Ui m II VESTER Ons Pluimveehoekje Zuid-Afrika DE DAG IS KORT! TEL. 67368 De eerste zeeslag in de tweede wereldbrand Leidy Heino Meer en minder verbruik Kijkvergunning Nieuws= en Advertentieblad voor Schiedam VAN DE WEEK Legitimatiebewijs militairen No. 7 Oplaag 16.000 exemplaren 21 December 1949 De Graf von Spee ging roemloos ten onder LOGOPAEDISTE le Tuinsingel 21 Behandeling volgens afspraak Kippen houden in Stadstuinen Een dag wapenstilstand Uw Nieuwjaarsgroeten over de hele stad op Oudejaarsdag bezorgd door HET NIEUWE STADSBLAD Geef per omgaande Uw advertentie op aan onze Administratie Louise de Colignystraat 15 Let op onze puzzle-pagina van 31 December lie-. HlilMMUU U<IIMJII<I<II Redactie- en Administratie-adres C. J. v. d. KLINK Louise de Colignystraat 15 Schiedam Tel. 67368 Advertentietarieven LOSSE PLAATSINCEN '2 mm BIJ CONTRACT 4000 mm OF HOCER '0 ccnl per mm. incezonden mededelingen dubbel tarief VISSERTJES 4 REGELS ELKE REGEL MEER I I.— f 025 Machteloos gemaakt door het lamleggen der bevoorrading. Tien jaren zijn alweer verstreken sinds ons in het toen nog neutraal Nederland de eerste berichten bereik ten over de zeeslag bij Punta del Est, waar Duitsland zijn eerste grote klap ter zee moest incasseren. Enkele da gen nadat een drietal Engelse krui sers het vestzakslagschip Admiral Graf Spee de haven van Montevideo hadden ingejaagd, werd het door de bemanning in de mond van de Rio del Plata tot zinken gebracht. Een roemloos einde van Duitse trots en glorie op het water. Voorgoed was die glorie geknakt, want in het vervolg van de giganti sche worsteling heeft nooit een Duitse vlooteenheid weer de moed gehad de Britten met open vizier tegemoet te varen. Steeds moesten de Engelsen de zeeën afzoeken in de hoop ergens een vijandelijke oorlogsbodem aan te treffen. Hoe groot de prestaties van Duitsland te land ook geweest mogen zijn, aan de oppervlakte der zee is Hitier er nooit in geslaagd zijn gehate tegenstander een zware slag toe te brengen. Hij zocht zijn kracht nadien onder de zeespiegel, waar zijn Kriegs- marine meer successen heeft geboekt, die echter nooit tot de verbeelding van zijn volk hebben gesproken, om dat de onderzeebootactiviteit nu een-j maal elk spoor van sportiviteit moet missen. In Engelse vlootkringen was het reeds enige tijd bekend, dat het Duitse vestzakslagschip in het zuidelijk deel van de Atlantische ceaan opereerde en daar tal van Britse koopvaarders tot zinken bracht. Zo was op 2 Octo ber 1939 de Clement in de grond ge boord, spoedig gevolgd door een aan tal andere handelsschepen. Vermoe delijk heeft de Graf Spee bij deze operatie zich niet ontzien de Franse vlag te misbruiken, want de kapitein van de Trevanion, die ongeveer vier weken later tot zinken werd gebracht, vertelde na zijn verlossing uit de eet zaal van de Duitse bodem, waar hij als krijgsgevangene werd opgesloten, dat zijn belager bij het naderen dui delijk Franse kentekenen voer, die eerst bij nadering op zeer korte af stand door Duitse werden vervangen. Hoe het zij, de Graf Spee bezorgde de Britse admiraliteit heel wat last en begin December waren zeker onge veer tien Engelse schepen naar de bo dem der zee verhuisd. Elk Engels oor-| logsschip kreeg opdracht onmiddellijk de strijd met de Graf Spee aan te binden, ongeacht of het daarbij zelf naar de kelder zou gaan. Men zocht met alle middelen, maar kon de ge vaarlijke bedreiger van de geallieerde veiligheid ter zee niet vinden. Ten slotte vergenoegden de Engelsen zich met de vernietiging van de Ussuku- ma, een gewapende koopvaarder, die de Graf von Spee van voorraden voor zag. Een ander Duits bevoorradings schip, de Tacoma, lag in de haven van Montevideo voor anker, ter zee opgewacht door de Britse kruiser „Achilles". Een kat in nood. Toch hebben de Engelsen succes gehad met deze politiek, want de Graf Spee zag zijn