V.A.P. WIJ ZAGEN VOOR U VOEDT U GOED VLEES IS KRACHT BROOD en BANKET KOK'S MOEILIJKE TIJD?? EEN MOSQUITO? Sterk verhaal MAISON „MODERN" Ingezonden stuk Oplossing Nieuwjaarspuzzle-pagina W. van Noortwijk t Meisjes v.af 14 jaar en Jongens v. 14-17 jaar kunnen bij ons een prettige werkkring vinden Banketfabriek W. KESTER N.V. schiedam DAMÉS- EN HERENKAPSALONS BRAM NOORDIJK „DE RIJWIELBEURS" 5°/o Loonsverhoging Meerdere prestatie Federatie van Schied. Slagerspatroons Aanmelden Aan de achterzijde der fabriek, Grofbaan VOOR FIJN B A K K E R IJ PLOEGSTRAAT 22-24, TEL. 69695, SCHIEDAM ANNEX PARFUMERIEëN Hoogstraat 53 Tel. 69750 SCHIEDAM JUFFR. X. tot JUFFR. Z. Als je maar weet HOE je 't uitgeeft Hoogstraat 68 - Tel. 68681 KOP en SCHOTELS NESTEN SCHALEN van terecht komen? Heeft het niet veel weg van een moderne, economi sche Torenbouw van Babel, met de spraakverwarring op de koop toe? De in dit jaar overleden Super-journalist van Oss, de Man van de H.P., iemand met dezelfde werkelijkheidszin als onze Nederlandse Bankpresident, heeft destijds reeds ervoor gewaar schuwd, dat een Wereld Export Crisis met alle noodlottige gevolgen van dien een nog veel groter gevaar in zich bergt dan de directe Sowjet-Rus- sische dreiging. Een crisis in het inter nationale bedrijfsleven, zoals in 1929; kan tenslotte een crisis van onze ge hele Westerse Beschaving worden. Men kan immers nooit weten, waar zulk een economisch déraillement eindigt. RÜ wiel-Hulpmotoren zijn in Schiedam alleen verkrijgbaar bij B.MATTHIJSSEN St. Liduinastr.78 Tel 6S15J - Vraagt demonstratie Schiedam in het Wereldverkeer. Elke Stadgenoot heeft met het boven staande op de een of andere manier te maken. Schiedam is geen eenzaam gehucht ergens op de Drentse heide of verscholen in de Veluwse bossen. Onze stad ligt midden in het Wereld verkeer. Dit is de kracht van onze handel en nijverheid. Hierin ligt ech ter tevens onze trefbaarheid. De scha duwen van nationale en internatio nale problemen en spanningen vallen ook over Schiedam. Deze wetenschap brengt ons niet in verwarring. Doch wij moeten er rekening mede houden. Doen wij dat? In onze privé-huishou- ding, in ons bedrijf en de Overheid in haar gemeentelijke, provinciale en rijkshuishouding? Een gewaarschuwd mens geldt voor twéé. Alleen een struisvogel steekt de kop in het zand. De nuchtere feiten van een steenhar de werkelijkheid blazen alle heilige huisjes en mooie phrases omver op economisch terrein betekent dat: de tering naar de nering zetten. Overbevolking. In No. 3 van ons Nieuwe Stadsblad heeft onze medische medewerker in een kort en duidelijk overzicht even Uw aandacht gevraagd voor het nachtmerrieprobleem van de tien millioen mensen, die om onder dak vragen. En om brood en arbeid kunnen wij er gevoegelijk op laten volgen. Nederland zal weldra het dichtst bevolkte land op aarde zijn. Ook onze stad weet ervan mede te praten. Het huisvestingsprobleem is misschien wel één van onze neteligste stadsvraagstukken. Het raakt het ge zinsleven in zijn diepste kern en vele onzer stadsgenoten in hun hart. Het is een schaduw over duizenden levens in onze stad. Het is de directe oorzaak van onenigheden en slechte zenuwen. Zo was dit afgelopen jaar een aan eenschakeling van moeilijkheden voor Stad en Land. Van de Indonesische kwestié kunnen wij nog geen balans