lil II 11 Waar honderden meisjes werden en worden opgeleid Het evenement van de week Langs onze zalen bij „TIMCO" jlll Nieuws= en Advertentieblad voor Schiedam Sport en spel Van de Redactietafel No. 3 Oplaag 16.000 exemplaren 28 October 1949 Het 80 jarig jubileum van de Rijks Hogere Burgerschool mam Voor Uw Herenmodes slaagt U beter Tel. 69642 Broersvest 56 1 "VU ItlEUUJE STADSBLAD (fliplM l|t| MUIflIlitlXl Redactie- en Administratie-adres C. J. v. d KLINK Louise de Colignystraat 15 Schiedam Tel. 67368 Advertentietarieven LOSSE PLAATSINCEN '2 P" BIJ CONTRACT 2000 mm OF HOGER '0 ceol per mm. INGEZONDEN MEDEDELINCEN DUBBEL TARIEF VISSERTJES 4 REGELS 1 ELKE REGEL MEER 025 Onze Huishoudschool breekt en bouwt er lustig op los! En viert het volgende jaar zijn vijftigjarig jubileum. Enige historische data. Reeds geruime tijd is men in de Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en omstreken, de officiële, doch ietwat lange naam „In de Prins Mauritsstraat", aan het breken en bouwen. Verleden jaar reeds is het ketelhuis voor de centrale verwar ming, welke deze winter voor het eerst dienst zal doen, gebouwd. Doch deze zomer is men begonnen met het grote werk, dat deze school, welke op de 4e Maart 1908 geopend werd, zal vergroten, verbeteren en metamor- phoseren in een moderne schoolin- richting. Inwendig worden er lokalen en vertrekken vergroot en veranderd. De ouderwetse, houten schuur, welke bekneld zat tussen de school en de belendende Prof. Abr. Kuyperschool is geheel en al afgebroken: De Huis houdschool wordt nu tegen deze Christelijke School aangebouwd, waarvoor men echter eer'st de brede kenen dakrand van laatstgenoemde school zal moeten weghakken. Vele auto's, volgeladen met zware brokken puin wijzen er trouwens op, dat er in dit schoolgebouw reeds heel wat gebroken is. De gehele zijwand van de lokalen, welke tot aan de Prof. Abr. Kuyperschool worden doorge trokken, heeft men finaal uitgebro ken, zodat het gehele interieur open ligt. Op 't rhythme van de naajaarswind ziet men de hanglampen in de open ruimte slingeren. Aan de achterkant der school, in de Prins Frederik Hen drikstraat, is de houten schutting door een méér artistieke, stenen muur vervangen. Door een brede Poort zullen de meisjes in de volgen de jaren bij honderden naar binnen stromen, langs het toeziende oog van een al dan niet strenge portier, die dan achter de glazen vensters van zijn stenen portiersloge de orde en discipline zal moeten bewaren. Naar wij vernemen zijn op het ogenblik bij gebrek aan ruimte een honderdtal meisjes ondergebracht in een schoolgebouw in de Zwartewaal- sestraat en een paar honderd in de z.g. Blauwhuisschool in de Lange Nieuwstraat. Ter gelegenheid van het Gouden Jubileum der school in het volgende jaar zullen we hier enkele historische data uit het schoolleven laten volgen: Omstreeks de 2e Eeuwwisseling telde men onder onze stadgenoten een nogal idealistische dame, een ze-, kere juffrouw Maas. Deze vooruit strevende dame verkondigde nieuwe beginselen op het terrein der voe dingsleer. Zoals alle profeten, vooral die hun gaven in eigen omgeving durven te demonstreren, ontving ze in de beginne, zowel veel wantrou wen als tegenstand. Men trachtte haar voor die tijd moderne voedings ideeën weg te lachen. Wij menen van oudere stadsgenoten wel eens gehoord te hebben, dat het volk vanwege haar „populaire rijstschotels" in die dagen zo iets zong als „Olienootje, olienootje, Hi, Ha, Ho." Een refrein, dat dan be trekking moest hebben op haar zo goed bedoelde rijst-met-Olienootjes recepten. Ondanks alle spot en overlast vol hardde deze moedige Vrouw en vond langzamerhand ook andere dames be reid haar werk te steunen. In