HET SCHOENENHUIS VAN SCHIEDAM Tien millioen mensen vragen onderdak RHODEL KREUGER I WINTER DEKENS y. Fa. C. C. v. d. HEIJDEN 10 cent per Maatje Banketbakkerij „Het Westen" Ut. man ïlcw-^ituj-^ 6c Zft. „De Romein" „LOOG" Maison „Modern" Parfuma K. van Vuuren Weekkalender Pand Lied van de week Pasquino Dames- en Herenkapsalons Hoogstraat 53 Tel. 69750 SCHIEDAM van de Gorzen Reclame-aanbieding ONZE LAGE PRIJZEN. ZIE DE SPECIALE ETALAGES!!!! HOOGSTRAAT 47 TELEFOON 68832 WIJ HANDHAVEN WAAR MOETEN ONZE KINDEREN BLIJVEN In Zuid-Holland straks 1000 inwoners per K.M.2 NEDERLAND weldra het dichtst bevolkte land op aarde ALLE EJN PARFUMERIE V. SOEST EAU DE COLOGNE p IS de zaak van vertrouwen. Koopt bij ons en U zult tevreden zijn Vrijdag en Zaterdag voor reclame Ie soort Kleingoed 50 ct. per l/2 pond Zandsterren, zeer fijn, 55 ct. per */2 pond Slagroomsoezen 4 stuks voor 50 ct. Ook thans verkrijgbaar Overheerlijk Boterspeculaas m. Amandelen Taarten en Gebak zijn onovertrefbaar en tegen redelijke prijzen Na sluitingsuur staat onze Automatiek U ten dienste Croquetten 2 voor 25 ct. Nierbroodjes 25 ct. Bewaar Uw cassabons Deze hebben waarde SLIJTERIJ Rembrandtlaan 7 Het adres voor Binnen- en Buitenlands gedistilleerd Wijnen en Bieren Telefoon 68650 Bezorging door de gehele stad St. Liduinastraat 49 BEKROOND TE Tel. 67586 's GRAVENHAGE Kent U Schoenenmagazijn St. LIDUINASTRAAT 27A Alles duurder, WIJ goedkoper Pantoffels vanaff 1-59 Prima wollen Kraagpantoffels slechts f 2.98 Lederen Pantoffelsf 5.95 Cosy Pantoffels met Bont Pracht sortering Dames- Kinder en Herenschoenen - maat 18-48 Verlichting Verwarming Sanitaire artikelen Grote Markt 31-33 Telefoon 67621 SCHIEDAM 'PxL'ipimeAie- en Xo-Lte-tabtLkeien, voor Herenmodes Broersvest 6 - Telef. 68206 HET SPECIALE ADRES voor Parfumerieën en Byouterieën GROENELAAN 95 7.50 Kabinet-Kleuren-Foto van f voor slechts f 5.00 Zie ook onze uit de hand geschil derde speciale Tropen-album Foto en Fotohandel Hoogstraat 106 Telefoon 66720 TE KOOP GEVRAAGD een goed onderhouden WONINGRUIL Tweepersoons Wollen Dekens in pastel tint met rand Koopt U nu nog voor 22.75 Mooie gebloemde Wollen Deken in de tweepersoonsmaat nu f 23.65 Prachtige zuiver Wollen Dekens in verschillende kleuren en dessins. PRIMA FABRIKAAT. Een echte kwaliteitsdeken koopt U nu in 150-200 voor 23.25 180-220 voor 31.10 190-230 voor 34.30 Gestikte Dekens, welke U ook als sprei kunt gebruiken, zeer apart met rozetwerk doorstikt, twee pers. maat f 44.80 DE GAST '4. - ."f - -M Bij vrijwel alle sociale vraagstukken die aan de orde worden gesteld komt de bevolkingstoename telkens weer om de hoek gluren.* De meeste mensen hebben eigenlijk maar een vage voorstelling van het bevolkingsprobleem waarvoor Ne derland zich in de eerstkomende jaren geplaatst ziet. Wij vroegen daarom onze medische medewerker die over dit onderwerp elders reeds een aan tal zeer markante publicaties het licht deed zien, voor onze lezers enkele be schouwingen over dit onderwerp te willen schrijven. Dat het aantal inwoners van Neder land gestadig toeneemt weet iedereen. Hoe snel deze toename eigenlijk in zijn werk gaat, wordt door enkele cij fers duidelijker geïllustreerd dan door een breedvoerige verhandeling, anno 1800 2.1 millioen zielen