In het Brandpunt van onze belangstelling „Mercator" VESTER M. C. de Moor Medisch Gedipl. Chiropeadiste Stadsbrievenbus MEDITATIE Schiedams Recherchebureau Godsdienstige en geestelijke stadsaspecten No. 12 Oplaag 16.000 exemplaren 3 Maart 1950 De wereldberoemde stadsbeiaarder van Mechelen Staf Nees, zal op de Voorjaarsbeurs het 'nieuwe carillon bespelen Opsporen, nagaan en informaties. ONDERZOEK OP ELK GEBIED v. Ostadelaan 3 - Schiedam - Telefoon 66792 Voor Copieerwerk Algehele Voetverzorging ook op medisch advies ASSISTENTIE VAN GEDIPL. VERPLEEGSTER Hoogtezon Bestralingen Manicuren Juiste adres Boerhavelaan 34 A Telefoon 67350 f OUD-KATH. KERK door Pastoor G. A. v. KLEEF N. VAN DEN BOS IIIEUIIIE STADSB IJIMMII l|X| IKIIftf (IMMI Op de komende Voorjaarsbeurs zal op het Croeselaarterrein door de klok kengieterij te Heiligerlee een gedeelte van het nieuwe carillon voor de O.L. Vrouwetoren te Middelburg beter bekend als de Lange Jan worden geëxposeerd. Dit gedeelte omvat al-, leen de lichte klokken. Tezamen zul len zij evenwel een volledig spel vor men, dat met behulp van een stokken- klavier zal kunnen worden bespeeld. Het ligt in de bedoeling hierop elke dag door bekende beiaardiers een con cert te laten geven op van te voren vastgestelde tijden. Tot deze musici zal o.a. Staf Nees, de wereldberoemde stadsbeiaardier van Mechelen, behoren. Staf Nees, die de beiaard bespeelt van de St. Rom- boutstoren is tevens Directeur van de enige beiaardschool ter wereld, die te Mechelen is gevestigd en geniet zowel in Europa als Amerika een grote be kendheid. Lange tijd hebben Engelse klokken gieters op de wereldmarkt van klok ken de hegemonie gehad. De laatste 20 jaar heeft men in Nederland de qualiteit echter zo aanzienlijk weten op te voeren, dat thans met succes tegen de Engelse klokken kan worden geconcurreerd. Dit blijkt o.a. uit het feit, dat sinds de oorlog tal van klok ken aan het buitenland konden wor den geleverd. Aan de Verenigde Sta ten werden o.m. twee volledige ca rillons geleverd, waarvan één een carillon van 40 klokken bestemd was voor de St. Martin Church te New York. Voorts werden luidklokken ver kocht aan Zuid-Afrika, België en de Scandinavische landen. Het carillon wordt ter beurze dan ook in hoofdzaak voor exportdoel einden geëxposeerd. Voorts zal in de stand een groot to renuurwerk met wijzerplaat worden gedemonstreerd. Het uurwerk zal worden aangesloten op de klokken en de deelnemers en bezoekers op het Croeselaanterrein zodoende elk kwar tier van de dag hetzij met gongslag, melodie of uurslag op de hoogte hou den van de juiste tijd. Tenslotte zal in de klokkenstand een grote klok worden getoond van 6.600 kg, die eveneens bestemd is voor O.L. Vrouwekerk te Middelburg De klok overleefde destijds het bombardement van deze stad, maar liep door zijn val vanaf een hoogte van circa vijftig meter een grote scheur op. De scheur werd hersteld op een Rot terdamse scheepswerf, maar na de reparatie bleek de klok van stem af te zijn. Te Heiligerlee wist men hier ech ter wel raad op. De klok werd vervol gens naar Heiligerlee getransporteerd en hier weer geheel bijgestemd. Ook wat "rëparallK 'bLtaLft .jL iR Nederlandse klokkengieters dus hun mannetje. Het is goed, dat de buiten landers ook hiervan op de Jaarbeurs op de hoogte worden gesteld! Ons welkom aan de wereldfederalisten. Eén wereld of géén. Wendel Wilkie. De Redactie van Het nieuwe Stads blad heet de Wereldfederalisten Be-, weging hartelijk welkom in onze Stad. Het mag ongetwijfeld getuigen van de warme belangstelling, welke wij voor deze organisatie koesteren, dat onze Redactie zitting heeft in het voorlopig comité. Wij zullen dan ook met de ge hele inzet van onze Publiciteit deze algemeen-menselijke en onpartijdige