opmaken. Persoonlijk delen wij niet het officiële optimisme. Hiermede kunnen wij geen 10 millioen monden voeden. Enfin de tijd zal ons veel leren. De terugkeer van onze jonge land- en stadgenoten uit de tropen is voor ons een grote reden tot blijd schap. Laten wij hopen, dat de Ar beidsmarkt hen voor 100% zal kun-^ nen opnemen. Want een terugkerende werkeloosheid als vóór Veertig of in nog geweldiger omvang zouden wij niet minder dan een nationale ramp achten. En toch moet de Rege ring op alles voorbereid zijn. Regeren is vooruitzien. Dat is haar dure plicht. En dat doet ze ook. Buiten verantwoordelijkheid v. d. redactie Geachte Redactie. In Uw blad „Het Nieuwe Stadsblad" van 21 December las ik het volgende: „Men zal voortaan het land mogen verlaten met f 50.zonder daarvoor een speciale vergunning nodig te heb ben. Men is echter verplicht het volle bedrag, f 50.bij terugkeer in Ne derland weer in te voeren." Laten we aannemen dat ik wat kort van begrip ben en dat er geen fouten zijn in de opstelling van dat bericht, dan blijft het voor mij een raadsel waarvan ik gaarne in Uw volgend nummer de oplossing vind. De reden van dit schrijven is, dat ik nu mijn plan in rook zie opgaan, want ik wou met Augustus naar de Ardennen. Hoe moet dat nu als ik de f 50.welke ik meeneem ook weer terug moet brengen? Kan men in het buitenland voor niets slapen en eten en roken en uitgaan? Of moet men na afloop van de vacantietrip vlak voor de Nederlandse grens zijn pantalon en schoenen verkopen om de ver plichte f 50.— weer in z'n zak te heb ben? Het kan ook zijn omdat ik met geldzaken niet veel te maken heb dat ik dit niet snap, maar toch zag ik mij gaarne wat nader ingelicht omtrent deze bepaling. U bij voorbaat dankend voor Uw aanstaande bereidwilligheid teken ik, Hoogachtend, Een lezer van Het Nieuwe Stadsblad. Inderdaad, geachte lezer, doet dit bericht op het eerste gezicht enigszins vreemd aan. Maar bij enig nadenken moet men toch wel tot de conclusie komen dat men ten eerste voor f 50. niet veel vacantiegenoegens kan on dervinden en ten 2e heeft men aan Nederlandse guldens in het buiten land ook niet zo heel veel, tenzij men deze guldens op legale of illegale wijze inwisselt. Wat dit laatste betreft kunt U dit beter in Nederland doen en voor Uw vacantiereis deviezen aanvragen. En wat die f 50.betreft, die U mee moet terugbrengen; als U de Neder landse grens na Uw vacantie weer passeert heeft U toch ook weer enig geld nodig voor Uw reis naar huis e.d.? Wij hopen dat U hiermede ge-, noegen kunt nemen en wensen U een prettige Ardennentocht. REDACTIE. De Nederlandse Staatsloterij. 23 Januari trekt de Nederlandse Staat Dit trots oorlogsonderbreking, meer dan 2 eeuwen bestaat 't Zielental in genoemd tijdperk steeg van 3 tot 10 millioen Trots deez' aanwas moeten wij 't met 't zelfde aantal loten doen Om een staatslot te verkrijgen, staan we netjes in de rij Voorstanders van 't loterijspel zijn er als de kippen bij Eigen geld in tussenklassen, geeft steeds grote ergernis Omdat er door tekort aan loten, vaak geen ander briefje is Vier pop in termijnbetaling, wordt door de spelers graag gedokt Door effecten grootbezitters wordt in goud gewicht gegokt De Overheid staat op het standpunt, te beteugelen 't volk in 't spel Volgens deze wanverhouding, blijft een staatslot steeds