KLAPROOSDAG Spreekuur thuis Zieken in huis 25 JAAR Wereldspaardag Europa's toekomst eist samenwerking REISBUREAU „M.E.G.G.A" Achtste leerjaar zal weer worden ingevoerd OP VLAANDERENS SLAGVELDEN VOOR UW Nu kopen is geld verdienen U vindt bij ons een pracht sortering van de beste stoffen en prima fabrikaat in Ulsters, Tweed, Wollen, Gabardine, Egypt. Katoenen Jassen, Heren-jekkers Kamgaren Costuums Kinder-jekkers, Jongenswinterjassen Kamgaren Matrozen pakjes, Plusfour-Costuums Sedert op 11 November 1919 voor het eerst in tal van landen in Europa en daarbuiten het einde van de eer ste wereldoorlog werd herdacht, vond deze plechtigheid sindsdien op iedere elfde November plaats onder de naam van „Wapenstilstandsdag". Onder deze titel hebben wij de 11e November ieder jaar gekend tot op de 11e November 1940 in ons land geen herdenking mogelijk was en sindsdien is de betekenis van deze dag enigs zins op de achtergrond geraakt, het geen niet te verwonderen is, wanneer men bedenkt, dat de tweede wereld-, oorlog met al zijn nasleep van ellende en leed, de eerste al vrijwel heeft doen vergeten. Maar nu, na de bevrijding, duikt de wapenstilstandsdag opeens weer op onder een andere naam: Klaproosdag. En tal van mensen in ons land en daarbuiten weten niet de oorsprong van deze naam. Nu ja, wij weten, dat men op 11 November de gevallenen in beide oor logen herdenkt door het dragen van een imitatie-klaproos. Maar waarom juist een klaproos? Temeer, omdat de klaproos voor deze dag een wereld symbool is geworden. En omdat dit zinnebeeld zo'n diepe betekenis heeft, willen wij de oor sprong vertellen. Opdat we tenmin ste ook weten, waarom deze dag klap roosdag wordt genoemd. Enkele weken nadat de gesneuvel den van de tweede slag om Yperen een laatste rustplaats hadden gevon-, den in Vlaanderen, bezocht de Cana dese militaire arts Luitenant-Kolonel John Mc Crae het uitgestrekte veld en zag, dat de klaprozen ook op deze akker hun fleurige taak vervulden. Hierdoor getroffen en geïnspireerd, maakte hij toen het gedicht, dat niet alleen in Canada, maar in alle Engels sprekende landen als „het" herden kingslied beschouwd wordt: IN FLANDERS FIELDS. In Flanders field the poppies blow between the crosses, row and row, that mark our place; and in the sky the larks, still bravely singing, fly scarceheard amid the guns below. We are the Dead. Short days ago we lived, fell down, saw sunset glow, loved, and were loved, and now we lie in Flanders field. Take up our quarrel with the foe: to you from failling hands we throw the torch; be yours to hold it high. If ye break faith with us who die we shall not sleep, though poppies grow in Flanders field. Voor hen, die geen Engels verstaan, volgt hier de vertaling: Op de slagvelden van Vlaanderen bloeien de klaprozen tussen de kruisen, rij aan rij, die onze rustplaatsen aanduiden; en in de wolken vliegen de leeuwerikken, nog steeds dapper zingend, nauwelijks te horen temidden van de kanonnen daar beneden. Wij zijn de doden, weinig dagen geleden leefden wij, sneuvelden, zagen de vondzon gloeien, beminden en werden bemind en nu liggen wij op de Vlaamse slagvelden. Neem onze strijd met de vijand over; aan U dragen wij uit onze bezwijkende handen over De toorts; Uw taak is het die hoog te houden. Als ge ontrouw wordt aan die sterven dan zullen wij niet slapen, ofschoon de klaprozen groeien op de Vlaamse slagvelden. Dit gedicht heeft vier jaar geleden opnieuw een actuele betekenis gekre gen en niet alleen voor de Canadezen en hun taalgenoten, doch ook voor ons. Laten we daarom niet alleen op 5 November, ter gelegenheid van „Pop- pyday" een klaproos kopen, doch óók in de zomer, bij het zien van de vel den, vol met klaprozen, eens even de gedachten volgen van John Mc Crae, die evenals zijn kameraden, een rust plaats heeft gevonden in Vlaanderen's