Beweging steunen. Uit hoofde van het universele doel, dat de Wereldfedera listen nastreven, behoort de gehele Schiedamse Burgerij tot deze organi satie van Goede Wil toe te treden. Het gaat thans om Leven en Toekomst van elke man, elke vrouw en elk kind. Daarom moeten wij nu eens voor één enkele keer laksheid en lauwheid van ons afschudden. Als wij maar eerst goed weten waar het om gaat, dan kan deze kennis van het Federalisme leiden tot liefde voor de Grote Zaak zelve. Van kennis tot liefde en dan zal ons hart vanzelf ontbranden voor de Idee van het Federalisme. Het federalistisch regiem gaat uit van de menselijke persoonlijkheid, te zelfdertijd vrij en gebonden, levend in de spanning tussen autonomie en soli dariteit. Tussen dé éénling zonder enige verantwoordelijkheid en de po litieke soldaat zonder enige vrijheid staat de waarlijk vrije persoonlijkheid, welke de morele gezondheid van de gewone burger vertegenwoordigt. He den ten dage zijn er, met verwerping van alle oude, op de achtergrond ge-, komen meningsverschillen, het totali tarisme en het federalisme. Een be dreiging en een hoop, verklaart Denis de Rougemont, één onzer grootste he dendaagse Cristen-federalisten. De idee van het federalisme kan en moet op elk terrein des levens dóórgevoerd worden. Het symbool ervan is de Ronde Tafel. Het federalisme ver werpt kortweg elke vorm van hege monie van dictatoriaal overwicht en doet afstand van iedere systeem geest. In tegenstelling tot de rauwe eenvoudsdrift van het dictatoriaal to- talirisme berust het democratisch fe deralisme op de liefde voor de samen gesteldheid: warme genegenheid voor alle culturele, economische en psy chologische samengesteldheden. Federalisme betekent décentralisa- tie. Federalisme is democratie in de ware zin des woords. Als klassiek voorbeeld van een goed-functionnerende staatkundige fe deratie geldt nog steeds het Zwitserse Eedgenootschap. Hier heeft men het federalistische ideaal kunnen verwe zenlijken van het voortdurend op-j nieuw aangepaste evenwicht tussen de zelfstandigheid der afzonderlijke kantons en hun vereniging. Het juiste evenwicht tussen centralisatie en dé- centralisatie: Dit blijft de rigoureuze eis van het federalisme. De tijd dringt. De mensheid heeft geen ogenblik te verliezen, omdat zij psychologisch (de opstand der massa's) en technisch (de atoombom) revolutionnair geladen is. Eén vonk in dit wereldkruitvat en de uitbarsting volgt onmiddellijk. Geen wonder, dat de mens een onbehage lijke onbestendigheid in zich voelt. Deze massale onzekerheid werkt ver lammend op alle arbeid en menselijk leven. De wereld gaat er kapot aan. Wij allen gevoelen het, dat er iets ge daan moet worden. Anti-militairisme en pacifisme mogen goed bedoeld zijn. Soms kunnen ze zelfs gevaarlijke wa penen in de klauwachtige handen van cynische dictatoren zijn ten einde de democratie krachteloos te maken en haar daarna als een gemakkelijke prooi van hun agressieve doeleinden te vernietigen. De spionnage-agenten en provoca-i teurs van Hitier werden speciaal hier voor de wereld ingezonden om anti- militair'istische organisaties op te rich ten en zich voor te doen als vurige pacifisten. Wij hebben thans iets meer doeltreffends nodig om de Gog en Magog, Oorlog en Dwingelandij te be strijden. Ondanks weerstand en tegenwer king zijn er morele krachten in deze bedreigde wereld aan het werk, welke een hoopvolle dageraad voorspellen. Werelddemocratie en wereldfedera- lisme hebben elkander gevonden en pogen nu te redden, wat er nog aan Menselijkheid na deze laatste Wereld oorlog is overgebleven en daarenbo ven Vrijheid, Gerechtigheid en We reldvrede te brengen. Dit is de boodschap van de Wereld- Federalisten Beweging: ook voor U, Stadgenoten! Blijt niet terzijde