In het brandpunt van onze belangstelling NU mmmwm Nieuws^ en Advertentieblad voor Schiedam Voor Uw ST. NICOLA AS Cadeaux - Broersvest 6 - Een oude bekende in Boekfeespreking een nieuw gewaad Telefoon 68206 No. 4 Oplaag 16.000 exemplaren 3 November 1949 TACHTIG EN NOG KRACHTIG Het Glorieuze Jubileumfestijn van onze R.H.B.S. Première der Schoolrevue en Gala-Avond als glansrijke Hoogtepunten van het Feestprogramma NAAR SHAWLS 2.75-3.90-4.50 ZELFBINDERS 1.25-3.90-5.90 NAPPA GEVOERDE HANDSCHOENEN 10.90-14.90-16.90 LUXE VERPAKKING GRATIS OVERHEMDEN 9.50-11.90-14.95 t Zilver, Kristal en Bloemen sieren elke tafel SLUTERU - WIJNHANDEL MEI) IDE STADSBLAD litIIII I IIMIMIiiM'(I Redactie- en Administratie-adres C. J. v. d KLINK Louise de Colignystraat 15 Schiedam Tel. 67368 Advertentietarieven LOSSE PLAATSINCEN 12 otnt P<-r mm BIJ CONTRACT 2000 mm OF HOGER 10 c<-ot eer mm INGEZONDEN MEDEDELINGEN DUBBEL TARIEF VISSERTJES 4 RECELS ELKE REGEL MEER t I I 0J5 avondkleding. „Het Spreekuur", dat nu volgt is weer èèn en al geestigheid. Een dwaze vader komt zich n.l. be klagen bij de Directeur, omdat hij vindt, dat zijn zoon ten onrechte ach teruit gezet wordt. Zo iets als „Wil lem Elsschot in zijn novelle „Een ont goocheling" uitbeeldt: de tragiek van een eerzuchtige vader en een domme jongen, die beslist advocaat moet wor den. „De Chauffeurtjes," die ons in het volgend nummer op hun sing-songs en danspasjes vergasten, doen dat aller- charmantst, waarna drie jonge Franse net echte Chansonniers met vaste stem en zonder haperen zingen van: „Nous étions trois jolis gargons wij waren drie aardige jongens." En inderdaad, dat zijn ze! Doch wat nu volgt is een lust der ogen: Een beel dig balletgroepje van lieftallig-uit- ziende H.B.S.-meisjes danst en zingt een Bloemendans; het verrukkelijke, lieve Pas des Fleurs van Leo Délibes, waarbij Mej. Gré Bakker voor een uitstekende pianobegeleiding zorgt. In het: Optreden van Buysio, een vrije fantaisie, vinden wij het aar digst, de persiflage van de Mislukke ling, de gedropen „kameraad" met de KREUGER Première in Musis Sacrum. Alle taxi's waren bezet op die fees telijke Woensdagavond van de 26ste October, want het regende bakstenen. En de gele bussen reden ook stamp vol onze halte voorbij. Een en ander was oorzaak, dat wij pas met het slaan van achten, koud en nat de ge zellige licht-uitstralende entrée van Musis Sacrum binnentraden. Een lange rij auto's reed af en aan, waar bij gedienstige chauffeurs portieren openden: „Premièrevoorstelling"; zo iets als van de film. Jeugdige orde commissarissen met geel-zwarte roset op, vroegen naar onze kaarten, terwijl snoezige jonge meisjes ons feestpro gramma's en herinneringsalbums te koop aanboden. Het was stampvol in de warme, helverlichte hal, waar de vestiairedames handen te kort kwa men. En overal om ons heen gonsde en zoemde het van geestdriftige jonge mensen. Want met één oogopslag za gen wij het reeds: Deze avond, waarop de Première van de Schoolrevue „Tachtig en nog krachtig" zou gaan, behoorde aan de Jeugd. Hier was de intellectuele „jeunesse dorée", de Hoop, waarop ons arm Vaderland zijn Toekomst moet bouwen, verenigd. Wij hoorden het aan de gesprekken, wij zagen het aan al die jonge, slanke mensfiguurtjes, wij gevoelden het aan de gehele sfeer, welke niet nader te omschrijven viel. Wij zouden deze eerste feestavond van het tachtigjarig H.B.S.