voorraden, die drin gend moesten worden aangevuld, slinken. Landsdorf, de commandant van het lichte slagschip, besloot daar om wat risico te nemen en het Franse stoomschip Formosa buit te maken, alhoewel hij wist dat de Britse krui ser Exeter in de nabijheid moest va ren. Dit werd zijn ongeluk, want ook de lichte kruiser Ajax was in de buurt en deze ontdekte de Graf Spee juist op het moment, dat zij de Fransman wilde aanhouden. Het vuur werd ge-, opend, maar commodore Harwood, de commandant van de Ajax zag direct in, dat zijn strijd tegeneen semi- slagschip hopeloos zou zijn en seinde om hulp, waarna spoedig de Exeter en de Achilles ten tonele verschenen. Onder Nelsons beroemde woorden: „Engeland verwacht, dat iedere man zijn plicht zal doen" zond Harwood zijn strijdmacht in het vuur en wel dra dreunden de kanonnen. De Ajax legde rookgordijnen, terwijl de Exe ter en de Achilles van beide zijden aanvielen. Zij slaagden erin de Graf Spee gevoelig te treffen, waardoor zij tenslotte met gaten in controletoren en boeg de haven van Montevideo binnen vluchtte. De Britse kruiser Exeter kreeg echter ook een flinke portie en moest zich later aan de strijd onttrekken. Zij voer spoedig zeewaarts, gedekt door de Ajax, ter wijl de Achilles de wacht voor de ha ven van Montevideo betrok. In de val. De Duitse bemanning, voor een deel uitgeschakeld door een aantal voltref fers, trachtte de ergste schade te her stellen. Echter vergeefs. Want toen het oorlogsrecht Landsdorf tenslotte dwong het territorium van Uruquay te verlaten, hadden de Britten aan zienlijke versterkingen gekregen. HORLOGERIE REEDS 40 JAAR HOOGSTRAAT 9 SCHIEDAM Welke schepen de admiraliteit daartoe heeft uitgezonden, is niet met zekerheid bekend, maar men fluistert, dat de slagkruiser „Renown" onderweg was, terwijl het vliegtuig^ moederschip „Ark Royal" reeds voor de Rio de la Plata kruiste. Hun ver langen naar eer en roem werd niet bevredigd, want Landsdorf, die de slag bij Jutland reeds had meegestre den, begreep dat zijn positie onhoud baar was en trok de onvermijdelijke consequenties. Op veertien December opende een Duits officier de deur van de eetzaal, waar 62 Engelse zeelieden waren op gesloten. Met de woorden: „heren, voor u is de oorlog uit!" hergaf hij hun de vrijheid en speelde hij voor doodsengel van de Graf von Spee. Het schip, dat minstens 16 treffers had gehad, was reddeloos verloren. Enkele dagen later zonk het voor de kust van Zuid-Amerika, als een sym bool van Duitslands onmacht op de zeeën. Opmerkelijk is de correctheid waar mee de oorlogvoerende partijen el kaar in die eerste tijd van de bange jaren nog bejegenden. Stellig is dit vooral te danken aan de figuur van kapitein Landsdorf van de Admiral Graf Spee, die weigerde zijn mannen roekeloos de dood in te jagen en zich gewonnen gaf, toen alle kaarten on7 dergang aanwezen. Deze mentaliteit valt te loven. Zij heerst in bijzondere mate bij de zeemacht van alle landen. De eer van de marine is hoger dan eigen glorie. Hij koos voor zichzelf een roemloos einde, opdat de marine en de vlag zo weinig mogelijk zouden worden geschaad of aan flarden ge schoten door vijandelijke overmacht. Bij de ondergang van dit moderne schip werd ons voor het eerst de oor logsgruwel voor ogen getoverd. Nu, tien jaar later begrijpen wij, dat dit eerste wapenfeit een soort miniatuur voorstelling is geweest van wat onge veer zes jaar daarna in veel groter formaat werd opgevoerd: de onder gang van Hitiers derde rijk en al zijn dromen. Behandeling van Spraak- en Stemgebreken Liplezen voor slechthorenden Uitspraak-verbetering Het beste is nog niet goed genoeg voor onze gevleugelde vrienden. Dit was het devies dat wij als pluimvee deskundigen jarenlang bij de bedrijfs- pluimveehouders gepropageerd heb ben. Hetzelfde geldt in nog veel ster ker mate voor de stadskippenhouder, welke