slagvelden, temidden der klaprozen. Er is te weinig ziekenhuisruimte in Nederland, het aantal patiënten dat thans thuis moet worden verpleegd is dan ook buitengewoon groot. Ziekenverpleging thuis, dat is iets waar men niet te licht over moet den-, ken: een woonhuis is daar nu eenmaal niet, zoals dat met een ziekeninrich- ting het geval is, speciaal 'voor ge bouwd; geschoolde verpleegkrachten zijn er thuis praktisch nooit aanwezig; de eenvoudigste begrippen van de al gemene gezondheidsleer zijn voor de meeste huisgenoten dingen uit een andere en vreemde wereld. „In welk vertrek ligt de patiënt het beste?" dat is een van de eerste vra gen waarvoor we komen te staan. Dat is vaak een zeer pijnlijke vraag, want meestal is de keus in vertrekken niet zo heel erg 'groot. Er mag dan te wei nig ziekenhuisruimte zijn, het tekort aan woonruimte is ongetwijfeld veel en veel groter. Laten we daarom eerst vaststellen dat de zieke een bed voor zich alleen behoort te hebben. Daar behoeft u helemaal niet om te lachen, ieder die de woningtoestanden van vandaag uit eigen ervaring kent, weet dat er heel wat mensen zelfs hun slaapplaats met een ander moeten delen. Niet in de huiskamer. Maar goed, niet in ieder huis wonen vijf gezinnen, er zijn ook woningen waar nog wel enige keus is wat ka mers betreft. En dan zou ik willen zeggen: geen zieken in de huiskamer, het eigen slaapvertrek is uit verpleeg kundig oogpunt meestal veel beter ge-, schikt om de patiënt te herbergen. Ik ken al de argumenten die er toe leiden, of er reeds toe geleid hebben, de patiënt maar in de woonkamer te halen, ze komen meestal voort uit een verkeerd begrepen medelijden of uit een niet te verantwoorden gemak zucht van degene die met de verple ging is belast. De ene maal krijg ik een wijdlopig verhaal over aanspraak, gezelligheid en afleiding te horen, een andere keer is het een terneergeslagen verhande ling over het nalopen, trappenklim- men en toch-al-geen-hulp. Bij kortdurende ziekten blijkt de zieke in de huiskamer te liggen, omy dat 't toch maar voor een paar dagen is, chronische zieken liggen er juist omdat het geen kwestie van dagen of weken is. Met een zo grote verschei denheid van argumenten staat een zaak meestal zwak; deze ook. Wan neer dat nodig mocht blijken, zal ik dit onderwerp nog wel eens uitvoeri ger behandelen. Laten wij nu echter onder het oog zien aan welke eisen de ziekenkamer zo ongeveer moet voldoen. Het is on gewenst dat zulk een vertrek aan een drukke en rumoerige straat ligt, we moeten dan omzien naar een rustiger gelegen gedeelte van het huis. We leggen de patiënt bij voorkeur niet in een piepklein kamertje, we zien er op toe dat de zieke een voldoend aan tal kubieke meters tot zijn beschik king heeft. Ook moeten er voldoende licht en lucht in de ziekenkamer kun nen binnentreden. Vooral geen stofresten. Wanneer we uitgemaakt hebben waar de zieke komt te liggen, gaan we eerst eens een flinke opruiming onder de meubelen en de wandver sieringen van de betrokken kamer houden. Alleen die stukken die voor de verpleging noodzakelijk zijn horen in het ziekenvertrek, de rest moet er uit. We verwijderen alle tapijten, kle den, lopers en kleine kleedjes en ma ken de kamer dan eens goed schoon. Dan staan we eindelijk in een ruimte die aan eenvoudige hygiënische eisen voldoet en die gemakkelijk stofvrij te houden is. Om het felle zonlicht buiten te hou den zijn er gordijnen nodig, de meeste zieken verdragen geen fel licht. In het koude jaargetijde moeten we om-, zien naar een mogelijkheid de zieken kamer te verwarmen; wanneer de pa tiënt geholpen moet worden kan dat natuurlijk niet in de ijskou gebeuren. Liefst geen kolenstof in de kamer; centrale verwarming, een gashaard of een electrische kachel hebben hier na tuurlijk de voorkeur. Het spreekt vanzelf dat dit niet an ders dan