-jubileum het feest der hoop volle Verwachting en van een veelbe lovende Toekomst willen noemen en de later gehouden Gala-Avond het feest der voor velen weemoedige en toch schone Herinnering, een ge slaagd réüniefestijn, gewijd aan een nimmer terugkerend Verleden en aan oude, onvergankelijke gevoelens van Vriendschap. Woensdagavond gaf de Jeugd elkan der rendez-vous. Vrijdagavond speel den de ouderen de éérste viool in dit wondermooie feestconcert; twee on vergetelijke avonden, doch elk met een eigen karakter. Inmiddels hadden wij ons beroeps matig neergezet temidden van een tot in de uiterste hoeken gevulde zaal vol vrolijke, in feestdos gestoken jongens en meisjes, waartussen hier en daar groepjes ouderen als uitzonderlijke eilanden boven uit staken. In de zaal waren behalve vele ouders en genodigden, leraren en le den van de lustrumcommissie o.a. ook aanwezig de echtgenote van de be kende, oud tekenleraar Hingman, het oudste lid van het schoolpersoneel: juffrouw Heus en de concierge met zijn ega. Al heel gauw ging het zaallicht uit en betrad de Directeur der R.H.B.S., tevens Voorzitter van de - lustrum commissie het podium, dat, als ge woonlijk, door schijnwerpers werd verlicht. Nadat hij allen hartelijk welkom had geheten en de verdiensten van de tachtig-jarige jubilaresse had geme moreerd, ging het doek op voor de Schoolrevue: „Tachtig en nog krach tig", welke door Mevr. P. C. Bruyser- van Deventer op meesterlijke wijze was samengesteld. Als speaker treedt allereerst voor het voetlicht een éénzame dame met een dik boek onder de arm. (Mevr. J. E. Schmidt-Crans-Mak). Zij begint met heldere stem en goed gearticu leerde uitspraak in Rijmvorm te ver tellen, wat hierna zal volgen: n.l. de portretten der achtereenvolgende di recteuren op het witte doek. Daarna maken wij de Eerste School dag in 1869 mede met een prachtstuk van een concierge, die zó uit de Ca mera Obscura had kunnen weggelo pen zijn, een deftige directeur met hoge kachelpijp en buiksprekersstem en een aardig stel koddig geklede Knulletjes. In het volgende bedrijf beeldt de schrijfster op de juiste, rake wijze de scherpe tegenstelling uit tussen een vermolmd verleden, dat geen oog en oor meer heeft voor de historische Vooruitgang en in het bijzonder voor de Emancipatie van de Jonge Vrouw èn de Toekomst. Wij maken dan ken nis met Annètje en Keetje, twee vu rige H.B.S.-meisjes. Hun conversatie ligt geheel in de sfeer der weten schappelijke belangstelling en studie. Zij moeten echter het veld ruimen voor een stel vorig-eeuwse theetan tes plus twee jonge maagden. De volgende scène onthult ons nu een theekransje, zoals die omstreeks 1875 bij de vleet hier ter stede en in de lande werd gehouden. Wie van de his torische familieromans van Marie van Zeggelen c.s. houdt, zou bij dit knusse familietafereel zijn hart hebben kun nen ophalen. In een geheel ouderwets milieu zit rondom een antieke tafel een theekransje van breiende en hard werkende dames. Zij kletsen en rod delen op een echte Snip- en Snap achtige manier er lustig op los. Een van de beide jonge dames is de Op standige en Verbitterde: Haar ver loofde heeft haar laten zitten, nadat palief failliet is gegaan. Mèt de bruid schat verdween ook de bruidegom. Als het doek voor de derde maal op gaat, bevinden wij ons in een schil dersatelier, waar een mannelijke leer ling een aardig modelletje op het doek aan het brengen is. De komst van de Meester maakt een einde aan deze idylle. De Meester met zwierige snor en knevel ontpopt zich als een ta lentvol sneltekenaar. Vóór de pauze krijgen wij dan nog „De Wraak van de concierge". De inhoud van deze geestig-gespeel- de schets op historische gegevens van een oud-leraar te berusten. De pointe van deze scène is de streek, welke Duizer de corpulente en goedlachse concierge van de H.B.S. uithaalt. Hij vult een kruik, waarin eigenlijk Echte Schiedammer moet zitten, met dood gewone blauwe