Schiedam Juêile&d - Jliaa% WM D 15 JARIG BEST. GRATIS LOT! HOOFDPRIJS HET MOTORPALEIS r SCHOENENHUIS VAN SCHIEDAM SCHOENENMAGAZIJNEN Ter gelegenheid hiervan geven wij iedere bezoeker Het gehele gezin ongeacht de grootte GRATIS SCHOENEN BENEVENS NOG 3S WAARDEVOLLE PRIJZEN HET Hoogstraat 47, Telef. 68832 15 kujLaCLteLtdAcPio-erieri /Lite faetaatfyttyttb imalden yaatuie aanymameri VERF GLAS Fa, J. v. DUIJVENBODE GLAS IN LOOD GLASPLATEN Fa. TOL repareert al Uw muziekinstrumenten en chromatische mondorgels - BROERS VEST 57 - Tel. 67030 OOK FOTOTOESTELLEN vanaf F 16.50 HOOGSTRAAT 91 TEL. 68814 BRILLEN VOOR ALLE ZIEKENFONDSLEDEN BRAM NOORDIJK BRAM NOORDIJK BRAM NOORDIJK pee; invifii n Wij hebben zo juist ontvangen onze nieuwe collectie VOORJAARSSCHOENEN GROOTST IN SORTERING LAAG IN PRIJS Profiteert van deze gelegenheid, ook U kunt een van de gelukkigen zijn DUS KOOPT NOG HEDEN UW SCHOENEN BIJ Breedstraat Noordmolenstraat Hoogstraat 68 - Tel. 68681 Kruiwagens vanaff2.95 lot f 13.50 Hoogstraat 68 - Tel. 68681 KOP EN SCHOTELS Hoogstraat 68 Tel. 68681 SERVIEZEN vanaf f 12.35 Rijwielen Rijwielen ftilwielen Rijwielen Rijwielen Rijwielen Rijwielen Dit met S.A. 3-versnell. naaf en trommelremmen sport-, toer- en kruisframemodellen te kust en te keur in tientallen merken en modellen. nog honderden in voorraad zonder prijsverh. reeds een Pracht Luxe Fiets voor f 99.75 klaar voor de weg onder volle garantie. maar dan merken als Locomotief, Simplex, Sparta, Kleon enz. ook op gemakk. betalingscond. alles te samen vindt U alleen in Schepenstr. 111, Rotterdam Blijdorp, Tel. 82950 Wist U, dat wij U PRIMA LIJNOLIE GRONDVERF kunnen leveren reeds vanaf f 1.45 per Kg. PRIMA JAPANLAK vanaf f 2.50 per Kg. Ook alle verdere Schildersbenodigdheden hebben wij voor radig, als VERNISSEN voor alle doeleinden, Plamuur Koudwaterverf, Af bijtmiddel, Loodmenie, Puimsteen, Schuurpapier, Stopverf, Kwasten enz Vlaardingerdijk 207, hoek Jacob Marisstraat TELEFOON 66794 delta vast land, maar door geweldige overstromingen ten onder gegaan. Boomvondsten van recente data op ongeveer 10 meter diepte, hebben dit bewezen. Natuurlijk bestond toef de Witte Brug niet, maar was daar ter plaatse een dam door de Schie met een afwateringssluisje, en waarschijn lijk een overtoom. Ten Noorden van deze dam (oude Schiedam) lag de ne derzetting Sche of Scye, een klein vis sersplaatsje, met een eeuwenoude kapel. Omstreeks die tijd begint de ge schiedenis van onze stad. De met genoemde jaartallen moeten als hypo thesen (waarschijnlijkheden) worden aangemerkt. Het is best mogelijk dat de geschiedschrijvers die ze hebben verstrekt van thans niet meer be staande documenten gebruik hebben gemaakt. Wij zien hieruit dat de vis vangst wel de hoofdbron van het be staan is geweest. Ook dat er een kas teel op een zandplaat in de Nieuwe Maas heeft gestaan, zoals het jaartal 1421 zegt: Bij de doorbraak der Grote Zuid Hollandse Waard in de St. Elisa- bethsnacht, verdwijnen de resten van het voormalige kasteel Uij ter nesse in de Maas bij de Oost Noort in de water vloed. Graaf Willem II is de eerste die van zich doet spreken door het bedijken van het Ambacht van Rivier of Schie, en door het doen bouwen van 't Huys te Rivier, waarvan de resten (ruïne van toren en fundamenten) nog de bewondering opwekken. Twintig jaar later verschijnt de voornaamste figuur in de Schiedamse geschiedenis ten tonele: Gravin Aleid van Henegouwen, de Stichteres van de stad. Haar familie-relatie met het Hollandse Gravenhuis vindt men in de jaartallen. Zoals vooral in die tijden gebruike lijk, hadden voorname lieden bijna men. Die van Willem II was „de Wa terkoning", die van Vrouwe Aleid „de Goeder tier ne". Nadat Vrouwe Aleid zich geïnstal leerd had op het voormalige