~;*ÊÊ!mm mmM St. Nicolaas was een heilige Verlanglijstje Stadscarillon Ra DOOR BOBBE GEKLEED UW GELD GOED BESTEED Nieuws= en Advertentieblad voor Schiedam Modehuis 3.98 4.35 6.95 5.95 No. 6 Oplaig 16.000 exemplaren 1 December 1949 Heden ontvangen EGYPT. LINNEN REGENMANTELS Maar wie be seft dat nog TELEFOON 24943 SESINGEL 83 te Rotterdam brengt deze Zuiver WOLLEN RUITEN in e week speciale aanbiedingen met een onge- nieuwste Schotse dessins f 6.2 kend grote sortering in Wollen en Kam- kamgaren RUITEN in de nieuw- garen Ruiten, Japon en Mantelstoffen s^e kleureffecten en kwaliteiten f 7.95 en Damesconfectie, in kleuren, dessins en modellen, die u ai zo lang zoekt. wjj y a,|e k|euren en kwaliteiten Boven de daken van Schiedam Wij bezorgen door de gehele Stad k mm iwétiei^isé^sSSt Onze najaarscollectie Blouses, Japonnen en Mantels is een lust voor het oog van iedere vrouw Wij brengen hierin een rijker sortering van de iaatst nieuwe modellen in de maten 38 t.m. 54 en in elke prijsklasse reeds, dat de naamdag feitelijk niet op 5 maar op 6 December valt. Belangstelling taande. Redactie- en Administratie-adres C. J. v. d KLINK Louise de Colignystraat 15 Schiedam Tel. 67368 Zuiver WOLLEN JAPONNEN met leuke garneringen, maten 38 t m. 54 OA QEJ f 49.95 - 36.95 WINTERMANTELS geheel op zijde met en zonder bontgarnering, aparte modellen maten 38 t.m 50 CO GR f 146.75 - 109.50 - 89.50 BLOUSES in de nieuwste Franse modellen, met lange en korte mouw, maten 38 tot 48 (ook in Wol) 14 Q£j f 21.95 - 17.95 Sinterklaas, nu gij weldra weer in cis landje arriveert, stuir ik hierbij vast een lijstje van wat door ons wordt begeerd, 'k Vil geen buitensporigheden en t is niet voor mij alleen; 'k vaag het juist voor alle mensen; als iet kan, vergeet er geen. Sinterklaas, die jonge mensen in ois dierbaar vaderland, die zo dolgraag willen trouwen, maai geen huis heeft bij de hand en iie inwonende mensen och, U weet het, 't is een kruis; schenk hen, om ze blij te maken, als iet kan, allen een huis! Sinterklaas, daar ginds in 't Oosten van Euroop'. moet U ook zijn, waar millioenen mensen lijden achter 't ijzeren gordijn. Och sla dat gordijn in stukken, wart, dat kunt U met gemak en stop alle onderdrukkers in éCn grote, grote zak Sint rklaas, wilt U ook denken aan de leiders in Den Haag? De legering zit al jaren met tekorten in haar maag. Daa-om kunt U de regering dit la.ir heel veel goeds juist doen doo" kaar ditmaal eens te schenken vijf- of zeshonderd millioen. Sinterklaas, onze soldaten, die nog in de Oost steeds zijn, maar nu weldra huiswaarts keren, ock, U weet, de kans wordt klein om voor hen een baan te vinden; Sint, tee zijn nog jong en sterk. Wiit U hen ook niet vergeten? Schenk hun allen spoedig werk! Sip^klaas, nog één verzoekje, 'k ben welhaast het wensen moe; als [U tijd hebt, gaat U dan ook naar d' atoombomlanden toe: Ruiand en de U.S.-staten, welgeteld zijn 't er maar twee; neem daar de atoomfabrieken en de -bommen stikum mee U moet beslist eens komen kijken naar onze geweldige sortering MANTEL STOFFEN Wij hebben voor U alle kleuren en kwaliteiten, 140 cm breed Met bijpassende voeringen f 16.95 - 13.95 - 11.95 - 9.98 Men zou op 5 December haast ver geten, dat Sinterklaas hoewel hij in Nederland reeds eeuwen wordt verheerlijkt als cadeautjesgever in de eerste plaats een heilige is, dus een kerkelijk figuur. Wel wordt men daaraan herinnerd op het zien van zijn gewaad: hij blijft, ook als hij in gezelschap van Zwarte Piet in onze huiskamers allerlei prettige dingen komt brengen, vóór alles de bisschop. Ook weet iedereen wel iets van zijn verleden af. Van bisschop Willibrord kunnen de meeste Nederlanders wei-> nig meer vertellen dan dat hij in Utrecht een heiligdom heeft gesticht en dat er in Heiloo een put is, die