richtlijnen kunnen zijn, het blijft thuis nu eenmaal altijd impro viseren, maar dat is geen reden om de mogelijkheden die er zijn niet zoveel mogelijk uit te buiten. Door verschillende oorzaken is het ons niet mogelijk geweest dit num mer op tijd te laten verschijnen, waar voor wij U ons excuus aanbieden. De adverteerders verzoeken wij be leefd er voor te willen zorgen dat hun advertenties uiterlijk Maandagavond in ons bezit zijn en zo mogelijk de ad vertenties klaar te maken voor dat onze reiziger komt, zodat deze niet te lang behoeft te wachten. Voor U wel licht een kleine moeite, voor ons veel tijdbesparing en.ons blad verschijnt op tijd. Bij voorbaat onze dank. REDACTIE. Tel. 33502 Wij zorgen voor Uw reizen zowel voor BINNENLAND EN BUITENLAND TOURINGCARS Te huur vanaf 22 t/m 44 personen J. v. d. TOUW Marconistraat 49 b AOENTSCHAPPEN Sigarenmag. H v. Druten, Nw Maasstraat 98b - Tel. 67299 Sigarenmag. K. v. Pelt Aleidastraat 77 - Tel. 67515 Sigarenhandel „BEMA" P. K. Onneslaan 144b - Tel. 69514 Muziekhandel v Tol Broersvest 57 - Tel. 67030 Kantoorboekhandel „MODERN", Tel. 68415 Boerhavelaan 124 Is ook dit niet mogelijk, dan zal ge tracht moeten worden aan de gewone lagere scholen afzonderlijke V.G.L.O. klassen te krijgen, waarvoor dan een andere leerlingenschaal zal moeten gelden. Pas in het uiterste geval zullen de zevende en achtste klas een „gewone" uitbreiding van de lagere school mo gen vormen Deze beide hoogste leer jaren zouden dan nog zoveel mogelijk het karakter van het V.G.L.O. dienen te bezitten. Voorstel tot reorganisatie land- en tuinbouwonderwijs. Door een der leden werd bezwaar gemaakt tegen de wederinvoering van het achtste leerjaar op 1 Januari 1950, zij het ook, dat dan met 14 uren per week onderwijs zal kunnen worden volstaan. Naar zijn mening gelden de bezwaren, welke in 1947 tot de op schorting van het verplichte leerjaar hebben geleid en die oorzaak waren van een zeer onvoldoende naleving van leerplichtwet, thans nog. Daarom werd de vraag gesteld, of de minister niet bereid is de termijn van artikel 26 der Wet van 4 Augustus 1947, Staatsblad no. H 288, met een jaar te verlengen. In dit verband werd gewezen op de bijzondere moeilijkheid, waarin de lagere land- en tuinbouwscholen zul len komen te verkeren. Gevreesd Lagere land- en tuinbouwscholen zullen in bijzondere moeilijkheden komen. Verschenen is het voorlopig verslag van de vaste commissie voor het on derwijs der Tweede Kamer over het ontwerp tot wijziging van de Lager- onderwijswet 1920. Aan dit voorlopig verslag is het volgende ontleend: Vele leden der vaste commissie *voor het onderwijs bleken ernstige bezwa ren te hebben tegen de kern van het voorstel, welke naar de mening der commissie is gelegen in de invoering van de achtjarige lagere school. Het lager-onderwijssysteem, dat de minis ter zich voorstelt, maakt de school met acht leerjaren tot algemene regel, ter wijl daarnaast wel een afzonderlijke school voor V.G.L.O. blijft gehand haafd, echter met dien verstande, dat voor de oprichting van een dergelijke school in den vervolge ten minste 61 leerlingen vereist zijn, terwijl tot nu toe reedsj^met 31 leerlingen kon wor den volstaan. De hier aan het woord zijnde leden waren van mening, dat het voorstel, zo het tot wet verheven zou worden, de ondergang van het V.G.L.O. zou betekenen. Vele leden achtten het in de eerste plaats nodig, zoveel mogelijk te voor komen, wat de leerlingen in de nieuwe zevende en achtste klasse met die van de lagere leerjaren les moe ten krijgen, hetgeen naar hun me ning bereikt kan worden door invoe ring voor deze leerjaren van een eigen leerlingenschaal. Het ontwerp stelt nu voor om het achtste leerjaar, mits dit in een afzonderlijke lokaliteit is ondergebracht en door ten minste 20 leerlingen wordt bezocht, voor de toepassing van artikel 28 der