een lo kaal op de Lange Achterweg begon zij Kookonderwijs te geven. Andere jonge dames gingen met haar samen werken en begonnen in allerlei huis houd- en practische vakken les te ge ven aan meisjes, die de Lagere School verlaten hadden. Het bekende „Nut" maakte de Kookschool tot één van haar instellingen en men ging er daarnaast les geven in koken, strij ken, verstellen, naaien enz. Op Vrijdag de 24e Aug. 1900 kwa men tenslotte in het toenmalige Volkshuis, Lange Haven 53, een twin-, tigtal Schiedamse notabelen bijeen en werd de oprichting van een Huis houdschool besproken. Inmiddels was het wantrouwen bij onze conservatieve bevolking verdwe nen en begon de school vol te lopen. De school groeide „uit haar rokje" en men kocht het fraaie pand, waar nu de Openbare Leeszaal is gevestigd. Dat was in 1903. Vijf jaar later reeds, d.w.z. op de 4e Maart 1908 werd, zoals wij reeds vermeld hebben, het hui dige schoolgebouw in gebruik geno men, nadat op de 28e Juni 1905 reeds besloten was tot Statutenwijziging, waarbij de tegenwoordige naam: Huis houd- en Industrieschool voor Schiep dam en omstreken definitief werd vastgesteld. Ter inleiding van onze Jubileumverslagen. Het Feestprogramma. Als Het Nieuwe Stadsblad nog nat van de persen komt, zullen wij op Woensdagavond, 26 October, juist de première van de schoolrevue „Tachtig en nog»krachtig", welke de festivitei ten zal inluiden, bijwonen. Daarom zullen wij onze Jubileumverslagen helaas eerst in het volgende nummer van ons blad kunnen plaatsen. Het jubileumboek, dat ons ter recensie werd aangeboden, is buitengewoon goed verzorgd en roept allerlei remi niscenties uit lang vervlogen jaren en aan bekende persoonlijkheden op. Het feestprogramma luidt in het kort als volgt: Woensdagavond, 26 Oct. 20 uur: Première van de schoolrevue: „Tachtig en nog krachtig". Donderdag, 27 Oct. 14 uur: Voetbal- en hockeywedstrij-, den voor leerlingen op het terrein Boshoek (Julianalaan). En 16 uur aldaar: Grote voetbalwedstrijd tussen een elftal reünisten en een elftal lera ren. Vrijdag 28 Oct. 9 uur, terrein Bos hoek: Athletiekwedsirijden voor leerlin gen, terwijl te 14 uur de leraren, oud-leerlingen en leerlingen op het schoolplein samen komen, om daar-, na gezamenlijk, met de muziek van ons Politiemuziekkorps voorop, een stevige wandeling door onze stad te maken. Vervolgens ontvangt ons Gemeen tebestuur te 15 uur de reünisten in de Kapel van het; voormalige St. Ja cobs Gasthuis; waarna als slot van deze drukke dag om 20 uur een GALA-avond in Lommerijk, Straat weg, Hillegersberg, gegeven wordt met nogmaals de opvoering der schoolrevue: „Tachtig en nog krachtig". Verenigingsnieuws - Feestavonden Vergaderingen. Zaterdagavond 22 October, Musis Sacrum, 's Avonds 8 uur. Geslaagde Feestavond van de Vereniging „Het Sin gelkwartier". Bovenvermelde vereniging heeft zich als doel gesteld de belangen van Het Oosten te behartigen. Zij mocht reeds bereiken het verbreden der Boerhavelaan en het zo hoognodige uitdiepen der Singels en tevens het onderhoud hiervan. Bovendien heeft elk der leden op zich genomen een ieder, „die baldadigheid beoogt, welke tot vernieling in hun stadswijk zou leiden, te waarschuwen voor herha ling. De vereniging kreeg ook nog toestemming van de R.E.T. voor het doortrekken van één der buslijnen. Binnenkort zal de buslijn M doorge-, trokken worden, zodat de omgeving der Boerhavelaan daarvan zal kunnen profiteren. Mocht het gemeentebe stuur ingaan op de besprekingen, welke door de vereniging geopend zijn en de gemeente Schiedam der halve haar medewerking verlenen aan de totstandkoming van een groot kinderspeelterrein, waarvoor de be nodigde speelwerktuigen onmiddellijk van de