zijn naam draagt. Over bisschop Bo- nifacius weet nagenoeg ieder op te dissen, dat deze bij Dokkum is ver moord. Dit zijn dan twee bekende fi guren die in ons land hebben ge werkt. Maar over bisschop Nicolaas kan men doorgaans wel wat meer verhalen. Dat hij niet uit Spanje kwam, dat hij verscheidene wonderen gedaan zou hebben en dat hij speciaal de belangstelling van zeelieden had. Doch dat Sint Nicolaas als heilige tegenwoordig in de Rooms-Katho- lieke kerk nog wordt vereerd, beseft men weinig. Toch is het zo, dat op 6 December (de eigenlijke naamdag van deze heilige) in ongeveer dertig kerken in Nederland welke aan Sint Nicolaas zijn gewijd, de parochie bij eenkomt om het feest van haar pa troon te vieren. Patroon van vissers en schippers. Wij schreven al, dat vooral dege nen die op schepen leven, interesse hebben voor Sint Nicolaas. Zijn ver-j blijf in het Italiaanse havenplaatsje Myra, heeft er als vanzelf voor ge zorgd, dat allen die met visserij, zee- vaart en koophandel te maken had den, contact zochten met de heilige, die op de hoogte was van hun doen en laten. Wanneer in de middel eeuwen tegelijk met de toenemende populariteit van Sint Nicolaas onze handelssteden en stadjes gaan bloeien, kiezen verscheidene van deze plaatsen de heilige als patroon: Am sterdam, Kampen, Elburg, Vollen- hove, Kuinre, Edam, Monnikendam, Muiden wijdden hun hoofdkerk aan Sint Nicolaas. Ook Purmerend, waar de bevolking hoofdzakelijk van de visserij leefde, eerde de patroon der vissers en schip pers. Evenzo de Limburgse dorpen Broekhuizen en Heythuysen en de plaatsen Eemnes en Baarn in de pro vincie Utrecht. Te Venlo stichtte het schippersgilde een kapel voor de hei lige, welk bedehuis later tot een flinke kerk werd uitgebouwd. Han-, delssteden als Deventer, Middelburg en Utrecht, die Sint Nicolaas niet tot patroon hadden, wijdden toch een be langrijke kerk aan hem. De Sint Ni- colaaskloosters te Bergum en Heme- lum in Friesland verbreidden de ver ering voor deze heilige in het Noor den des laYds, waar zelfs een plaatsje zijn naam draagt (St. Nicolaasga, d.i. dorp van Sint Nicolaas). Dat na de reformatie de heiligen algemeen in tel bleven, behoeft am per toelichting. De meeste protestan ten, vooral op het platteland, kennen heiligendagen als Maria Lichtmis (2 Februari), Petrus Paulus (29 Juni), Sint Margriet (20 Juli), Sint Willi brord (7 November) en Sint Maarten (11 November). Dat wisselt af naar de streek waarin men woont en waar de heilige eertijds vereerd werd. Maar de datum van Sint Nicolaas is bij het hele volk bekend, al schreven we Nu is het merkwaardig, dat de ver ering voor Sint Nicolaas sedert de re-i formatie sterk is afgenomen. Aller eerst doordat in tal van plaatsen, die vroeger aan de heilige waren gewijd, nu geen R.K. kerk meer is (Elburg, Bergum en vooral veel dorpen). In de tweede plaats doordat het aantal heiligen is toegenomen, zodat de mo gelijkheid om een kerk naar Sint Ni colaas te noemen verkleind werd. In de derde plaats doordat de verering van de R.K. gelovigen zich almeer gaat toespitsen op Maria. Het meren deel der kerken, dat na de oorlog ge reed kwam, is aan haar gewijd. In zonderheid voor Onze Lieve Vrouw van Fatima heeft men grote belang stelling. Als heilige begint Sint Nicolaas min of meer in het vergeetboek te raken. Het is thans 25 jaar geleden, dat voor het laatst in Nederland aan hem een bedehuis werd gewijd en wel te Delfs- haven. Toen daar in 1924 een nieuwe parochiekerk klaar kwam, meende men Sint Nicolaas als patroon te moe ten kiezen. Wel is kort geleden te Venlo een Sint Nicolaaskerk gereed gekomen, doch dat is al werd zij op een andere plaats gebouwd in feite de vervangster van de in de jongste oorlog verwoeste Sint Nicov laaskerk in de binnenstad. Momenteel