anno 1850 3.1 millioen zielen anno 1900 5.1 millioen zielen anno 1940 8.1 millioen zielen eind 1949 10.0 millioen zielen In het tijdvak van 1800 tot 1940 is de Nederlandse bevolking met 342% toegenomen, dat is meer dan verdrie- vèudigd. Dit proces is in 1940 niet tot staan gékomen, het vindt een voortdurende voortgahg, het jaar 1950 wordt begon nen met meer dan 10 millioen inwó- nörs en men heeft berekend dat het aantal inwoners van Nederland in het jaar 1970 reeds 12 millioen zal zijn. Enorme bevolkingsdichtheid, £>at deze bevolkingsvermeerdering ons voor tal van ingewikkelde pro blemen plaatst spreekt vanzelf. Met een woningprobleem zitten we nu al, straks zullen er meer scholen, meer kerken, meer ziekenhuizen moeten zijn. Al deze mensen moeten worden ge voed, er zal voldoende kleding en dekking moeten zijn en.... iedereen zal werk moeten kunnen vinden. Ook in strikt ruimtelijke zin zijn er vraagstukken onder het oog te zien die niet minder belangrijk zijn. Wij wonen namelijk nu reeds zeer dicht op elkander. Bezien wij in dit verband eerst de bevolkingsdichtheid der werelddelen: Australië ongeveer 1 inw. p. km2 Afrika ongeveer 5 inw. p. km2 Amerika ongeveer 6 inw. p. km5- Azië ongeveer 25 inw. p. km2 Europa ongeveer 50 inw. p. km2 De wereldbevolking is dus geens zins gelijkmatig over de aarde ver deeld, de Europese bevolking is dat op haar beurt weer niet over de ver schillende landen. Hier volgen verge lijkende cijfers uit het jaar 1936: Noorwegen 9 inwoners per km2 Zweden 15 inwoners per km2 Spanje 49 inwoners per km2 Frankrijk 76 inwoners per km2 Italië 139 inwoners per km2 Duitsland 143 inwoners per km2 Nederland 259 inwoners per km2 Engeland 270 inwoners per km2 België 273 inwoners per km2 Vanouds heeft Nederland met Bel- gië^h Engeland tot de groep van de dichtstbevolkte landen ter wereld be hoord. Inmiddels is de bevolkings dichtheid van ons land al weer ver- f.f der toegenomen: in 1946 woonden er al 279 personen op één vierkante km. De Nederlandse bevolking neemt sneller toe dan die van andere lan den. In het tijdvak van 18001940 steeg het inwonertal van ons land met 324%; in diezelfde tijd was dat cijfer voor Engeland 322, voor België 290, zodat wij binnen afzienbare tijd het dichtst bevolkte land ter wereld zul len zijn. O dierbaar plekje grond. Wij hebben in Nederland een hoog geboortecijfer, terwijl het sterftecijfer opvallend laag is. In absolute getallen bedroeg het geboorteoverschot in 1946: 204.305 en in 1947 289.791. Waar moeten al die mensen op den duur blijven? De toekomstige werk gelegenheid in Indonesië is op zijn zachtst uitgedrukt onzeker; van een emigratie van enige betekenis is voorshands nog niets te bespeuren. Het Nederlandse grondgebied is niet of nauwelijks meer voor uitbreiding vatbaar. In de loop der tijden heeft men door indijking en droogmaking wel steeds weer nieuw land gewon nen, maar ook hier zijn grenzen en niet alleen technisch. De kosten van onze laatste aanwinst, de 20.000 ha grote Wieringermeerpolder waren f 85.000.000.