staan. Grijpt deze laatste kans en sluit U aan nu! REDACTIE Het Nieuwe Stadsblad. Het Humanisme in Onze Stad. Op instigatie van de Gemeen schap Schiedam-Vlaardingen van het Humanstisch Verbond heeft de dichter en litteraire medewer ker van de Radio-Omroep, boven al bekend als een der goden van de Radiolympus, Dr. Garmt Stutvehng - up 22Ptrbr:in—het- Volksgebouw gesproken over de taak van dit verbond Ten einde een volledig en objectief Stadsbeeld te schetsen, zal onze Re dactie ook haar aandacht moeten be steden aan de godsdienstige en gees telijke aspecten van het Schiedamse leven. Ook op dit voor angstige, be krompen zielen altijd ietwat netelige terrein vertoont onze burgerij een kleurrijke staalkaart van de meest uitéénlopende levensbeschouwingen en overtuigingen. En elk ervan heeft recht op een plaatsje onder de zon. Zo beschouwen wij tenminste geestelijke democratie. Dat er nog maar al te veel dictatoortjes onder ons rondlopen: met dit euvel maken wij helaas dagelijks kennis. Beginselvastheid en respect voor een andermans overtuiging kun nen gerust samengaan. Ze bijten el-) kander niet. Het Nieuwe Stadsblad wordt niet uitgegeven voor een be paalde categorie van lezers. Het is be stemd voor gehéél Schiedam. Hier mede heeft de Redactie terdege reke ning te houden. Dit neemt niet weg, dat de houding der Redactie louter ob jectief-beschrijvend blijft. Dr. Garmt Stuiveling toonde zich een vurig en medeslepend redenaar, een boeiend causeur en bovendien een innemend mens. Het Humanisme legt juist de nadruk op het menselijke. Voor een aandachtig gehoor begon Dr. Stuiveling allereerst de omstandighe den te schetsen, die tot de stichting van het Humanistisch Verbond geleid hebben. Het gestaag groeien van de groepen buitenkerkelijke landgenoten bij de laatste volkstelling 17 a 18%, in Holland boven de rivieren 25% en in Amsterdam alleen reeds meer dan 50% was daarbij wel het voor naamste motief, voor Dr. Stuiveling, Dr. J. P. van Praag, Prof. Hoetinck en enige andere humanisten. Men wilde voor al diegenen, die om welke reden dan ook de geestelijke binding met de Kerk verloren hadden en deze niet langer konden erkennen, een nieuw tehuis stichten. Een geestelijk centrum derhalve voor de mensen, die zoals het vaak heet, „niets" zijn. En ofschoon het huidige ledental ongeveer 5000 het niet zou doen vermoeden, toch is men in die toeleg stellig geslaagd, gezien het grote ge-, zag, dat het nog jonge verbond op ve lerlei gebied reeds geniet. Het zeldzame feit doet zich hier voor, dat het gezag omgekeerd even redig is aan het aantal. De humanis tische levensbeschouwing is er één van verdraagzaamheid. Zij kent geen dogma's en is gebaseerd op de eer bied voor de mens. Niet voor de mens, zoals hij reilt en zeilt, maar voor de mens, zoals hij -naar wij allen we ten, behoort te zijn om in de volle zin des woords menselijk te zijn. Het Humanisme, dat al heel oud is men denke aan Confucius en zijn volgelingen (5 eeuwen voor Chr.), aan de Griekse denkers Socrates en diens leerling Plato en zovele anderen, allen voorvechters en grondleggers van de humanistische ideeën, kent de mens een niet aan persoonlijke willekeur onderhevig normgevoel toe. Dit besef van goed en kwaad, ge paard aan de rede, waarnaar de hu manist streeft bij het vormen van een beeld der Werkelijkheid, ziet hij als een der sterkste pijlers der verdraag zaamheid. Blijkens het voorgaande ligt het humanisme niet buiten onze horizon. Dit brengt, aldus Dr. Stuiveling, met zich, dat het ons meer kan zeggen dan welke levensbeschouwing ook. De taak van het Humanistisch Verbond gaat volgens spreker verder dan het denken en spreken over humanisti-| sche waarden. De geestelijke verzorging van al die bewust-buitenkerkelijken in zieken