zijn kippen veelal in beperkte ruimte moet houden. Er is nog een grote categorie stadskippenhouders die denken dat kippen vuilnisbakken zijn waar men alle soorten voedsel, bedorven of beschimmeld, in kan de poneren. Ik zou deze pluimveehouders willen adviseren: ruimt uw kippen op daar hen niets anders als teleurstel lingen te wachten staan. Een ei wordt door de kip gelegd van weelde, zo lang zij zich die weelde niet kan ver-| oorloven legt ze niet of alleen dan als de mussen en spreeuwen eieren leggen. Alleen goede, volwaardige voeding kan hen die weelde verschaf fen. De meeste overjarige kippen zijn nu door de rui en er zijn er nog die er niet best door komen, helpt deze om ook zo spoedig mogelijk in een nieuw vederpak te komen door ze extra oliehoudend zaad te verstrek ken. Zonnebloempitten of Lijnzaad of andere oliehoudende zaden doen de rui spoedig tot het verleden behoren. Er zijn zoals gewoonlijk al kippen die reeds met de productie zijn begon nen. Dit zijn doorgaans de kippen die in de rui een goede verzorging heb ben gehad en de rui zonder onderbre king hebben doorstaanEr zijn Ook een groot aantal kippen die reeds door de rui heen zijn en reeds enige weken in hun nieuwe vederpak lopen te paraderen zonder neiging te verto nen om een eitje te leggen. Wij nemen aan dat alle stadskippen houders kippen over hebben gehou den die het vorige jaar getoond heb-j ben productief te zijn. Onproductieve kippen kunnen we vandaag aan de dag niet gebruiken. Nu het goede graan en het goede ochtendvoer nog zo hoog in de markt ligt, kunnen wij er geen kostgangers meer op na hou den en is het beste deze naar de pot te laten verhuizen. De stadskippenhouder heeft dus kippen overgehouden die voor hun taak berekend zijn. Deze kippen nu, zover als ze nog niet met de leg be gonnen zijn, dienen wij zo spoedig mogelijk aan de leg te brengen. In mijn vorige praatje heb ik er reeds opgewezen dat de ren kurkdroog moet zijn met een warme grondbe- dekking. Zand alleen, als is het droog, is te koud. De bodembedekking be hoeft niet veel te kosten als het maar doelmatig is. Stro, kort gehakt, is zeer goed, ook turfstrooisel of kaf zijn goede grondbedekkingen. Het nacht hok moet goed geventileerd kunnen worden. Tocht moet vermeden wor den, daarom moeten naden en kieren die in de wanden ontstaan zijn, dicht gemaakt worden. Met dit koude gure weer geve men de kippen als eerste maaltijd liefst zo vroeg mogelijk, per kip een goed ge vulde eetlepel ochtendvoer. Dit och tendvoer rul aanmaken met lauw wa? ter, vooral niet te nat. Slobber lust een kip niet. Geef gelijktijdig met ochtendvoer de kippen vers water op kamertemperatuur. De kippen moe ten veel water opnemen, daar een ei uit 65% water bestaat. Is het water ijskoud, dan nemen de kippen niet voldoende water tot zich, hetgeen na tuurlijk nadelig is voor de productie. Om 11 uur geeft men de kippen groen. Alle soorten groen zijn bij de kippen welkom, men zei echter op zijn hoede dat geen verrot of bevro ren verstrekt wordt, daar hierdoor darmziekte kan ontstaan. Om 12 uur verstrekt men de kippen 20 gram goed graan per kip. Het drinkwater enige malen per dag verversen, is geen overbodige luxe. Een uur voor het ter ruste gaan geve men de kip pen zo veel graan als ze met graagte opeten, dit zal zo ongeveer 50 gram graan per kip zijn. De kippen lopen nog graag een half uurtje na hun avondmaaltijd te scharrelen alvorens hun rustplaats voor de nacht op te zoeken. Men kan natuurlijk de leg nog for ceren door de kippen te verlichten. Op de grote bedrijven wordt deze verlichting reeds jaren met succes loegepast. Over de verlichting lopen de meningen nogal uiteen. In mijn loopbaan als pluimveedeskundige pro pageerde ik meest de ochtendverlich ting. Immers de ochtendverlichting is verlenging van de dag. De avondver7 lichting is beroving van de