Lager- onderwijswet gelijk te stellen met een school voor voortgezet lager on derwijs. Dit voorstel gaat niet ver ge noeg, omdat deugdelijk onderwijs, zo als door de minister wordt gewenst, vereist, dat het zevende en achtste leerjaar met een school voor V.G.L.O. gelijk behoren te worden gesteld, als zij te zamen ten minste 20 leerlingen tellen. Een tweede ernstig bezwaar tegen het voorstel van de minister is, dat het enerzijds en terecht wel de mogelijkheid openlaat om in het ze vende en achtste leerjaar onderwijs in de typische V.G.L.O. vakken: han denarbeid, vrouwelijke handwerken en met toestemming van de minis ter huishoudkunde te geven, doch onderzij ds geen regeling treft ter voorziening in de hogere kosten, welke het geven van onderwijs in deze vakken zal meebrengen. Het voorstel van de minister moet als noodzakelijke consequentie mee brengen, dat voor het zevende en achtste leerjaar een hogere vergoe ding dan voor de lagere leerjaren wordt toegekend. Dat op vele plaatsen het aantal kin deren te gering zal zijn om tot op richting van een V.G.L.O. school te geraken, mag geen reden zijn om dan maar van de stichting af te zien, doch men zal de oplossing dan moeten zoe ken in de oprichting van streekscho len. moet worden, dat vele ouders, wan neer hun zoon acht jaar "de lagere school moet volgen (hij is dan inmid dels 14 a 15 jaar geworden) niet be reid zullen zijn hem nog vier jaren naar een land- of tuinbouwschool te zenden. Een studiecommissie van de R.K. Boeren- en Tuindersbond en de Chr. Boeren- en Tuinderbond is daarom tot het advies gekomen, dit lager land en tuinbouwonderwijs als volgt te reorganiseren: Te vormen 5 klassen, aansluitend aan het zesde leerjaar der lagere school. Hiervan ontvangen de: eerste klasse: 22 uren per week al gemeen vormend onderwijs; tweede klasse: 14 uren per week al gemeen vormend onderwijs; derde klasse: 15 uren per week vakonderwijs; vierde klasse: 5 uren per week vak onderwijs; vijfde klasse: 5 uren per week vak onderwijs. De boeren- en tuinderjeugd zal dan niet plaats nemen in de 7e en 8e klas van de lagere school. Gevraagd werd hoe de minister over dit voorstel denkt en ook of een zodanige regeling in overeenstemming zou zijn met de leerplichtwet. 31 October a.s. is het 25 jaar gele den, dat het eerste internationale spaarbank-congres te Milaan zijn werkzaamheden beëindigde. Tot die werkzaamheden behoorde o.a. de op richting van een Internationaal Insti tuut voor het Spaarwezen, dat zijn zetel na de oorlog naar Amsterdam verplaatste. Aan het einde van het congres werd op voorstel van een der deelnemers bij acclamatie besloten, die laatste congresdag, de 31e October, tot We reldspaardag uit te roepen. Waarom? Om de hele mensheid een aanleiding te geven, zich ten minste eenmaal in het jaar te bezinnen op de waarde van het sparen. Sparen! Kunnen wij er niet beter over zwijgen? Het „kli maat" is immers niet gunstig voor sparen? Het zij zo, maar de atmosfeer is ook wel eens niet gunstig om te ademen en toch ademen wij. We moe ten immers wel. Zo is sparen voor verreweg de meeste mensen de enige manier om kleding, schoeisel, brand stoffen enz. te kopen. De enige ma nier? Nu ja, er is ook nog de afbeta ling. Maar is afbetaling dan geen spa ren? Het is sparen achteraf en in een heel wat ongunstiger „klimaat". In de bijna anderhalve eeuw van spaarbank-werkzaamheid |in West- Europa en in Nederland is er natuur lijk nogal eens wisseling in het „kli maat" geweest, maar de spaarbanken hebben zich daardoor nimmer laten afbrengen van hun doelstelling: het aankweken van de spaarzin ter be vordering van de volkswelvaart. Wat is welvaart? Welvaart is volgens een bekend Engels econoom „a state of mind", een gemoedstoestand. In ver band met de spaargedachte gezien, heeft deze uitspraak zeker een diepe zin. Het gezin, dat zich