Onze kwaliteit GEEN PRIJSVERLAGING r I WAT NIET IN UW DAGBLAD STAAT Oplossing Prijsvraag lmÏ'b1» VffBederven Kennismaking gezocht MAISON „MODERN" N00RDH0EK Ban&Makk&kij, staat aan de spits Kwaliteit zegeviert UI. man ftcwJihmfó 6c Zn. Passage Theater Dames- en Herenkapsalons Hoogstraat 53 Tel. 69750 SCHIEDAM (.AAT hemisch RE'1N A.s Vrijdag en Zaterdag voor Reclame Meisjes en Jongens gevraagd MER C ATO R Van één onzer lezers Oxf-k Uw- adteA, u-aal kalme, keu^e. iP-lnt ïlico iaaA-cadeawx, VOOR DAMES-CONFECTIE LANGE KERKSTRAAT 19 van CHEMISCH REINIGEN laai 250 gr. Goudsterren voor 55 ct. 250 gr. Ie soort Schots Brood 50 ct. 250 gr. Ie soort Speculaas 50 ct. 25Ö gr. Dik Speculaas 50 ct. 6 overheerlijke Tompoucen voor 50 ct. Taarten en gebak Onovertrefbaar Bestel vroegtijdig Uw BOTERLETTERS (van roomboter en amandelen) Fl. 3. Chocolade Letters, Suikerbeesten enz. Zie onze speciale St. NICOLAAS-etalage's St. Liduinastraat 49 Tel. 67586 BEKROOND TE 's GRAVENHAGE voor lichte werkzaamheden Prettige werkkring Hoog loon N.V. Schiedamsche Cartonnagefabriek Oranjestraat 24 Schiedam Telefoon 69563 .S71313Ï VOOR GESCHENKEN NAAR KUNSTHANDEL „RUBENS" Ruime sortering in Schilderstukken en Fotolij sten HOOGSTRAAT 158 Uit het Schetsboek van 'n Schiedammer groot deel van het jaar de dalende verkoop van ingrediënten voor pud ding en andere toetjes lelijk in de hand. De middenstand beschikt over te weinig liquide middelen, zit ge meenlijk op te zware lasten en neemt dikwijls te hoge privé opnamen uit de kas om met het epitheton gezond versierd te kunnen worden. Tenslotte is de handeldrijvende, zelfstandige middenstander slecht ge organiseerd. Dit gebrek komt voort uit een verkeerdgevoeld individualis me. Het wordt dan ook hoog tijd, dat de gehele middenstand zich gaat orga niseren in de landelijke middenstands organisaties. De tijd dringt! De namen van deze Middenstands bonden zijn: De Koninklijke Nederlandse Midden standsbond. De Moderne Middenstandsbond. De Christelijke Middenstandsbond. De R.K. Middenstandsbond. In onze stad werken deze prachtige en te weinig gewaardeerde organisa- STOOMW ASSERIJ SCHIEDAM Filiaal: Botterdam Scheepstimmermans- laan 33 - Telef. 28894 ties samen in een lingscommissie: de denstandscentrale. soort overkoepe- Schiedamse Mid HET onze middenstanders zwaar op de maag gelegen en hen vele levensda gen vergald, een vaststaand feit was het, dat die hatelijke bonnenplakker ij de beste verkoopstimulans was, welke men zich denken kan, nu practisch alles vrij is, krijgen wij langzamer hand weer heel de moeilijke, vooroor logse toestand terug. U weet wel: die van volle winkels en lage beurzen, d.w.z. gebrek aan koopkracht bij de massa. Door onze catastrophale over bevolking, het waarschijnlijk weg- ernstiger worden dan in de zware de pressiejaren van 19291939. Nu reeds klagen de melkboeren, dat er te wei nig melk en de bakkers, dat er, wij hoorden van een derde, minder brood gebruikt wordt. Ook de kruideniers gaan het kerend getij aan den lijve voelen. In hun branche evenals in die der melkboe ren dreigt bovendien een geheel nieuwe, kwade factor n.l. de collec tieve angst voor het dik worden, ver schijnselen van verhoogde bloeddruk vallen van Indonesië als economische creditpost en talrijke na-oorlogse eco nomische structuurwijzigingen in ons Vaderland en over de hele wereld en vooral door de overbelasting vanwege fiscale en andere vaste lasten zal de toestand voor onze Schiedamse mid denstand in de naaste toekomst veel en andere veelvuldig voorkomende kwalen de verkoop van papkostartike- len en melk bijv., te fnuiken. Derge lijke massale dieetverschijnselen kun nen verstrekkende economische ge volgen hebben. Ook het gelukkige feit van een ruim gebruik van fruit in de laatste jaren werkt gedurende een De commissie St. Nicolaas-actie der Schied. Middenstands-centrale heeft aan alle deelnemers dezer actie be richt gezonden over de a.s. feestelijk heden welke het bezoek van deze hoge GAST (St. Nicolaas), met zich medebrengen. Daar genoemde commissie het