een kwel Nemen onze vroede vaderen een eenparig wetsbesluit Geven z'ook tot heid der schatkist, Geven z' ook tot heil der schatkist, K. d. K. Wij zagen op vele melkwagens en in menigerlei melkzaak het voor ons raadselachtige woord ORVEM. Natuurlijk zijn wij vervolgens op kondschap uitgegaan om te ontdek ken, wat het wel zou betekenen. ORVEM is de Organisatie van Ver enigde Melkhandelaren en is geboren uit liefde voor het vak. Goedwillende, zelfstandige melkslij- ters willen door middel van de „Or- vem" de kwaliteit van hun handels waren op een zo hoog mogelijk peil brengen. Orvem heeft derhalve ideële oog merken. Dit is haar zedelijke kracht, welke tenslotte niet zal nalaten het hart van alle bonafide melkdetaillis- ten te doen ontvlammen voor de ge meenschappelijke verheffing en ver betering van de melkbranche in zijn geheel. Er gaat een visuele uitwer king uit van de veelvoudige herhaling van dit éne magische woord ORVEM. Het zal weldra geheel ingeburgerd zijn. Bij een meer subtiel en gedetailleerd onderzoek werd het ons duidelijk, dat er methode zat in deze unieke wijze van publiceren. Een deskundige, doch onzichtbare hand scheen bezig te zijn de "draden "van de lumineuze ORVEM- idee over geheel de stad in een kun stig web uit te spinnen Dat zij succes moge hebben! „Hallo, II spreekt met: „Was niet meer nodig." Wij zagen in het Singelkwartier vier telefoonkabels tegelijk door een ondeugend heiblok als dunne draadjes afknappen en onze gedachten gingen onmiddellijk uit naar de ettelijke te lefoongesprekken op dit ogenblik in deze dichtbevolkte stadswijk. Wij zagen op een donkere, mistig- koude Zondagavond een kleine stoet muzikanten, die er lustig op los blie zen en die bijgelicht werden door het romantische schijnsel van lampen op stokken, komen van de Lange Haven, waar zij om de hoek van café Was- man draaiend het kleine pleintje te-, genover het HAV Bankcomplex op marcheerden. Zij liepen éérst achter elkander en vormden vervolgens een wijde kring. Hun muziek schudde op deze wegstervende Zondagavond sen-, timentele gevoelens in ons hart wak ker. Het waren onze dappere, stede lijke heilsoldaten, die wij langs deze weg onze eresaluut brengen voor hun trouwe, wekelijkse Zondagavondsa menkomst in de bittere koude en on der storm- en regenvlagen. Wij zagen op het ten dode opge schreven laatste stuk prairie, terwijl ons valkenoog van de historiscne en tegenwoordig zo naargeestig-boomloze Spieringshoek-laan naar de verder-af liggende hoog-opstijgende huizenrij van de Vlaardingerdijk spiedde, een grauwe haas in klaarblijkelijke doods angst her- en derwaarts rennen. Het dier, men kon 't zien, wist zijn eind niet te nemen. Op zijn rug had zich een bloeddorstige wezel vastgebeten. Het dramatische einde kunnen wij U helaas niet mededelen, aangezien de wanhopige langoor en zijn kwelgeest zich aan ons gezicht onttrokken. Door de honderden inzendingen van onze Nieuwjaarspuzzle, was het voor ons weer een puzzle om die prijswin naars aan te wijzen welke de meest goede oplossingen hadden ingezonden. De winkeliers hadden schijnbaar on derling samengewerkt om U allen eens te tracteren op een zeer moei lijke opgave, wat hun ook inderdaad is gelukt. Er was n.l. niet één puzz'laar welke alle aanvullende tekst juist had, doch zeer velen waren de top van de ladder dicht genaderd en werden dan ook als prijswinnaars aangewezen. Deze gelukkigen zijn: le Prijs een taart beschikbaar ge steld door Banketbakkerij „Het Wes-, ten", gaat naar Lenie v. Pelt, Am pèrestraat 12A. 2e Prijs een taart voor Mej. Mulder, Wilhelminastraat 6. 