nachtrust. Echter komt het de pluimveehouder gunstiger uit 's avonds de verlichting toe te passen, deze kunnen dan ook 's avonds verlichten zover hun huis vesting voor de kippen zulks toelaat. De bedoeling is zo gauw als de duis ternis invalt, in het kippenhok het licht te ontsteken. Ze mogen dus niet op de ruststok gaan, maar moeten in de ren blijven. Het licht in de ren moet van dien aard zijn dat de kip gemakkelijk zijn voer kan vinden. Bij verlichting moet een extra maaltijd worden ingelast. Verlicht men tot 10 uur 's avonds dan behoort men om 9 uur de kippen nogmaals 20 gram graan per kip te verstrekken. Verlicht men 's morgens, dan steeks men om 5 uur 's morgens het licht aan. Men zorge dat zodra het licht aan is er 30 gram ochtendvoer met lauw water rul aangemaakt klaar staat en wordt om 9 uur circa 10 gram graan per kip verstrekt. Volgende maal over de leg van de jonge hennen en de ontijdige rui. Vr. Een dezer dagen, om precies te zijn op 16 December, zal in Zuid-Afrika het grote Voortrekkersmonument wor den onthuld. Op die dag zullen zich alle Afrikaners verzamelen rond het gedenkteken en de politieke strijd, die het land zo scherp verdeeld houdt, een ogenblik vergetenom straks weer met frisse moed het gevecht voort te zetten! Zuid Afrika eert zijn Voortrekkers. Het zijn die mannen, gedeeltelijk van Hollandse stam, gedeeltelijk nazaten van de Franse Hugenoten, die de vrij heid zochten door naar het Noorden te trekken, wèg uit het door de En gelsen bezette Kaapland. Zij wensten te leven naar hun eigen opvattingen en principes, en vóór alles wensten ze hun eigen culturele verworvenhe den te bewaren. Hoe zeer die ideolo gische gedachtengang hen beheerste, blijkt wel uit de naamgeving der plaatsen waar zij zich vestigden: Bij belse namen als Berseba, Gibeon, Ro- hoboth, en namen die getuigden van meer staatkundige idealen: Vrijheid, Vrede, Vereniging. Die mannen liepen een hopeloze race tegen de tijd. Hun denkbeelden reikten meestentijds niet verder dan tot een patriarchale, agrarische ge meenschap van in een vrij soepele unie verbonden onafhankelijke land heren, die gedurende enkele dagen per jaar de gemeenschappelijke be langen behartigen in de volksraad, waar de landdrost als rechterlijk ambtenaar en de veldkornet als mili tair commandant fungeerde. Zelfs veel later, toen de Zuid Afrikaanse Republiek (Transvaal) en de Oranje Vrijstaat min of meer moderne staten waren geworden, bleef die sfeer nog hangen. Hoe zeer men als ideaal had, tezamen ongestoord in vrede te leven, bleek wel uit de summiere militaire organisatie: zowel in de Transvaal als in de Oranje Vrijstaat was het enige geüniformeerde militaire korps de artillerie, en die van de Vrijstaat had als hoogste officier een majoor tot commandant! Het leger werd in tijd van nood uit de grond gestampt door oproeping van de gewapende burgers, maar dan speelde datzelfde individua lisme de legerleiders geducht parten. Want wanneer een burger het in z'n hoofd kreeg, er eens een week tussen uit te trekken om te gaan zien hoe de zaken thuis stonden of van comman dant wenste te veranderen omdat hij in een of andere groep kennissen of familie ontdekt had, kon hij rustig zijn gang gaan! Niet het gebrek aan moed en uithoudingsvermogen der Boeren, maar hun gebrek aan disci pline was de voornaamste bondgenoot der Engelse tegenstanders! Vrijgevochten! Het kan de schijn wekken, dat die zelfde vrijgevochten geest nog immer de Afrikaners bezielt. Slechts korte tijd zijn ze één geweest: tijdens de Boerenoorlog en vlak daarna toen on der leiding van Botha en Smuts de zelfstandigheid van Zuid Afrika, (dit maal niet op het slagveld, maar poli tiek) moest worden bevochten. Daar na kwamen de strubbelingen, toen de scheiding, die nog verscherpt werd door de treurige gevolgen der rebel lie van 1914. De Afrikaners stonden tegenover