schóólinkt en laat stiekum Piet, de altijd-dorstige con ciërge van het Gymnasium, Kees en de veldwachter ervan drinken; met als logisch gevolg, dat ze straks met blauwe inkt snoeten om de tafel lo pen te huppelen, terwijl dikke Duizer er hartelijk lachend bij staat. Na de pauze, waarin de talrijke aanwezigen zich in de gezellig-warme foyer gelaafd en vertreden, hadden, aanschouwen wij de dageraad van een nieuwe tijd op het toneel in de vorm van een aardige dialoog tussen twee moderne en mondaine réünisten-in- rode neus. In Sarruco Torrero danst Mej. C. A. Vermaas een Spaanse castagnettendans, alsware zij een echte Andulisische Schone. Tenslotte beleven wij nog eens de bezettingstijd, toen wij onder de hiel van Hitler's „Herrnvolk" lagen te kreunen en te krimpen in „Een le raarsvergadering", waarin herhaalde lijk en hevig op de deur gebonsd wordt. Hier is de uiteindelijke aardig heid, dat in plaats van zo'n S.D. spion een beminnelijke jonge dame binnen komt met thee voor de heren, onbe rispelijk geserveerd op een keurig theeblaadje. Ook in deze scène zorgt de heer Th. Vlug als „Gemoedelijk" voor de vrolijke noot, waarover deze oud-leerling, met onmiskenbaar ko misch acteurstalent geknipt is. Met een vriendelijk nummertje, dat als „Het Rapport" op het programma vermeld staat, waarvan de hoge kin derstemmetjes ons nog lang zullen na klinken en de ranke, vlugge kinder figuurtjes nog dikwijls in onze herin nering zullen opdoemen, eindigt deze kostelijke schoolrevue in een gran-< dioze FINALE, waarin wij nog een maal, met iets weemoedigs in ons hart, alle medewerkenden kunnen ho ren en zien. De woorden van hulde en dank, de aangeboden bloemen en herinnerings geschenken na afloop der revue, op deze Woensdagavond en op de Gala Avond, waren dan ook zeer zeker op hun plaats. Slechts zwartgallige cri ticasters zouden hier iets hebben kun nen aanmerken. Wij hadden niet durven hopen en verwachten, dat Amateurschap zoveel zou hebben gepresteerd. Op muziek van „The Sound Dig gers" dansten jong en oud tot twee uur 's nachts er lustig op los. De stem ming was kostelijk en ongedwongen. Wij konden geen zweem van stijve, schijn-deftigheid ontdekken. Wij merkten slechts glundere gezichten op. De directeur, leraren, prominente réünisten en genodigden liepen met evenveel ongedwongen vrolijkheid de Polonaise mede en dansten de „Sam-) ba" als de eerste de beste eerste jaars leerling. En toch heerste er de juiste huoding en verhouding tussen allen als een tot dankbaarheid stemmend gevolg van geestelijke Beschaving en Democratie. „FAITS DIVERS" .Verschillende feestelijke gebeurtenissen. Wij zouden ruimte te kort komen, als wij de hierop volgende feestdagen evenzeer in extenso zouden beschrij ven als deze eerste, première-avond. Wij moeten derhalve helaas volstaan met het één en ander aan te stippen. De voetbal- en hockeywedstrijden op Donderdag 27 October hebben meer op een gecostumeerd bal gele ken dan op een wedstrijd. Het weer was verschrikkelijk. De stemming ge weldig. De gestadig neerplensende re gen vermocht de feeststemming niet uit te blussen. De oud-HBS-ers zagen er nog wel toonbaar uit in hun blauwe shirts, maar de leraren waren in kle dingstukken gestoken, welke op zich zelf reeds voldoende aanleiding tot hilariteit gaven, zoals een alpino mutsje op een kale schedel, een hoedje van Mevrouw, een paraplu en een klapstoeltje om uit te rusten. Wat de unieke tentoonstelling be treft, deze was op voorbeeldige wijze door Dr. C. Reeser ingericht en riep vooral bij de oud-leerlingen talrijke herinneringen op. En wat zullen wij nog schrijven over de optocht met muziek voorop, de lessen voor