3e Prijs een boek voor S. Schuller, Pieter de Hooghstraat 20B. 4e Prijs een fles wijn, beschikbaar gesteld door de Fa. A. J. v. d. Ven, Wijnhandel, Hoogstraat Schiedam voor Mej. Govaart P.K.O. Laan 131. (Proost Mej. Govaart). 5e Prijs 50 bedrukte visitekaartjes .voor C. Ruxler, Abbenbroeksestraat 25. Deze allen krijgen over de post be richt toegezonden hoe en waar de prijzen zijn af te halen. R. Haven te laten zakken. Waarna de jongen, welke het voorwiel greep, met vereende krachten op het droge werd geholpen. Helaas bleef de levensredder voor de beide ouders dezer jongeling onbe kend, hulde aan deze onbekende red der. R. Maandagmiddag overleed in de Dr. Nolet-stichting alhier, de heer W. van Noortwijk in de leeftijd van 52 jaar. Na eerst jaren als chef werkzaam te zijn geweest bij de N.V. Kwatta te Breda, opende hij begin Februari 1935 de banketbakkerij aan de St. Liduina- straat. Na vijftien jaren hard werken werd bereikt dat banketbakkerij „Het Wes ten" in Schiedam naar naam en faam bekend werd. In 1947 werd het bedrijf aan de St. Liduinastraat geheel gemoderniseerd en verbouwd. Wij twijfelen er niet aan of ook in handen van W. van Noortwijk Jr. zal dit bedrijf tot verdere bloei gebracht worden. R. „Jongen te water geraakt". Vrijdagmiddag j.l. geraakte de 5- jarige R. M. M. uit de Anth. Aluyn- straat alhier tegenover de Branders- steeg in de Lange Haven. Een juist passerende wielrijder had de tegen woordigheid van geest zijn fiets aan het achterwiel vasthoudende in de Dan naar JOS. HOPPSTEIN Dam 16 Tel. 66691 Uitslag Loterij „Zwaluwen". Onderafdeling Toneel: Keukenuitzet no 460, casette no. 106. De Verkeerde Portemonnaie. Ik ben weer eens het slachtoffer ge weest van echtelijke lijdzaamheid. Als mijn beminnelijke wederhelft iets van mij gedaan wil hebben dan legt zij zich een overredende klank in haar stem dat ik eenvoudig niet kan wei geren. Magr nu is het uit. Naar „het hoekje" ga ik in geen geval meer. Moe van het zitten kwam ik dan op een achteraf gebleken kwade avond van mijn bureau. Doch de har telijke verwelkoming door êga en spruiten verdreef alras mijn bureau cratische uitputting. Mijn hart werd geheel en al vertederd door de warm te van de huiselijke haard, 't Leek wel of mijn honnie-ponnie van 'n vrouwtje dit ogenblik van mannelijke zwakte had afgewacht. Want de har telijke verwelkoming werd onmiddel lijk gevolgd door een honingzoete bede „even bij de kruidenier op 't hoekje" een pond zout voor de aard appels te halen". Mijn anders zo voor uitziende huisvrouw had geen korrel tje van dit onontbeerlijke keukenarti kel in d'r stenen pot. „Oh ja, schat, liet mijn verleidster, met wie ik al jaren wettelijk verbonden ben, er met radde tong opvolgen, en dan kun je tegelijk meebrengen" en hierop volgde een gehele waslijst van bood schappen. Zekerheidshalve begon ik ze maar op de rand van Het Nieuwe Stadsblad, dat toevallig uit mijn bui tenjaszak stak, te noteren. Om de stemming voor het avondmaal en deze lange winteravond niet te bederven deed ik maar net alsof en verdween met een