Afrikaners als water en vuur. Nu het ministerie Malan aan het bewind is, de Nationalisten de boven toon voeren en de aanhangers van Smuts de oppositie vormen, is de strijd zo mogelijk nog heftiger ge worden. En vooral de Nationalisten kenmerken zich nog steeds door die oude opvatting der Voortrekkers: nie mand heeft zich met onze zaken te bemoeienAfrika voor de Afrika ners! Nu zullen de mannen van Smuts en van Malan, ja, de beide kemphanen persoonlijk, zich scharen rond het Voortrekkersmonument om de ge dachtenis der Voortrekkers te eren. Vooraf is er om die huldiging al heel wat te doen geweest. Felle Nationa listen verklaarden, dat ze niet zou den komen wanneer Smuts óók kwam. Want voor de Nationalisten is er maar één soort echte Afrikaners. hun soort- Men zal dan ook zeer zorgvuldig de plechtigheid zowel als de verschillen de speeches moeten voorberieden, wil men niet de ene of de andere groep aanstoot geven! Het verbruik van brood is in Ne derland per hoofd sinds 1935 en 1936 met 5 procent teruggelopen, dat van bonen, rijst en meel met 15 procent. Boter, rund- en varkensvet worden voor 45 procent minder gebruikt, vlees voor 50 procent, kaas voor 20 procent en eieren voor 40 procent. Aldus deelt het Centraal Planbureau mee. Daartgenover staat, dat 25 pro cent meer aardappelen en groenten, 40 procent meer fruit, 80 procent meer plantaardige en gemengde vet ten (margarine), 20 procent meer vis Een vergunning voor je auto, een vergunning voor je huis, Een vergunning voor je handel, altijd het vergunnings-kruis; Een vergunning om te luistren 's avonds naar je radio, En je krijgt de televisie strakjes ook al niet cadeau. „Kijk-es-hier", zegt de minister, en zijn televisiewet Wordt precies als op een kijkdag voor het volk te kijk gezet; „Twee jaar lang gaan we proberen want zoiets gaat niet zo gauw, Kijk, we komen nog pas kijken en toch kijken we al nauw." Dertig gulden moet het kosten, da's per maand al weer een riks, Als je dat niet wilt betalen, nou, dan zie je lekker niks; Aan de kijkers wordt een dure kijkvergunning uitgereikt, En er zal geen kijk op wezen dat je ergens gratis kijkt. Ambtenaren komen kijken of je zo'n vergunning koopt, Wie het niet doet kan geloven dat hij in de kijkerd loopt; En ik heb er goeie kijk op; televisie wordt wel fijn, Maar er moesten om die riksen toch geen pottenkijkers zijn en 15 procent meer melk worden ge consumeerd. Het verbruik van thee, koffie en cacao is met 30 procent verminderd, maar dat van koek, gebak en versna peringen is met 20 procent en dat van gedistilleerd met 110 procent toege-^ nomen. Het verbruik van suiker en textiel is hetzelfde gebleven. Men rookt echter 55 procent van het aan tal sigaren, dat in 1935 en 1936 werd gerookt, 80 procent van de tabak en 95 procent van de sigaretten. Ook schoenen worden 5 procent minder gekocht. Het electrisch verbruik is met 45 procent toegenomen, dat van gas met 10 procent. Er zijn momen teel 5 procent meer personenauto's. Tenslotte is het bezoek aan vermake lijkheidsinstellingen met 60 procent toegenomen. Zoals bekend mogen militairen voor half geld gebruik maken van de diensten der Nederlandse Spoorwe gen. In verband hiermede worden zij van militaire zijde in het bezit gesteld van een legitimatiebewijs, dat zrj op verzoek aan de beambten van de spoorwegen moeten tonen. Met ingang van 1 Januari zal deze regeling enigszins gewijzigd worden. Het reizen voor half geld per enkele reis blijft voor de militairen van kracht, maar het legitimatiebewijs zal niet meer door de militaire autoritei ten maar door de Nederlandse Spoor wegen worden verstrekt en wel tegen betaling van f 1.per kalenderjaar. De Nederlandse Spoorwegen be schouwen dit bedrag als een garantie som, waarvan de heffing bij alle abonnementen van de maatschappij gebruikelijk is.

Het Nieuwe Stadsblad | 1949 | | pagina 1