waarschijnlijk niet nodig achtte HET NIEUWE STADSBLAD hierover na der in te lichten, om deze actie (H.N.S. is toch speciaal verzorgd door de vele aanvragen der Schied Winkeliers tot oprichting van een dergelijk verspreid blad) aan alle Schiedammers bekend te maken. Mochten wij toch van een winkelier (die weet hoe het hoort), deze berich ten ontvangen, daar deze juist meen de dat H.N.S. hiervoor de aangegeven weg is, immers, zegt deze, waarvoor werd H.N.S. dan ter gratis versprei ding over de gehele stad verzorgd. Ere aan deze welke begrijpt wat aan deze uitgave is vooraf gegaan. SINT NICOLAAS bézoektT onze STAD nu definitief op Zaterdag 26 November 1949. Om 14.15 uur komt deze zo welko me HOGE GAST aan het hoofd aan. door de Buitenhaven, Lange Haven wordt gevaren naar de Schie tot aan de brede Marktsteeg, daar gaat hij aan wal en vervolgens naar het STADHUIS, aankomst pl.m. 3 uur. Op de Markt zal HERMANDAD'S mu ziekcorps klaar staan om na ontvangst ten Stadhuize met onze Hoge Gast een rondrit door de Stad te maken. De opzet een geschenkenbeurs te organiseren is komen vervallen. Wel zal aan de Goede Sint in de week van 27 Nov.3 Dec. verschillende recla metochten door de Stad maken. En hiermede moeten wij de laatste klanken van ons Stadscarillon laten wegklingelen. Tot een volgende Carillonbespeling dus king met de vrouwenjager George Sanders, de aan een obcessie lijdende Boris Karloff, de nog al geheimzin nige sir Cedric Hartwicke, de sinistere George Zucco en de goedmoedige, in telligente inspecteur Charles Coburn. Nadat de moordenaar met zijn bende opgerold is zullen Lucille Ball George Sanders met elkaar trou wen. Maar dan blijkt pas, dat de ver zen schrijvende moordenaar nog op vrije voeten is. George Sanders wordt gearresteerd en pas na een nieuwe serie spannende ontmoetingen volgt dan de verrassende onverwachte ont knoping. Een bezoek deze week aan het Pas sage theater is deze film dubbel waard. MONOPOLE THEATER, Hoogstraat. Vrijdag 18 November t.m. Maandag 21 November BLACK ANGEL met Dan Ruryea - June Vincent Peter Lorre. Dinsdag 22 Nov. 1949 t.m. 24 Nov. 2 Hoofdfilms in één programma. Gene Autry en Smiley Burnette in PELSROVERS. Fred Scott (de zingende cowboy in DE GEMASKERDE TROUBADOUR. Aan het Orgel JOOP WALVIS Meisjes verdwijnenpolitie staat voor 'n raadsel (Personal Column) met Lucille Ball - George Sanders - Boris Karloff Charles Coburn Nederland film 18 jaar Dagelijks 2 00, 7.00, 9.30 uur Zaterdag en Zondag 1.45, 4.15, 7.en 9.30 uur COP1EER - INRICHTING Hoogstraat 26 Tel. 67735 Pelsrovers. In Noord West Canada, waar Gene Autry zich bevindt om vee te verko pen wordt zijn vriend Steve vermoord door bontdieven. Deze brengen de ge stolen huiden over de grens naar de Ver. Staten. Autry en de Kicker vol gen de bende naar H.H. Dude Ranch, die behoort aan een zekere Hendricks en de aantrekkelijke Dorothy Hamil ton. Gene en de Kicker nemen intrek op de ranch en denken, dat Dorothy medeplichtig is. Dit blijkt later toch niet waar te zijn. Zij ontdekken bont in een opslagplaats bij de ranch, maar Hendricks betrapt de Kicker, als deze hem bespionneert en neemt hem ge hangen. HiLd^n4u(^eJiemate h^ grens te smokkelen. Hendricks plan werkt, tot de Kicker weet te ontsnap pen uit de opslagplaats. Hij vertelt Dorothy de waarheid over de smok kelaars en zendt de bereden politie om Gene te helpen. Deze is echter ontsnapt en weet de dieven op te houden, tot de politie arriveert. Het Nieuws- en Advertentieblad voor Eeuwenoud Schiedam Dat met berekening, effectvol, vol glans in stelling kwam Door energieke mannen vakkundig voorbereid Voorziet in de behoefte van de hedendaagse tijd De Overheidsbemoeiingen van de bezettingsstrijd Kunnen w' als kiespijn missen, het zakelijk beleid In handen van de fabrikant, de koopman winkelier Geeft aan de handel vrijheid, sanering en vertier Da omroeper en dynamo, aar IS ue Krantenman Die door zijn investering het mogelijk maken kan Dat Schiedam's „Nieuwe Stadsblad" zich grondvest, zal floreren Als 't rentegevende orgaan, voor hen die