fabrieken betrokken kunnen worden, dan zal ook hiermede weer een belangrijke stap in de richting van het Algemeen Belang gedaan zijn. Men ziet dus hoeveel „Het Singel kwartier" reeds bereikt heeft. Reden te meer voor alle bewoners van het Oosten zich thans bij deze bloeiende vereniging aan te sluiten. Dit ter inleiding van de jaarlijkse Feestavond, welke door de ijverige voorzitter, de heer A. Teerds, met een hartelijk welkom aan allen geopend werd. In het bijzonder werden wel kom geheten onze Burgemeester, Mr. Peek en echtgenote en de ere-voorzit- ter en oprichter der vereniging, de heer E. Wildeboer. De adverteerders en schenkers van tombolaprijzen, die er aanlokkelijk uitzagen, werden bedankt voor hun medewerking, welke ertoe had bijge dragen deze intieme en gezellige avond te doen slagen. Speciaal werd nog gewezen op de laatste pagina van het goedverzorgde programma, waar de aandacht werd gevestigd op het werven van leden en donateurs. Een onderafdeling der vereniging geeft op 14 Jan. a.s. een toneeluitvoering in de R.K. Volksbond. Deze zomer heeft „Het Singelkwartier" met de kinde-, ren van 8 tot 15 jaar in vijf bussen naar de Wassenaarse Slag een bijzon der prettige tocht gemaakt. Na dit propagandistische welkomst woord van de voorzitter heeft de Bur gemeester Mr. Peek nog een boeiende rede voor een aandachtig luisterende schare gehouden, waarna de revue „Lach en Vergeet" onder leiding van de komische conferencier Henk Beek man op volle wijze door Minerva's Cabaret Revue gezelschap werd op gevoerd. Met de muzikale medewer king van „The Blue Stars" was er tot slot, na de tombola, nog een gezellig bal. Zaterdag 22 Oct. 8 uur 's avonds. Volksgebouw. De voetbalvereniging Demos gaf een geslaagde propaganda- toneelavond. Na het openingswoord, Zaterdag. 29 Oct. om 10 uur: Lessen voor oud-leerlingen. Van 14.3017 uur receptie in het schoolgebouw en gelegenheid tot bezoek aan de Tentoonstelling al daar. Om 20 uur: Diner Dansant in het Restaurant „Rotonde Beurs". Zondag 30 Oct. om 12.30 uur: Excursie naar Duin- en Kruidberg. •Van 14.3017.30 uur: Gecostumeerd thee-dansant in de zalen van Musis Sacrum. dat werd uitgesproken door de voor-^ zitter, de heer L. Meulstee en een in leiding van de voorzitter van de feestcommissie, werd door een Schie damse Toneelgroep opgevoerd: „Als je nog een Moeder hebt", levens schets in 4 bedrijven. Na afloop was het traditionele- bal. Zaterdag 22 Oct. 8 uur 's avonds R.K. Volksbond. Feestavond van de Perso neelsvereniging W.E.K. Nadat de voorzitter, de heer A. Dinkelaar in zijn openingswoord gewezen had op de hoge idealen der vereniging en op de belangrijke plaats van het cultu rele leven in deze personeelsorganisa tie, werd aan de leden een kostelijk en artistiek programma aangeboden door een gezelschap, waarvan de be kende Willem van Capellen de .leiding had. Een in alle opzichten geslaagde feestavond. Zaterdag 22 Oct. 8 uur 's avonds. Verenigingsgebouw. Hier gaf de C J.M.V. te Schiedam aan haar onder afdelingen o.a. de voetbalvereniging HBS., het tamboers- en pijperscorps „Harmonie" en de mondaccordeon- vereniging ..Bravo" een toneeluitvoe ring welke gegeven werd door de C'T M.V.