tolhuis het Huis te Riviere, is haar geen moeite teveel geweest het volk in haar gewest te verheffen, en grote verbeteringen aan te brengen. Onge twijfeld zal zij eerst het tolhuis tot een doelmatige woning hebben laten verbouwen en er een kasteel van heb-4 ben gemaakt. Hiertoe zal zij uit Hene gouwen vaklieden hebben meege bracht, die zich in haar nederzetting, nevens de aanwezige vissers hebben gevestigd, en die naderhand hebben medegewerkt tot opbouw van haar stad. In de allervroegste geschiedenis „op hare Wooninge ter Nieuwerschie" gevestigd heeft. Naar alle waarschijn lijkheid door het op zich nemen van de voogdij over Floris V. Zij noemt zich dan Voogdes van Holland en Zee land, voert het beheer over deze lan den vanuit het midden, in het voor malige tolhuis van Willem II, dicht bij de oude hoofdstad Vlaardingen, en het kasteel van 's Gravezande waar haar Hollandse familieleden verblijven. Het is zo goed als zeker, dat Floris V vanaf zijn vierde tot zijn twaalfde jaar zijn opvoeding heeft ontvangen van Vrouwe Aleid en vertoefd heeft in 't Huys te Revier. De voogdij over Floris V heeft Vrouwe Aleid veel last bezorgd. In Holland en Zeeland ontstonden er on, der de edelen twee partijen. De Hol landse edelen waren tegen, de Zeeuw se voor haar regering. Het is zover gekomen, dat een Hollands leger te gen dat van Vrouwe Aleid en haar Zeeuwse aanhangers optrok, haar bij Vernoutsee, gelegen in het Ambacht van Riemerswaal in Zuid Beveland, overwon. Zij deed afstand van het bestuur over de graafschappen ten gunste van Otto III, Graaf van Gelre, bijgenaamd „met den Paardenvoet", maar heeft zich met de opvoeding van Floris V tot diens meerderjarigheid belast. Vrouwe Aleid had grote in vloed op Floris V, die in de eerste jaren van zijn bewind als Graaf zich schikte naar haar raad, en in feite dus de Graafschappen regeerde. Enige ge volgen zijn geweest: de vele voorrech ten die zij voor haar nieuwe stad ver wierf, en dat haar oudste zoon Floris van Henegouwen, naderhand belast werd met het bewind over Zeeland. Zij wijdt haar volle energie aan de opvoeding van Floris V en haar „nieuwe stad". Op haar onderzaten geniet zij een groot overwicht, en een bijzonder vertrouwen en liefde, wat duidelijk uitkomt in het jaar 1277, als de poorters van Nieuwendam proteste ren tegen haar vertrek. Zo stelt zij b.v. in 1263 de beangstigde bevolking volkomen gerust, als tot tweemaal toe een komeet boven de plaats verschijnt, een staaltje van overwicht in die bij-j gelovige tijden! Aleida's nieuwe stad aan de Schie neemt snel in aanzien toe, doordat het waterverkeer van Kennemerland naar Zeeland en Vlaanderen hoofdza- kelk over haar haven gaat. De sche pen worden door middel van een overtoom over de dam getrokken. Een sluisje in de dam zorgt voor in- en uitlaat van de Schie. In 1268 ontstaat er een twist tussen de inmiddels graaf geworden Floris V DE GAST BRIL NODIG?? VAN DEN AREND van de stad komen datl ook namen voor, die in de Zuidelijke Nederlan den hun oorsprong hadden. Zoals de jaartallen leren, begint zij met het doen aanleggen van waterke ringen of kaden, en het bedijken ï'an aangeslibde gronden, het stichten vail een kapel met gasthuis, en het bevor deren van handel en nijverheid, in de allereerste plaats ten koste van Scye, dat nadien Old Scye (Ouderschie), ter wijl de nieuwe nederzetting Nieuwen dam of Nieuwe Schiedamme genoemd wordt. De geschiedenis beschrijft Vrouwe Aleid als een bijzonder kordate vrouw met een scheppend vermogen (even als haar broeder Willem II), maar daarnaast ook als een vrome, onbaat zuchtige vrouw, die haar bijnaam eer aandeed! Van haar kinderen vernemen wij eerst later bijzonderheden. Zij schij nen in Henegouwen (Valenciennes) in een klooster te zijn opgevoed, zoals