glimlach op 't gelaat en de boodschappenlijst in mijn zak. Mis schien sluiten de grote levensmidde- lenbedrijven met personeel, dat niets voelt voor de zes-uur-sluiting met een staart, precies op tijd; bij de éénmans- buurtwinkels in stille, afgelegen bui tenwijken komen de zakelijke trans acties pas op en na het sluitingsuur lut stand. Dan wordt het 'r eerst le vendig en gezellig. Destijds wist ik dat natuurlijk nog niet. Maar nu weet ik het. Leest u maar verder: Bij het bin nentreden van het bewuste levens middelenétablissement viel ik om zo te zeggen pardoes midden in een ver hitte vrouwenperkara. De dames had den het weer eens met elkander aan de stok. Waarschijnlijk uit zuivere be-j lustheid om te bek-vechten. Het leek wel een gehoorzaal van ettelijke draaiende gramophoonplaten. Het lot scheen mij als bliksemafleider vóór- bestemd te hebben. Aller ogen richt ten zich op mij, late bezoeker, die ik was. De geanimeerde conversatie stokte even. Doch daarna brak er commentaar op mijn komst los. Ik moest mij natuurlijk een zekere hou ding geven en speelde derhalve maar voor een ietwat joviale handelsreizi ger, die door zijn vrouw om een bood schap gestuurd was. Ik had inderdaad sücces met m'n grappen en grollen. Doch, zoals verder blijkt, hierdoor paste ik niet op m'n tellen. Ze meen den, dat ik slechts één enkel bood schapje nodig had. Daarom mocht ik als de enige mannelijke klant vóór gaan. Nu had ik mij tot vlak voor de toonbank gewerkt en begon ik na het pond zout de hele boodschap-, pen-litanie van mijn verfomfaaid Stadsblad op te lezen, hetgeen na tuurlijk op zijn beurt een storm van protesten aan de niet-op-hun-mondje gevallen Eva's ontlokte. Ik poogde nog olie op de golven te gooien. Tevergeefs echter. Ik had m'n rol uitgespeeld. Ze hadden me nu dóór. Ik kreeg het der mate benauwd, dat ik tenslotte ziels blij was, toen de stoïcijnse komenijs- man achter de toonbank de laatste boodschap voor mijn neus had gede^ poneerd en ik greep zenuwachtig- haastig naar mijn bruine portemon naie, welke ik alvast op de rand van de toonbank had neergelegd. Zo meende ik tenminste in mijn kinder lijke onschuld. Ik pakte het ding op wat leek-ie zwaar en „Hè, mooie meheer, wil je wel eens van mijn portemonnaie afblijven...." krijste de Mevrouw naast me en zich met d'r borst vooruit tot haar mede- standsters wenden: „Nou zien jullie zelf eens. Eerst wil die kale penne- likker vóórgaan en nou gapt-ie nog m'n portemonnaie." Ik wist jnet mijn figuur geen raad. Mijn gezicht was rood gelijk 'n biet. Zweetdroppels pa relden op mijn voorhoofd. Ik tastte bevend in mijn broekzak en delfde er inderdaad mijn eigen, veel lichter-we- JUFFR. X. Zeg begrijp jij waar die. juffr. Y. alles van doet, nou heelt ze weer een nieuw costuum voor d'r man gekocht, en nog niet zo lang geleden, heeft ze d'r kinderen ook helemaal in 't nieuw gestoken JUFFR. Z. Ja mens, ik weet er alles van, ik vroeg haar onderlaatst eens, hoe zij dan met haar weekgeld omsprong nou, zeg ze, ik koop via „VESTA", voor een paar centen rente extra, kun je alles opeen gemakkelijke manier betalen en je maakt geen schuld. Ik doe het nu ook en heb een pracht nieuw bedstel gekocht, je weet wel zo'n drie-delig met van die veren, afijn je kunt d'r van alles op kopen ïïn een grote winkellijst van aangesloten winkeliers ze