huizen, gevangenissen, in het leger en waar ook is een der belangrijkste pun ten op het program. Spreker weet uit ervaring dat hieraan grote behoefte bestaat. manistisch Verbond speciaal op dit terrein veel onbegrip en als gevolg daarvan tegenwerking van anders denkenden ondervindt. Een van de gebruikelijkste misvat tingen is de mening, dat het Verbond „aan politiek doet". In feite heeft het daarmede slechts in zoverre te maken, dat het Humanisme thans slechts denkbaar is in een democratisch staatsbestel, waarin de persoonlijke vrijheid gegarandeerd is. Na deze belangwekkende inleiding volgde tot besluit een zeer geanimeer de discussie. J. omdat de aardappelen zo slecht en zo duur waren. De goede man kon dit niet erg verkroppen. Bij nader onder-, zoek onzerzijds bij de vitale midden standsbranches (slagers, kruideniers, bakkers, melkboeren etc.) moesten wij tot de pijnlijke gevolgtrekking komen dat de handeldrijvende middenstand weer eens de kop van Jut is, waarop de harde slagen van het publiek, dat aan „te weinig koopkracht" lijdt, neerkomen. Er bestaat inderdaad een steeds toenemende spanning tussen lonen en prijzen, waarbij dan nog komt, dat niemand offers wil brengen. Wij vernamen interessante staaltjes van het onlogische samengaan van het „doodblijven op 'n dubbeltje" en on nodige gelduitgeverij belichaamd in één en dezelfde persoon. Velen moeten natuurlijk scherp op de prijzen letten. Doch men maakt er dikwijls ook een soort sport van. De eerste jaren na de Bevrijding waren het de schaarse ar tikelen die het hem deden, nu zijn het de prijzen, die de belangstelling heb ben. Zal de prijsstijging aanhouden? wordt ons dikwerf gevraagd. Welnu, wij zijn helaas geen economische „De \f 4 |"k Rijwiel-Hulpmotoren y r zÜn 'n Schiedam q alleen verkrijgbaar bij B. MATTHIJSSEN St Liduinastr 78 Tel 6815J - Vraagt demonstratie - TT Bilt maar in sommige handelskrin- -♦e-be treuren valt het, dat bet Hu- i. t7 j-, gen Tvordt, gezien -de- tfcpfeocgte—van Hoogstraat 26 Tel. 67735 De Redactie van Het Nieuwe Stads blad heeft in alle bescheidenheid ge meend goed werk te verrichten met het openen van een nieuwe rubriek, onder de plastische en suggestieve naam van „Stadsbrievenbus". „Waar om zouden wij niet een geregeld te rugkerende feuilletonistische bloem lezing kunnen samenstellen van al die klachten en gedachten, suggesties en ideeën, die ons dagelijks van uit de Burgerij bereiken?" Vroegen de let terkundige opstellers van het Schie damse nieuwsblad zich af. Laten onze stadgenoten van hun hart geen moord kuil maken en laten zij noch minder hun licht onder de korenmaat doen schijnen. Tenslotte kan deze permanent-ver-( schijnende stadsbrievenbus een open baar klachtenboek voor vol-zittende en geprangde gemoederen worden en een spreekbuis van de gehele Schie damse Burgerij. Een ieder kan schrij ven aan ons Redactie-adres met dui delijke vermelding van het motto: „Stadsbrievenbus". Geheimhouding natuurlijk strikt verzekerd! Mogen wij deze Stadsbus-lichting aanvangen met de jeremiade van de groentenboer, die zich er bij ons over kwam beklagen, dat zijn damesklan ten hem dikwijls zulk 'n onheuse woorden naar het hoofd slingerden, het prijsniveau enerzijds en het ge brek aan koopkracht anderzijds, zo wel in ons land als overal elders, re-, kening gehouden met een prijzenval. Deze zeer vage prognose is vanzelf sprekend buiten alle verantwoorde lijkheid der Redactie. In ieder geval varen we meer dan ooit in een poli tieke en economische mist. IKLÜWCMC RCCW3 lUJUMi Een V.V.V. in Schiedam? Enige le zers hebben ons gevraagd in onze ko lommen de vraag op te werpen, of Schiedam, mede met het oog op het huidige Jubileumjaar, niet rijp is voor de oprichting van een Vereniging voor Vreemdelingenverkeer? Welke