-toneelgroep O.D.G. Opgevoerd werd: ..De Privé-Verpleegster", een komisch blijspel vol aardige ver wikkelingen: Joyce Allingworth verhuurt zich onder toevallige omstandigheden aan zekere John Burden, een gewezen sJseepskapitein, als verpleegster. Het Lrëval wil echter, dat Francis Darnley, haar vroegere verloofde, bij zijn oom, rf.l. de oude Burden, zijn vacantie komt doorbrengen. Uit deze samen loop van omstandigheden ontstaan de buitengewoon komische verwikkelin gen als Francis ontdekt, wie de privé-, verpleegster eigenlijk is. Zij heeft er n.l. in het geheel geen verstand van met zieken om te gaan. Na veel ge harrewar en ontboezeming van Dicky, de tuinjongen vinden deze twee toch bij elkander passende jongelui elkaar in een „Happy End". Maandag 24 October 8 uur „IRENE" gebouw. Voor een goedgevulde zaal lieten „de Rekkense" opvoedingsge stichten een film draaien onder de titel „Terug naar de hoofdweg". Zo moet het gaan: De verenigingen komen naar ons toe! Lichtbeelden voor onze jeugd. De Rotterdamse Christ. Lichtbeel- dendienst „De Zaaier" bericht ons, dat zij a.s. Zaterdagmiddag 29 Octo ber een afdeling hier ter stede opent in de zaal „Beatrix", L. Kerkstraat 70. 4 uur: kinderen van 59 jaar, 5 uur: kinderen van 1013 jaar. Toegangsprijs is nogal matig, n.l. 5 cent. „Bovendien ontvangt ieder kind nog een verrassing," zo deelt het door ons ontvangen schrijven mede. Vogelliefhebbers, attentie! De Schied. afdeling van de Ned. Bond van Vogelliefhebbers, welke 13 Oct. j.l. werd opgericht, heeft onze Redactie verzocht de aandacht der Schiedamse Vogelliefhebbers te vesti gen op haar streven (bevordering van de vogelliefhebberij). Over enkele we ken wordt een lezing gehouden in Musis Sacrum door de heer J. H. Noordzij, chef der Vogelfarm van Diergaarde Blijdorp. Secretariaat: H. D. Krabbendam, B.K.-,Laan 288. Fersoneelsvereniging „Fieterman". Maandag 24 October werd in de cantine der Glasindustrie Pieterman N.V., door de Personeelsvereniging een buitengewone ledenvergadering gehouden. Tot bestuursleden werden gekozen de heren: P. J. de Gelder, voorz;. Th. J. H. v. d .Brugge, le secr.; H. L. van Holten, 2e secr.; B. J. v. d. Berg, le penn.m.; G. v. d. Berg, 2e penn.m.; J. J. Pie- terman, commissaris; terwijl uit het fabriekspersoneel, de heren J. van Helden, M. Weers en E. Wey tot het bestuur werden toegevoegd. Daarna werd overgegaan tot be handeling van de agenda, welke v.n.l. inhield, het programma der P.V. Het ligt in het voornemen enkele feestavonden te organiseren, waarvan de eerste gehouden zal worden op 17 December, ter gelegenheid van het 5- jarig bestaan, verder het gebruike lijke St. Nicolaasfeest voor de kinde ren. een uitstapje met touringcars in het voorjaar en het hóuden van con- trrtavonden Mede door de steun welke de P.V. van de Directie mag ondervinden, zal dit programma zeker bijdragen tot meerdere saamhorig-, heid van de aangesloten leden. Na een opwekkend woord van de voorzitter to+ meerdere activiteit om leden voor de P.V. te winnen, sloot de voorzitter de vergadering. Het secretariaat is gevestigd West- vest 17, tel. 69269. Agenda Musis Sacrum. Vrijdag 28 Oct. 8 uur: Alg. Ned. Jeugd Verb. Cabaret met bal. Zaterdag 29 Oct. 8 uur: Benedenzaal: Schied. Cartonnagefa- briek Jubileum Feestavond. Bovenzaal: DBO-soirée. Zondag 30 Oct. 3 uur: Thee-dansant RHBS. Maandagmiddag 31 ct. 4 uur: Firma Rijnbende, receptie. Woensdag 1 Nov. 8 uur: Ver. Glasfabrieken. Feestavond Personeelsver. Donderdag 2 Nov. 8 uur: Alg. Ned. Verb. Fabrieksarbeiders. Toneelvoorstelling. Zondag 23 October 1949. Na 7 wedstrijden heeft ook HBS nu de eerste nederlaag te pakken en wel met 5—3 tegen MFB. Voor de rust had MFB de wind mee en het wist tweemaal te scoren na zwakke mo menten in de HBS verdediging. Tot tweemaal toe wist HBS gelijk te ma ken en met het windvoordeel na de rust had HBS zeker een grote over winning moeten behalen. De verde diging bleef echter slecht spelen en weer kon MFB zich van een 32 voorsprong voorzien. Ook die voor sprong werd teniet gedaan door een HBS-,doelpunt en weer waren de kan sen open. Ook daarna volgde misver stand op misverstand' in de verdedi ging der Schiedammers en het was tenslotte MFB dat