gebruikelijk was. Na haar vestiging in deze streken was haar eerste werk de hoofdtak van het riviertje de Schie te bekaden vanaf de N.W. punt van het Ambacht van Schie, met een bocht aansluiten de op de Hoge Zeedijk bij de Merwe. (Overschieseweg Overschiesestraat Boterstraat Hoogstraat Rot- terdamsedijk). Daarna het inpolderen van 's Graveland tussen de Schie en de polder Nieuwland. De oude Nieuw- landse kade is nog terug te vinden in Vlaardingerdijk Vlaardingerstraat 's Gravelandsekade Oude Dijk. Het indijken van het laatste gedeelte der Schie-delta voltooide zij in 1276. Toen was de stadsgrens aan de rivier zijde: Vlaardingerdijk Vlaardinger straat Dam Hoogstraat Rot- terdamsedijk. Het leggen van de dam in de Schie- monding bij de rivier (tussen Hoog straat en Vlaardingerstraat) en het stichten van een kapel met gasthuis op die dam bij het knooppunt de Drie Weechscee (Hoogstraat Dam Boterstraat) in 1260 zijn belangrijke daadzaken van Vrouwe Aleid geweest ten behoeve van haar nederzetting bij de Schie, die daardoor vaste vormen had gekregen. Sprak men voordien van een gehucht van de Ketel, toeko-, mende aan de Heren van Wassenaar, nu werd het Nieuwendam of Nieuwer schie. Men stelle zich niet al te veel voor van de huizen van de Nieuwendam- mers. Het waren hoogst primitieve bouwsels van gevlochten tienhout met klei bestreken en bedekt met riet of stro.- Zelfs het kapelletje en gasthuis waren eenvoudige houten gebouwtjes, met een stenen onderbouw. Door het werk van Vrouwe Aleid, krijgt de ne derzetting reeds in 1264 een zekere mate van zelfstandigheid, doordat zij een parochiaal rechtsgebied wordt. Een voorname gebeurtenis, die kan worden beschouwd als de geboorte van onze goede stad Schiedam! Er zal een goede reden bestaan hebben, dat Vrouwe Aleid zich in 1258 (1266) en zijn moeye (tante) Vrouwe Aleid, een twist die ten nadele van Vrouwe Aleid wordt bijgelegd. Vol gens gewoonte dier tijden moest zij al naar eig.'v^iaienjK uezu doen overgaan. Zij wist echter te be dingen, dat haar zoon Floris van He negouwen, haar voormalige bezittin gen .in leen kreeg, benevens het be-, wind over Zeeland. Zijzelf werd in het genot gesteld om van de vruchten van het afgestane bezit tot haar dood te mogen genieten, met inbegrip van de Hofsteden, hef Gerecht, de Visserij, de Sluizen (handel) en al het land tus sen Ouder- en Nieuwer Scie. Alles bleef zoals het was. Zij stimuleert het gildswezen, dat in haar nieuwe stad is ontstaan. De bewoners worden reeds vrije poorters genoemd. Graaf Floris V, die de opkomst van de jonge stad van zo nabij heeft mede gemaakt, is haar ook genegen, wat blijkt uit het geven van het voorrecht van een jaarmarkt, en vrijstelling van tolrecht van zeven tollen in zijn Graaf schap, en niet te onderschatten voor deel, dat de vestiging van vreemde kooplieden bevorderde. om Vrouwe Aleid dan ook besluit een groter kerkgebouw te stichten. Als plaats vindt zij een stuk grond ge schikt,,,dicht biiJii't marktveld—«lie gen. Dooruai zij oe ingcuijkte grorti.^,. met afwateringssloten had laten door snijden, was bouwrijpe grond ont staan. Het gekozen stuk grond bood ook nog het voordeel dicht bij de los plaats van de schepen te liggen. Men bedenke, dat de benodigde materialen van elders moesten worden aange voerd. Het is ook niet uitgesloten, dat een deel van de gekozen grond als begraafplaats dienst deed. In het jaar 1271 was men reeds met de bouw begonnen. Wij weten de juiste plaats waar het bouwwerk ge staan heeft, en kunnen aannemen dat het volgens de toenmalige kerkbouw voor een groot deel van steen geweest is. De restauratie-werkzaamheden van as Grote of St. Janskerk hebben het bestaan bevestigd. De door Vrouwe Aleid beschikbaar gestelde gelden blijken niet