promi nente stadgenoten willen zich voor dit wagentje laten spannen? Welke kleur heeft ons blad? Van verschillende zijden wordt er bij tijd en wijle in brief en gesprek in vra gende zin gezinspeeld op de kleur van Het Nieuwe Stadsblad. Nu die is wit wat het papier ervan betreft, com mercieel van opzet en redactioneel on afhankelijk van elke politieke partij- groepering, doch zich beslist in al haar uitingen bewegend tussen de beide polen: Christendom en Democratie. Ten dien opzichte is Het Nieuwe Stadsblad beslist niet neutraal, want dit zou immers néérkomen op karak terloosheid. En daarvoor kan niemand respect hebben. Hoe staat het met de Jubileumfees ten, komt daarvan nog iets terecht? is de vraag van ongeduldig-wordende lezer. En hij zal wel niet de enige zijn, die zich dit afvraagt. Wij zullen ons licht over deze urgente Jubileum kwestie eens opsteken. Men hoort er nog nader over! TABAKSARTIKELEN VOOR MILITAIREN IN INDONESIË. De hoeveelheden tabaksproducten, die zonder heffing voor accijns in In donesië mogen worden ingevoerd zijn thans de volgende: 200 sigaretten, óf 50 sigaren, óf kg kerftabak, óf kg van deze artikelen te sa men. Wanneer deze hoeveelheden worden overschreden wordt accijns geheven DAM 28 SCHIEDAM (Lijdensoverdrnking) op de Donderdagavonden 2 en 9 MAART a.s. 8 uur uit LEIDEN Het affiche van de jaarbeurs. Alom in de lande zijn thans weer de affiches verschenen van de Voor jaarsbeurs, die van 2130 Maart a.s. zal worden gehouden. De ontwerper, Otto Treumann heeft ditmaal een zeer attractieve plaat gemaakt, die door zijn scherpe kleuren reeds van verre de aandacht trekt. Rode, witte en blauwe stralenbun dels, die zich concentreren op het Jaarbeursembleef de U met de Mer- curius hoed geven aan dat van alle zijden zowel in binnen- als buiten land, de aandacht van de zakenlieden weer geheel is gericht op de grote manifestatie van het bedrijfsleven, die in Maart te Utrecht zal plaats hebben. VERHUIZINGEN v.h. Gebr. van den Bos EXPEDITIE. Nieuwe Haven 45 Tel. 68558 Let op het juiste adres! De mensheid verruwt. Want blij kens een advertentie in „De Tele graaf" van 18 dezer, wil iemand open lijk bigamie plegen. Men oordele zelf: „Huwelijk, Ben pol. del., 36 j., P.G., alg. ontw., kinder- en dierenvriend, heb voetgebrek, was idealist, hierdoor veel meegemaakt, zoekt dito dame, ook wed. met kind, die, zoals ik er naar verlangt, het leven w.eer zin en inhoud te geven." We vragen ons enkel af: wie moet er nu ook een voetgebrek heb ben, de (dito) dame, of de weduwe met het kind? De prijs van de week .gaat ditmaal naar de „Tielse Courant". Want in het nummer van 17 dezer wordt maar liefst een hele gemeente te koop aan geboden! Althans, wij lazen: Te koop, vrij van pacht, gemeente Zoelen, 5.90 ha weiland, 1% ha str. boomgaard, 2 ha kersenboomgaard." Er stond niet bij, of de gemeente Zoelen ook nog woningen heeft Niet alleen ruw, maar ook onbarm hartig zijn de mensen. We kregen tra nen in onze ogen, toen we de volgen de annonce in „Het Hele Westland" van 17 dezer laz'en: „Te koop, wegens ouderdom, een melkzaak, op zeer drukke stand van Den Haag." Zo ziet men, zelfs als een melk zaak oud geworden is, wil men er af Het rariteiten-kabinet troffen we deze week aan in het „Nieuwsblad voor Salland" van 18 dezer: „Te koop 4 gebruikte O.F. stoelen met rode trijp, gebruikte overgordijnen en een kamer zwaar donker linoleum." Iets van de moderne tijd: stoelen met overgordijnen? En in de „Kollumer Courant" van de 17e werd te koop aangeboden: „Een wagen op veren en collingsassen, met overdekte kap en een invalidenwa gentje." Waarschijnlijk is dat invaliden wagentje iets voor de heer met voet gebrek die een dame met voetgebrek zocht....

Het Nieuwe Stadsblad | 1950 | | pagina 1