze stadgenoten en in het bij zonder van H.H. Bestuurders van al lerlei verenigingen en organisaties erop vestigen, dat onze stadsreporter steeds voor hen klaar staat: Schie dammers, roert de trom, weest actief en schakelt Het Nieuwe Stadsblad in bij het publiceren van Uw persoon lijke en zakelijke desiderata en van Uw verenigingswerk. P. Puzzlelaars. Wij stonden voor een zeer moeilijke taak, om uit de honderden oplossin gen welke zijn binnengekomen, de goede van de foutieve oplossers te scheiden. Inzendingen, de een nog mooier dan de ander, met en zonder gedichten enz. Zouden wij al de goede wensen voor onze uitgave van „Het Nieuwe Stadsblad" moeten beantwoorden, dan mochten wij zeer zeker een extra edi tie laten aanrukken. Dus puzzlaars nemen wij hiermede de gelegenheid te baat, U met deze, allen hartelijk te danken voor Uw goede wensen, en. wij doen ons best met medewerking onzer Schiedamse winkeliers, U allen datgene te verschaffen waaraan in Schiedam, de behoefte ook volgens U allen groot was, n.l. onze voorlopig 14-daagse uitgave van HET NIEUWE STADSBLAD. Maar laten wij Uw geduld niet lan ger op de proef stellen. Hier zijn dan de gelukkige prijs winnaars (essen) van onze le adver^ tentiepuzzle, welke bij loting toevie. len aan: le Prijs: t.w.v. f 15.gaat naar Ja cob Kroon, Strijensestraat 14. Jacob, jongen, van harte gefeliciteerd, wij vinden dat de goden goed beschikt hebben jou als le prijswinnaar aan te wijzen. Nog wel bedanklt voor je mooie herinnering aan onze eerste uitgave. - 2e Prijs: t.w.v. f 10.gaat naar Mej. H. Gommers. P.K.O. Laan 161, met dank voor haar geste over onze Schiedamse winkeliers. Tot de vol gende puzzle Mej. Gommers. 3e Prijs: t.w.v. f 5.gaat naar J. M. v. Kremenade, Singel 111c. 4e prijs: t.w.v. f 5.gaat naar J. A. Steens, Vondellaan 41. 5e prijs: t.w.v. f 2.50 voor Mej. M. Heinsbroek, Ridderkerksestraat 16A. 6e Prijs: t.w.v. f 2.50 voor G. M. Kouwenhoven, Dam 36. 7e Prijs: t.w.v. f 2.50 voor P. de Nijs, Stadhouderslaan 32. 8e Prijs: t.w.v. f 2.50 voor A. J. Castelein, v. Esveldstraat 24c. 9e Prijs: t.w.v. f 2.50 voor A. Fran ken, Dwarsstraat 41. 10 Prijs: t.w.v. f 2.50 voor A. D. Thierman, Aleidastraat 12B. Al deze prijzen, een totale waarde van f 50.worden U toegezonden aan geldswaardebonnen. Te besteden bij de adverteerders uit ons eerste nummer van 6 October j.l. De oplossing van de advertentie- puzzle, welke naar wij hopen door onze stadsgenoten ter harte zal wor den genomen» luidt: „Koopt in SCHIEDAM Uw waar, Dan HELPEN wij elkaar." Ruim een jaar geleden stal een En gelse solddat, Henry Arthur Jones ge heten, een stengun uit een legerdepót en schoot ermee in het wilde weg op een officier, die hij nog nooit eerder had gezien. De officier werd gedood en Jones werd veroordeeld tot vijf-, tien jaar gevangenisstraf wegens doodslag. Eenpaar maanden voordat Jones zijn misdaad beging, hadden medici de politie gewaarschuwd voor deze soldaat „die waarschijnlijk een zware misdaad zou begaan". Jones was namelijk kort tevoren uit de gevangenis ontslagen voor een minder belangrijk delict. Na zijn vrij lating was hij enige tijd in observatie geweest bij een aantal artsen, die met een apparaat, dat in Engeland op steeds groter schaal wordt toegepast, zijn hersens hadden onderzocht. Op grond van wat zij toen waarnamen, zonden zij hun „weest op uw hoede voor deze man" naar de politie-auto- riteiten. Niet lang daarna loste Jones de dodelijke schoten op de officier. Het instrument dat de doctoren ge bruikten, noemen de Engelsen „brain wave-recorder", een apparaat dus, dat „hersen-golven" noteert. Een 38-jarige neuroloog te Bristol, dr. W. Grey Wal ter, is