adverteren KOOS DE KAPPER. PASSAGE THEATER brengt vanaf Vrijdag 18 November 1949 „KENNISMAKING GEZOCHT". Met George Sanders - Lucille Ball Boris Karloff. Deze dynamische geschiedenis is ge weven rondom een temperamentvolle Amerikaanse taxi girl in een Lon dense dancing, die ontdekt, dat haar vriendin, die geschreven had op een advertentie in de rubriek (KENNIS MAKING GEZOCHT), plotseling ver dwenen is. Ze komt bij Scotland Yard en hoort daar van de inspecteur, dat haar vriendin het slachtoffer moet geworden zijn van een moordlustige maniak, die zijn slachtoffers zoekt uitsluitend onder mooie meisjes en deze met bedrieglijk vriendelijke ad vertenties oproept. Als ze met hem afspreken verdwijnen zij voorgoed. Het enige wat de politie van hem weet is dat zij op de dag van verdwij ning een enveloppe ontvangen, waar in een gedicht zit, dat een paraphrase is van BEAUDELAIRE, waarin de moord wordt aangekondigd. De inspecteur engageert het meisje om als een soort lokaas te dienen en de wonderlijke ervaringen, die ze op doet bij het aflopen van de ontmoetin gen met mensen, die kennismaking zoeken per courant, vormen het hoofdthema van deze amusante en oerspannende film. Haar avontuur lijke loopbaan brengt haar in aanra- Verhalend Proza van Ver beelding en Werkelijkheid over Onze Stad en Onze Stad genoten. Ter inleiding. Wat ben ik begonnen? Waar haal ik de euvele moed vandaan aan zó iets twijfelachtigs als een Schiedams Schetsboek mijn schrijfpen te versnij den? Om te beginnen is het schrijven van korte verhalen, anecdotische ver telseltjes, journalistieke reportage schetsje en momentopnamen in- stantanées meestal moeilijker dan het concipiëren van een dikke roman. Immers zo'n korte-dingetjes-schrijver gaat al heel gauw aan litteraire kort ademigheid lijden en dan is het ras met hem gedaan. Maar bovendien is het om zo te zeggen geographisch gebied, waarop dit „verhalend proza over onze stad en onze stadgenoten" zich moet afspelen benauwend be perkt; dit wat betreft het aantal vier kante kilometers. Al mag onze schets boekenier er dankbaar voor zijn, dat de romantische dreven van Kethel en Spaland tegenwoordig binnen onze gemeentelijke grenzen zijn getrokken. Dit „terra incognita", deze voor velen Onbekende Wereld onder de „Rook van Schiedam" biedt voorshands nog ruimschoots gelegenheid voor docu mentaire exploratiereizen van een nieuwsgierig krantenman en stukjes schrijver. Het slagen van deze Schets boekbladen zou overigens de gangbare mening, „dat er over onze teêrbemin- de, doch degelijk-saaie woonplaats niets interessants te schrijven zou zijn," finaal de bodem inslaan. Laten wij het derhalve eens proberen- De documentatie van een dergelijke journalistieke Kleine-Vertelkunst is gemeenlijk verkregen uit de Levende Werkelijkheid rondom ons; dikwijls zoals het door de auteur zelf belééfd is De Verteller mocht zich natuurlijk niet opsluiten binnen de vier muren van zijn studeervertrek. Het leven in een „Ivoren Toren", zoals een Frans man zich plastisch uitdrukte, is funest voor elke auteur. Daarom trok hij er op uit: de straat op en het leven in. Teneinde zijn schetsboekkrabbels te schrijven, vertoefde hij op menige kruk van een rokerig cafétje. Beroeps matig verwijlde hij toch al hier, daar en overal; vooral in onze Zalen, waar feesten en vergaderingen een bont en kleurrijk materiaal opleverden. Dik wijls daalde hij op eenzame wande lingen langs onze havens en vesten, straten en landelijke polderwegen met het spiedend oog en luisterend oor van de journalistieke Valk. De straten- en stegendoolhof van de Gorzen, het oude hart van Schie' dam, tussen Hoogstraat, Broersveld en Lange Kerkstraat en de Verbrande Erven gaven hem minstens evenveel stof-tot-schrijven als onze deftige la nen en het moderne, ruim-aangelegde Westen. Zo zijn deze schetsboekdingetjes ontstaan en geboren als, soms mis schien rijpe, maar dikwijls groene, vruchten van schrijvers Verbeelding en Observatievermogen. Mogen wij tenslotte alleen maar hopen, dat zij als een niet te onver teerbare spijskost