treft men in Drente, Gelderland en Zeeland in het geheel geen Sint Nicolaaskerken meer aan; in Friesland en Groningen elk één, in Zuid-Holland en Noord-Brabant drie, Overijsel vier, Utrecht vijf, Noord- Holland en Limburg zes. Hebben de gelovigen dus minder belangstelling voor hem, buiten de kerkelijke sfeer is de populariteit van deze „goedheiligman" zeer groot en dat zal wel blijven zolang dit echt Nederlandse familiefeest in ere wordt gehouden! Advertentietarieven LOSSE PLAATSINCEN 12 w BIJ CONTRACT 2000 mm OF HOGER 10 P" m INGEZONDEN MEDEDELINGEN DUBBEL TARIEF VISSERTJES 4 RECELS 'li ELKE REGEL MEER BOBBE (verkoopafdeling) HALF WOLLEN RUITEN ruime keuze in diverse kleuren f 4.98 v/h gevestigd te Schiedam thans GOUD- modellen die (I al 70 lano zoekt Ook in JAPONSTOFFEN brengen 130 cm breed f 9.50 - 7.95 dat weldra zijn 675-jarig bestaan herdenkt, verrijst trots de oude St. Jans toren. Maar helaas zullen zijn jubelklanken ont breken tenzij U mede helpt een groots plan te verwezenlijken, n.l. om aan het gemeentebestuur ter gelegen heid van het 675-jarig bestaan van de Stad Schiedam op 1 September 1950, namens de Burgerij een vernieuwd carillon aan te bieden. Het plan bevat, om het precies te zeggen, de aanbie ding van 29 nieuwe klokken, het bij - stemmen van de 20 aanwezige klok ken, het centraal aanbrengen van het carillon in de toren in een nieuw te bouwen klokkestoel en het verbete ren van de galmgaten. Er heeft zich een voorlopig comité gevormd, dat zich reeds door twee bekende klok kengieterijen heeft laten voorlichten. Het bestaat uit de heren A. P. Adriaanssens, ir. H. B. J. Aikema, Th. J. L. van den Berg, J. Dinkelaar, notaris A. Hoek, A. J. C. van Oppen, Ferd. Timmermans en F. de Wolff (bestuurslid der Schiedamse Ge meenschap). Het gemeentebestuur heeft tegenover de commissie zijn grote voldoening en instemming met dit plan betuigd en zijn medewerking toegezegd. Vanwege de gemeente zullen de grote gescheurde luidklokken worden gelast. Voorts is ook van Monumen tenzorg volledige medewerking te verwachten. Mogen wij door middel van dit klokje van ons Stadscarillon de Schie damse Burgerij opwekken met milde hand te geven, opdat in 1950 hoog boven de daken van Schiedam de 29 nieuwe klokken zullen beieren. En wij eindigen met de gulden versre gels van Guido Gezelle: „En dat Uw klank in 't ronde vliege, Zij lief of leed aan spond of wiege, Den akker end' het veld verwekke En al dat hoort tot welzijn strekke." Drie en halve eeuw Latijn: Het Curatorium van ons Stedelijk Gymnasium, voorheen, de Latijnse School, heeft het langer uitgehouden dan de beiaardier van dit papieren klokkenspel, want die heeft het maar anderhalf jaar kunnen bolwerken in het sombere, massieve gebouw met het pittoreske klokketorentje aan de Lange Nieuwstraat. Want toen ging Pappie failliet, waren de centen op en U begrijpt de rest. Om het U pre cies in Uw oor te fluisteren. Een dezer dagen was het 350 jaar geleden, dat de eerste benoeming van enige cura toren voor de toenmalige Latijnse School aan de Lange Kerkstraat plaats vond. Na een bijna driehon derdjarige Odyssée door onze oude binnenstad vonden Horatius, Vergi- lius en hoe die overige Romeinse sin jeurs en Griekse godinnetjes mogen heten hun bestendig onderdak in het voormalige „Blauwhuis", hetwelk voorheen ook nog wel eens een an dere bestemming gehad had. Herin nert U maar eens ons eerste Nummer van Het Nieuwe Stadsblad, waarin wij onze Stadsrijmelaar Jan Hey ci teerden: „Jonge dochters, kwaade wijven, Die in drank of erger kwaad, Loopen de eerbaarheid voorbij En haar bloed en smet aanwrijven, Daarvoor is dit Huys gestigt, Waar men die brengt tot haar plicht." Wél een verandering van interieur, décor en sfeer in de loop der eeuwen! Doch was het Breeroo niet