na een lange tijd van moeizaam sparen een radio toestel verwerft, geniet van de pro gramma's, maar ook op een heel bij zondere wijze van het bezit op zich zelf, waarvan het een diepe voldoe ning, een welvaartgevoel ondervindt. Ja, zelfs het bezit alleen al van een bescheiden spaarduitje op het spaar bankboekje is voor velen op zichzelf reeds een bron van voldoening. Daarom is het goed, dat de spaar banken voortgaan, bij jong en oud deze spaarzin in stand te houden op hun beproefde manier, d.w.z. los van commerciële of politieke oogmerken. Daarom mogen bij alle polemiek over het sociaal en economisch beleid, de grote psychologische waarden van het sparen niet lichtvaardig worden geschaad. En daarom is het goed, ook de 25e verjaardag van de Wereld spaardag niet stilzwijgend voorbij te laten gaan. REMBRANDTL. 83 SCHIEDAM TEL. 69877 Komt U eens kijken. Het loont de moeite. Het is met de samenwerking in Europa enigszins vreemd gesteld. Wel iswaar begint de federatieve gedach te er veld te winnen, gezien het feit dat de bijeenkomst te Straatsburg tot een belangwekkender geheel werd dan men wel had gedacht, maar van werkelijke samenwerking is nog wei nig sprake. Die samenwerking tot stand te zien komen, is een der doelstellingen van het Amerikaanse hulpprogram, om dat terecht alleen daardoor Europa in staat kan worden gesteld met succes op de wereldmarkten te concurreren. Maar de Europese verdeeldheid is een zo diep in de historie geworteld pro duct, heeft daardoor zovele uitlopers op allerlei gebied, dat het wel een uiterst moeilijke opgave lijkt om dit nu binnen enige jaren teniet te kun nen doen. Nu de machtsverhoudingen in de wereld door slechts twee grote gebieden worden bepaald, is het noch tans een ieder in Europa wel duide lijk geworden, dat. die kleine Euro pese landen apart economisch niets meer kunnen uitrichten op de wereld markt. Ieder voor zich vormen zij geen ge bied meer waarmede de groten al te ernstig rekening behoeven te houden. Zij zijn stuk voor stuk te afhankelijk van de import die voornamelijk door Amerika beheerst wordt. Slechts wanneer het Europese productie-sy steem gecoördineerd wordt en daar door op. de grootste en goedkoopste wijze geproduceerd kan worden, heeft de Europese industrie nog de kans zich te laten gelden en kan een nut tige uitwisseling van grondstoffen en fabrikaten tot stand komen. Maar, zoals steeds blijkt ook hier de praktijk moeilijker dan de leer. Het nationalisme in Europa verhin dert vele goede voornemens en men kan moeilijk verwachten dat dit in een of twee generaties is weggevaagd. En ook binnen het betrekkelijk kleine West-Europa gaat het nog steeds om het voeren van de boventoon, om de overheersende positie en daarmede aan het ondergeschikt maken van an- derer aan eigen belangen. We hebben het nog pas weer ge zien bij de devaluatie, die door Enge land op eigen houtje werd uitgevoerd, zonder eerst te overleggen met de andere Europese staten of met hun belangen rekening te houden. Engeland leeft nog in de sfeer van het imperium, dat eens de wereld markt beheerste en kan zich nog moeilijk zien als deel van het om zijn bestaan vechtende West-Europa. Dat vëchten om het bestaan verdraagt echter geen meerderheidsprincipe, maar eist een gesloten front van eensgezinde lotgenoten zonder aan zien van grootte of belangrijkheid. Maar dat is nu de moeilijkheid voor het zo individueel ingesteld Europa. We zien het ook aan de pogingen om de Benelux tot een feit te maken; veel goede wil maar moeilijk afstand kunnen doen van eigen belangen. En intussen worden de Amerikanen ietwat ongeduldig. Die kunnen zich maar niet voorstellen waarom dat nog veel kleinere West-Europa niet even goed een eenheid kan vormen als hun eigen Verenigde Staten. Ze zouden het desnoods willen dwingen op straf fe van vermindering der Marshall