—, terwijl het bedrag dat met de 48.000 ha grote Noord-Oost polder zal zijn gemoeid op 123.000.000 niet gedevalueerde guldens is ge raamd. Voor zover wij dat nu kunnen over zien zullen wij het met onze 33.000 vierkante kilometertjes moeten doen, het Nederlandse grondgebied is niet groter. Daar moet men niet te licht over denken. Ieder plekje van de bo dem zal straks of bebouwd of in cul tuur gebracht zijn. In 1833 waren er in ons land nog 900.000 ha woeste grond, in 1938 waren er daarvan nog maar 270.000 over. Dat was toen al geen 9% van het totale oppervlak tneer. Het zal straks heel moeilijk zijn nog ergens een werkelijk stuk onge repte natuur aan te treffen. Door de ongelijkmatige verdeling van de Ne derlandse bevolking over de verschil lende iprovinciën -wonen' er nu in Zuid-Holland al 788 personen op een vierkante kilometer, de tijd is niet meer veraf dat het er 1000 zullen zijn. Zoals gezegd dit is slechts de ruim telijke kant van deze zaak. Er zijn talrijke andere facetten die misschien veel belangrijker zijn, maar wat moet er worden van een jeugd die nooit anders gezien heeft dan lichtreclames, industrieterreinen, voorrangswegen en flatgebouwen? Hebt U wel eens een kraagpantof fel met een rubberlaars zien lopen? Nu, in Vlagtwedde schijnt dat ge woonte te zijn, althans, deze gevolg trekking maken wij uit de adverten tie in het „Nieuws- en Advertentie blad voor Vlagtwedde" van 21 dezer, waarin wij lazen: „Grote voorraad rubberlaarzen, voor mannen en kraag, pantoffels. Schoenenhandel E. Ra- kers, Vlagtwedde." De firma Lieve schijnt te kunnen toveren. Oordeel zelf, want in „Oos- '.ermoer-Noordenveld" een in Zuidlaren verschijnend blad, van 22 dezer lazen wij: „Varkensmesters, geeft Uw goed groeiende en slecht groeiende varkens dagelijks een kleine dosis Lieve's Bloedpoeder door hun voer. De resultaten zijn fenome naal. U krijgt dan spek en ham op Uw bord." En een andere adverteerder in het-, zelfde blad schrijft, dat na Lieve's bloedpoeder door het voer gedaan te hebben, „de varkens groeien als kool." Tegen de winter kunnen zé dan afgesneden worden. Ja, daar in het Noorden kun je zon derlinge dingen beleven en kopen. Want we lazen in de „Kollumer Cou rant" .van 21 dezer: „Te koop z.g.a.n. d.-bl. Kinderwagen met bedje, br. kinderschoenen, haardkachel en hek jeskachel. 's Zaterdagsmiddags thuis." In ieder geval heeft de baby het niet koud met twee kachels! En in de „Leekster Courant" van 22 dezer wordt gevraagd: „Een tlink meisje, voor dag en nacht, bij (wee oude mensen met lichte werkzaam- hederi en veel vrije tijd." Maar als die oude mensen dan veel vrije tijd hebben, waarom dan nog een meisje voor dag en nacht? En had men eens, toen de Romeinse Fiscus op de meest noodzakelijke le vensmiddelen ondragelijk-zware be-, lastingen had gelegd, Pasquino een nat hemd aangetrokken. Waarbij men Morforio de navolgende naïeve vraag in de mond had gelegd: „Maar PaS- kwientje, wat sta je daar toch in je natte hemd te bibberen van de kou; waarom wacht je niet, tot je hemd morgen droog is?" Waarop de schoenlapper venijnig repliceerde: „Kijk er eens, Morfoortje, dat doe ik om geen tijd verloren te laten gaan, want ik heb zo juist ver nomen, dat men morgen ook belas ting op de zonnestralen moet beta len." Uit dergelijke pasquinerieën werd tenslotte het paskwil of schotschrift geboren, dat tot in onze dagen een grote historische rol, vooral in 's we relds politieke geschiedenis speelde. P. Inzenders van copie en advertenties