voldoen-, de te zijn voor de afbouw. Daarom be paalde op 14 Juni 1271 Emonud, Bis schop van Tours, dat er aalmoezen gegeven moesten worden voor de nieuwe kerk, die op een kostbare voet (fundament en onderbouw) werd aan gelegd, en die zonder geldelijke bij stand onvoltooid zou moeten blijven. Het bouwwerk is inderdaad voltooid, en zeker in 1282 in gebruik, want in De ingestelde vrij-markt (waarvan het charter nog aanwezig is) was een factor van gewicht! Daar kwamen de bewoners uit de omtrek, om wat zij van hun oogst over hadden, in te rui len voor zaken die zij behoefden. Vreemde kooplieden, die bij voorkeur de nieuwe vrijmarkt bezochten, deden goede zaken. Er viel ook veel te be leven: Pipers, vedelaars en trompers deden zich tijdens de markt op ver schillende uren horen. Er kwamen kunstemakers met hun spullen. Zelfs werp- en dobbeltafels ontbraken niet. „Maerscramers met grote tafelen op scrageschemmels of met scrageban- ken, en cleyn-maersen met scabelle, tafelkens of schemelbanken, of verco- pers zonder craam, stal of bank" stal den hun waren uit. Op die jaarmarkt werden de lonen uitbetaald, nieuwe koopprijsbetalingen gesloten, rente uitbetaald, nieuwe huurcontracten ge-, sloten. Met een plechtige Mis werd de vrijmarkt ingewijd. Naar die Mis, werd de vrijmarkt Kerk-mis genoemd, wat naderhand tot kermis is verbas terd. Gedurende die vrijmarkt stond er op het knooppunt de Drie Weech scee een kruis, dat het einde van de marktvrijheid betekende. Hieraan herinnert nog de Kruisstraat, zoals vroeger de Korte Dam werd genoemd. In de Nederl. Stedenbouw van Pe ters komt op Blz. 170 de volledige ver gunningsbrief voor. De snelle bevolkingsaanwas doet het bestaande kapelletje aan de Kruis straat spoedig te klein worden, waar- haar uitscheiden uit het Grafelijk rechtsgebied, en tot een zelfstandig staatje in de staat maakt, met een j)'T,esdicti.e. (geb'y' "sp-gowr de srau recmrfiiiceiu De dertiende eeuw wordt weieens de Stadsrecht-eeuw genaamd, een naam die zij dankt aan Floris V. Voor Schiedam, hadden in de loop van voorafgaande eeuwen 62 plaatsen het Stadsrecht verworven. In het Oud-Archief der gemeente Schiedam, onder nummer 61 van het Register van Handvesten en Oc trooien, begint op blz. 9 het Privilegije aen Schijedam. Dese privilegije in hout van soe wij weder tegen scepe vonnis spreekt ende van malcanderen te quessen of swaer- licken tot den bloede toe wont hoe vel dat hij verboert ende die een an der swaer lick ter aerden werpt. Altijdt suster des glorijose gedach-, tes heere Willems oems coninx edel wij ff wij Ier heere Jans van Advennis maken wij cont allen dat onse poirte- ren ende inwoenlingen in die nijewe stede bij thuus van Rivies ende alle die daer bij lijdende sijn, vrede ende ruste willen hanttijeren uut allen ende sonderlinge constitucien der landen als wij beste ende eerberlixste mochten ondervinden dese tegen- woerdige constitucijen doergaende. Ende onse poiteren in den huijse te rijvier gegeven welcke hem ende al- daer wonende gaende ende comende willen wij hebben geregijert nae het betaemt ende bij circunstancien der personen te duen is. In den eersten ende principalicken ordinerende dat die constitucien of settinge welcke die dat jaar geeft Vrouwe Aleid vanuit Henegouwen (zij is in 1277 het land uitgebannen) opdracht tot het aan stellen van een priester, die zich moet verbinden, jaarlijks op haar geboorte dag, enige missen voor haar te zullen lezen, en nog enige andere plechtig heden te verrichten. De nieuwe kerk stond onder patronaat van de Abdij van Mariënweerd aan de Linge. De geestelijken behoorden tot de Cister- cienser Orde. Over de oude kapel en het gasthuis vernemen wij nadere bij zonderheden in de volgende eeuw. Vrouwe Aleid vergroot in het jaar 1271 