er de uitvinder van. Hij expe rimenteert er voortdurend mee, om een antwoord te vinden op de vraag in hoeverre impulsieve moordenaars en andere misdadigers verantwoorde lijk kunnen worden gesteld voor hun heftige uitbarstingen. Werking. Een deel van het apparaat doet den ken aan een seismograaf, het instru ment dat aardbevingen registreert. Ook hier een pen, die een dunne lijn tekent op langzaam bewegend papier. Maar niet de trillingen van.de aard korst worden hier opgetekend, doch de electrische ontladingen, die het hersenweefsel van de onderzochte persoon geregeld afgeven. Op het hoofd van de proefpersoon zitten hier en daar contact-elementen bevestigd. De electrische impulsen van de her sens worden op deze manier overge bracht op de pen die alles, pijnlijk nauwkeurig, noteert. Iedereen zendt „hersen-golven" uit, maar de psychiaters die zich speciaal met dit soort bezighielden, hebben ontdekt dat de golven, afkomstig uit het brein van misdadige typen, van een apart soort zijn; zij noemen deze thêta-golven, aangeduid met een der letters van het Griekse alphabet. Normale mensen produceren soms deze thêta-golven ook, maar alleen, wanneer zij ten prooi zijn aan sterke emoties. De hersenen van de misda diger zendt ze geregeld uit. Op grond van verscheidene proef nemingen zijn criminologen tot de conclusie gekomen, dat een uiterlijk normaal persoon, wiens „hersenkaart" vele thêta-golven vertoont, zo goed als zeker een „agressieve psycho-, paath" is, iemand met een onstand vastig karakter, die in staat is tot plotselinge geweldpleging. Kinderen. Men heeft de proef ook genomen op kinderen. Hierbij bleek, merk waardigerwijs, dat heel jonge kinde ren tot de leeftijd van ongeveer vier jaar thêta-golven uitzenden, zodra een kleinigheid (b.v. het weg nemen van een stuk speelgoed) hen irriteert. Normaliter verdwijnen deze thêta-golven evenwel, als het kind op groeit. De waarnemingen bij kinderen heb-] ben geleid tot de Ijheorie, dat de agressiviteit van psychopathen een voudig te wijten is aan een achterblij ven in ontwikkeling in bepaalde op zichten. De psychologen zoeken nu naar wegen om zulke „potentiële mis dadigers" zodanig te behandelen, dat zij normale mensen worden. 199 Wij halen en bezorgen desgewenst aan huis De paraplukoopman. Wie kent hem niet? Néén wij zullen U niet lastig vallen met een necrologie van wijlen de Staatsman Neville Chamberlain „the Umbrellaman" bij uitnemend heid. Dit zou bovendien misschien nog onplezierige reminiscenties op-| wekken. Wij vragen thans uw aan dacht voor onze parapluman. Wie kent hem niet? Reeds meer dan 55 jaar is hij een bekende, schilderach tige figuur in onze straten en op de landwegen. Op zijn rug bengelend of onder zijn arm gekneld: steeds heeft hij een keurcollectie regenschermen bij zich. Hij dringt nooit op, doch gaat rustig zijn weg. Hij kent immers zijn Pappenheimers. Met de oogopslag van een ras-koopman taxeert hij U of er iéts aan U te verdienen valt, of er niet een min of meer redelijke kans bestaat, dat hij aanstonds tenminste één parapluutje minder zal mede te zeulen hebben. Maar deze zomerse herfstdagen hebben hem danig in de war gebracht: zó iets heeft hij gedu rende zijn koopmansschap van meer dan een halve eeuw nog niet mede gemaakt. Zulk een langdurige hoge barometerstand slaat een diep gat in zijn beurs. En daarom is hij misschien de enige stadgenoot, die snakt naar regen Mogen wij tenslotte nog vermelden, dat hij thans 77 jaar is en nog steeds de dagelijkse tred van onversaagde paraplukoopman erinhoudt en dat hij volgend jaar zijn Gouden Hu welijksfeest hoopt te vieren. T

Het Nieuwe Stadsblad | 1949 | | pagina 2