nog tweemaal tot scoren kwam en zodoende met 53 won. Door deze Schiedamse nederlaag en door de 20 overwinning van PPSC tegen HVO, komt de strijd HBS PPSC voor a.s. Zaterdag plotseling in het middelpunt van de belangstel ling te staan. Maar dan zal HBS toch zeker uit een ander vaatje moeten tappen. j DVO 2 tegen HBS 2 werd 33, ter-, wijl de HBS a 2 en b 2 junioren met 51 verloren, respectievelijk van Fortuna a 2 en Excelsior R b 5. Courant. En tevens bieden wij U onze verontschuldigingen aan, dat wij U nu eerst kunnen antwoorden. Inderdaad, geachte lezer, het ligt in onze bedoeling „Het Nieuwe Stads blad" te maken tot een blad, niet al leen zoals U dat wenst, maar talloze stadgenoten mèt U. Want daaraan is behoefte. Wij zullen ons best ervoor doen. En hebt U bijzondere wensen, schrijf ze ons gerust hóór; desnoods weer anoniem. Wij zullen er rekening mede houden. Geheel Schiedam leest Het Nieuwe Stadsblad. Nog steeds mogen wij ons verheu gen in de stijgende belangstelling en het groeiende medeleven uit alle kringen en lagen der Schiedamse bur gerij. De post brengt ons nog dagelijks 'n record aantal brieven, terwijl de te lefoon nog steeds van 's morgens vroeg tot 's avonds laat te rinkelen staat. Ook de weg naar ons kantoor schijnt men gevonden te hebben! Ons dagelijks bijgehouden „Gastenboek" wijst met onwedersprekelijke, stati sche betrouwbaarheid de klassieke, opgaande curve aan. Huis aan huis gelezen! Weten onze Schiedamse zakenlieden wel, dat Het Nieuwe Stadsblad met een oplage van 15.000 exemplaren let terlijk huis aan huis wordt gelezen? Een strikt neutraal, boven- en onpartijdig, populair Fa milieblad. Het geheim van onze trefkracht ligt misschien wel in de eenvoudige waar, heid, dat de man-in-de-straat, „De Kleine Man" vooral, een populair, d.w.z. voor hem of haar gemakkelijk leesbaar Familieblad vraagt, dat nu eens geen bepaalde partij of richting is toegedaan. Ook actueel. Dat ons blad ook streeft naar de be schrijving en weergave der plaatse lijke actualiteiten, blijkt wel uit de keuze der onderwerpen. Bovendien hopen wij voortaan ook het kanton gerecht te bezoeken en „kiekjes uit de gemeenteraad" te geven. Aan het Verenigingsnieuws zal in nog meerdere mate onze aandacht gewijd wor den. Aangezien onze stad een buitenge woon bloeiend verenigingsleven kent, zullen wij met de zó nodige mede werking van de H.H. bestuurders zelf onder onze nieuwe rubriek: „Langs onze zalen" aan het Schiedamse ver enigingsleven een grotere plaats in ruimen. Het culturele leven niet vergeten. Teneinde onze redactionele tekst niet te veel te doen vervlakken in alledaagse onderwerpen zijn wij, van de redactie, druk doende contacten, op het gebied van culturele en geeste lijke waarden, te leggen. En tenslotte: Schiedamse burgers, hier hebt gij eindelijk, al zij het dan voorlopig nog in zakformaat, Uw eigen, plaatselijk Nieuws- en Reportageblad! En gij Schiedamse zakenmensen, hier wordt U dan tenslotte eens een advertentieblad aangeboden, dat ook aan Uw meest rigoureuze eisen zal voldoen: een gezellige volkskrant, welke om zijn gespecialiseerd-plaatse, lijke inhoud de weg* naar het hart van elke Schiedammer moet vinden; bo vendien een ongeëvenaard, goedkoop advertentieblad èn een courant, welke niet door een bepaalde groep Schie damse burgers, maar door allen gele zen wordt. En hierin moet toch zeker wel het geheim van Uw advertentie reclame liggen. REDACTIE. Naschrift der redactie. Antwoord aan onze lezer N.N. Allereerst onze oprechte dank voor Uw sympathieke brieven, waarin U de hoop uitspreekt, dat „Het Nieuwe Stadsblad" zo spoedig mogelijk zal uitgroeien tot een echte Schiedamse

Het Nieuwe Stadsblad | 1949 | | pagina 1