hebben; je kunt net gaan waar je wil. Doe U ook £ls juffr. X. EN Z. vraagt direct inlichtingen bjj de Agent Betaalzegelkas „VESTA" CONTANT KOPEN, IN TERMIJNEN BETALEN C. J. v. d. KLINK Louise de Colignystraat 15, Tel. 67368 gende beurs uit, ook bruin en als twee droppels water op het ongeluk kige corpus delicti gelijkend. Hetgeen ik te mijner verontschuldiging ook kon aantonen. Er ging een begrijpend gemompel door de rij. Toen ik echter wilde betalen, bleek mijn lederen broek-brandkast leeg. Ik bloosde als 'n jong meisje. De man-in-het-witte- jasje, die aan alles gewoon scheen, schreef mij zonder enig commentaar in een lang boek, waarop met grote, al te duidelijke letters POF stond ge schreven. Onnodig te vermelden, dat ik mij, onder veel hoongelach en allerlei spotzieke opmerkingen, ijlings uit de voeten maakte. MONOPOLE THEATER. Vrijdag t.m. Maandag „De Blonde-Rimboe-Koningin" en „Sergeant ze gooien met stenen". Dinsdag t.m. Donderdag Young Buffalo Bill in „De Rode Duivel" en „Het eiland der verschrikkingen" met Robert T Livingstone Raymond Hatton - Dunlan Renaldo. Korte inhoud van „De Rode Duivel". De jonge „Buffalo" Bill Cody komt naar Nieuw Mexico, tezamen met Gabby, zijn vriend. Zij zullen zich bij het commando van Kolonel Calhoun, Gabby's vriend, aansluiten. Een van hun plichten is, te helpen bij het opmeten van het land en het bepalen van grenzen. Hierbij ontmoe ten zij de tegenstand van de landeige naren. Don Regas is een van hen. Hij en zijn kleindochter, Tonia, ontkennen pertinent het recht aan het gouverne ment om hun land op te meten. Deze oppositie is veroorzaakt door Montez, een halfbloed, die zich in hun gunst heeft gedrongen, maar die in werke lijkheid Don Regas wil ruïneren. Mon tez heeft van zijn halfbroer Akuna, een medicijn-man, vernomen, dat er zich een goudmijn in het land van Don Regas bevindt. Alleen de Coman- chen kennen het geheim van de mijn. Montez, vrezend, dat de mijn op Don Regas' grondgebied ligt, probeert de opmeting tegen te gaan, die zeker zal bewijzen, dat het land aan Don Regas toebehoort. Kolonel Calhoun's zoon, Jerry, is van het Oosten uitgezonden om te helpen. Jerry is een knaap met een zwak karakter en wordt gemak kelijk gelokt in een zware gok-schuld door Dolores, een café-meisje, dat met Montez samenzweert. Deze laatste, als de houder van Jerry's schuldbeken tenissen, dreigt hem alles aan zijn vader bekend te maken, tenzij hij de zaken zo zal regelen, dat Don Regas' grens niet het terrein insluit, waarop de mijn is gelegen. Jerry stemt toe en rapporteert de grens, zoals Montez die heeft opgegeven. Natuurlijk ver denken Don Regas en Tonia de man nen van het gouvernement van ver raad, als zij ontdekken, dat een van hen de grenen van hun land heeft verkleind, ofschoon zij niets weten van de goudmijn. Buffalo Bill Jr. en Gabb vernemen de feiten, vermoeden verraad en ont dekken, dat Montez zelf een claim heeft uitgezet op het land, dat vroe ger aan Don Regas behoorde. De laatste heeft zich inmiddels met Washington in verbinding gesteld. Montez vreest, dat het nadere onder^ zoek zijn truc aan het licht zal bren gen en tracht Don Regas te doden. Hij slaagt daarin niet en in samenwerking met Buffalo Bill Jr. en Gabby brengt Don Regas, Montez en zijn bende voor het gerecht.

Het Nieuwe Stadsblad | 1950 | | pagina 2