worden beleefd verzocht zo duidelijk mogelijk te schrijven en slechts aan één zijde van het papier. Dit ter voor koming van abuizen en nodeloos tijd verlies. Hevige brand' in Rotterdam. Door een hevige brand is de fabriek van de N.V. Speelmans' Oliefabrieken ge heel verwoest. De fabriek was enige dagen tevoren juist met enige hon derden tonnen koolzaadolie bevoor raad. De schade loopt in de honderd duizenden. (Vaderlandse vliegtuigindustrie be- nerkt. In verband met de voorge nomen bezuinigingsmaatregelen van de r°eering wordt overwogen om de ontwikkeling van de nieuwe ontwer- Den in onze vliegtuigindustrie te be perken. Indien deze plannen uitge voerd worden, geraken de N.V. Kon. Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker en het Nationaal Luchtvaartlaboratorium in grote moeilijkheden. Russen naar de Zuidpool. Met wal visvaarders is een groep Russische ge leerden naar de Zuidpool getrokken dm' daar onderzoekingen te doen. Zij beschikken over de grootste en best uitgeruste vloot, die sinds de oorlog naar de Zuidpool vertrokken is. Treinramp in Polen. Nabij War schau is de Dantzig-Warschau-expres- se uit de bocht geschoten. Bij dit on geluk zijn tweehonderd personen ge dood en ruim tweehonderd gewond. De oorzaak van deze ramp is onbe kend. Controle on pakketten naar Indone sië. In verband met de in de laat ste tijd geconstateerde bankbiljetten- smokkel in pakjes voor militairen in Indonesië zal de controle op deze pak ketjes verscherpt worden. Overtre dingen van de deviezenvoorschriften zullen streng worden gestraft. Bezuiniging in Engeland. Clement Attlee, de minister-president van En geland, heeft in een zitting van het Lagerhuis het bezuinigingsprogram der regering afgekondigd. In totaal zal er voor ruim 2-50 millioen gulden bezuinigd worden op defensie, sociale verzekeringen en zal de Engelsman harder moeten werken. 100 ANNEX HERENKAPPER DE SPECIAALZAAK voor BETERE Parfumerieën en Toiletartikelen Eau de Cologne en Diverse Lotions Ook per MAAT verkrijgbaar ORANJESTRAAT 14 TEL. 69717 De Spotzieke Schoenlapper van Rome. Originele Beeld (en)-spraak als venijnig wapen van verzet tegen Fiscus en Dwingelandij. Een legendarisch vertelseltje. Ter verklaring van de schuil naam van onze Redacteur- Verslaggever. Er leefde eens in het oude Rome en schoenlappertje, wiens vernuf tige invallen en bijtende spotternijen onder zijn stadgenoten spreekwoorde lijk was geworden. Na zijn dood werd in de nabijheid van zijn woning het beeld van een Gladiator of Zwaard vechter uit de Keizerstijd opgegra-, ven. Zijn Romeinse buurtgenoten, die minstens even geestig en spotziek wa ren, zetten het beeld overeind, vlak tegenover een ander beeld, hetwelk Morforio genoemd werd. Om nu hun gramschap en spotzucht, vooral tegen de autoriteiten dier dagen, bot te vie ren, ging men met de bewuste beel den een sarcastisch Vragen- en Ant- woordenspel spelen, doordat men aan Morforio papiertjes met vragen hechtte en aan het gedachtenisbeeld van de overleden schoenlapper de antwoorden plakte. Zaterdag 29 October:, Zon op 7.28 onder 17.18. Maan op 15.25, onder Het staat niet aan ons, of wij harts tochten willen hebben of niet; wel staat het in onze macht, of wij er ons door laten beheersen of niet. (J. J. Rousseau). Zondag 