oud-leerlingen, de re ceptie, het wandelen op het koolas, het copieuze diner-dansant in de Rotonde Beurs, de excursie naar Duin- en Kruidberg, waar een uitgebreide thee werd geserveerd en dan tenslotte het ^:costumeerde thee-dansant in de za-i len van Musis Sacrum. „GALA-AVOND" in Lommerrijk. Vrijdagavond spoedden wij ons naar Lommerrijk. Wij arriveerden te laat en bleven wat rondhangen in de foyers van dit imposante feestgebouw. In de pauze betrokken wij onze stel lingen, d.w.z. wij gingen met ons ge zicht naar de zaal zitten. Wat al be kende gezichten zagen wij, toen de zaal leeg liep. De dames waren meestal in het lang, de heren in rok; inderdaad een chique gezicht. Een heel andere sfeer als Woensdagavond: deftiger en vormeiijker, en toch weer vriendschappelijk ook. Men schudde elkanders hand en sloeg elkander ami caal op de schouder: Zo iets van „Weet je nog wel ouwe jongen?" „Herinner je die en die leraar nog?" „Weet je ook waar dat lieve kind of die knaap gebleven is?" Echtgenoten werden aan jeugd vrienden voorgesteld. Herinneringen werden nog eens ppgehaald. Ook Uw verslaggever moest handjes drukken en kreeg een flinke klap op zijn schouder, om daarna een jeugdkame- raad van meerd an dertig jaar gele den te ontdekken. „Denk er om, dat je na afloop op me wachti" zei de knaap. En wat moest je dan antwoorden? Bij het bal ontdekten wij heel wat Schiedamse oud-H B.S.-ers, die het nu tot hoge en verantwoordelijke posi ties in de maatschappij gebracht had den: bekende medici, leraren, bankdi recteuren, ingenieurs en hogere amb tenaren. Groepjes, die elkander hèr- vonden en herontdekt hadden, zaten vergenoegd aan één tafeltje herinne ringen aan mensen en dingen uit Verleden op te halen; dat geeft altijd zo'n weemoedig en romantisch gevoel van „dat-komt-nooit-iweer-terug." En in dit teken stond dan ook deze avond. En zoals op Woensdagavond al die jonge gezichtjes glommen en glun derden van toekomstverwachting; zo keek men nu elkander glimlachend- tevrêe aan of knikte een oude be kende met een vriendelijk hoofd knikje toe. Want het was onmogelijk cm al die oude bekenden aan te klampen, op de schouder te slaan, de hand te drukken of een onbekende lieve Echtgenote voor te stellen. Het leek wel of „The Sound Diggers" en haar lady-crooner met de verschillen de variaties van haar dansmuziek, In 't begin van 1700 deed Schiedam van zich spreken door haar uitvoer van „coornwijn" naar Frankrijk, Spanje, Portugal, Engeland, het Oost- zee-gebied, Oost- en West Indië en Amerika. En dat was nodig ook, want er moesten andere wegen gezocht worden voor de verkoop van het toen reeds beroemde steedse product,, om dat door de begunstiging van de in voer van Franse brandewijn het be staande debiet ernstig in gevaar kwam. Dat de terugslag groot geweest was, bewijst, dat op het eind van 1600 een groot aantal branderijen hun be drijf moesten staken. Zo koopt het zakkendragersgilde in 1697 voor f 273.een uitgebroken branderij aan de Schie, tot het stichten van een eigen gildehuis. (Zakkendragers huisje). Zoals gezegd begon het er in het begin van 1700 beter voor de stad uit te zien. De handel leefde weer op, en er kwam weer vertier, waardoor het vestigen van nieuwe zaken bevorderd werd. Er was in die dagen een zekere heer van de Ven, die er brood in zag, om uit de wijnhavens die de Schie damse koopvaardijvloot bezocht, wijn als retour-vracht te laten komen, en tot dat doel omstreeks 1703 in Schie dam een wijnhandel vestigde. Die heer van de Ven bleek goed te heb ben gezien, want zijn zaak werd DE wijnhandel van de stad (en zelfs van ver daarbuiten). En dat die zaak le vensvatbaarheid had, hebben de eeuwen