die zei: ,,'t Kan verkeren"? Wij gaan trouwen in de Aula van ons Stedelijk Museum. Aangezien de stucadoors en witters tijdelijk met hun witwerk-werkzaam heden in de bovengang van ons fraaie Stadhuis de Raadszaal voor Trouw plechtigheden ongeschikt zullen ma ken, dienen de trouwlustige paartjes zolang hun schreden te richten naar de Aula van het Museum op de Hoog straat. Laten de vaste toeschouwsters op de Markt nu niet bij vergissing naar witkwastmannen gaan kijken! Wielrijders, let op! Motor voertuigen en trams hebben nog steeds voorrang. Als U op uw rijwiel rechts uit een straat komt en er komt links een mo torrijtuig of een tram aan, dan heb ben deze voertuigen nog steeds vóór rang en dient U dus te wachten om erger te voorkomen. De meeste wiel rijders schijnen dit niet te weten, het geen aanleiding voor ernstige ver keersongevallen kan zijn. Op de vaste voorrangswegen hebben vermelde vehikels natuurlijk altijd voorrang. Wij schrijven „nog steeds", omdat er waarschijnlijk wijziging in deze offi ciële verkeersregel komt. Maar dat kan nog wel even duren. HORLOGERIE REEDS «0 JAAR HOOGSTRAAT 9 SCHIEDAH Jeugdperikelen. Aanleiding tot deze Jeugdperikelen waren klachten en gesprekken over Hoop der Toekomst. Wij hadden eerst een nogal hoogdravend en moralise rend en deswege tamelijk vervelend artikel over dit belangwekkende on derwerp geschreven, waarbij onze Redacteur dan met gefronsd voor hoofd en opgeheven dreigende wijs vinger allerlei onvermakelijke ver maningen ten beste gaf. Op z'n tijd staat zulk een vertoon van diepe ernst immers wel eens goed. Doch gezien het plezante en vrijgevochten karak ter van „Het Nieuwe Stadsblad", heb ben wij dit schone voornemen maar laten varen en het gewraakte arti kel verscheurd. Wij zullen deze lees- kost dus in een ander potje moeten koken en haar dan maar op een min-t der dramatische en meer sjeuïge en anecdotische wijze opdissen. Hoogstraat SI Tel. 66621 Jeugdige graszodenvertreders. Eén van de helaas vele klach ten over het gebrek aan eerbied en tucht bij onze jonge, na-oorlogse ge neratie bereikte ons één dezer dagen weer eens een keer. Kleine, beminne lijke vandalen komen geregeld in kleine, wanordelijke horden opzetten, waarbij zij er een onbegrijpelijk ge not in schijnen te scheppen om de verse graszoden in de groene grasper ken van onze hekwerkloze en daarom des te fraaiere plantsoenen met hun stevige stappers te vertreden. De dure graszoden kunnen nog zo dikwijls vernieuwd worden en de stadsopzich- ter kan de ondeugende vernielallen nog zo vaak wegjagen: Ze komen terug, trekken zo gauw ze buiten zijn bereik zijn een flinke lange neus naar hem en schreeuwen zo iets liefelijks als: „Ouwe met een lelijk woord erachter" of „Bril", ter wijl de goede man helemaal niet oud is en evenmin een bril draagt. Elk meent zijn uil een valk te zijn: En hoe dikwijls komt niet een of andere geëxalteerde moeder haar kind op de Lagere School aangeven, terwijl Johnny of Ivonne achter haar rug in het neusje staat te peuteren en vraagt dan op een gemaakt-def-( tige en arrogante ,,Mevrouwen"-toon: „Kunt U mijn kind vooral de na druk op „mijn" natuurlijk ook klaar maken voor de Habé-As, de laatste lettergreep vooral niet als een doodgewone s, maar als het meer chiquere as uitsprekend of voor het GymNAsium, bij welk indrukwek kend woord de lettergreep NA weer een flinke uithaal naar boven krijgt. En dan mag zo'n schoolhoofd voor al niet zo'n sarcastisch antwoord ge ven als: „Laten we eerst maar eens kijken, wat er in het hoofdje van Uw kind zit, Mevrouwtje," doch moet hij, als de eerste de beste winkelier, be leefd, vriendelijk en voorkomend blijven. Want oh, hij heeft 't zo gauw gedaan bij zulk een „hemdje-^raakt- m'n-gatje-niet!"

Het Nieuwe Stadsblad | 1949 | | pagina 1