30 Oct.: Zon op 7.30, onder 17.17. Maan op 15.39, onder 0.03. Gods kinderen hebben Gods bloed in de aderen. (Sanley Jones). Maandag 31 Oct.: Zon op 7.32, onder 17.15. Maan op 15.51, onder 1.20. De wereld is als een herberg; wie niets meer heeft uit te geven, wordt buiten gezet. Dinsdag 1 November: Zon op 7.34, onder 17.13. Maan op 16.onder 2.32. De mensheid is alleen blijven voort bestaan, doordat zij zich steeds op nieuw wist aan te passen aan de nieuwe gevaren, die haar veiligheid bedreigden. (Lord Moyniham). Woensdag 2 Nov.: Zon op 7.36, onder 17.11. Maan op 16.09, onder 3.43. De mantel der liefde is een maske radepak. (A. Defresne). Donderdag 3 Nov.: Zon op 7.37, onder 17.09. Maan op 16.18, onder 4.53. Een dode tak moet zich niet ver beelden een zeldzaam bloeiende boom te zijn. Vrijdag 4 Nov.: Zon op 7.39, onder 17.07. Maan op 16.28, onder 6.04. Men schaamt zich 't spelen niet, maar 't altijd door te spelen. (Horatius). Klein vrij BENEDENHUIS, R'dam-W. tegen Woning Schiedam (geen Gorzen) Brieven onder letter D.H.B. Bureau van dit Blad Deense vrachtboot liep op mijn. Het Deense vrachtschip „Ivar" is ten Noordwesten van Terschelling op een mijn gelopen. Van de uit 23 koppen bestaande bemanning zijn er 10 ge red, vijf over boord geslagen, terwijl de anderen gered werden. Ook René Mayer slaagde niet. De moeilijkheden, waarop René Mayer stuitte bij zijn pogingen om een ka binet te formeren, hebben hem ge dwongen zijn opdracht terug te gev- ven. Thans is George Bidault aange zocht. De crisis in Frankrijk duurt dus voort. Britse Luchtvaart verloor 220 millioen gulden. Over het boekjaar 1948 1949 heeft de British Overseas Air ways Corporation een verlies geleden van ruim 60 millioen gulden. Telt men de verliezen sedert 1946 op, dan krijgt men een bedrag van ruim 220 millioen gulden. Nederlands vee naar Peru. 3000 stuks vee zullen vanuit Delfzijl naar Peru worden verscheept. Daarvan zal 10% uit stamboek- en de rest uit han delsvee bestaan. Weer schapen op de Drentse heide. Het Drentse heideschaap dreigde uit te sterven, doordat de boeren scha pen houden niet winstgevend meer achtten. Een oud bedrijf dreigde ver loren te gaan. De Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten leverde een ter rein van 800 ha heidegrond en de Na- tuurbeschermingswacht Meppel kocht een aantal schapen op. Thans dwaalt de scheper weer met 250 schapen over de heide. Lieve jongen, hoelang is 't geleden Dat je van mij afscheid nam, Afscheid van je lieve moeder Die eenzaam bleef in Rotterdam. En ik hoor 't je nu nog zeggen: Wees maar niet bang, 'k kom gauw weerom, 'k Ga m'n plicht nu daar vervullen, En twee jaren vliegen om. Maar voor die tijd was aangebroken Viel jij door een moord'naarshand, Stierf je eenzaam in de tropen, In het jou vijandig land. Maar 't Vaderland zal 't niet vergeten 't Grote offer dat jij bracht. 't Grote offer van zijn zonen Geeft ons landje grote kracht. Eén ding kan 'k maar niet begrijpen, Dat vreemd' berichtje uit.Den Haag, 'k Zal het eerlijk maar bekennen, 't Ligt me heel zwaar op de maag: Zij, die me jou zo wreed ontrukten, De oorzaak zijn van veel verdriet, Ontvangen dagelijks drie gulden, Jongen, kijk, dat snap ik niet! OP DE DAM

Het Nieuwe Stadsblad | 1949 | | pagina 2