hulp. En het veelgeplaagde Europa kijkt met schuwe ogen naar die drei gende geldschieter en dan weer naar elkaar en weet niet waar de knoop door te hakken. De eigen belangen De zevende. Arabella heet de 7e kleindochter van Winston Churchill, die dezer dagen geboren werd. Het is de dochter van zijn enige zoon Ran dolph. Soekarno's zwager gevangen. Te Blitar (Ind.) is de zwager van ing. Soekarno gearresteerd, omdat hij op ruide tot staking. Engels recht op Sumatra. Volgens de „Telegraaf" bestaat er een tractaat van 1824, waarbij Nederland en Enge land overeenkwamen dat ingeval be zittingen in Indië door een der con tractanten verlaten worden, de rech ten daarop aan de andere partij over gaan. Engeland zou dus na de souve- reiniteitsoverdracht aan de Republik Indonesia Serikat het recht hebben, Sumatra te bezetten. Aantal echtscheidingen verdubbeld. Een Engelse statistiek heeft aange toond, dat in 1947 het aantal echt scheidingen in vergelijking met 1946 is verdubbeld. Het werd 60.190 tegen 30.298. Twaalf jaar voor Hakkie Holdert. De vroegere directeur van het dag blad ,.De Telegraaf", H. Holdert jr., ;s door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam in hernieuwde behande ling fot 12 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Krant in Boekvorm. In Texas (V.S is de „Star Telegraph" bij het 100-jarig bestaan van een vliegbasis met een courant van 480 pagina's uit gekomen. Er stonden 272 advertenties in van een hele pagina. Schreieder in Nederland. Nadat een dagblad inlichtingen had verkre gen, dat Joseph Schreieder in Breda zou vertoeven, heeft de Vreemdelin gendienst een uitgebreid onderzoek ingesteld. Men heeft deze vroegere kriminal sekretar" niet kunnen vin den. Opgelegd. 77 schepen, waaronder 6 kruisers en 5 vliegtuigmoederschepeh, zijn door de Amerikaanse marine op-, gelegd tot nader order. 12.000 km per uur. In een windtun nel in Californië heeft men voor proefnemingen met raketten een windsnelheid van 12 000 km per uur kunnen opwekken. Met deze snelheid zou een projectiel de Atlantische Oce aan in een half uur kunnen overste ken, meldt „Trouw". Benzineprijs 3 cent verhoogd. Ben zine, petroleum, huisbrandolie, gas- olie en terpentijn zijn duurder gewor den. Voor benzine is de prijs met 3 cent per liter verhoogd. Nederland leent half milliard. In de Staatscourant is een onderhandse geldlening van de staat der Neder landen afgekondigd,tot een totaal van f 500.000.000.- Snellere repatriëring. De zes extra schepen voor de repatriëring der Ne7 derlandse troepen uit Indonesië zijn versterkt met nog drie buitenlandse stomers. Het devaluatieverlies. Minister Lieftinck heeft bekend gemaakt, dat Nederland door de devaluatie een verlies heeft geleden van 464 millioen gulden. Veel desertie. Op Midden-Java de serteren thans vele leden van de z.g. ondernemingswachten en de Indone sische burgerpolitie. Deze Indonesiërs verdwijnen dan met medeneming van wapens, waarmede zij zich aanmelden bij de T.N.I. Nederlandse autoriteiten nemen aan dat dit verband houdt met de toekomstige positie van het Repu blikeinse leger in de Republik Indo nesia Serikat. laten schieten is gevaarlijk in een we reld die op macht belust is, zo lang men niet zeker weet wat er vpor terug te krijgen. Over ruim twee jaar eindigt offi cieel de Marshall-hulp. Dan zal Euro pa beslist moeten hebben of het ver deeld of als eenheid verder worstelt op de weg naar herstel. Is dan een zekere economische en monetaire sa menwerking niet bereikt, Engeland inbegrepen, dan zal het langzaam maar zeker verder afzakken naar de verarming. Een herstel van de vrije handel en omwisselbaarheid der va luta's een eerste stap op de weg die naar samenwerking kan leiden. Men zal het toch eens moeten aandurven de daarvan te verwachten schokken te incasseren.

Het Nieuwe Stadsblad | 1949 | | pagina 2