bewezen. De wijnhandel van de Ven is jaren en jaren in die fami lie gebleven, totdat bij gebrek aan opvolgers, een ander niet minder be kend Schiedams geslacht de zaak heeft overgenomen en met succes de oude tradities voortzet. De Fa. v. d. Ven werd toen n.l. overgenomen door de Heer D. Visser. (Fa. Visser Co). Tot 1881 heeft de firma van de Ven uitsluitend de wijnhandel beoefend, om in dat jaar mede de handel in sterke dranken te gaan uitoefenen. Vooral de quderen onder ons zullen zich nog goed die knusse, ouderwetse zaak op de Hoogstraat bij de Taan- ONDER DE ESKIMO'S. Naar wij vernemen, verschijnt er binnenkort een nieuw boek van de Zweedse schrijver Harry Macfie, on der de titel: „ZEEAREND" Het Heldenlied van de Grote Zeiler vertaald door M. J. Molanus-Stampe- van haar walsen en foxtrots, het on-( vergankelijke thema van onverwelk- bare Vriendschap en zoete Herinne ring vertolkten. Dit gevoelden de meesten der gasten, misschien wel allen en daarom zal deze Gala Avond van het Tachtigjarig jubileum onzer R.H.B.S. onvergetelijk blijven. J. steeg weten te herinneren: die statige winkel met die hoge ramen! Ouze tijd stelt echter weer andere eisen, en wie zich niet bij die eisen aanpast, moet onherroepelijk achter blijven. De firma Visser Co, vooruitstre vend als zij is, heeft het eerste begre pen, heeft het oude winkelpand door een hypermodern doen vervangen, waarmede zij zichzelf, en ook anderen een grote dienst bewees. Die anderen zijn de Hoogstraat-winkeliers, die hun winkelstraat met een nieuwe magneet verrijkt zien, waarvan zij indirect zul len profiteren. Het kopend publiek en daar gaat het in feite om, wordt thans in de ge legenheid gesteld, om op een prettige en rustige manier haar keus te kun nen bepalen bij de aankoop van geest rijke dranken. En die keus is behoorlijk. Naast haar eigen gerenomeerde artikelen, presenteert de Firma van de Ven een keur van andere voorname merken in een waardige omgeving die tot kopen noodt! Misschien behoort U niet tot de af nemers van de firma van de Ven en in dat geval, moet U zeker eens het moderne winkelpand Hoogstraat EEN EN VIJFTIG binnenstappen, ook al denkt U weinig te kunnen besteden. Dit levert geen bezwaar op, want de geestrijke dranken worden er zowel per maat, als per fles verkocht. Zijn de etalages mooi, binnen is het een waar genoegen te vertoeven. Een keur-collectie van alles op het gebied van wijnen en gedistilleerd, doet het fraaie interieur voordelig uitkomen. En dan nog iets: geen koop te klein of te groot, een vriendelijke en cou lante bediening, die als voorbeeld mag gelden. Moge bovenstaande regels, speciaal voor hen die buiten Schiedam hun inkopen op dit gebied doen, oorzaak zijn, kennis met de firma van de Ven te gaan maken, of een proef-ordertje te bestellen. Haar telefoonnummer is 6.6.8.2.1. A. D. rius. Het speelt onder de Eskimo's, in China, op de Zuidzee-eilanden en op de Grote Oceaan, en geeft, behalve een overvloed van spannende beleve nissen, ook inzicht in het verborgen volksleven. In Zweden noemt men Harry Macfie een tweede Jack Lon don. Als jongeling van 18 jaar trok hij naar Canada. Gedurende zijn 20-jarig verblijf in Canada, Mexico, Alaska, etc. werd zijn verlangen naar avon turen t,en volle bevredigd, terwijl hij in cano's, met hondenspannen en op sneeuwschófenen het land doortrok, op jacht naar pelsdieren en goud. Te ruggekeerd in Zweden, schreef hij boeken over zijn belevenissen, die reeds in 7 verschillende talen ver taald zijn. Goed geprepareerde schotels zijn een vol doening voor Uw gasten v. d. Ven s wijnen behoren daarbij TEL.66821 HOOGSTRAAT 51

Het Nieuwe Stadsblad | 1949 | | pagina 1