hun weg zullen vin den naar de (geestelijke) maag van ïze lezerskring. Proficiat! De klapstoeltjes en de twee vrouwkens van Biedendieke, Van de beroemde Russische schrij ver Tsjechow werd wel eens beweerd, dat men maar een of ander dood voorwerp in zijn omgeving, bijv. een asbak, had aan te wijzen of de goede man weefde er onmiddellijk een pak kend verhaal om heen. Dat was knap van die knaap. Maar daarvoor was hij dan ook Rusland's beste verteller. Ik dacht hieraan onwillekeurig, toen ik deze week zelf moest ervaren, dat bijv. een onnozel klapstoeltje nog stof tot schrijven kan bieden. Ik vertoefde n.l. in één onzer plaat selijke Droompaleizen, als gewoonlijk mét mijn wettige vrouw en afwezig van geest. Daardoor vergat ik wel licht het klapstoeltje neer te halen, ging zitten en verdween naast mijn bouderende ega in de duistere diepte. Nu ik over dit incident zit na te mees muilen schieten me meteen de twee oude vrouwkens uit Biekedijke te binnen. Ze waren naar Schiedam gekomen om naar de dochter en de jongste kleindochter van de ene te komen kij ken niet naar de teêrbeminde schoonzoon, want die was maar een soort aanhangsel, zo iets als een nood zakelijk kwaad, weet U. en om saampjes op een goed-bedoeld, doch beetje hard bed op de grond te mogen slapen. Want de voormelde dochter was natuurlijk „inwonend". En dat betekent meestal plaatsgebrek, terwijl het teêrbeminde aanhangsel niet uit zijn lekker-warm, verend bed te krij gen was. Op een avond zouden de beide, bedaagde logé's voor het eerst van hun lang, doch onbewogen leven naar de Stadse bioscoop gaan. De dochter zou op de kleine meid passen en pa ging klaverjassen in het „Vier kantje". Dat mocht echter het voor nemen van het tweetal niet verhinde ren. Samen in hun afgelegen dorpje grijs geworden en trouwe kerkvrien- dinnen vanaf heur prille jeugd, waren beiden dermate op elkander ingesteld, dat zij geen derde voor hun conversa tie van node hadden. Zoals de meeste buitenmensen had den ze een broertje-dood aan zich haasten. Het Journaal was dan ook al aan het draaien, toen zij getweeën door de duistere bioscoopzaal naar voren strompelden, want zij hadden de goedkoopste en laagste rang al duur genoeg gevonden. Een gewild- vriendelijke ouvreuse, wier lampje spaarzaam de oude, strompelende be7 nen bijlichtte, leidde de ene aan de hand, terwijl de andere die éne weer krampachtig-beverig vastgreep. Het theater was, echt op z'n door-de- weeks maar magertjes bezet. Het meisje duwde de oudjes in een ledige stoelenrij, vlak vooraan. Daar stonden ze nu. De lange-magere kon nog net op de smalle rand van haar opgeklapt stoel tje zitten. Doch de korte-dikke moest er (egenaan leunen. Arme zielen, ze hadden in Bieken- dieke nooit van een klapstoeltjes-me chaniek gehoord. En toen een paar lange uren later de voorstelling geëindigd was, en de zaallichten aanflapten, hing de lange- magere nog steeds met stijve lende nen op de harde klapstoeltjes-rand en leunde de korte-dikke er doodmoe te genaan. „Ze hebben maar rare stoelen hier," mopperden ze, doch moesten toch eventjes hun moede ogen ver wonderd uitwrijven toen zij overal de stoeltjes zagen opklappen. „Hadden we dat maar geweten," zuchtten zij. Oplossing prijsvraag Wie weet het? Uit het kleine aantal inzendingen is ons gebleken dat onze lezers óf de vragen te moeilijk vonden óf meer prijs stellen op kruiswoordpuzzles. De oplossing luidt: 1. 99 99/99; 2. wegwijzer; 3. honger; 4. 100 liter ma ken een Hectoliter, maar 100 graven geen Hectograaf; 5. straatweg; 6. een natte spons; 7. door het woord om te draaien; 8. luiwagen; 9. tak - kat; 10. bliksem. De meeste goede antwoorden had de Heer (of Mej.) de Boer, p/a Vlaard. dijk 7b, le etage, die na ontvangst van een bon een taart kan afhalen bij bakkerij Het Westen, St. Liduina straat 46, door deze fa. gratis ter be schikking gesteld. In ons volgend nummer zullen we beginnen met een serie mooie kruis woordpuzzles, die bij het ter perse gaan van dit blad, nog niet in ons be zit was.

Het Nieuwe Stadsblad | 1949 | | pagina 2