het grondgebied van haar stad, door van Dirk van Wassenaar gron-, den ten Noorden van de Schie aan te kopen, strekkende tot de oude Nieuw- landse kade. Dirk van Wassenaar was Ambachtsheer van Ketel. In 1273 krijgt Nieuwendam van Flo ris V het privilege van tolvrijheid voor al de verdere tollen in zijn gebied, waardoor het inwonertal toeneemt. Visserij en handel bloeien. Dan breekt het roemruchte jaar 1274 aan, dat volgens oude stijl met Pasen begon, en met Pasen 1275 ein digde. Op18 Maart 1274, dus naar onze tijdrekening 1275 zet Vrouwe Aleid de kroon op haar werk, door haar nederzetting tot stad te verhef fen. Zij geeft haar stadsrechten, die scepenen of die raets luijden mit ho ren rechter maecken van waerden blijven sal der tijt tue dat wij dat weder roepen. Item soe wie dat weder tegens scepen vonnis spreekt zal be talen den rechter X Lb. Ende ellecken scepen XX sc. Item men sal niet oerdelen anders dan die scepen gewijst hebben. Item seo wije den andren crachtelicken wont ende dat den scepenen condich is sal verlijssen sint hant of 10 Ib. Item soe wije doodt sclach duet sal ver lij esen sin hoeft. Item soe wieden anderen niet swaerlicken mer tot den bloede toe quest sal betalen d enrechter XX se. ende sel den gequesten voldoen bij centencij van scepenen. Item soe wie den anderen crachte- lick ter aerden werpt XX sc. sal hij den rechter geven. Ende die crachte- licke werpinge sal hij bij sentencij van scepenen beteren den genen die gewoerpen is. Item soe wie den anderen gijft een wangesclach den rechter sal hij be- i mttmaapa&cwtmz talen 5 sc. Ende den gequesten sal hij voldoen bij scepenen of sentencij. Item soe wije een andere huijs an- vecht ende dat den scepenen condich is bij hem of anderes bij bequame poerteren sal dat den rechter beteren mit X lb. Ende die angevochten wort ende den huijsman of den heere des huijs bij seggen der scepenen vol doen. Item of enich burger den gast of gast den burger of een der anderen ijet toe seijde te betalen ende dat cer- tijfijceerde voir scepenen tot een see ker temijn. Ende dat hij in den selven termijn niet en betaelde mit pande of mit gelde soe soude wij daijngen den selve sceldenaer te betalen den genen diemen sculdich waer. Ende waer daer niet te betalen beraden wij sin persoen den sculdenaer of den burger. Item nijemant en mach den ande ren binnen onser vrij heit om te cam- pen. Item die scepenen alsoe wel uutsien of haren bijrelacie van den eerbaren magen den sculdigen verwinnen om ijemant te panden moeten daer wesen twe scepenen of meer mitten rechter of sin stede houder. Item soe wije hem van eenen bur ger begeerde hem recht te duen bin nen der selver vrijheden om bewaer-, de van dijen is hij sculdich dat te doen. Item als wij of onse naecomelingen aldaer wesende of daer om trent te spijsen ende drancken tot vierthijen daghen toe moet men ons dan borgen op vaste sekerheit dan weder te heb ben. Item nijemant sal vijtalije copen eer onse cock of hoede gekort heeft. Alsoe verre alst tot een sekere ure berijet is om te copen mer die dienste ons ende onse naecomelingen ende ermoede des steds tot onse wille set ten wij in suspense. Item of onse rechter of onse stede houder in hulpt ons stedes of ons kas- teels geropen worden ende haestelixs niet en quame LX s. hollants soude hij den rechter betalen. Item soe wije tot vermanen des rechts om personen te erresteren of guede vrede te nemen of vichtinge te benemen ende traede daer niet toe waer den rechter sculdich X sc. Item of in vonnisse of in rechten te weten die scepenen twifelden sullen sij tot de raet der scepenen binnen dordrecht toe loep hebben. Ende bij horen raede sullen sij daer duen tgheen datter of te duen is. Item als

Het Nieuwe Stadsblad | 1950 | | pagina 2